نگاهی به گیم‌پلی دیابلو ۴؛ دنیایی بزرگ با سیستم شخصی‌سازی پیشرفته‌تر

۳۰ آذر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
Diablo IV

بازی دیابلو ۴ (Diablo 4) یکی از عناوین به شدت مورد انتظار سال ۲۰۲۳ است. به دلیل طرفداران بسیار زیادی که مجموعه دیابلو دارد، به همین دلیل انتظارات از شماره ۴ آن بسیار بالا است. دیابلو ۳ در سال ۲۰۱۲ منتشر شد. به همین دلیل شرکت سازنده، بلیزارد (Blizzard)، حدود ۱۰ سال فرصت داشته تا عنوان بعدی این مجموعه را بسازد. در این مدت اتفاقات زیادی برای شرکت بلیزارد و اکتیویژن افتاد و به همین دلیل روند ساخت دیابلو ۴ تا حدی به مشکل برخورد.

دیابلو ۳ توانست مجموعه دیابلو را یک سطح بالاتر ببرد. در این بازی ما شاهد موارد بسیار زیادی بودیم که به سرزمین مقدس (Sanctuary) اضافه شد. از زمان عرضه بازی دیابلو ۳ حدود ۱۰ سال می‌گذرد با این حال طرفداران همچنان این بازی را زنده نگه داشتند. شرکت سازنده نیز به خوبی آن را پشتیبانی کرده و به همین دلیل است که دیابلو ۳ همچنان طرفداران خود را دارد.

از لحاظ داستانی دیابلو ۴ نگاهی به گذشته سرزمین مقدس دارد. با این حال از لحاظ زیادی مجموعه دیابلو را به جلو برده  باعث می‌شود این بازی پیشرفته‌ترین عنوان دیابلو باشد. شما در آن شاهد فضاها، دشمنان و عناصر جدید در بازی خواهید بود. از طرفی فرمول ثابت دیابلو نیز در بازی وجود داشته تا شما حس آشنایی را داشته باشید. نکته اینجاست که دیابلو ۴ از همه عناوین دیگر این مجموعه تاریک‌تر است. پس بازیکنان باید بیشتر به روند آن دقت کنند.

بازی دیابلو 4

زاویه دوربین عناوین دیابلو یکی از شاخصه‌های اصلی این عناوین بوده و به همین دلیل تغییر نخواهد کرد.

بازگشت به تاریکی

سرزمین مقدس در بازی دیابلو ۴ به طور کامل از نو طراحی شده است. نکته اینجاست که این بازی به دنیای تاریک و فضای دو عنوان اول سری دیابلو بازگشته است. دنیای بازی نسبت به شماره ۳ بسیار بالغ‌تر و باثبات‌تر است. همینطور اینکه عناصر ترسناک و هیجان انگیز آن نیز بیشتر است. شما در میانه راه با اجسادی روبرو خواهید بود که با برف یا شن پوشیده شده اند. از طرفی موارد دیگری نیز در بازی وجود خواهد داشت تا به شما نشان دهد که در چه سبک دنیایی حضور دارید.

برای مثال زمانی که شما از یک شهر شلوغ عبور می‌کنید، فریادهایی از خشم و نگرانی را خواهید شنید. از طرفی یک نور مهتاب به طور دائم در دنیا حضور خواهد داشت و شما را دنبال خواهد کرد. دنیای بازی تمرکز زیادی روی تنفر دارد. به شکلی که نشان می‌دهد چگونه قلب امیدواران را دربر گرفته و نتایج آن چه خواهد بود. زمانی که تمامی این موارد با هم همکاری داشته باشند، درگیر شدن در بازی دیابلو ۴ بسیار راحت خواهد بود. از طرفی یک حس قهرمانانه در شما جریان خواهد داشت تا سرزمین مقدس را نجات دهید.

تکامل عناوین دیابلو اصیل

دیابلو ۴ نهایت چیزی است که عناوین اصلی دیابلو را خاص و دوست داشتنی می‌کرد. زمینه تاریک دنیای شماره ۱، جهان باز و گسترده‌تر دنیای شماره ۲ و مبارزه بهتر و پیشرفته‌تر از شماره ۳ همگی با هم جمع شده تا دیابلو ۴، نشانگر عناوین دیابلو در بهترین حالت ممکن باشد. تنوع گیم‌پلی در این بازی بسیار زیادی است. از طرفی جزئیات بسیار زیادی هم در آن وجود دارد. به نوعی تیم سازنده نهایت دقت خود را به کار گرفته تا بازی در ظریف‌ترین حالت ممکن طراحی شده باشد.

بازی دیابلو 4

دیابلو ۴ ماجراجویی شما است

دیابلو ۴ اولین عنوان این مجموعه است که به طور کامل به شما اجازه می‌دهد تا ماجراجویی خود را بسازید. سرزمین مقدس پر از فرصت‌ها و انتخابات مختلف است. به همین دلیل فضای مورد نیاز برای یک ماجراجویی کاملاً شخصی‌سازی شده وجود دارد. شما می‌توانید به داستان اصلی بی‌توجهی کرده و به کارهای جانبی بپردازید. در سرزمین مقدس تعداد زیادی سیاهچاله (Dungeon) و دژ (Stronghold) وجود دارد. رویدادهای ناگهانی نیز در این دنیا وجود دارد تا گشت و گذار در سرزمین مقدس برای شما خسته کننده نباشد.

حتی اگر شما نخواهید مبارزه کنید نیز امکان آن در بازی وجود دارد. به این شکل که شما وارد جنگل‌ها و منابع طبیعی سرزمین مقدس شده و پس از استخراج به ساختن موارد مختلف بپردازید. همانطور که گفته شد تنوع در گیم‌پلی این بازی بسیار زیاد است. به همین دلیل شما با انتخاب‌های زیادی روبرو بوده و به همین تجربه شما نیز یکسان نخواهد بود. داستان بازی نیز خطی نیست. به این معنا که هسته‌های اصلی داستان یکی است ولی اینکه شما چگونه به آن‌ها برسید به طور کامل به تصمیمات شما بستگی دارد. پس بازی دیابلو ۴ قابلیت تجربه دوباره را دارد.

بازی دیابلو 4

یک دنیای کاملاً جدید

یک ماجراجویی جذاب بدون دنیای گسترده بی‌معنا است. سرزمین مقدس یا قلمرو فانی (Mortal Realm) جایی است که عناوین دیابلو در آن جریان دارند. آخرین نسخه از این دنیا کامل‌ترین حالت سرزمین مقدس را نشان می‌دهد. در سرزمین مقدس مناطق مختلف بسیار زیادی وجود داشته و تنوع دشمنان نیز به به شدت زیاد است. شما با کاراکترهای مختلفی در بازی روبرو شده تا با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. مناطق مختلف این بازی به بهترین نحو به هم متصل شده تا نیازی به صفحه لود نداشته باشد.

شما به طور دائم باید به دنبال راه‌های مختلف باشید. حتی امکان دارد با یک بن بست روبرو شده و باید راه خود را تغییر دهید. حتی می‌توانید راه خود را باز کنید. در میانه راه شما دشمنان بسیار سختی حضور دارند. این دشمنان کاملاً اختیاری بوده و می‌توانید با آن‌ها مبارزه نکنید ولی در صورت پیروزی پاداش زیادی دریافت خواهید کرد.

دنیای بازی زمینه مدیوال (Medieval) دارد. از طرفی حالت جهنمی و پر از آتش دارد. در دیابلو ۴ فضاهای مختلفی در بازی وجود داشته که دشمنان و کاراکترهای مخصوص خود را دارند. از طرفی دشمنان هر قسمت نیز توانایی مخصوص خود را داشته تا مبارزات در دیابلو ۴ خسته کننده نشوند. برای مثال در بخش Fractured Peaks دشمنان از جادوی یخی استفاده می‌کنند. در مناطق آبی دشمنان از کشتی‌های غرق شده استفاده کرده تا افراد را به داخل آن کشیده و از بین ببرند. در دیابلو ۴ همواره محتوایی برای کشف کردن و یافتن وجود دارد.

دیابلو 4

توانایی خود را نشان دهید

دیابلو ۴ دارای کلاس‌های مختلف برای کاراکترها است. بازیکنان می‌توانند با توجه به سبک بازی خود یکی را انتخاب کرده و با استفاده از آن به تجربه بازی بپردازند. بازی در ابتدا از شما می‌خواهد تا یکی از دنیاهای جادویی یخ، آتش و رعد و برق را انتخاب کنید. هر عنصر دارای امکانات مخصوص به خود بوده و راه‌های زیادی برای رسیدن به توانایی‌های بالاتر وجود دارد.

برای مثال بازیکنان می‌توانند کلاس بربر را انتخاب کنند. این کلاس دارای توانایی Whirlwind است. با استفاده از آن کاراکتر بازی یک حرکت چرخشی را برای مدت زیادی انجام می‌دهد. حال بازیکنان می‌توانند این قابلیت را به Furious Whirlwind ارتقاء دهند. با استفاده از Furious Whirl wind کارکتر نه تنها حرکت چرخشی را انجام داده بلکه به دشمنان خونریزی (Bleed) نیز می‌دهد.

دیابلو ۴ یک سیستم پیشرفت کاراکتر خاص را ارائه می‌دهد. برای مثال ساحره (Sorcerer) دارای دو توانایی قابل بازکردن است. هر دو توانایی نیز در روند داستانی بازی باز خواهد شد. زمانی که این توانایی‌ها ارتقاء پیدا کردند، شما می‌توانید از افسون‌ها (Enchantments) استفاده کنید. این افسون‌ها یک اثر خاص روی توانایی می‌گذارند. برای مثال یک افسون توپ آتشین (Fireball) وجود دارد که دشمنان از بین رفته را تبدیل به توپ آتشین می‌کند. حال با این میزان شخصی‌سازی شما می‌توانید کاراکتر خود را به آن چیزی که دوست دارید تبدیل کنید.

درخت توانایی (Skill Tree) یکی از بخش‌های بسیار مهم در ساخت و پیشرفت کاراکترها در دیابلو ۴ است. نه تنها این توانایی‌ها به طور کامل برنامه‌ریزی شده‌اند، بلکه بسیار ساده هستند. یک ارتقاء ساده می‌تواند از انتخاب بین آتش و رعد و برق شروع شود و گسترش پیدا کند. درخت توانایی این به طور کامل در روند تجربه کاراکتر تأثیر داشته و به همین دلیل اثر زیادی در بازی دارد.

شما قابلیت تغییر ظاهر کاراکتر را نیز در دیابلو ۴ خواهید داشت. این قابلیت در مجموعه دیابلو جدید است. به این معنا که در گذشته شما تنها به ظاهر اولیه کاراکتر بازی محدود بودید. حال می‌توانید آن را تغییر داده و ظاهر کاراکتر شما نیز به طور کامل خاص باشد. در ابتدای بازی زمانی که کلاس خود را انتخاب کردید می‌توانید به طور کامل کاراکتر را از لحاظ ظاهری طراحی کنید. چیزی عنصر نقش آفرینی بازی را قوی‌تر می‌کند. از طرفی فروشگاه‌های زیادی در بازی وجود دارد که بازیکنان می‌توانند با استفاده از آن‌ها موارد مختلف خریداری کرده و ظاهر کاراکتر خود را تغییر دهند.

باز دیابلو 4

یکی از موارد بسیار مهم در بازی دیابلو ۴ قابلیت شخصی‌سازی کاراکتر اصلی است.

یک دنیای مشترک!

در دیابلو ۴ شما می‌توانید انتخاب کنید که ماجراجویی خود را چگونه پیش ببرید. حال می‌خواهد به تنهایی باشد یا با کمک دوستان دیگر. با این حال شما با بازیکنان دیگر قطعاً روبرو خواهید شد. به این معنا که در میانه راه شما وارد شهرها و مکان‌های رویداد خواهید شد. در این مکان‌ها شما بازیکنان دیگر را ملاقات خواهید کرد.

برخلاف گذشته این روبرویی با بازیکنان در داخل دنیای بازی شکل خواهد گرفت. به این شکل که شما نیاز به باز کردن یک منوی دیگر را نخواهید  داشت. زمانی که یک رویداد خاص، یک غولآخر (Boss) بزرگ یا سیاهچال را مشاهده می‌کنید، امکان دارد بازیکنان دیگر نیز قصد وارد شدن به این مناطق را داشته باشند. به همین دلیل این افراد را ملاقات خواهید کرد.

برای مبارزه با غولآخرهای بازی یا چالش‌های مختلف شما می‌توانید با بازیکنان دیگر همکاری کرده تا آن‌ها را راحت‌تر به اتمام برسانید. به این نکته دقت کنید که اتمام برخی چالش‌ها یا شکست دادن برخی غولآخرها به تنهایی ممکن نیست. بازیکنان دیگر می‌توانند یارهای شما در مبارزه باشند. از طرفی در قسمت Field of Hatred می‌توانند دشمن شما بوده و به دنبال کشتن شما باشند! قسمت‌های Field of Hatred در بخش‌های مختلف بازی وجود داشته و محل مبارزه بازیکنان با یکدیگر است.

با دوستان خود بدون محدودیت دیابلو ۴ را تجربه کنید

بازی دیابلو ۴ از کراس پلی (Cross Play) پشتیبانی می‌کند. به این معنا که مهم نیست شما روی چه پلتفرمی این بازی را تجربه کنید، می‌توانید با دوستانتان یک ماجراجویی مشترک داشته باشید. از طرفی بازی از کوآپ لوکال (Local) هم پشتیبانی می‌کند. به همین دلیل مهم نیست که دوستان شما کجا یا با چه دستگاهی باشند، می‌توانید همواره آن‌ها را به بازی دعوت کنید.

داشته‌هاب خود را دسته‌بندی کنید

یکی از بهترین قسمت‌های دیابلو ۴ طریقه دسته بندی داشته‌های شما است. به این معنا که شما می‌توانید موارد مختلف را در بازی ارتقاء داده و به راحتی آن‌ها را پیدا کنید. بلیزارد تأیید کرد که برخی از این ارتقاءها تأثیر بسیار زیادی روی عملکرد سلاح‌ها و مبارزات خواهد داشت. به این معنا که برخی از قابلیت‌های افسانه‌ای نیز از همین طریق قابل دسترسی است.

بازی دیابلو 4

بازی دیابلو ۴ از لحاظ بصری نیز بهبود بسیار زیادی نسبت به شماره ۳ داشته است.

تعادل حمله و دفاع خود را حفظ کنید

دیابلو ۴ به شما توانایی بیشتری در مبارزه علیه نیروهای شیطانی می‌دهد. دشمنان امکان دارد که به طور کامل شما را احاطه کنند. با این حال یک قابلیت جدید به بازی اضافه شده است. نام این قابلیت نیز گریز (Evade) است. این قابلیت در اصل نسخه پیشرفته‌تر جای خالی دادن در دیابلو ۳ است. شما به راحتی می‌توانید از این قابلیت استفاده کنید.

گریز به شما این توانایی را خواهد داد که به طور ناگهانی به هر سمتی حرکت کنید. زمانی که از این قابلیت استفاده کنید، هیچ چیزی نمی‌تواند جلوی شما را بگیرد. از طرفی با استفاده صحیح از آن مبارزات در دیابلو بسیار راحت می‌شود. گریز نیز با استفاده از چکمه‌های خاص قابل ارتقاء است.

یک تجربه خوب برای کاربران کنسول

دیابلو ۴ اولین عنوان این مجموعه است که برای کنسول‌ها بهینه شده است. به این معنا که از ابتدای ساخت بازی شرکت سازنده کنترلر را مد نظر داشته است. از این رو قابلیت‌های جدید بازی نیز برای کنسول‌های نسل ۹ بهینه شده تا کاربران کنسول این بازی نیز بهترین تجربه ممکن را داشته باشند. بلیزارد تمام تلاش خود را کرده تا هدف گیری با استفاده از کنترلر دشوار نبوده و بازیکنان سختی زیادی نکشند.

به طور کلی دیابلو ۴ کامل‌ترین عنوان در این مجموعه است. به همین دلیل شرکت سازنده نیز تلاش خود را کرده تا بهترین تجربه را به طرفداران ارائه دهد. بلیزارد نیز با توجه به اتفاقات اخیر نیاز به یک عنوان خوب و با کیفیت دارد تا بتواند اعتبار خود را دوباره بدست بیاورد.

منبع: Blog.playstation.com


ماوس پد هومرو مدل A3240 طرح بازی Diablo

کارت گرافیک ایسوس مدل Dual GeForce RTX 3050 OC Edition 8GB

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه