دیجی‌کالا مهر می‌خواهد پلتفرم آنلاین ایجاد شفافیت و اعتمادسازی برای امور خیریه باشد

۵ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

به نقل از پیوست؛ دیجی‌کالا مهر به‌عنوان پلتفرم آنلاین واسط بین مردم و مؤسسات معتبر خیریه، می‌خواهد نه تنها در انجام این امور خیریه شفافیت ایجاد کند بلکه از این طریق بین نیاز و تأمین تعادل برقرار کند.

هرچند رویکردهای مختلفی در خصوص انجام کارهای خیریه وجود دارد، اما نمی‌توان این مسأله را نادیده گرفت که هرگاه عواطف انسانی مردم نسبت به مشکلاتی که در سطح اجتماع در جریان است جریحه‌دار شده و مردم مایل‌ بوده‌اند، با هزینه‌های هرچند کوچک برای حل آسیب‌های اجتماعی قدمی بردارند. با این‌ حال مساله اعتماد و شفافیت در این بین همیشه یکی از چالش‌های اصلی بوده است.

در همین راستا، دیجی‌کالا به‌تازگی پلتفرمی راه‌اندازی کرده که ادعا می‌کند با متصل کردن مردم به مؤسسات خیریه هدفش اعتمادسازی و ایجاد شفافیت است.

مصطفی شعبان‌پور، سرپرست واحد مسؤولیت‌های اجتماعی دیجی‌کالا، خروجی دیجی‌کالا مهر را حاصل دو موضوع می‌داند و توضیح می‌دهد:‌ «اول استراتژی مسؤولیت اجتماعی دیجی‌کالا بود که از دل حوزه‌های دارای اولویت این مجموعه پلتفرمی به نام دیجی‌کالا مهر به وجود آمد و دوم درخواست‌ها و تماس‌های بسیار زیادی از سوی مردم و مؤسسات مردم نهاد بود که از ما انتظار داشتند به آن‌ها کمک کنیم تا بتوانند مسؤولیت و مأموریت خود را در جامعه به انجام رسانند.»

شعبان‌پور می‌گوید: «به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم همان کاری را انجام بدهیم که در آن تخصص داریم؛ یعنی یک پلتفرم بسازیم و به جای اینکه دیجی‌کالا وارد حوزه‌های نیکوکاری شود، عملا کار تخصصی خودش را انجام دهد و با توجه به اینکه دیجی‌کالا بستری برای خرید کالا از فروشندگان معتبر است، از این بستر استفاده و کاربران را به مؤسسات نیکوکاری وصل کنیم.»

فرایند کمک‌های داوطلبانه در این پلتفرم نسبتا ساده است. کاربران می‌توانند با ورود به حساب دیجی‌کالای خود وارد دیجی‌کالا مهر شوند و از بین هفت حوزه تحصیل و سوادآموزی، سلامت و درمان، خدمات اجتماعی، کارآفرینی و اشتغال، محیط‌زیست و حیوانات، مذهبی و فرهنگ‌وهنر در این پلتفرم موسسه مورد نظرشان را انتخاب کنند.

پس از انتخاب، هر مؤسسه حداقل مبلغ کمک و نوع و تعداد کالاهای درخواستی را مشخص کرده است و کاربران می‌توانند کالای دلخواه خود را از لیست اعلام‌شده از دیجی‌کالا برای مؤسسه خریداری کنند. بعد از طی این فرایند مسؤولیت دیجی‌کالا مهر آغاز می‌شود تا کالاهای خریداری‌شده از سوی کاربران را به دست مؤسسات برساند.

صحبت که به کارهای خیر و انسان‌دوستانه می‌رسد بحث اعتماد یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که مطرح می‌شود. گاهی مردم نگران‌اند پول و کالایی که قصد داشته‌اند صرف امور خیریه کنند سرنوشت نامعلومی پیدا کند. حالا دیجی‌کالا مهر می‌گوید با ایجاد پلتفرمی شفاف، هدفش بازگرداندن این اعتماد به مردم است.

سرپرست مسؤولیت‌های اجتماعی دیجی‌کالا معتقد است هزینه‌هایی که در این پلتفرم از سوی دیجی‌کالا خرج می‌شود، هزینه پردازش و ارسال کالا، حفظ زیرساخت‌ها و ایجاد فضایی شفاف است. او ادامه می‌دهد: «یعنی همکاری دیجی‌کالا با مؤسسات نیکوکاری در صورتی شروع می‌شود و ادامه می‌یابد که این مؤسسات مجوز اولیه لازم را داشته باشند و در اعتبارسنجی نمره قابل قبولی از شفافیت مالی بگیرند تا وارد طرح شوند و کسی که به‌عنوان نیکوکار قصد ورود و مشارکت در این طرح را دارد، خیالش راحت باشد که کمک او تبدیل به سرویسی در جامعه خواهد شد.»

او می‌گوید: «اینکه هر فردی شماره کارت بدهد و برای کارهای خیریه پولی جمع کند یکی از موضوعاتی بود که ما با آن زاویه داشتیم و برداشت‌مان این است که جامعه تجربه‌های تلخی از چنین رویکردهایی دارد و اعتماد عمومی ضربه‌های بزرگ جبران‌ناپذیری خورده است. در نتیجه تلاش ما این است که کارهای خیریه به حالتی تبدیل شوند که قابل رصد باشند و بتوان بررسی کرد که سرمایه‌های جمع‌شده چه روندی را طی می‌کنند.»

شعبان‌پور اضافه می‌کند: «مؤسساتی که روی پلتفرم دیجی‌کالا مهر هستند موظف به ارائه گزارش فصلی‌‌اند تا نشان دهند با کالاهایی که برایشان ارسال شده چه کرده‌اند و چه سرویس‌هایی به جامعه ارائه داده‌اند.»

به گفته شعبان‌پور، تعادل دیگری که دیجی‌کالا مهر برقرار کرده تعادل بین نیاز و تأمین است: «ایجاد این تعادل از این لحاظ ضروری است که اگر بحرانی پیش آید، یک کالا زیاد از حد تامین نشود و یک کالا کم، و این نبود تعادل باعث اختلال در سرویس‌دهی نشود؛ به همین دلیل است که ما بر اساس نیاز کالاها را تامین می‌کنیم.»

او توضیحات خود را این‌طور به پایان می‌رساند: «از زمان اعلام رسمی این طرح یعنی حدود یک ماه پیش تاکنون بیش از سه هزار نفر در این طرح مشارکت داشته‌اند و بالغ بر ۵۴۶ میلیون تومان کالا خریداری و تأمین شده است. با توجه به اینکه ما این موضوع را تنها روی رسانه‌های خودمان اطلاع‌رسانی کردیم، این استقبال خوبی است و به مرور با اعتمادسازی‌ای که در این بستر انجام می‌شود و انتشار گزارش مؤسسات، پیش‌بینی می‌کنیم که این استقبال بیشتر و بهتر شود.»

این مطلب اولین بار در پیوست منتشر شده و در اتاق خبر دیجی‌کالا بازنشر شده است.

دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه