داستان سری بازی‌های دیابلو؛ آنچه باید پیش از دیابلو ۴ بدانید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
diablo 2

سری بازی‌های دیابلوی بلیزارد از سال ۱۹۹۷ میلادی تاکنون به فعالیت خود ادامه داده است پس جای تعجب ندارد که این بازی‌ها از نظر روایی داستان‌های زیادی را شامل می‌شوند. نه‌تنها تاکنون سه بازی اصلی در فرنچایز عرضه شده است بلکه بسته‌های الحاقی و دیگر مدیوم های  رسانه و سرگرمی این داستان را توسعه داده‌اند و اخیراً شاهد عرضه بازی دیابلو جاویدان (Diablo Immortal) در سبک نقش‌آفرینی اکشن و برخط چندنفره گسترده بودیم. تمامی این محصولات محتویات قابل‌توجهی را برای تجربه و سرگرمی هواداران ارائه می‌کنند ولی در صدر این لیست انتشار بازی دیابلو ۴ قرار دارد. چهارمین دنباله اصلی سری دیابلو و مورد انتظارترین دنباله این فرنچایز.

سری دیابلو مملو است از داستان‌های غنی و داستان‌سرایی گسترده و خواندن خلاصه‌ای از داستان کلی این بازی‌ها پیش از عرضه دیابلو ۴ ایده خوبی به نظر می‌رسد تا هواداران با اطلاعات مهم مجموعه وارد جهان نسخه چهارم این فرنچایز شوند. سری دیابلو به نبرد بی‌پایان میان خیر و شر می‌پردازد و عناصر فانتزی تاریک و موضوعات شیطانی را با حال و هوای مخوف جهان خود ترکیب می‌کند. دیابلو ۴ شاید دوباره لیلیث مرموز را به داستان معرفی کند اما دیابلو بااین‌حال شخصیت‌های مهم دیگری دارد که بازیکنان می‌توانند چشم‌انتظار بازگشت آن‌ها باشند.

دیابلو

diablo 1

اولین بازی سری با تحسین منتقدان روبه‌رو شد و فرنچایز را به بهترین شکل ممکن آغاز کرد. با گشت‌وگذار بازیکنان در سیاه‌چال‌های بازی و مقابله با دسته‌های دشمنان اهریمنی آن‌ها از جنگ ویران‌کننده و پایان‌ناپذیر میان شیاطین و فرشتگان باخبر می‌شوند. دیابلو در جهان فانی جریان دارد اما جنگ دو قلمروی دیگر را نیز در برمی‌گیرد، بهشت‌های والا و جهنم‌های سوزان. به دلیل اعمالشان در این درگیری‌های دنباله‌دار سه لرد جهنم به قلمروی فانی تبعید شدند.

دیابلو، لرد وحشت، یکی از این لردهاست و در خلق هرج‌ومرج در قلمروی فانی نقش حیاتی داشت تا اینکه گروهی از ساحران به نام هورادیم او و دیگر همتایان جهنمی‌اش را در سول استون (سنگ‌های روح) زندانی کردند. سنگ روح دیابلو در زیر یک صومعه دفن شد و از خاطرها رفت. باگذشت زمان، شهری به نام تریسترام پیرامون این صومعه مخروبه و متروکه بنا شد و دیابلو شروع به کنترل اسقف اعظم کلیسای تازه ساخته شد کرد تا او از زندانش آزاد کند. این لرد وحشت رها شده سپس شهر تریسترام را به محل رعب و وحشت تبدیل کرد. بازیکنان دیابلو را شکست دادند و جوهر او از طریق سنگ روح به‌دست‌آوردند تا جلوی نفوذ روبه‌رشد او را بگیرند.

دیابلو ۲

diablo 2

در دنباله بازی مشخص می‌شود که گذاشتن سنگ روح دیابلو بر روی پیشانی و جذب جوهر او ایده چندان خوبی نبود. قهرمان اولین دیابلو توسط لرد وحشت فاسد شده و شیاطین بیشتری را به جهان می‌آورد و سلطه آشوبناک دیابلو را ادامه می‌دهد. قهرمان اسبق تصاحب شده که اکنون به نام سرگردان تاریک شناخته می‌شود سعی دارد دیگر لردهای جهنم، مفیستو و بال را آزاد کند. زمانی که متحد شوند این سه درگاهی به جهنم را باز خواهند کرد ولی پروتاگونیست بازی موفق می‌شود دیابلو و مفیستو را شکست داده و سنگ روح آن‌ها را نابود کند تا از بازگشت دوباره آن‌ها جلوگیری کند. در بسته الحاقی دیابلو ۲: لرد نابودی، بال آخرین بازمانده شر اصیل است و پس از به‌دست‌آوردن سنگ روح خودش از ماریوس سعی می‌کند سنگ جهان (Worldstone) را به تباهی بکشاند. این عمل مرزهای میان قلمروهای بهشت، جهنم و جهان فانی را تضعیف می‌کند.

دیابلو ۳

diablo 3

یک دهه پس از دیابلو ۲، عنوان بعدی فرنچایز دیابلو ۳ منتشر شد. بازیکنان به جهان بازی بیست سال پیش از رویدادهای دیابلو ۲ و بسته الحاقی آن بازمی‌گردند. دکارد کین، شخصیت غیر قابل بازی مهمی در سری دیابلو که راهنمای بازیکنان است در این نسخه نیز حضور دارد و کلیسای تریسترام را به دنبال جواب‌هایی درباره یک پیشگویی می‌گردد پیش از اینکه یک شهاب‌سنگ به ساختمان برخورد کند و گودالی ایجاد کند که در آن دکارد ناپدید می‌شود. پس از بررسی چاله و نجات دکارد بازیکنان فرشته مقرب تیرائیل را پیدا کرده و به او کمک می‌کنند حافظه ازدست‌رفته‌اش را به دست بیاورد.

تیرائیل که از بی‌توجهی دیگر فرشتگان به درد و رنج بشریت و آفت شیاطین در جهان بهت‌زده شده تصمیم می‌گیرد فانی شود تا بتواند به انسان‌ها با سررسیدن لردهای شیطانی کمک کند. بازیکنان باید با نیروهای شیطانی مقابله کنند و به دنبال سنگ روح سیاه بگردند که قادر است روح هر هفت لرد جهنم را زندانی کند. بااین‌حال به بازیکن و همراهانش خیانت می‌شود و سنگ روح سیاه در عوض برای زنده کردن دوباره دیابلو در بدن لی (مولی دکارد) استفاده می‌شود. دیابلو اکنون روح تمامی لردهای جهنم را در خود دارد و حمله به بهشت‌های والا را شروع می‌کند. دیابلو در نهایت شکست می‌خورد و تیرائیل در بهشت‌های والا باقی می‌ماند مصمم بر اینکه رابطه‌ای بهتر میان آن‌ها و قلمروی فانی برقرار کند.

بسته الحاقی دیابلو ۳

reaper of souls

در بسته الحاقی دروگر ارواح (Reaper of Souls)، تیرائیل سنگ روح سیاه را به دست می‌آورد و سعی می‌کند آن را در جهان فانی پنهان کند. اما پیش از آنکه موفق شود توسط مالتائیل، فرشته مقرب اسبق حکمت که اکنون خودش را فرشته مرگ خطاب می‌کند مورد حمله قرار می‌گیرد. سنگ روح سیاه دزدیده می‌شود و مالتائیل تصمیم دارد انسان‌ها را نابود کند بر این باور که آن‌ها شیطانی هستند به‌خاطر منشأ زادگاهشان که نتیجه تولیدمثل فرشتگان و شیاطین است. او سنگ روح سیاه را متلاشی کرده و قدرت هفت شر را به دست می‌آورد ولی بازیکن او را در انتها می‌کشد و هفت شر دوباره آزاد می‌شوند.

دیابلو ۴

با عرضه نه‌چندان دور عنوان جدید دیابلو بازیکنان مشتاق‌اند بدانند داستان چگونه ادامه پیدا خواهد کرد. دیابلو قطعاً  به‌نوعی در این بازی حضور خواهد داشت حتی اگر از طریق شخصیت دیگری باشد که دوباره قصد زنده کردن او را داشته باشد. بااین‌حال باتوجه‌به تریلر سینمایی عرضه شده برای دیابلو ۴ مشخص است که لیلیث مرکز اصلی توجه این عنوان جدید است. او پیش از در یک بازی دیگر دیابلو حضور داشت اما به نظر می‌رسد با نوسازی قابل‌توجهی برای دختر نفرت و خالق سکنچوئری طرف هستیم.

این جنگ جادوانی میان بهشت و جهنم تلفات هنگفتی به نیروهای فرشتگان و شیاطین وارد کرده و همچنین جهان فانی را تحت‌تأثیر خود قرار داده است. دیابلو ۴ به خلأ قدرتی ناشی از جنگ و لیلیث تازه به زندگی بازگشته می‌پردازد که از این موقعیت حداکثر استفاده را خواهد کرد خصوصاً که هفت شر اکنون پراکنده‌اند. او شخصیت مهمی در داستان دیابلو است حتی اگر حضورش در بازی‌های قبلی محدود بوده است و هواداران بی شک مشتاق‌اند ببینند دختر مفیستو در این بازی چه خواهد کرد.

دیابلو ۴ در سال ۲۰۲۳ میلادی بر روی رایانه شخصی، پلی‌استیشن و ایکس‌باکس عرضه خواهد شد.

بیشتر بخوانید: جهنم در راه است؛ پیش‌نمایش بازی دیابلو ۴

منبع: Gamerant

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
 1. احمد

  اصلا شدت توهم در این بازی اینقدر بالاست آدم نمی دونه چی بگه! من نمی دونم نویسنده های بازی اصلا درکی از مفاهیمی که به کار می بردند مثل جهنم، بهشت یا فرشته دارند یا نه! مثلا فرشته حافظه اش رو از دست داده؟! اصلا می دونند ماهیت فرشته چیه تا بعد تخیل کنند خودش را فانی کنه؟! بازی ظاهرا بر پایه دوگانه غلطه که شیطان ها رو دارای قدرت در جهنم می دونه و فرشتگان رو در بهشت. تخیل هم حدی داره باید بشه باورش کرد حداقل. غلط اعتقادی که داره هیچی پر از اشکال عقلیه ظاهرا مگر تعریف از فرشته یا شیطان چیز دیگه ای از اینکه ما در دنیای عادی داریم باشه

  1. علیرضا

   ببین قوه تخیل رو نمیشه محدود کرد به اطلاعات که فرضا واقعی متصور میشن وگرنه در طول تاریخ سینما و بازی های کامپیوتری هر نویسنده ای تصور خاص خودشو از شیاطین و فرشته ها داشته چون این مجودات به صورت ملموس وجود ندارن دقیقا مثل خون آشام ها اقتباس های مختلفی با ویژگی های خاص خودشون ازشون میشه
   یارو ابله نیست واشه بره بشینه قرآن بخونه شخصیت سازی کنه که

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما