مک‌بوک ایر و پرو چه تفاوتی با هم دارند؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۴ دقیقه
تفاوت مک بوک ایر و پرو

اپل تاکنون مک بوک ایر و مک بوک پرو را در چندین مدل مختلف راهی بازار کرده است. از مدل‌های مجهز به پردازنده اینتل گرفته تا تراشه‌های اختصاصی سری M که خود اپل آن‌ها را تولید می‌کند. اما تفاوت این دو خانواده از لپ‌تاپ چیست؟ چه چیزی سبب می‌شود عده‌ای به سراغ مدل‌های ایر بروند و عده‌ای دیگر، مدل‌های پرو را برای برطرف کردن نیاز خود انتخاب کنند؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا به بررسی تفاوت مک بوک ایر و پرو هر دوره بپردازیم. البته در این مطلب، مدل‌های مجهز به تراشه اینتل با هم مقایسه نشده‌اند.


بررسی تفاوت مک بوک ایر و پرو


همانطور که در بالا هم اشاره شده، در این مطلب قصد داریم به بررسی تفاوت بین جدیدترین مک بوک ایر و پرو با تراشه‌های سری M2 و M3 بپردازیم. بنابراین، مدل‌هایی که قرار است به آن‌ها بپردازیم به شرح زیر خواهند بود:

نام مدل مک بوک ایر ۱۳/۱۵ اینچی M2 مک بوک پرو ۱۳ اینچی M2 مک بوک پرو ۱۴ اینچی M3 مک بوک پرو ۱۴ اینچی M3 پرو یا M3 مکس مک بوک پرو ۱۶ اینچی M3 پرو یا M3 مکس
اندازه پنل ۱۳.۶/۱۵.۳ اینچی ۱۳.۳ اینچی ۱۴.۲ اینچی ۱۴.۲ اینچی ۱۶.۲ اینچی
تراشه M2 – پردازنده ۸ هسته‌ای (۴ + ۴) و پردازشگر گرافیکی ۸ یا ۱۰ هسته‌ای – پردازشگر عصبی ۱۶ هسته‌ای – پهنای باند ۱۰۰ گیگابایت بر ثانیه M2 – پردازنده ۸ هسته‌ای (۴ + ۴) و پردازشگر گرافیکی ۱۰ هسته‌ای – پردازشگر عصبی ۱۶ هسته‌ای – پهنای باند ۱۰۰ گیگابایت بر ثانیه M3 – پردازنده ۸ هسته‌ای (۴ + ۴) و پردازشگر گرافیکی ۱۰ هسته‌ای – پردازشگر عصبی ۱۶ هسته‌ای – پهنای باند ۱۰۰ گیگابایت بر ثانیه

M3 پرو – پردازنده ۱۲ هسته‌ای (۶ + ۶) و پردازشگر گرافیکی ۱۸ هسته‌ای – پردازشگر عصبی ۱۶ هسته‌ای – پهنای باند ۱۵۰ گیگابایت بر ثانیه

M3 مکس – پردازنده ۱۶ هسته‌ای (۱۲ + ۴) و پردازشگر گرافیکی ۴۰ هسته‌ای – پردازشگر عصبی ۱۶ هسته‌ای – پهنای باند ۴۰۰ گیگابایت بر ثانیه

حافظه رم ۸/۱۶/۲۴ گیگابایت ۱۸/۳۶ گیگابایت در مدل M3 پرو یا مکس ۱۴ هسته‌ای – ۴۸/۶۴/۱۲۸ گیگابایت در مدل M3 مکس ۱۶ هسته‌ای – ۹۶ گیگابایت در مدل M3 مکس ۱۴ هسته‌ای
حافظه داخلی ۲۵۶GB/512GB/1TB/2TB ۵۱۲GB/1TB/2TB ۵۱۲GB/1TB/2TB/4TB/8TB (مدل ۸TB فقط برای تراشه M3 مکس)
نمایشگر ۱۳.۶/۱۵.۳ اینچی با نور پس‌زمینه LED و فناوری IPS – وضوح ۲۵۶۰ × ۱۶۶۴ و ۲۸۸۰ × ۱۸۶۴ – بیشینه روشنایی ۵۰۰ نیت ۱۳.۳ اینچی با نور پس‌زمینه LED و فناوری IPS – وضوح ۲۵۶۰ × ۱۶۰۰ – بیشینه روشنایی و ۵۰۰ نیت ۱۳.۳ اینچی با نور پس‌زمینه mini-LED – وضوح ۳۰۲۴ × ۱۹۶۴ – بیشینه روشنایی و ۱۰۰۰ نیت – ۱۲۰ هرتزی ۱۴.۲ اینچی با نور پس‌زمینه mini-LED – وضوح ۳۰۲۴ × ۱۹۶۴ – بیشینه روشنایی و ۱۰۰۰ نیت – ۱۲۰ هرتزی ۱۶.۲ اینچی با نور پس‌زمینه mini-LED – وضوح ۳۴۵۶ × ۲۲۳۴ – بیشینه روشنایی و ۱۰۰۰ نیت – ۱۲۰ هرتزی
وزن ۱.۵۱/۱.۲۴ کیلوگرم ۱.۴ کیلوگرم ۱.۵۵ کیلوگرم ۱.۶۱ کیلوگرم مدل M3 پرو و ۱.۶۲ کیلوگرم مدل M3 مکس ۲.۱۴ کیلوگرم مدل M3 پرو و ۲.۱۶ کیلوگرم مدل M3 مکس
دوربین ۱۰۸۰P فیس‌تایم ۷۲۰p فیس‌تایم ۱۰۸۰P فیس‌تایم
سیستم صوتی ۴ (مدل کوچک‌تر) و ۶ (مدل بزرگ‌تر) اسپیکر استریو با پشتیبانی از دالبی اتموس و جک ۳.۵ میلی‌متری اسپیکر استریو با پشتیبانی از دالبی اتموس و جک ۳.۵ میلی‌متری ۶ اسپیکر بسیار باکیفیت با پشتیبانی از دالبی اتموس و جک ۳.۵ میلی‌متری 
کیبورد مجیک کیبورد (مدل ایر ۱۳ کلید بیشتر دارد) مجیک کیبورد
پورت‌ها و اتصالات وای‌فای ۶، بلوتوث ۵.۳ و دو پورت تاندربولت ۴ وای‌فای ۶، بلوتوث ۵ و دو پورت تاندربولت ۴ وای‌فای ۶E، بلوتوث ۵.۳ و دو پورت تاندربولت ۴ – پورت HDMI و درگاه کارت حافظه وای‌فای ۶E، بلوتوث ۵.۳ و سه پورت تاندربولت ۴ – پورت HDMI و درگاه کارت حافظه
تاچ‌آیدی دارد
باتری و شارژر ۵۲.۶ وات‌ساعتی (۱۳.۶ اینچی، ۶۶.۵ وات‌ساعتی ۱۵.۳ اینچی) – تا ۱۵ ساعت وب‌گردی – تا ۱۸ ساعت پخش فیلم – شارژر ۳۰ واتی برای مدلی با پردازشگر گرافیکی ۸ هسته‌ای و ۳۵ واتی برای مدل ۱۰ هسته‌ای  ۵۸.۲ وات‌ساعتی – تا ۱۷ ساعت وب‌گردی – تا ۲۰ ساعت پخش فیلم – شارژر ۶۱ واتی ۷۰ وات‌ساعتی – تا ۱۵ ساعت وب‌گردی – تا ۲۲ ساعت پخش فیلم – شارژر ۷۰ واتی ۷۲ وات‌ساعتی – تا ۱۲ ساعت وب‌گردی – تا ۱۸ ساعت پخش فیلم – شارژر ۷۰ واتی برای مدل M3 پرو ۱۱ هسته‌ای، ۹۶ وات برای مدل M3 پرو ۱۲ هسته‌ای یا M3 مکس ۱۱ هسته‌ای ۱۰۰ وات‌ساعتی – تا ۱۵ ساعت وب‌گردی – تا ۲۲ ساعت پخش فیلم – شارژر ۱۴۰ واتی
پشتیبانی از نمایشگر ثانویه ۱ نمایشگر ثانویه
M3 پرو تا ۲ نمایشگر و M3 مکس تا ۴ نمایشگر 
رنگ‌بندی خاکستری یا خاکستری فضایی،نقره‌ای خاکستری یا خاکستری فضایی، ستاره‌ای یا مشکی خاکستری یا خاکستری فضایی

نقره‌ای یا مشکی فضایی

 

تفاوت مک بوک ایر و پرو؛ طراحی

هم مک بوک ایر و هم مک بوک پرو از لحاظ زبان طراحی، وضعیت مشابهی دارند. نمایشگر تخت با گوشه‌های منحنی در قسمت پایین. البته یک سری تفاوت هم در جزئیات آن‌ها وجود دارد. مثلا اگرچه در هر دو مدل، در بالای صفحه بریدگی مربوط به دوربین وجود دارد، ولی حواشی اطراف پنل مک بوک پرو به شکل واضحی کمتر است. نوحی اطراف کیبورد مدل پرو هم مشکی است.

تفاوت مک بوک ایر و پرو M1

ابعاد مک‌بوک‌ها هم با هم فرق دارد. مثلا پرو ۱۶.۲ اینچی از ایر ۱۵.۳ اینچی خیلی بزرگ‌تر و سنگین‌تر است. همین تفاوت بین مدل ۱۴.۲ اینچی و ۱۳.۶ اینچی پرو و ایر هم دیده می‌شود. البته فقط وزن نیست، ابعاد و ضخامت مدل پرو ۱۴.۲ اینچی هم به مراتب از مدل ایر بیشتر است.

با این حال مک بوک پرو ۱۴.۳ اینچی از لحاظ وزنی و ابعاد، تعادل بسیار خوبی دارد و اصلا هنگام جابجایی آزاردهنده نیست. مک بوک ایر ۱۵.۳ اینچی هم دقیقا همین وضعیت را دارد و برای جابجایی مشکل‌ساز نیست.

لپ تاپ 15.3 اینچی اپل مدل MacBook Air MQKX3 M2 2023

پورت‌ها و اتصالات

تفاوت مک بوک ایر و پرو M2

از لحاظ پورت‌ها و اتصالات هم تفاوت بین مک‌ها دیده می‌شود. مثلا مک بوک ایر از دو پورت تاندربولت بهره می‌برد اما مدل M3 مک بوک پرو یک پورت HDMI 2.1 و درگاه کارت حافظه هم دارد. مدل M3 پرو و M3 مکس هم یک پورت تاندربولت دیگر علاوه بر این پورت‌ها دارد. همه‌ی این دستگاه‌ها از جک ۳.۵ میلی‌متری هم بهره می‌برند.

به صورت کلی، از لحاظ مک بوک پرو خیلی بهتر از مدل ایر است و می‌تواند نیاز کاربران حرفه‌ای را بهتر و موثرتر برطرف کند. از لحاظ فناوری وای‌فای هم وضعیت مدل پرو بهتر است. البته از این حیث، تفاوت بین مدل مک بوک پرو M2 و مک ایر M2 وجود ندارد.

تفاوت مک بوک ایر و پرو؛ اندازه نمایشگر

تفاوت مک بوک ایر و پرو M1

اگرچه مک بوک پرو هم یک مدل ۱۳.۳ اینچی دارد اما مک بوک ایر در مدل کوچک خود از پنل ۱۳.۶ اینچی بهره می‌برد تا اندکی از آن بزرگ‌تر باشد. با این حال وزن آن همچنان کمتر است. مک بوک ایر در دو مدل ۱۵.۳ و ۱۳.۶ اینچی راهی بازار شده که نزدیک‌ترین مک بوک ایر به آن‌ها، همان مدل ۱۳.۳ اینچی است. در غیر این صورت، مک بوک پروهای جدید با تراشه‌های سری M3 در دو اندازه‌ی ۱۴.۲ و ۱۶.۲ اینچی راهی بازار شده‌اند.

بنابراین اگر اندازه‌ی صفحه برایتان مهم باشد، هر دو خانواده برای شما گزینه‌های جذابی را دارند. مگر اینکه بخواهید یک پنل خیلی بزرگ داشته باشید که در این صورت، مدل پرو ۱۶.۲ اینچی بهترین گزینه است. همچنین کوچک‌ترین نمایشگر را هم مدل پرو ۱۳.۳ اینچی در این بین دارد تا برای کسانی که به دنبال یک لپ‌تاپ کوچک می‌گردند هم سری مک پرو، یک گزینه داشته باشد.

البته به عنوان یک لپ‌تاپ، مدل‌های ۱۵.۳ و ۱۶.۲ اینچی برای کسانی مناسب هستند که می‌خواهند تجربه‌ی کار با کامپیوتر برایشان شبیه‌سازی شود. چون فضای کار بسیار زیادی را به شما می‌دهند؛ خصوصا اینکه حواشی آن‌ها خیلی کم است.

فناوری نمایشگر

تفاوت مک بوک ایر و پرو

فناوری نمایشگر هر دو خانواده تا حدودی به هم شبیه است اما تفاوت آن‌ها بیشتر به چشم می‌آید. مک بوک ایر از یک پنل LCD بهره می‌برد اما چون حواشی بسیار کمی دارد و گوشه‌های آن منحنی هستند، اپل آن را Liquid Retina نام‌گذاری کرده است. مک بوک پرو ۱۴.۲ و ۱۶.۲ اینچی از پنل فوق‌العاده پیشرفته‌ی mini-LED Liquid Retina XDR بهره می‌برد. بدین ترتیب، عمق رنگ مشکی، به بهترین شکل ممکن در آن به نمایش در می‌آید. علاوه بر این‌ها، گستره‌ی دینامیکی هم در این محصولات به شکل بهتری به نمایش در می‌آید. برای کسانی که به دقت رنگ اهمیت می‌دهند، باز هم این پنل‌ها گزینه‌ی جذاب‌تری به حساب می‌آیند.

البته اگر بخواهید مک بوک پرو مدل M2 را تهیه کنید باید بدانید از فناوری نمایشگر گرفته تا دقت در نمایش رنگ، گستره‌ی دینامیکی و… در آن با مدل‌های ایر تفاوت چندانی وجود ندارد. تفاوت فاحش بین مدل‌های ایر و M3 است.

علاوه بر این‌ها، پنل‌های XDR به کار رفته در مک بوک پروهای M3، بسیار روشن‌تر هستند و در صورتی که محتوای HDR پخش کنید، میزان آن به ۱۶۰۰ نیت می‌رسد. همچنین مک بوک پروهای ۱۴ و ۱۶ اینچی از پنل ۱۲۰ هرتزی هم بهره می‌برند که این سبب می‌شود تجربه‌ی کاربری با آن‌ها به شکل دیوانه‌واری بهتر و جذاب‌تر از مدل‌های ایر باشد. تا تجربه‌ی کار با یک پنل ۱۲۰ هرتزی را نداشته باشید، قطعا متوجه لذتی که قرار است از کار با آن ببرید نخواهید شد. اما باید بدانید کار کردن با این پنل واقعا تفاوت ایجاد می‌کند.

اگر جز آن دسته از کسانی هستید که دقت رنگ، عمق رنگ مشکی، کیفیت صفحه، نرمی و روانی کار با پنل و انواع و اقسام فاکتورهای صفحه برایتان اهمیت زیادی دارد و در اولویت است، باید به سراغ مدل‌های مک بوک پرو آن هم مدل‌های ۱۴ و ۱۶ اینچی بیایید. چون مدل ۱۳.۳ اینچ تفاوت خاصی با مدل‌های ایر از این حیث ندارد.

لپ تاپ 13.3 اینچی اپل مدل MacBook Air MGN63 2020 LLA-M1 8GB 256SSD

تفاوت مک بوک ایر و پرو؛ تراشه

مک بوک ایر از تراشه‌ی M2 بهره می‌برد؛ آن هم در قدرتمندترین مدل خود. از این حیث، مک بوک پرو ۱۳.۳ اینچی با هر دوی آن‌ها برابر است. اما مدل‌های M3 از تراشه‌ی به مراتب قدرتمندتری بهره می‌برند. شما می‌توانید نتایچ بنچمارک پردازنده و پردازشگر گرافیکی این تراشه‌ها را در زیر مشاهده کنید.

نام تراشه M2 M3 M3 پرو M3 مکس
تک هسته‌ای ۲٫۵۷۰ تا ۲٫۶۳۰ ۳,۰۱۰ ۳٫۱۲۰ ۳,۱۲۰
چند هسته‌ای ۹٫۶۳۰ تا ۹٫۶۵۰ ۱۱٫۷۶۳ ۱۴٫۰۱۰ تا ۱۴٫۴۱۰ ۱۹٫۱۶۰ تا ۲۱٫۲۱۵
پردازشگر گرافیکی ۴۱٫۳۰۰ تا ۴۵٫۵۵۰ ۴۷٫۴۳۰ ۶۸٫۳۳۰ تا ۷۷٫۰۷۰ ۱۲۴٫۰۶۰ تا ۱۵۷٫۱۲۰

تراشه‌های M3 پرو و M3 مکس از پردازنده و پردازشگر گرافیکی بهره می‌برند که در مقایسه با مدل M2، تا ۸ هسته‌ی پردازشی و تا ۳۰ هسته‌ی گرافیکی، بهتر هستند. پردازنده‌ی M2 به کار رفته در مدل‌های ایر و پرو ۱۳.۳ اینچی در مقایسه با ساده‌ترین مدل M3 هم ضعیف‌تر هستند و این تفاوت چه در بخش تک و چه در بخش چند هسته‌ای وجود دارد و محسوس است. همچنین در انجام کارهای گرافیکی هم وضعیت مدل‌های M3 بسیار بهتر است.

البته M2 آنقدر قدرتمند هست که بتواند کارهای سنگین پردازشی و گرافیکی را هم به خوبی انجام دهد. اما مدل M3 برای کسانی در نظر گرفته شده که فعالیت‌های سنگین‌تری را مد نظر دارند. مدل‌های M3 پرو و M3 مکس هم برای کسانی در نظر گرفته شده که کارهای فوق سنگین و حرفه‌ای انجام می‌دهند. همچنین افرادی که می‌خواهند کارهای سنگین را در مدت زمان بسیار کمتر و سرعت بیشتر انجام دهند، خرید مدل‌های M3 توصیه می‌شود.

البته مدل M3 هم تقریبا مثل مدل M2 است و نمی‌توان گفت با اختلاف فاحشی از آن بهتر است. اما تفاوت بین آن‌ها وجود دارد و به کسانی که می‌خواهند هزینه‌ی کمتری بپردازند اما در آینده وضعیت بهتری داشته باشند، خرید مدل M3 توصیه می‌شود. با این حال این تراشه‌ها از لحاظ مصرف انرژی وضعیت بسیار خوبی دارند و در انجام کارهای سنگین هم علی‌رغم اینکه عملکرد خوبی دارند، اما اصلا داغ نمی‌شوند و در نتیجه روی طول عمر باتری دستگاه هم تأثیر مثبتی دارند.

تفاوت مک بوک ایر و پرو

یک نکته‌ی مهم این که مک بوک ایر از فن خاصی بهره نمی‌برد. در نتیجه با کاهش عملکرد پردازشی و گرافیکی، خنک می‌شود. همچنین شما نمی‌توانید با این تراشه به نهایت قدرت دست پیدا کنید. بدین ترتیب مدل‌های پرو که یک فن قدرتمند دارند، برای دستیابی به قدرت بیشتر، دست شما را باز می‌گذارند. حتی مک بوک پرو ۱۳.۳ اینچی M2 هم از فن بهره می‌برد تا بدین ترتیب شما به صورت کلی با خرید مدل‌های پرو، از لحاظ دستیابی به نهایت قدرت پردازشی و گرافیکی هیچ نگرانی نداشته باشید.

این محدودیت‌ها همچنین در پشتیبانی از نمایشگر خارجی هم تأثیر می‌گذارد. یعنی تراشه‌های M2 اعم از مدلی که در مدل ۱۳.۳ اینچی مک بوک پرو به کار گرفته شده، فقط از یک نمایشگر خارجی پشتیبانی می‌کنند. در حالی که مدل‌های M3 از ۲ تا ۴ نمایشگر خارجی پشتیبانی می‌کنند. بنابراین برای تولیدکنندگان محتوا، مک‌های M3 گزینه‌ی مناسب‌تری هستند. فراموش نکنید تراشه‌های M2 و M3 از پهنای باند ۱۰۰ گیگابایتی، مدل M3 پرو از پهنای باند ۱۵۰ گیگابایتی و مدل مکس از پهنای باند ۴۰۰ گیگابایتی بهره می‌برد.

تفاوت‌ مک‌ بوک‌ ایر و پرو؛ حافظه‌ی داخلی و رم

از لحاظ رم و حافظه داخلی شاید کمی گیج شوید. تراشه‌های سری M در انواع و اقسام مدل‌ها با تراشه‌های مختلف عرضه می‌شوند و اپل هم متناسب با آن‌ها، ظرفیت رم و حافظه داخلی را تغییر داده است. اما به صورت کلی، مدل‌های پرو مجهز به تراشه M3 پرو و مکس، از ۱۸ تا ۹۶ گیگابایت رم بهره می‌برند و ۵۱۲ گیگابایت تا ۸ ترابایت حافظه‌ی داخلی.

اما مک بوک ایر و پرو با تراشه‌های M2 و M3 از ۱۸ تا ۲۴ گیگابایت رم و از ۲۵۶ گیگابایت تا ۲ ترابایت حافظه‌ی داخلی دارند. این یعنی اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که چندین کار را به صورت همزمان انجام می‌دهید، یا نیاز به حافظه‌ی داخلی زیاد برای ذخیره‌سازی فایل‌های سنگین دارید، قطعا مدل‌های پرو M3 پرو M3 مکس گزینه‌ی بهتری هستند. اما اگر به محصولی با فضای ذخیره‌سازی کمتر و رم کمتر نیاز دارید، نیازی نیست زیاد هزینه کنید چون مدل‌های ایر مقرون به صرفه‌تر هستند.

تفاوت‌ مک‌ بوک‌ ایر‌ و پرو؛ اسپیکر و میکروفون

تفاوت مک بوک ایر و پرو

مک بوک ایر و پرو ۱۳.۳ و ۱۳.۶ اینچی از چهار اسپیکر بهره می‌برد. مدل ۱۵.۳ اینچی و همچنین تمام مدل‌های مک بوک پرو M3 از ۶ اسپیکر بهره می‌برند. بدین ترتیب کیفیت و عمق صدا بسیار در مدل‌های پرو بهتر و باکیفیت‌تر است.

موضوعی که برای کاربرانی که در زمینه‌ی صوتی فعالیت می‌کنند، اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. قطعا کسانی که مک بوک خریداری می‌کنند، در زمینه‌ی ویرایش و مواردی از این دست فعالیت می‌کنند و در نتیجه مدل‌های پرو برای آن‌ها گزینه‌ی مناسب‌تری است. البته نباید فراموش کرد که مدل‌های ۴ اسپیکر هم واقعا از این حیث خوب هستند.

همین تعریف و تمجید را می‌توان از کیفیت میکروفون مک پرو هم گفت. اپل مدعی شده کیفیت میکروفون‌های مک بوک پرو در حد استودیو است و صدای شما را با بالاترین کیفیت ضبط می‌کنند. البته مدل‌های ایر هم از میکروفون خوبی بهره می‌برند اما برای افرادی مناسب هستند که به صورت حرفه‌ای در کار صدا فعالیت نمی‌کنند.

لپ تاپ 15.3 اینچی اپل مدل MacBook Air MQKQ3 2023-M2 8GB 512SSD

تفاوت‌ مک‌ بوک‌ ایر و پرو؛ طول عمر باتری و سرعت شارژر

تفاوت مک بوک ایر و پرو

طول عمر باتری مک بوک ایر و پرو خیلی با هم فرق ندارد. اما به صورت کلی، وضعیت مدل‌های پرو در این زمینه بهتر است. مثلا ایرها از این حیث تفاوتی با مدل ۱۴ اینچی پرو ندارند. اما مدل ۱۶.۲ اینچی وضعیت نسبتا بهتری از این حیث دارد. هرچند همانطور که گفته شد، این تفاوت‌ها آنقدری نیست که خیلی روی تجربه‌ی کاربری شما تأثیر مثبت یا منفی بگذارد. یا اینکه بخواهیم بگوییم اگر طول عمر باتری برایتان در اولویت است، به سراغ مدل ایر یا پرو بروید. از لحاظ سرعت شارژر هم اصلا وضعیت مدل‌های ایر در مقایسه با مدل‌های پرو خوب نیست. شارژر ۳۰ تا ۳۵ واتی در مقایسه با ۶۱ تا ۱۴۰ واتی. طبیعتا مقایسه‌ای نیست که مدل‌های ایر در آن شانسی داشته باشند.

نکاتی که باید درباره تفاوت مک بوک ایر و پرو بدانید

تفاوت مک بوک ایر و پرو M1 هم تا حدودی به اندازه‌ی تفاوت بین مدل M2 ایر و پرو است. با این تفاوت که این لپ‌تاپ‌ها برای انجام کارهای سبک پردازشی مناسب هستند و از قیمت بسیار خوبی هم بهره می‌برند. بنابراین برای کسانی که در محدودیت بودجه هستند، مدل‌های M1 گزینه‌ی مناسب‌تری هستند.

تفاوت مک بوک ایر و پرو؛ سخن پایانی

به صورت کلی، مک بوک ایر بهترین گزینه برای کسانی است که استفاده‌ی معمولی تا نیمه سنگین دارند و می‌خواهند یک محصول از اپل با قیمت نه چندان نجومی داشته باشند. این لپ‌تاپ‌ها از لحاظ تعادل بین اندازه و وزن و قدرت پردازشی و گرافیکی، تعادل کم‌نظیری دارند و گزینه‌های جذابی به حساب می‌آیند.

برای کسانی که می‌خواهند تجربه‌ی کار با یک لپ‌تاپ حرفه‌ای‌تر، قدرتمندتر و جذاب‌تر را داشته باشند، مدل‌های پرو جذاب‌تر هستند. البته قیمت بسیار بیشتری هم دارند اما همینکه از فن بهره می‌برند و می‌توانند نهایت قدرت خود را در اختیار شما قرار دهند، برای کاربران حرفه‌ای با نیازهای سنگین تا حرفه‌ای، گزینه‌ی مناسب‌تری هستند.

منبع: MacRumors

سوالات متداول درباره تفاوت مک بوک ایر و پرو
طول عمر باتری کدام مدل بهتر است؟
بسته به اندازه‌ی نمایشگر و قدرت پردازشی، این موضوع می‌تواند متفاوت باشد. اما بهترین مدل پرو از بهترین مدل ایر وضعیت بهتری دارند.
مک بوک پرو یا ایر برای بازی مناسب هستند؟
به صورت کلی لپ‌تاپ‌های اپل برای بازی مناسب نیستند چون توسعه‌دهندگان پلتفرم آن، برای انجام کارهایی نظیر طراحی، ادیت و... اپلیکیشن می‌سازند. با این حال این لپ‌تاپ‌ها برای اجرای بازی‌های سیستم‌عامل مک مناسب هستند.
آیا مک بوک داغ می‌کند؟
مدل‌های پرو به خاطر بهره‌مندی از فن، خیلی داغ نمی‌کنند. مدل‌های ایر، چون فن ندارند، امکان داغ شدنشان بیشتر است اما به صورت کلی این لپ‌تاپ‌ها زیاد داغ نمی‌کنند.
راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. behrad

    البتع اینم باید در نظر گرفت که اگه مک بوک پرو ۱۴ اینچی یا ۱۶ اینچی رو بگیریم دیگه قابلیت تاچ بار بالای کیبورد رو نداره که فوق العاده جذاب و کاربردیه

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما