۷ نکته‌ی مهم که برای انتخاب پوشک کودکتان باید بدانید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
تعویض پوشک کودک

بسیاری از والدین پول زیادی برای خرید پوشک بچه خرج می‌کنند، اما در نهایت انتخاب خوبی ندارند. در نتیجه نوزادان آن‌ها به تحریک‌های پوستی دچار می‌شوند و رفتاری ناآرام و عصبانی از خود بروز می‌دهند. نوزادان توانایی انتقال واضح احساسات خود را ندارند و این والدین هستند که باید نیازهای کودک کوچک خود را تشخیص دهند. خرید پوشک ممکن است گیج‌کننده باشد و برندهای مختلف برای جلب توجه شما رقابت می‌کنند. ممکن است وسوسه شوید و اولین برندی را که به شما پیشنهاد می‌شود، انتخاب کنید. با این حال به یاد داشته باشید که ممکن است انتخابتان صحیح نباشد. اگر نوزاد شما تازه به دنیا آمده است یا هنوز با گذشت چند روز از تولد نوزادتان، انتخاب‌های درستی در هنگام خرید پوشک ندارید، این مطلب از دیجی‌کالا مگ می‌تواند برایتان مفید باشد.

۱. سراغ برند‌های مطرح بروید

برند خوب، اولین و مهم‌ترین معیار انتخاب پوشک برای کودک است. باید سراغ برندهای مشهوری بروید که مدت زمان بسیاری از فعالیت آن‌ها در زمینه‌ی تولید پوشک گذشته است و نباید به برندهایی که نام‌ها را نشنیده‌اید اعتما نکنید. شرکت‌های مطرح، تخصص و دانش به‌روز برای تولید محصول جدیدتر و بهینه‌تر دارند.

۲. به ویژگی‌های پوشک دقت کنید

بعد از شناخت چند برند خوب پوشک، باید کیفیت آن‌ها را بررسی کنید و مطمئن شوید که چند ویژگی مهم را داشته باشد. ویژگی‌های پوشک مناسب را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

  • قدرت جذب بالا

پوشک بچه‌ی مرغوب باید بتواند حجم بالایی از ادرار و مدفوع را بدون نشتی و سنگینی جذب کند. نشتی پوشک می‌تواند باعث تماس پوست کودک با رطوبت شود، بنابراین منجر به تحریک و جوش‌های پوستی می‌شود.

  • خطوط شاخص رطوبت

امروزه پوشک‌هایی با خطوط نشانگر رطوبت وارد بازار شده‌اند. این‌ها خطوط سفیدی هستند که با کثیف شدن پوشک زرد می‌شوند. این یک ویژگی بسیار مفید است، زیرا به مادران کمک می‌کند تا مرطوب بودن پوشک را بررسی و در صورت لزوم آن را تعویض کنند.

  • نرمی و قابلیت تنفس

از آنجا که پوست کودک بسیار لطیف و حساس است، مواد اولیه‌ی تولید پوشک بسیار اهمیت دارد. مطمئن شوید که پوشک از مواد نرم و قابل تنفس ساخته شده است و هوا در قسمت لگن کودک که پوشک آن را می‌پوشاند، جریان داشته باشد.

  • قابلیت کشسانی پوشک

ویژگی مهم دیگری که باید در انتخاب پوشک به آن دقت کنید، قابلیت کشش است. پوشک باید به اندازه‌ی کافی کشسانی داشته باشد تا کودک کوچک شما احساس راحتی کند و به سطح پوست فشاری وارد نشود و هیچ‌گونه چین و چروکی روی پوست در اثر استفاده از پوشک باقی نماند.

۳. دقت به اندازه و وزن کودک

تعویض پوشک کودک

اندازه‌ی مناسب پوشک برای نوزادان، بستگی به وزن آن‌ها دارد و به همین دلیل می‌تواند با هم متفاوت باشند. بنابراین بهتر است وزن کودک خود را قبل از خرید پوشک اندازه‌گیری کنید. او هر چند ماه یک‌بار به پوشک‌هایی با اندازه‌ی بزرگ‌تر احتیاج دارد، بنابراین نباید تعداد بالایی پوشک تنها با یک اندازه‌ی مشخص تهیه و بیهوده ذخیره کنید. هر زمان که پوشک سایز فعلی کودک برای او تنگ و اذیت‌کننده بود، باید به سراغ یک سایز بزرگ‌تر بروید. خرید سایز مناسب و ذخیره نکردن یک سایز، سبب بی‌استفاده نماندن بسته‌های پوشک و صرفه‌جویی در هزینه‌ی خرید می‌شود.

۴. عادت‌های به‌خصوص هر کودک در تعدد ادرار و مدفوع

همه‌ی نوزادان منحصربه‌فرد هستند و با یکدیگر متفاوت هستند، این تفاوت در میزان دفعات ادرار و مدفوع آن‌ها نیز مشاهده می‌شود. اگر کودک شما در طول روز بسیار آب می‌نوشد، احتمالا دفعات مدفوع او نیز بیشتر خواهد و نیاز به تعویض پوشک بیشتری دارد. اما بهتر است که از یک پوشک بادوام و بسیار جاذب استفاده کنید تا از رطوبت و ایجاد جوش‌های پوستی جلوگیری کند.

۵. بودجه‌ی خود را بسنجید

دانستن عادات‌های ادرار و مدفوع کودک به شما کمک می‌کند تا در طول ماه تعداد پوشک مورد نیاز خود را تخمین بزنید و مبلغی را که باید برای خرید آن خرج کنید، به‌طور تقریبی حساب کنید. یادتان باشد که به‌طور قطعی یک پوشک گران‌قیمت، کیفیت عالی ندارد، بنابراین توصیه می کنیم به جای توجه به برچسب قیمت به دنبال ویژگی‌های پوشک باشید. یک پیشنهاد خوب برای انتخاب پوشک مناسب با توجه به بودجه‌ی شما این است که اگر پوشک‌های یک برند را پیش از این امتحان نکرده‌اید، برای بار اول بسته‌های کوچک آن را با تعداد دو یا سه‌تایی تهیه کنید. این پوشک را برای کودکتان امتحان کنید و واکنش پوست او را بسنجید. اگر بعد از یک‌بار استفاده، این پوشک مناسب پوست ظریف او بود، نام برند این پوشک را به خاطر بسپارید تا به سراغ بسته‌های بزرگ‌تر و چندتایی آن بروید.

۶. مراقب حساسیت‌های پوستی باشید

تعویض پوشک کودک

اگر پوست کودک شما حساس باشد، اولین دغدغه‌ی ذهنی شما ظاهر شدن جوش‌های پوستی در اثر استفاده از پوشک خواهد بود. باور عمومی این است که پوشک‌های پارچه‌ای و پلاستیکی غیریک‌بار مصرف که در گذشته مرسوم بود، سبب ایجاد جوش‌های پوستی نمی‌شوند، اما این باور همیشه درست نیست. جوش‌ها و حساسیت‌های پوستی در اثر هرگونه رطوبت مانده در پوشک، روی پوست کودک ایجاد می‌شوند. بنابراین با انتخاب درست پوشک یک‌بار مصرف که از نظر پزشکی تأیید شده است، کودکتان را در مقابل حساسیت‌های پوستی محافظت کنید.

۷. راحتی استفاده از پوشک یک‌بار مصرف

مراقبت از نوزاد تازه متولد شده با وجود بی‌خوابی‌های شبانه و نوبت‌های مکرر شیر خوردن، هرگز چالش کوچکی نیست. در چنین شرایطی وجود پوشک‌های یک‌بار مصرف راحتی و بهداشت نوزاد را برایتان فراهم می‌کند و برخلاف پوشک‌های پارچه‌ای و پلاستیکی سنتی، نیاز به شست‌وشو ندارد. بنابراین پوشک‌های یک‌بار مصرف، در کنار پاکیزگی، شما را از فرآیند پر دردسر شست‌وشو نجات می‌دهد.

در آخر

پوشک از لوازم بهداشتی پر مصرف کودک است و انتخاب مناسب‌ترین آن یکی از مهمترین تصمیماتی است که والدین جدید باید به درستی اتخاذ کنند تا آسایش کودک را فراهم شود. امیدواریم این مطلب معضل خرید پوشک را برای شما حل کرده باشد. اکنون با دانستن چد نکته‌ی ‌ساده، می‌دانید که چه چیزی را باید بخرید و در چنین شرایطی بدون شک کودکتان آرام و خوشحال‌تر خواهد بود.

منبع: parenting.firstcryبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما