هودی، دورس، ژاکت و پلیور چه تفاوت‌هایی دارند؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه

ژاکت، پلیور، هودی و دورس همگی بخشی از کمد لباس‌های ما در روزهای سرد سال هستند. با وجود این، بسیاری از مردم تفاوت این لباس‌ها با یکدیگر را نمی‌دانند.

درست است که همه‌ی این لباس‌ها برای گرم نگه داشتن و راحتی شما ساخته شده‌اند اما با یکدیگر تفاوت‌های بارزی دارند که با شناخت آن‌ها می‌توانید از این لباس‌ها برای استایلی جذاب کمک بگیرید. در این مطلب، توضیح می‌دهیم که به چه لباس‌هایی ژاکت، پلیور، هودی و دورس گفته می‌شود. در ادامه نیز تفاوت‌های آن‌ها با یکدیگر را شرح می‌دهیم و نکاتی برای استایل با این لباس‌ها معرفی می‌کنیم.

ژاکت چیست؟

ژاکت یکی از لباس‌هایی است که در فصل گرما برای بیرون رفتن از خانه و گرم ماندن آن‌ها را می‌پوشیم. ژاکت در وهله‌ی اول با یک زیپ یا ردیفی از دکمه‌ها در بخش جلویی شناخته می‌شود.

گاهی اوقات نیز برای بستن بخش جلویی ژاکت از کمربند استفاده می‌کنند. ژاکت‌ها طیف وسیعی از لباس‌های گرم را شامل می‌شوند. کاپشن‌های نظامی، کت‌های بمب‌افکن، کت‌های جین، ژاکت‌های چرمی، ژاکت‌های کامیون و بسیاری از انواع لباس‌های گرم نوعی از ژاکت محسوب می‌شوند. ژاکت‌ها بیرونی‌ترین لایه‌ی هر استایلی هستند.

البته، همیشه این‌طور نیست اما بهتر است که ژاکت را روی همه لباس‌های گرم بپوشید. علت اینکه این لباس معمولا از جنس پارچه‌های سنگین مانند پشم، چرم یا جین درست می‌شود نیز همین موضوع است. همان‌طور که گفتیم، ژاکت‌ها انواع بسیاری دارند. بنابراین، اصلا عجیب نیست اگر بدانید پوشیدن این لباس گرم روش‌های بسیار متنوعی دارد.

برخی از ژاکت‌ها برای یک قرار شام رسمی مناسب هستند اما بعضی دیگر از انواع این لباس برای نشستن در اطراف آتش در شب‌های سرد زمستان بهترین گزینه هستند. قطعا ژاکتی که در یک مهمانی رسمی می‌پوشید، آن چیزی نیست که به درد نشستن در کنار آتش بخورد.

ژاکت مردانه مدل 08

پلیور چیست؟

پلیور

پلیور به لباس گرمی می‌گویند که بافتنی باشد اما مانند ژاکت جلوباز نباشد. شاید برایتان جالب باشد که علت نام‌گذاری این لباس را بدانید. از آنجایی که پلیور دکمه یا سوراخی در جلو ندارد، هنگام پوشیدن آن باید آن را روی سر بکشید.

به این کار در زبان انگلیسی «pulled over» گفته می‌شود. به همین علت به این لباس «Pullover» یا همان پلیور می‌گویند. پلیورها انواع مختلفی دارند که از پیراهن‌های کشبافت یقه اسکی، پلیورهای معمولی و بلوزهای کشبافت متفاوت هستند.

هودی چیست؟

هودی

هودی یکی از محبوب‌ترین انواع سویشرت است. هودی‌ها همان شکل و شمایل سویشرت یا ژاکت را دارند، اما یک‌ کلاه به یقه آن‌ها متصل می‌شود که برای گرمای بیشتر، محافظت در برابر باد یا استایل بهتر روی سر قرار می‌گیرد.

هودی‌ها اغلب از همان پارچه‌های نخی درست می‌شوند که در ساخت سویشرت به کار می‌روند، اما به دلیل وجود کلاه کمتر رسمی تلقی می‌شوند. هودی اغلب برای استراحت در خانه در آخر هفته‌ها، گرم ماندن هنگام تماشای فیلم و سریال، گرم نگه داشتن گوش‌ها و سر هنگام فعالیت‌های ورزشی یا تمیز کردن حیاط در روزهای سرد به کار می‌رود.

بیشتر هودی‌ها به صورت پیراهن‌های کشبافت تولید می‌شوند اما هودی‌های زیپ‌دار هم می‌توانید پیدا کنید. از آنجایی که هودی‌های زیپ‌دار جلوباز هستند، از نظر فنی ژاکت محسوب می‌شوند و برای زمانی که برای گرم شدن به لباس بیشتری نیاز دارید اما نمی‌خواهید کلاهی بپوشید که حالت فوق‌العاده موهای شما را خراب کند، کاربرد دارند.

هودی مردانه مدل سیمپسون ها کد an086

دورس چیست؟

دورس در واقع به پارچه‌ای گفته می‌شود که ضخیم‌تر از پارچه‌های معمولی است. این پارچه برای تولید انواع لباس‌های پاییزی کاربرد دارد و به لباس‌هایی که با پارچه دورس دو نخ یا سه نخ ساخته می‌شوند، دورس می‌گویند. دورس‌ها به سویشرت و هودی شباهت زیادی دارند اما برخلاف هودی کلاه یا جیب کانگورویی ندارند. همچنین، این لباس معمولا به شکل جلوبسته تولید می‌شود.

تفاوت‌های ژاکت، پلیور، هودی و دورس

ژاکت هرینگتون

حالا که با این لباس‌های گرم آشنا شدید، تفاوت‌های آن را بهتر متوجه می‌شوید. هر چند معمولا هنگام سرد شدن هوا به پوشیدن لباس گرم فکر می‌کنیم، اما شناخت تفاوت‌های لباس‌های گرم با یکدیگر به استایل بهتر و جذاب‌تر ما کمک می‌کند.

تفاوت هودی و ژاکت

هودی و ژاکت هر دو از لباس‌های پرطرفدار هستند. این دو لباس گرم به یکدیگر شباهت‌هایی اما برخی از ویژگی‌ها نیز آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند. هودی معمولا از جنس پارچه‌های نخی طبیعی یا مصنوعی است، اما ژاکت‌ها جنس گرم‌تری دارند که از چرم تا پشم و الیاف دیگر متفاوت است. از سویی دیگر، هودی و ژاکت از نظر ظاهری با یکدیگر تفاوت دارند.

هودی معمولا جلوبسته است اما بخش جلویی ژاکت‌ها باز می‌شود و یک ژیپ یا چند دکمه دارد. هودی‌ها معمولا کمی بلندتر از ژاکت‌ها هستند. هودی یک لباس گرم همه‌کاره پاییزی است که می‌توانید از آن برای ورزش، خواب، کمپینگ، حضور در محل کار و حتی مناسبت‌های اجتماعی استفاده کنید. ضخامت ژاکت در پوشیدن آن در پاییز یا زمستان تعیین کننده است.

تفاوت هودی و دورس

هودی نوعی لباس گرم است در حالی که دورس معمولا با پارچه ضخیم درست می‌شود اما همیشه هم برای گرم نگه داشتن ما در روزهای سرد کاربرد ندارد. دورس‌ها پارچه‌هایی دارند که از بیرون صاف هستند اما داخل آن‌ها پرزدار است. این ویژگی نه تنها به پوست احساس خوبی می‌دهد، بلکه برای گرم نگه داشتن بدن نیز مناسب است.

از سویی دیگر، هودی‌ها ممکن است از جنس پارچه دورس باشند اما هر دورسی هودی محسوب نمی‌شود. اگر یک دورس کلاه داشته باشد، به آن هودی می‌گویند.

تفاوت پلیور با ژاکت، هودی و دورس

همان‌طور که قبلا توضیح دادیم، پلیورها لباس‌های جلوبسته‌ای هستند که برای محافظت از سرمای شدید بر تن می‌کنیم. از این جهت، می‌توان ژاکت را از پلیور تشخیص داد.

برای پوشیدن پلیور باید سر را وارد سوراخ بالایی آن کنید اما ژاکت‌ها جلوباز هستند و از طریق دکمه، زیپ یا کمربند بسته می‌شوند. البته، گاهی اوقات اصطلاح پلیور به اشتباه برای اشاره به برخی از انواع ژاکت نیز به کار می‌رود.

بااین‌حال، باید توجه داشته باشید که لباس‌های بافتنی جلوبسته معمولا در زمره پلیورها جای می‌گیرند و به آن‌ها ژاکت نمی‌گویند. یک پلیور ممکن است انواع یقه، طول آستین یا طراحی را داشته باشد اما ویژگی متمایز آن از ژاکت این است که طراحی آن به صورت یک‌تکه است و هیچ بخشی از آن به دیگری متصل نشده است.

پلیورها با هودی و دورس نیز تفاوت دارند. این سه نوع لباس همگی جلوبسته هستند اما هودی کلاهی متصل به یقه دارد. دورس نیز جنسی نازک‌تر از پلیور دارد و برای فصل پاییز مناسب است. پلیورها لباس‌های گرمی هستند که برای گرم ماندن در فصل زمستان و روزهای سرد آن می‌پوشیم.

سویشرت مردانه مدل دورس کاتانا سامورایی کد anm085

چگونه با ژاکت، پلیور، هودی و دورس استایلی شیک داشته باشیم؟

شناخت تفاوت‌های میان لباس‌های گرم به شما کمک می‌کند تا این لباس‌ها را در موقعیت‌های مناسب بپوشید. با وجود این، باید بدانید که چه لباسی با کدام لباس‌ها پوشیده شود، استایل شما جذاب‌تر خواهد شد.

استایل با ژاکت

مدل دادن به یک ژاکت به موقعیتی که می‌خواهید این لباس را بپوشید و رسمی بودن لباس مورد نظر مربوط می‌شود. اگر در شبی سرد، قصد دارید به یک مهمانی شام در یک رستوران فضای باز بروید، بهتر است که یک ژاکت با آستری پشمی بپوشید.

یک جفت چکمه‌ی چرمی نیز همراه با آن بپوشید تا ظاهری جذاب‌تر پیدا کنید. اگر هم بلیط کنسرت خریده‌اید و همراه با دوستان به کنسرت می‌روید، بهتر است که به یک ژاکت جین همراه با یک تی‌شرت کاملا سفید، یک شلوار جین و یک جفت بوت خوش‌فرم فکر کنید.

استایل با پلیور

استایل با پلیور

برای مدل دادن به پلیور راه‌های بسیاری وجود دارد اما در ادامه، برخی از اصول اولیه استایل با این لباس گرم را می‌خوانید. پلیورهای یقه هفت یکی از محبوب‌ترین انواع پلیور هستند. یکی از بهترین نوع پلیور یقه هفت را انتخاب کنید.

این پلیور باید از مواد باکیفیتی ساخته شده باشد تا استایل شما را جذاب کند. پلیور یقه هفتی که به شما می‌آید را می‌توانید با یک شلوار جین و بوت‌های چرمی تیره‌رنگ ست کنید تا یک استایل کلاسیک پیدا کنید. این مدل لباس پوشیدن هیچ‌گاه از مد نمیفتد. دومین مدل لباس پوشیدن با پلیور برای ملاقات با دوستان و صرف قهوه یا نوشیدنی در کافه مناسب است.

برای این مدل لباس پوشیدن، یک پلیور کرم یا مایل به سفید را همراه با یک شلوار جین آبی تیره و بوت‌های چرم قهوه‌ای رنگ بپوشید. اگر این استایل را با یک ساعت زیبا تکمیل کنید، برای اولین قرار آشنایی با همسر آینده‌تان نیز مناسب خواهد بود.

اگر این مدل لباس پوشیدن را کمی تغییر بدهید، برای محیط‌های اداری رسمی یا قرار شامی فانتزی نیز مناسب می‌شود. کافیست به جای شلوار جین یک شلوار جینی بپوشید. یک پیراهن آستین بلند یقه مردانه نیز این استایل را تکمیل می‌کند. روشی دیگر برای داشتن استایلی جذاب با پلیور، پوشیدن پلیور یقه اسکی است.

یک کت و شلوار که نیازی به کمربند ندارد به همراه پلیور یقی اسکی ظاهر شما را مدرن و امروزی می‌کند. بهتر است که پلیوری که یقه اسکی تنگی دارد را با شلوار جین نپوشید مگر اینکه به استیو جابز علاقه خاصی داشته باشید و بخواهید شبیه به او لباس بپوشید.

شلوار جین با پلیوری که یقه اسکی گشادی دارد و یک جفت بوت چرمی شما را جذاب‌تر می‌کند. این استایل برای فعالیت‌های غیررسمی آخر هفته‌های زمستانی مناسب است.

استایل با هودی

هودی و نحوه استایل آن

از آنجایی که هودی‌ها لباس‌هایی کمتر رسمی هستند، نمی‌توان برای استایل با آن‌ها پیشنهادهای زیادی مطرح کرد. هودی را می‌توانید روی تی‌شرت بپوشید و همراه با آن شلوار جین مورد علاقه خود را نیز بر تن کنید. یک جفت کفش کتانی سفید هم همراه با این لباس‌ها بپوشید تا برای دویدن یا قدم زدن در محله مناسب شود.

هودی‌های ورزشی که معمولا پارچه‌هایی از جنس پلی‌استر، نایلون یا اسپندکس دارند، برای ورزش یا هر فعالیت بدنی دیگری عالی هستند. این هودی‌ها معمولا انعطاف‌پذیرند، در برابر چین و چروک مقاومت بالایی دارند و امکان تنفس راحت را به شما می‌دهند. در نتیجه، برای ورزش در ماه‌های سرد سال مناسب‌اند. هودی‌های ورزشی بدون اینکه مانع حرکت شما شوند، شما را گرم نگه می‌دارند. هودی‌هایی که بخش بالایی آن‌ها یک زیپ کوچک دارد، با لباس‌های بیشتری ست می‌شوند.

کافیست یکی از این هودی‌ها را همراه با یک تی‌شرت ساده، شلوار جین و کفش ورزشی بپوشید تا جذاب‌تر به نظر برسید. هودی زیپ‌دار با یک پیراهن دکمه‌دار، شلوار جین و کفش چرمی نیز برای نوشیدن قهوه در کافه یا ملاقات و گردش با دوستان مناسب است.

استایل با دورس

یک لباس دورس برای موقعیت‌های غیررسمی و دورهمی‌های دوستانه مناسب است. یکی از پرطرفدارترین روش‌ها برای پوشیدن دورس این است که یک دورس یقه خدمه را با یک شلوار جین و کفش ورزشی سفید بگوشید. کفش‌های کتانی چرمی سفید یا کفش‌های کتانی کلاسیک مانند آل‌استار نیز با این لباس‌ها به شما ظاهری عالی می‌بخشد.

دورس لباسی مناسب پاییز یا اوایل بهار است. می‌توانید لباس‌های تولید شده از جنس دورس را برای کارهایی مانند نوشیدن قهوه همراه با دوستان یا وقت گذراندن با خانواده بر تن کنید. برای داشتن ظاهری آرام و دوست‌داشتنی کافیست کفش‌های کتانی و شلوار جین را همراه با یک دورس چهارخانه و ژاکت یقه خدمه روی آن بپوشید.

دکمه‌های ژاکت را هم باز نگه دارید تا ظاهری غیررسمی‌تر داشته باشید. این استایل برای گردش در طبیعت نیز مناسب است. دورس‌هایی که یقه‌های راحتی دارند را هم می‌توانید روی لباس‌های عادی خود بپوشید تا برای ورزش در هوای آزاد آماده شوید. این طرز لباس پوشیدن برای روزهای سرد زمستانی بهترین و راحت‌ترین گزینه است.

سخن پایانی

ممکن است در نگاه اول تصور کنید که لباس‌هایی مانند پلیور و دورس یا ژاکت و هودی با یکدیگر تفاوت چندانی ندارند اما این‌طور نیست. در دنیای مد و فشن هر یک از این لباس‌های گرم تعریف خاص خود را دارند و در مواردی خاص کاربرد دارند. به عنوان مثال، اگر قرار ملاقات رسمی و مهمی دارید، باید به جای پوشیدن هودی به استایل با یک ژاکت رسمی‌تر فکر کنید.

در مقابل، اگر قرار است برای تفریح با دوستان از خانه بیرون بروید، می‌توانید با هودی ظاهری غیررسمی به خود بگیرید. در این مقاله، درباره تفاوت‌های ژاکت، پلیور، هودی و دورس با یکدیگر توضیح دادیم.

نمونه‌هایی نیز از سبک لباس‌ پوشیدن در فصل سرد معرفی کردیم. به نظر شما کدام‌ یک از استایل‌هایی که توضیح دادیم کاربردی‌تر هستند؟ فکر می‌کنید با کمک این لباس‌های گرم به چه روش‌های دیگری می‌توان ظاهری جذاب و مطابق با مد روز داشت؟ لطفا نظر خود را با ما و خوانندگان عزیز دیجی مگ در میان بگذارید.

منبع: difference101

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما