۳۰ ایده‌ برای بهتر کردن دکوراسیون اتاق نشیمن

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
چیدمان اتاق نشیمن

یک اتاق نشیمن با دکوراسیون نه تنها عالی به نظر می‌رسد بلکه می‌تواند بر آرامش و بهره‌وری شما تأثیر مثبتی بگذارد. چه میزبان دوستانتان باشید، چه در حال تماشای تلویزیون باشید و چه به یک چرت آرام در بعدازظهر فکر کنید، دکوراسیون اتاق نشیمن باید طوری طراحی شود که احساس راحتی و دلنشینی داشته باشید. اتاق نشیمنی که نظم ندارد برای زندگی کردن مناسب نیست. در این مقاله، بهترین ایده‌ها برای طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن را می‌خوانید. می‌توانید با الهام‌ گرفتن از این ایده‌ها اتاقی با چیدمانی خلاقانه و زیبا داشته باشید.

۱. طاقچه‌ی بالای شومینه را به نقطه‌ی کانونی تبدیل کنید

برای آرام‌تر شدن فضای اتاق نشیمن، اطراف شومینه را طوری طراحی کنید که همه نگاه‌ها را به خود خیره کند. به طور مثال، می‌توانید دیوارهای اطراف شومینه را با کاشی‌های سرامیکی که طرح ستاره‌ای دارند بپوشانید. پرده‌هایی ساخته شده از پارچه‌هایی با جنس طبیعی و طرح‌های چهارخانه و راه‌راه هم نصب کنید تا دکوراسیون اتاق نشیمن احساس آرامش بیشتری را ایجاد کند.

۲. با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف بازی کنید

اگر شخصیت جسورانه‌ای دارید، فضای زندگی خود را طوری طراحی کنید که این ویژگی شما را نشان دهد. در این صورت، طرح‌ها و رنگ‌های به کار رفته در دکوراسیون اتاق نشیمن نباید یکدست باشند. بیش از چند طرح و رنگ را در کوراسیون این اتاق به کار ببرید تا خلاقیت و جسارت خود در استفاده از رنگ‌های مختلف را به نمایش دربیاورید. رنگ سقف، طرح و رنگ کاغذ دیواری، چراغ‌های بزرگ و مبلمانی شیک مثل یک مبل سبزآبی را در اتاق کنار هم قرار بدهید تا اتاق نشیمن نشان‌دهنده‌ی روحیه‌ی شاد شما باشد.

۳. منظره‌ای مرکب از سبک‌های مختلف ایجاد کنید

مبلمان و اکسسوری‌هایی را در اتاق دور هم جمع کنید که باعث شادی شما می‌شوند، حتی اگر این کار به معنای ترکیب سبک‌های مختلف طراحی دکوراسیون باشد. به عنوان مثال، چند قطعه از مبلمان مانند صندلی‌های گردان را همراه با یک فرش با طرحی کلاسیک در اتاق نشیمن بگذارید. در کنار آن‌ها هم مبلمان قدیمی، وسایل بازیافتی و صنایع دستی را بچینید. به این ترتیب، اتاق نشیمن حس آرامش و صمیمیت را القا خواهد کرد.

۴. از لوازم بزرگ برای خودی نشان دادن استفاده کنید

لوسترها یا مجسمه‌های بزرگ می‌توانند ظاهر و حس دکوراسیون اتاق نشیمن را کاملا تغییر دهند. یک لوستر مکرومه با منگوله‌های بزرگ می‌تواند وسیله‌ای برای نمایش سلیقه‌ی خاص شما باشد. برای تکمیل این اثاثیه از وسایلی با شاخصه‌های دیگر مانند تابلوهای هنری، آباژورهای رنگارنگ و کوسن‌هایی با طرح‌های گوناگون استفاده کنید.

۵. قفسه‌هایی بلند نصب کنید

ایده‌ای برای دکوراسیون اتاق نشیمن

قفسه‌های کتاب بلند هم می‌توانند دکوراسیون اتاق نشیمن را جذاب‌تر کنند. یک قفسه‌ی کتاب که از کف تا سقف کشیده می‌شود، نقش دیوار اتاق نشیمن را زیباتر می‌کند. این قفسه را می‌توانید با مجموعه‌ای از کتاب‌ها، آثار سفالی و هنری پر کنید. به این ترتیب، فضای بلااستفاده‌ی اتاق را به محلی برای نگهداری آثار زیبا تبدیل می‌کنید.

۶. طرح‌های ساحلی را در دکوراسیون اتاق نشیمن به کار ببرید

برای داشتن اتاقی آرام با منظره‌ی ساحلی، مبلمانی با طرح‌های چوبی و حصیری به کار ببرید. سعی کنید پالت رنگی مبلمان هم الهام گرفته از طبیعت مانند رنگ‌های سفید روشن، بژ، قرمز شنی و آبی کم‌رنگ باشد.

۷. اتاق نشیمن را با گیاهان تزیین کنید

گیاهان آپارتمانی معمولا مقاومت بالایی دارند و به سختی از بین می‌روند. بنابراین، نگهداری از آن‌ها در اتاق نشیمن راهی مقرون به صرفه برای ایجاد فضایی سرزنده در محل زندگی شما است. در بخش‌هایی از اتاق که نور خوبی دارند، گلدان‌های کوچک، متوسط و بزرگ را بچینید. سعی کنید این گلدان‌ها را متناسب با نیازهای نوری که دارند و میزان نور موجود در اتاق نشیمن انتخاب کنید. گیاهانی مانند سانسوریا، پتوس و برگ انجیری برای اتاق‌هایی با نور متوسط تا زیاد مناسب هستند.

۸. طرح‌هایی با ارزش هنری بیشتر را انتخاب کنید

برای دکوراسیون اتاق نشیمن به دنبال مبلمان و اثاثیه‌ای باشید که داستانی را روایت می‌کنند. ممکن است این لوازم نو یا دست دوم باشند اما به‌هرحال، باید طوری انتخاب شوند که خشک و بی‌روح نباشند و بینندگان را به یاد ماجرایی نوستالژیک بیندازند. به عنوان مثال، انتخاب قفسه‌های کتابی که با طرح سقف‌های شیروانی و رنگ سبزآبی هر کسی را به یاد روزهای بارانی و خاطرات خوشی که در این روزها داشته می‌اندازد.

۹. دکوراسیون به سبک ژاپنی را امتحان کنید

یکی از سبک‌هایی که برای طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن مناسب است، سبک ژاپنی است. دکوراسیون به سبک ژاپنی از پالت‌های رنگی خنثی، مواد خام موجود در طبیعت، خطوط صاف و مینیمالیسم تشکیل می‌شود. تمام این عناصر به کار رفته در سبک ژاپنی می‌توانند اتاق نشیمن را به فضایی آرام و دلنشین تبدیل کنند.

۱۰. با پارچه‌های مختلف فضای اتاق را چندلایه کنید

کاناپه مناسب اتاق نشیمن

اتاق نشیمن اتاقی است که برای احساس راحتی طراحی می‌شود. بنابراین، نباید برای تزیین آن فقط از پارچه‌های مخملی استفاده کنید. برای تزیین بخش‌های مختلف این اتاق شامل پرده‌ها، مبلمان و حتی کوسن‌ها از پارچه‌هایی با طرح‌ها و جنس‌های مختلف استفاده کنید.

۱۱. دیوارهای را خردلی‌ رنگ کنید

برای داشتن اتاق نشیمنی آرام با فضایی خلاقانه کافیست برای دیوارها رنگی متفاوت را انتخاب کنید. دیوارهای اتاق نشیمن اگر به رنگ خردلی دربیایند، روحیه‌ی خلاق شما را به نمایش می‌گذارند. به‌علاوه، سبک اتاق شما را به سبک متفاوت و جذاب درمی‌آورند.

۱۲. پرده‌ها را بالای بالا آویزان کنید

با آویزان کردن پرده‌های شفاف اتاق نشیمن حداقل ۱۵ سانتی‌متر بالاتر از قاب درها و پنجره‌ها در این اتاق عمق بیشتری ایجاد می‌کنید. به این ترتیب، اتاق نشیمن شما بزرگ‌تر از حد معمول به نظر می‌رسد. برای انتخاب رنگ پرده‌های شفاف هم باید دقت کنید. رنگی مثل آلویی می‌تواند به دکوراسیون اتاق نشیمن شما عمق بیشتری بدهد.

۱۳. قفسه‌هایی با رنگ تیره انتخاب کنید

دیواری که با قفسه‌ی تیره‌رنگ کتاب‌ها پوشانده شده، در نگاه اول به‌شدت تأثیرگذار خواهد بود. قفسه‌هایی با رنگ قهوه‌ای تیره یا مشکی بهترین مکان برای نمایش آثار هنری ارزشمند نیز هستند. می‌توانید در این قفسه‌ها کتاب‌ها، آثار هنری و ظروف دست‌ساز و قدیمی را بچینید. یک نردبان کتابخانه هم در کنار قفسه‌ها بگذارید. رنگ این نردبان باید با رنگ زمینه و قفسه‌ها هماهنگ باشد.

۱۴. رنگ سفید را با طرح‌های چوبی ترکیب کنید

طرح‌های چوبی گرم در کنار رنگ سفید ترکیبی دنج و راحت به وجود می‌آورند. در این طراحی رؤیایی برای دکوراسیون اتاق نشیمن، سقف چوبی یا طرح چوب است و دیوارها، مبلمان و حتی پرده‌ها هم به رنگ سفید انتخاب می‌شوند. برای بیشتر کردن احساس گرمای چوب در این اتاق می‌توانید مبلمانی با پایه‌های چوبی و یک میز جلومبلی از جنس چوب هم انتخاب کنید. به این ترتیب، طرح چوبی سقف تکمیل می‌شود.

۱۵. رنگ‌های مکمل را با یکدیگر ترکیب کنید

مبل مناسب اتاق نشیمن

رنگ‌های متضاد در چرخه‌ی رنگ‌ها به زیبایی با یکدیگر هماهنگ می‌شوند. به عنوان مثال، می‌توانید رنگ‌های زرد یا خردل را در کنار رنگ‌های آبی روشن و تیره به کار ببرید. قدرت ترکیب رنگ‌های متضاد در این فضای چشم‌گیر هر مهمانی را جذب دکوراسیون اتاق نشیمن شما خواهد کرد.

۱۶. سایه‌های گرم رنگ سفید را وارد اتاق کنید

رنگ سفید همیشه به اتاق نشیمن فضایی جاودانه می‌بخشد اما استفاده از این رنگ را به رنگ سفید اصلی محدود نکنید. سفید سایه‌های رنگی بسیاری دارد که می‌توانید از آن‌ها در دکوراسیون اتاق نشیمن استفاده کنید. سایه‌های گرم سفید و کرمی را در اتاق نشیمن ترکیب کنید تا جذابیت دکوراسیون آن دوچندان شود.

۱۷. از جلوه‌ی سنگ‌های بزرگ طبیعی بهره ببرید

شومینه می‌تواند دکوراسیون اتاق نشیمن را صمیمی‌تر نشان دهد اما برای تزیین این اتاق به شومینه اکتفا نکنید. دیوارهای اطراف شومینه را با سنگ‌های بزرگ طبیعی تزیین کنید. داخل شومینه را هم با هیزم‌های بزرگ تزیینی پر کنید. حالا تلویزیون را روی دیوار شومینه نصب کنید تا به نقطه‌ی کانونی اتاق تبدیل شود. در دو طرف شومینه هم قفسه‌های دیواری سفیدرنگی تعبیه کنید. این قفسه‌ها می‌توانند جایی برای قرار دادن اشیای تزیینی باشند.

۱۸. سبک مدرن و وینتیج را ترکیب کنید

برخی از کارشناسان طراحی دکوراسیون داخلی برای تزیین اتاق‌ها سبک‌های کلاسیک و مدرن را با یکدیگر ترکیب می‌کنند. قفسه‌های کتاب در چارچوب قوسی‌شکل در کنار مبلمان عثمانی بزرگ به اتاق نشیمن شما جلوه‌ی شیک و مدرن می‌بخشد. یک لوستر برنجی گرد در کنار وسایل دکوری سرامیکی هم به این اتاق جلوه‌ای قدیمی می‌دهد.

۱۹. دیوار دو رنگ را امتحان کنید

به جای محدود کردن رنگ اتاق نشیمن به یک رنگ، رنگ‌های متضاد را امتحان کنید. برای بلندتر نشان دادن سقف‌ها می‌توانید رنگ‌هایی مانند کرمی روشن در بالا و آبی تیره‌تر در پایین را با یکدیگر ترکیب کنید.

۲۰. یک میز جلومبلی دارای محفظه یا کشو انتخاب کنید

نمایی از اتاق نشیمن

برای جذاب‌تر و در عین حال کاربردی‌تر کردن اتاق نشیمن می‌توانید مبلمان کاربردی انتخاب کنید. به طور مثال، یک میز جلومبلی بزرگ و مربعی می‌تواند به شما فضای لازم برای نگهداری وسایل مختلف را بدهد. کتاب‌ها و مجلات یا وسایلی که اغلب در اتاق نشیمن به آن‌ها نیاز دارید را در این میز جا بدهید تا هم اتاق نشیمن‌ زیباتر شود و هم از فضای این اتاق به بهترین شکل ممکن استفاده شود.

۲۱. اطراف تلویزیون قفسه‌ی دیواری نصب کنید

تلویزیون یکی از نقاط کانونی مهم در هر اتاق نشیمنی است. یکی از بهترین راه‌هایی که برای تزیین اطراف تلویزیون دارید، نصب قفسه‌های دیواری است. قفسه‌های چوبی با رنگ‌های روشن به اتاق گرما می‌بخشد. لوسترهای طلایی رنگ روی سقف هم می‌تواند به نورپردازی اتاق جلوه‌ای زیبا ببخشد.

۲۲. کاناپه‌ای به رنگ صورتی انتخاب کنید

اگر رنگ مبلمان و وسایل اتاق شما خنثی است، کاناپه را هم به رنگ خنثی انتخاب نکنید. یک کاناپه با رنگ شاد مثل صورتی می‌تواند دکوراسیون این اتاق را دگرگون کند. دیوارها را هم با رنگ‌های تیره مانند مشکی رنگ‌آمیزی کنید تا خلاقیت و ذوق خود برای تزیین اتاق را به نمایش دربیاورید.

۲۳. نشیمن‌های پشت پنجره‌ای بسازید

صندلی‌ها و مبلمان اتاق را با طرح‌های نشیمن پشت پنجره تزیین کنید. می‌توانید هر چند وقت یک‌بار با یک فنجان قهوه‌ی گرم یا کتابی در دست روی این صندلی‌ها بنشینید و از تماشای منظره‌ی بیرون لذت ببرید.

۲۴. از مبلمان چرمی استفاده کنید

با قرار دادن چند صندلی چرمی راحت به اتاق نشیمن فضایی دلنشین ببخشید. این صندلی‌ها در کنار کاناپه هم فضای نشستن در اتاق را بیشتر می‌کنند و هم به دکوراسیون اتاق شما طرحی هنری می‌دهد.

۲۵. رنگ‌های تیره را به کار ببرید

دکوراسیون اتاق نشیمن

با استفاده از رنگ‌های تیره برای مبلمان، دیوارها و دکوراسیون اتاق نشیمن در این اتاق یک فضای صمیمی و گرم ایجاد کنید. رنگ مبلمان و دیوارها را با یکدیگر هماهنگ کنید و برای ایجاد عمق بیشتر در این فضا فرش یا کفپوش‌ها را به رنگ‌های روشن و خنثی انتخاب کنید.

۲۶. از مبل‌های سکشنال یا چندبخشی استفاده کنید

در اتاق نشیمن با مبلمان سکشنال راحتی حرف اول را می‌زند. داشتن مبل‌های چندبخشی در یک اتاق نشیمن به معنای داشتن فضایی شیک و جادار است. مبل‌های چندبخشی در مقایسه با مبلمان عادی گران‌تر هستند اما اگر خانواده‌ای بزرگ دارید بهترین گزینه برای اتاق نشیمن شما همین مبل‌های سکشنال است.

۲۷. قفسه‌های توکار شیک بسازید

در یک اتاق نشیمن با طراحی مدرن به جای میز تلویزیون بزرگ از یک قفسه‌ی توکار استفاده می‌شود. در این اتاق، به جای اینکه تلویزیون روی میز قرار بگیرد، روی دیوار نصب می‌شود. برای نگهداری وسایل تزیینی هم یک قفسه‌ی توکار در کنار تلویزیون قرار می‌گیرد. به این ترتیب، هم فضای مناسب برای نمایش آثار تزیینی وجود دارد و هم دکوراسیون اتاق نشیمن شیک‌تر می‌شود.

۲۸. طرح‌های متضاد را با یکدیگر ترکیب کنید

از دکوراسیون اتاق نشیمن با طرح‌های متضاد نترسید. برای سرزنده‌تر کردن فضای این اتاق می‌توانید طرح‌های گرافیکی زرد و سبز کاغذ دیواری را با عناصری مانند کمد دیواری با طرح حصیری، صندلی‌هایی با روکش گل‌دار و لوستری با طرحی خاص ترکیب کنید. در نهایت، اتاق نشیمن شما به یک اثر هنری تمام‌عیار تبدیل خواهد شد.

۲۹. سقف را به صورت راه‌راه رنگ‌آمیزی کنید

برای نشان دادن دیوار پنجم اتاق می‌توانید آن را به صورت راه‌راه رنگ‌آمیزی کنید. کاغذ دیواری با طرح راه‌راه هم بری این کار مناسب است. کوسن‌ها را هم با طرح‌های راه‌راه انتخاب کنید تا در کنار طرح سقف جذاب‌تر به نظر برسند.

۳۰. از طرح‌های منحنی استفاده کنید

چیدمان اتاق نشیمن با مبلمان، صندلی و میزهایی دارای طرح‌های منحنی یکی از ترندهایی است که در سال ۲۰۲۴ هم مثل سال گذشته طرفدار دارند. برای تکمیل این طرح‌های منحنی بشقاب‌های گرد کوچکی را روی دیوار نصب کنید. در نهایت، اتاق نشیمنی با دکوراسیون کاملا متفاوت خواهید داشت.

کلام آخر

دکوراسیون اتاق نشیمن به دلنشین‌تر شدن این اتاق کمک می‌کند. در این مقاله، ۳۰ طرح برای دکوراسیون این اتاق را خواندید. شما می‌توانید از این طرح‌ها الهام بگیرید و اتاق نشیمن را به سبک خودتان بچینید.

منبع: GoodHouseKeepingبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما