دیجی اکسپرس، زیرساخت و شبکه هوشمند لجستیکی دیجی کالا چطور کار می‌کند؟

۲۲ آذر ۱۴۰۰ | ۱۵:۴۰ ۳ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
دیجی اکسپرس

دیجی اکسپرس یکی از محصولات گروه دیجی‌کالاست که در قالب ارائه خدمات ارسال و تحویل مرسوله‌ها به شرکت‌های گروه دیجی‌کالا و سایر فعالان بازار کسب‌وکار فعالیت می‌کند. در این مطلب این سرویس را معرفی می‌کنیم و ویژگی‌ها، قابلیت‌ها و نحوه کار آن را توضیح می‌دهیم.

چرا دیجی اکسپرس؟

صنعت لجستیک نقش بزرگ و تأثیرگذاری در توسعه بازار تجارت الکترونیک ایران دارد و یکی از موانع اصلی فعلی فروشندگان، کمبود خدمات جامع لجستیکی با سطح سرویس متنوع و قیمت‌های رقابتی مناسب است. دیجی‌کالا، با  در اختیار داشتن بیش از ۵ هزار دستگاه ناوگان، بیش از ۶۰ مرکز انبارش و توزیع سفارش‌ها در بیش از ۵۰ شهر ایران، در کنار پلتفرم نرم افزاری یکپارچه و هوشمند، دارای یکی از بزرگترین زیرساخت‌ها و شبکه‌های لجستیکی تک محور ایران محسوب می‌‌شود. گستردگی و هوشمندی زیرساخت لجستیکی دیجی‌کالا و تنوع خدمات قابل ارائه آن، از یک سو و نیاز بزرگی که در بازار خرید و فروش کالا و ارسال سفارش‌ها در ایران وجود دارد از سوی دیگر، فرصتی را برای دیجی‌کالا فراهم کرد تا با نگاهی راهبردی، این خدمات را به شرکت‌های زیرمجموعه گروه دیجی‌کالا و در اینده نزدیک، به سایر بازیگران بازار کسب‌وکار ارائه دهد.

تولد دیجی‌ اکسپرس

شرکت دیجی اکسپرس، در قالب شرکت هوشمند لجستیکی دیجی کالا، در مهرماه ۱۳۹۹ تأسیس شد تا با توسعه پلتفرم‌های تکنولوژی محور وارد بازار کسب‌وکار شود و خدمات لجستیکی در حوزه جمع آوری، پردازش، توزیع و تحویل را به شرکت‌ها، فروشندگان آنلاین و آفلاین کالا، و خریداران و مصرف کنندگان نهایی ارائه دهد. اولین سرویس این شرکت با نام Flex، از مهرماه ۹۹ با ارسال سفارش‌ها به مشتریان دیجی‌کالا از طریق رانندگان خویش فرما (freelancer) آغاز شد. با گذشت نزدیک به ۹ ماه، حدود +۴۰۰۰ سفیر فعال و اعتبارسنجی شده، بصورت پاره وقت در این سرویس مشغول به کار هستند تا سفارش‌ها را در سلامت کامل و در موعد مقرر به دست مشتریان دیجیکالا برسانند. سرویس Flex دیجی اکسپرس، در شهرهای تهران، کرج، قم، شیراز، اهواز، مشهد، تبریز و اصفهان، کرمانشاه، بابل ، ارومیه، کرمان، رشت، یزد، قزوین، بندرعباس، فعالیت دارد.

دومین سرویس دیجی اکسپرس، با نام Jet از اردیبهشت ۱۴۰۰ بصورت پایلوت آغاز به کار کرد تا خدمات ارسال مستقیم و در لحظه (on-demand) سفارش‌های کاربران دیجی‌کالا را انجام دهد. هدف از ارائه این سرویس، ارتقای توانایی فروشندگان برای کوتاه کردن بازه ارسال کالا به مشتریان است. این سرویس اکنون در قالب دیجی‌کالا جت برای ارسال رایگان و تحویل سفارش‌های سوپرمارکتی مشتریان در کمتر از ۳۰ دقیقه فعالیت می‌کند.

استفاده از قدرت جمع سپاری با دقت بیشتر و قیمت کمتر

مدل کسب‌وکار دیجی اکسپرس برگرفته از جمع سپاری (crowd sourcing) ست. به عبارت دیگر، هر راننده‌ای که با وسیله نقلیه خود شامل موتور سیکلت، خودرو و دوچرخه توانایی حمل و نقل سفارش‌ها را داشته باشد می‌تواند راننده بالقوه دیجی اکسپرس باشد و از این طریق کسب درآمد کند. دقت بیشتر و هزینه کمتر در فرایند ارسال و تحویل، از جمله مزایای دیجی اکسپرس برای کسب‌وکارهاست. دیجی‌اکسپرس روزانه ده‌ها هزار محصول را توزیع می‌کند. برای پاسخ به این حجم از نیاز در شبکه لجستیک، نیاز است تا دقت بیشتر و هزینه کمتری صرف شود.

بر اساس گزارش سال ۹۹ دیجی‌کالا تا ابتدای سال ۱۴۰۰ تعداد کالای تحویل داده شده توسط شبکه جمع سپاری دیجی اکسپرس از مرز ۱۰ میلیون کالا گذشت. همچنین ۱۳ شهر بزرگ نیز از خدمات دیجی اکسپرس استفاده می‌کنند. از زمان شروع فعالیت دیجی اکسپرس ۱۰ هزار و ۵۰۰ مأمور ارسال به گروه دیجی اکسپرس جذب شدند و اکنون حدود ۷ هزار مأمور در این سرویس فعالیت دارند. از این تعداد بیش از ۶۰۰ مأمور ارسال زن متقاضی فعالیت بوده اند و در حال حاضر بیش از ۳۰۰ خانم در ناوگان اکسپرس فعال هستند. سرویس جدید دیجی‌ اکسپرس برای حمل و نقل سفارش‌ها با دوچرخه نیز به تازگی به راه افتاده است.

چشم انداز دیجی اکسپرس

در آینده نزدیک، این سرویس با کیفیت و قیمت‌های رقابتی، می‌تواند در اختیار سایر فروشندگان، کسب‌وکارهای اینترنتی و اینستاگرامی قرار گیرد و پاسخگوی نیاز هر کسب‌وکاری باشد که نیاز به دلیوری دارد. البته هنوز برنامه ویژه‌‌ای برای ورود دیجی‌کالا به حوزه حمل‌ونقل مسافران وجود ندارد.

دیجی‌ اکسپرس از طریق وب‌سایت https://www.digiexpress.ir/ در دسترس کاربران است.

دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar علی

    اگر بنزین گران شود که آن زمان دور نیست، خیلی به کار میاد و رونق میگیره.