۱۵ نکته‌ی کلیدی برای تعیین مکان و چیدمان آشپزخانه

۲۴ آبان ۱۴۰۰ | ۱۶:۰۰ ۲۴ آبان ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
چیدمان آشپزخانه

چیدمان ایدئال آشپزخانه به عوامل زیادی بستگی دارد که همه‌ی این عوامل از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. اولین قدم این است، در نظر بگیرید که چگونه می‌خواهید از آشپزخانه استفاده کنید، چه کسانی بیشتر در آن فضا حضور دارند و چه فعالیت‌هایی را می‌خواهید در آشپزخانه انجام دهید. مثلا می‌خواهید در آشپزخانه یک فضای عالی برای قرار دادن تلویزیون داشته باشید و در حین کار، برنامه‌ی مورد علاقه‌ی خود را دنبال کنید یا اینکه ترجیح می‌دهید چیدمان آشپزخانه به گونه‌ای باشد که فقط امور مربوط به آشپزی در آن صورت گیرد؟

در این نوشته از دیجی‌کالا مگ ابتدا می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که آشپزخانه‌ی شما در بهترین نقطه‌ی خانه قرار دارد. پس از آن، چند نکته‌ی کلیدی برای ساختن و چیدمان آشپزخانه‌ی رویایی را با شما در میان خواهیم گذاشت. با ما همراه باشید.

بهترین نقطه برای آشپزخانه کجاست؟

چیدمان آشپزخانه 1

برای برخی از شما، این سوال، سوالی بی‌ربط خواهد بود، چرا که به هر دلیلی قصد ندارید مکان فعلی آشپزخانه را تغییر دهید. اما برای کسانی که در فکر ساختن یک خانه‌ی جدید و یا بازسازی یک خانه‌ی قدیمی هستند، یافتن بهترین محل برای قرارگیری آشپزخانه، می‌تواند یک سوال اساسی باشد.

در این بخش به این سوال پاسخ می‌دهیم:

 1. اولین نکته که باید مورد توجه قرار گیرد این است که آشپزخانه نباید به شکل یک اتاق با چهار دیوار کاملا بسته طراحی شود. اگر به خانه‌های قدیمی و سبک زندگی‌های گذشته نگاهی بیندازیم می‌بینیم، همواره آشپزخانه مانند یک اتاق طراحی می‌شد با این تفاوت که در آن یخچال، گاز و یا سینک قرار داشت. اما تغییرات سبک زندگی کنونی و میزان تعاملات، دیگر مدل آشپزخانه‌های قدیمی را نمی‌پسندد.
 2. به آشپزخانه‌ی دوم علاقه‌مند هستید؟ پس این نکته را فراموش نکنید که نباید آشپزخانه پنهان، تمامی امور را به خود اختصاص داده و عملا میزان تعاملات شما با اهل خانه را کاهش دهد. به عبارتی آشپزخانه‌ی کاملا بسته‌ی کوچکی که به عنوان آشپزخانه دوم در نظر گرفته می‌شود، نباید هدف آشپزخانه باز و تعاملی را زیر سوال ببرد.
 3. کدام بخش از خانه محل نشستن اهل خانه و قرار گرفتن تلویزیون است؟ آشپزخانه باید در محلی نزدیک به این فضا قرار گیرد. شما باید به آشپزی مثل یک سرگرمی نگاه کنید، که نزدیک بودن آشپزخانه به محل سرگرمی دیگر اعضای خانه می‌تواند این حس را ایجاد کند.
 4. اکثر آشپزخانه‌ها حداقل یک دیوار از کابینت از کف تا سقف دارند که فضایی برای پنجره‌ی رو به بیرون ندارد. دقت کنید که می‌خواهید این دیوار در کدام سمت آشپزخانه باشد. پس سمتی را انتخاب کنید که کمترین میزان نور طبیعی را دریافت کند (اگر می‌توانید). به این ترتیب، هنگام ساخت آشپزخانه، حداکثر نور طبیعی در این فضا را خواهید داشت.
 5. در برخی از خانه‌های قدیمی اتاق لباسشویی یا laundry room در فضایی جدا از فضای آشپزخانه، اما کاملا در دسترس طراحی می‌شد. سعی کنید اکنون نیز لباسشویی را از این فضا خارج کنید. چرا که آشپزخانه و آشپزی اولین اولویت شماست.

اعداد مهم در چیدمان آشپزخانه

چیدمان آشپزخانه 3

اکنون محل قرارگیری آشپزخانه تعیین شده است. دیگر وقت آن رسیده است که یک متر در دست بگیرید و دقیقا میزان فضای قابل استفاده را اندازه‌گیری کنید. یک کاغذ و قلم بردارید و آشپزخانه‌ی خود را در مقیاس کوچک روی کاغذ ترسیم کنید.

 1. فاصله‌ی بین دیوار اصلی آشپزخانه با جزیره‌ی وسط یا دیوار اپن باید حداقل ۱۲۰ سانتی‌متر باشد. اگر فضای کافی برای این کار ندارید می‌توانید این فاصله را به ۹۰ سانتی‌متر کاهش دهید.
 2. میز جزیره یا اپن آشپزخانه باید بین ۸۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر عرض داشته باشند تا شما بتوانید به راحتی از آن به عنوان یک میز کار استفاده کنید.
 3. بسته به پهنای جزیره یا اپن آشپزخانه، عمق فضایی که باید به عنوان جای صندلی در نظر گرفته شود، می‌تواند بین ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متر متغیر باشد.
 4. ارتفاع استاندارد برای صندلی اوپن معمولا ۹۰ سانتی‌متر است. اما با قد بلندتر شدن نسل‌ها این ارتفاع بین ۱۰ تا ۲۰ سانتی‌متر هم افزایش داشته است. اگر از کوسن صندلی برای نرم شدن آن استفاده می‌کنید، سعی کنید ارتفاع آن بیشتر از ۶۵ میلی‌متر نباشد. چرا که فشار زیادی به ران‌ها وارد می‌شود.
 5. اطراف محل قرارگیری گاز باید فضای خالی وجود داشته باشد. بهتر است حداقل ۲۰ سانتی‌متر دو طرف اجاق گاز خالی باشد تا بتوانید به راحتی قابلمه‌ها را جابه‌جا کرده و دسته‌های قابلمه مزاحمت ایجاد نکند.
 6. عمق استاندارد برای کابینت‌های بالایی ۳۵ سانتی‌متر است. در واقع شما باید بدون نیاز به صندلی به راحتی انتهای کابینت را ببینید. البته افرادی که قد کوتاه‌تری دارند معمولا به صندلی برای کابینت‌های بالایی احتیاج پیدا می‌کنند.
 7. اگر پنجره رو به بیرون دارید و تصمیم دارید از یک طاقچه‌ی دو طرفه به عنوان میز داخلی و خارجی استفاده کنید، در نظر داشته باشید که عمق این طاقچه از سمت داخلی با بیرونی متفاوت است. به طور استاندارد ۵۰ سانتی‌متر رو به داخل و ۳۰ سانتی‌متر رو به خارج، عرض این طاقچه است. در واقع مجموعا شما یک میز سرو ۸۰ سانتی‌متری خواهید داشت.
 8. عمق استاندارد کابینت‌های روی یخچال یا مایکروفر معمولا ۶۰ سانتی‌متر است که گاهی با توجه به بالا بودن فوت یخچال، این عمق می‌تواند تا ۷۰ سانتی‌متر افزایش پیدا کند.
 9. میزان عمق کابینت‌های کناری یخچال از اهمیت زیادی برخوردار است. یخچال به هیچ وجه نباید بیرون از کابینت قرار گیرد. پس پیش از طراحی کابینت مطمئن شوید که عمق کابینت اطراف می‌تواند بین ۷۰ تا ۸۵ سانتی‌متر متفاوت باشد.
 10. اگر از جمله افرادی هستید که خانه را بازسازی کرده و سپس آن را به فرد دیگری انتقال می‌دهید، سعی کنید حدالامکان از اندازه‌های استاندارد استفاده کنید.

تا این بخش همه‌ی آنچه گفته شد درباره آشپزخانه‌ی فضای بسته بود. در ادامه می‌خواهیم چند نکته کلیدی برای طراحی آشپزخانه‌ی فضای باز بیان کنیم.

چیدمان آشپزخانه در فضای باز

چیدمان آشپزخانه 4

معمولا آشپزخانه‌های فضای باز برای تابستان‌ها در نظر گرفته می‌شوند. افرادی که دوست دارند در عین آشپزی با دوستان خود تعامل داشته و یک استیک تازه را سریعا پس از پخت سرو کرده و نوش‌جان کنند، به آشپزخانه‌ی فضای باز به عنوان یک گزینه‌ی طلایی می‌اندیشند.

 • قبل از هر کاری به نحوه‌ی استفاده از فضا فکر کنید و بر اساس میزان فضایی که در اختیار دارید برنامه‌ریزی را شروع کنید. پس از در نظر گرفتن فضا، باید به محل پخت‌و‌پز و قرار گرفتن میز نهارخوری فکر کنید. یکی از راه‌های آسان برای برنامه‌ریزی این فضا، در نظر گرفتن هدفی است که از طراحی آشپزخانه دوم در نظر دارید. این محل قرار نیست یک آشپزخانه‌ی کامل با چیدمان آشپزخانه داخلی باشد. فقط قرار است یک محل پخت‌وپز و در عین حال جایی برای معاشرت باشد. برای این منظور برخی اپلیکیشن‌ها طراحی شده‌اند که شما با وارد کردن میزان فضایی که دارید می‌توانید ایده‌های زیادی دریافت کنید.
 • سوال بعدی که باید از خود بپرسید این است که به چه وسایلی در این آشپزخانه نیاز دارید؟ مشعل ووک، یخچال یا سینک؟ کدام یک را می‌خواهید در این فضا قرار دهید؟ گزینه‌های شما بی پایان هستند. حتی یک باربیکیوی ساده می‌تواند طیف وسیعی از ویژگی‌ها را داشته باشد که هرگز تصورش را نمی‌کردید. مهم است که این فضا کاربردی باشد و با سبک زندگی شما مطابقت داشته باشد. پس لوازمی که در این آشپزخانه به‌کار گرفته می‌شوند باید مطابق با سبک زندگی شما باشند. مثلا اگر گیاه‌خوار هستید، هیچ یک از کباب‌پزهای حرفه‌ای برای شما کاربردی نخواهد داشت. چرا که حتی اگر اهل گریل کردن گیاهان باشید، یک کباب‌پز ساده می‌تواند نیاز شما را برطرف کند.
 • فراموش نکنید که آشپزخانه‌ی فضای بیرون باید سرپوشیده باشد. سرپوشیده بودن این فضا کمک می‌کند که در تمام فصول از آن استفاده کنید. همچنین دوام لوازمی که در آن قرار داده‌اید بیشتر می‌شود زیرا از گزند باران و برف در امان هستند. درست است که لوازم مختص چیدمان آشپزخانه‌ی خارجی معمولا زنگ نمی‌زنند، اما سرپوش کمک می‌کند که عمر طولانی‌تری داشته باشند و به زودی کثیف نشوند. تمیز نگه‌داشتن آشپزخانه‌ی فضای باز امری مهم است که با سرپوشیده کردن آن، این چالش کمتر خواهد شد.
 • این آشپزخانه نیازی به دیوار ندارد. در حالیکه داشتن سقف برای آشپزخانه خارجی ضروری است، نداشتن دیوار نیز یکی از الزامات آن محسوب می‌شود. در این فضا معمولا افراد از آتش‌زاهای طبیعی مثل هیزم استفاده می‌کنند، پس بهتر است که از قرار دادن دیوار بپرهیزید تا تهویه هوا به راحتی انجام شود. حتی اگر از گاز شهری برای روشن کردن گاز یا کباب‌پز استفاده می‌کنید، نبودن دیوار از احتمال گاز گرفتگی، کم خواهد کرد.
 • نورپردازی فضای آشپزخانه را فراموش نکنید. این آشپزخانه فقط برای استفاده در روز نیست و معمولا شب‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نتیجه نور‌پردازی آن از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر از جمله افرادی هستید که معمولا دورهمی‌های شبانه دارید، این فضا می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. البته اشاره به این نکته ضروری است که اگر دوست دارید از نور طبیعی ماه در شب استفاده کنید، توصیه می‌کنیم حداقل اطرف اجاق گاز را به درستی روشن کنید که از میزان پخته شدن غذا مطمئن شوید.
 • سعی کنید از یک سینک یا یک یخچال کوچک برای چیدمان آشپزخانه‌ی خارجی استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که نیاز نباشد دائم به داخل خانه بروید. شما این آشپزخانه را طراحی کرده‌اید که یک دورهمی لذت‌بخش را تجربه کنید. پس نیازی نیست که خود را با رفت‌وآمدهای زیاد، خسته کنید.

در انتها

الزاما برای داشتن یک آشپزخانه‌ی رویایی نیاز نیست هزینه‌ی گزافی را متحمل شوید. کافی است میزان بودجه خود را تعیین کرده و چیدمان آشپزخانه‌ی رویایی خود را در ذهن ترسیم کنید. سپس اختصاص هر بخش از بودجه به اولویت‌های این چیدمان است که می‌تواند شما را مرحله به مرحله، به هدف خود نزدیک کند.

منابع: Realestate, lifestyle

برچسب‌ها :
دیدگاه شما