۹ انیمیشن دیزنی که پس از «لایت‌یر» پیکسار اکران می‌شوند

۳۱ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۷:۰۰ ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه

قرار است پس از انیمیشن «لایت یر»، انیمیشن‌های زیادی توسط دیزنی، انیمیشن قرن بیستم و پیکسار منتشر شوند. در حقیقت حتی با اینکه هم اکنون دنیای سینمایی مارول و جنگ ستارگان به شدت مورد توجه قرار گرفته‌اند، دیزنی همچنان در عرصه‌ی فیلم‌های انیمیشنی یکه تاز است و طرفداران خاص خود را دارد.

«لایت یر» پیکسار جدیدترین فیلمی است که قرار است توسط دیزنی پلاس منتشر شود و در آن کریس ایوانز صداپیشگی باز لایت یر را بر عهده داشته باشد و گویا این همان فیلمی است که سبب احیای فرنچایز «داستان اسباب بازی» خواهد شد.

«لایت یر» که در سال ۲۰۲۲ در سینماها اکران خواهد شد، اولین فیلم پیکسار است که از قبل از همه گیری کووید-۱۹ قرار بود به طور انحصاری در این قالب اکران گردد. انیمیشن‌های «روح»، «لوکا» و «قرمز شدن» همگی انیمیشن‌هایی بودند که تاریخ اکرانشان در سینماها به نفع انتشار انحصاری در دیزنی پلاس لغو شد. اما «لایت یر» که دنباله‌ای برای «داستان اسباب ‌بازی» خواهد بود، قرار است به صورت گسترده در سینماها اکران شود. بنابراین قطعا این فیلم موفقیت بزرگ دیگری برای دیزنی و پیکسار به شمار خواهد آمد، زیرا نقدهای مثبت زیادی که در رابطه با آن گفته شده، پیش‌بینی‌ فروش بالا در باکس آفیس و حتی برآورد دنباله‌ای برایش نشان می‌دهند که این فیلم شروع یک فرنچایز جدید خواهد بود.

«لایت یر» چهارمین فیلم انیمیشنی بزرگ دیزنی است که در سال ۲۰۲۲ منتشر خواهد شد. انیمیشن «قرمز شدن» امسال اکران گردید، در حالی که استودیوی دیزنی پس از انتشار آن درگیر اکران فیلم «چیپ و دیل: تکاوران نجات» بود. بعد از آن انیمیشن قرن بیستم نیز فیلم «برگری باب» را تنها همین چند هفته قبل در سینماها منتشر کرد. به علاوه گویا دیزنی قرار است فیلم‌های انیمیشن بیشتری را در ادامه‌ی سال ۲۰۲۲ اکران کند. در مجموع، دیزنی ۱۰ فیلم انیمیشنی را پس از «لایت یر» در سینماها و در سرویس دیزنی پلاس منتشر خواهد کرد. بنابراین این مطلب به معرفی این فیلم‌های انیمیشنی اختصاص داده شده است.

۱. دنیای عجیب و غریب (Strange World)

لایت یر

 • کارگردان: دان هال
 • بازیگران: جیک جیلنهال
 • تاریخ انتشار: ۲۰۲۲

اولین فیلم انیمیشنی‌ای که بلافاصله بعد از «لایت یر» منتشر خواهد شد، «دنیای عجیب و غریب» استودیوی والت دیزنی خواهد بود. فیلم آتی دیزنی که به کارگردانی دان هال ساخته خواهد شد یعنی همان کارگردانی که فیلم «۶ ابرقهرمان» را کارگردانی کرده، به روایت داستان خانواده‌ای افسانه‌ای از کاوشگران به نام خانواده کلدز می‌پردازد. جیک جیلنهال صداپیشگی شخصیت اصلی، یعنی کلید را بر عهده دارد. از دیگر بازیگران فیلم «دنیای عجیب و غریب» می‌توان به دنیس کواید، جابوکی یانگ وایت، گابریلا یونیون و لوسی لیو اشاره کرد. دنیای عجیب و غریب در تاریخ ۲۳ نوامبر ۲۰۲۲ به طور انحصاری در سینماها اکران خواهد شد.

۲. شب در موزه: کامونرا برمی‌خیزد (Night At The Museum: Kahmunrah Rises Again)

لایت یر

 • کارگردان: فرگال ریلی
 • بازیگران: اسکایلر گیسوندو، هانک آزاریا، استیو کوگان
 • تاریخ انتشار: ۲۰۲۲

دیزنی در حال برنامه ریزی ادامه فرنچایز انیمیشن «شب در موزه» است. انیمیشن قرن بیستم به جای راه اندازی مجدد مجموعه خانوادگی‌ای که بن استیلر در آن به ایفای نقش پرداخته، در حال کار بر روی ادامه‌ی این فرنچایز انیمیشنی است. همان‌طور که از عنوان فیلم هم مشخص است، «شب در موزه: کامونرا برمی‌خیزد» به روایت بازگشت کامونرا با بازی هانک آزاریا می‌پردازد که به دنبال انتقام است.

اما این داستان دیگر بر روی لری دیلی تمرکز ندارد. بلکه به روایت داستان پسرش نیک با بازی اسکایلر گیسوندو می‌پردازد. پیشکسوتان فرنچایز مانند اوون ویلسون، استیو کوگان و رامی مالک نیز صداپیشگی شخصیت‌های مورد نظر را در این دنباله از «شب در موزه» بر عهده خواهند داشت. انتظار می‌رود که «شب در موزه: کامونرا برمی‌خیزد» در سال ۲۰۲۲ به طور انحصاری در دیزنی پلاس عرضه شود.

۳. دفترچه خاطرات یک بی‌عرضه: قوانین رودریکه (Diary Of A Wimpy Kid: Rodrick Rules)

لایت یر

 • کارگردان: دیوید باورز
 • بازیگران: رابرت کاپرون، پیتون لیست
 • تاریخ انتشار: ۲۰۲۲

فرانچایز انیمیشی  دفترچه خاطرات یک بی‌عرضه» دیزنی پس از «لایت یر» ادامه پیدا خواهد کرد. جف کینی، فیلم‌نامه‌ی انیمیشن اصلی را که در سال ۲۰۲۱ برای اولین بار در دیزنی پلاس عرضه شد، به رشته تحریر درآورد. گویا این سرویس استریم میزبان دنباله‌ی آن تحت عنوان «دفترچه خاطرات یک بی‌عرضه: قوانین رودریکه» نیز خواهد بود و این دنباله در سال ۲۰۲۲ از این پلتفرم پخش خواهد گردید. تاریخ انتشار رسمی فیلم هنوز مشخص نشده، اما کینی قصد دارد تا تمام کتاب‌های مربوط به «دفترچه خاطرات یک بی‌عرضه» را به فیلم‌های انیمیشنی تبدیل کند. البته اگر این فیلم‌ها بتوانند به فیلم‌های موفقی تبدیل شوند.

۴. فیلم بدون عنوان کارلوس لوپز استرادا

لایت یر

 • کارگردان: کارلوس لوپز استرادا
 • بازیگران:-
 • تاریخ انتشار: ۲۰۲۳

کارلوس لوپز استرادا، کارگردان فیلم «رایا و آخرین اژدها» در حال کار بر روی یک فیلم انیمیشنی دیگر است که قرار است برای دیزنی ساخته شود. البته جزئیات داستان انیمیشن استرادا هنوز مشخص نشده، اما استودیوی انیمیشن والت دیزنی پیش‌تر تایید کرده بود که این فیلم بدون عنوان در سال ۲۰۲۳ اکران خواهد شد. پس از نقدهای بسیار مثبتی که فیلم «رایا و آخرین اژدها» دریافت کرد، قطعا مخاطبان بی‌صبرانه منتظر فیلم آتی کارلوس لوپز استرادا خواهند بود حتی اگر چیزی در رابطه با داستان آن ندانند.

۵. المنتال (Elemental)

لایت یر

 • کارگردان: پیتر سون
 • بازیگران:
 • تاریخ انتشار: ۲۰۲۳

داستان فیلم بعدی پیکسار که پس از «لایت ‌یر» اکران خواهد شد مدت‌ها همانند یک راز مخفی نگاه داشته شد، اما دیزنی سرانجام در سال ۲۰۲۲ جزئیاتی را درباره‌ی فیلم المنتال فاش کرد. کارگردانی این فیلم بر عهده پیتر سون است که پیش‌تر، کار کارگردانی فیلم «دایناسور خوب» را بر عهده داشت. او همچنین صداپیشگی ربات گربه دزد لایت یر، یعنی سوکس را نیز بر عهده دارد. داستان فیلم جدید سون تحت عنوان «المنتال» در شهری جریان دارد که در آن افراد ساخته شده از عناصر آتش، خاک، هوا و آب در کنار هم زندگی می‌کنند. داستان حول محور یک زن جوان آتشین و مردی می‌چرخد ​​که متوجه می‌شوند آن‌قدرها با هم تفاوت ندارند. هنوز صداپیشه‌های شخصیت‌های اصلی معرفی نشده‌اند. اما گفته شده که این انیمیشن پیکسار قرار است در تاریخ ۱۶ ژوئن ۲۰۲۳ به طور انحصاری در سینماها اکران شود.

۶. دو فیلم بدون عنوان پیکسار

لایت یر

علاوه بر فیلم‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد گویا قرار است دو فیلم اسرارآمیز نیز پس از «لایت یر» توسط کمپانی پیکسار منتشر شود. هر دو فیلم در تاریخ ۱ مارس ۲۰۲۴ و ۱۴ ژوئن ۲۰۲۴ اکران خواهند گردید. در حال حاضر هیچگونه جزئیاتی در مورد این پروژه‌ها در دست نیست، زیرا غالبا پیکسار تمایل دارد که جزئیات مربوط به انیمیشن‌هایش را تا لحظه‌ی آخر مخفی نگاه دارد. اما در کل تصور می‌شود که این فیلم‌های مرموز پیکسار یا دنباله‌ای برای فیلم‌های قبلی هستند یا داستان‌های جدیدی را در درون خود دارند که قطعا برای مخاطبان لذت بخش خواهند بود.

برخی حدس و گمان‌ها و شایعات نشان می‌دهند که ممکن است این فیلم‌ها دنباله‌ی «داستان اسباب بازی ۵»، «لایت یر ۲»، «قرمز شدن ۲» و یا «لوکا ۲» باشند. با توجه به اینکه استودیوی پیکسار بعد از «داستان اسباب بازی ۴» دیگر دنباله‌ای را در رابطه با داستان اسباب بازی تولید نکرده، این احتمال وجود دارد که دو فیلم بدون عنوان پیکسار به فیلم‌های قبلی ربطی نداشته باشند و به کشف دنیاها و ایده‌های جدید ادامه دهند.

۷. ریو ۳ (Rio 3)

لایت یر

 • کارگردان: –
 • بازیگران: جسی آیزنبرگ، آن هاتاوی
 • تاریخ انتشار: ۲۰۲۳

به‌علاوه کمپانی دیزنی در حال انجام برنامه‌ریزی‌های لازم برای احیای فرنچایز «ریو» انیمیشن قرن بیستم است. دو فیلم اول در مجموع نزدیک به یک میلیارد دلار در باکس آفیس فروش داشتند و پس از خرید کمپانی قرن بیستم توسط کمپانی دیزنی، در اوایل سال ۲۰۲۲ تایید شد که «ریو ۳» به طور رسمی در حال ساخت است. جیم هکت کار نوشتن فیلم‌نامه «ریو ۳» را بر عهده دارد، اما جزئیات داستان این فیلم انیمیشنی هنوز فاش نشده است.

پیش‌تر گزارش شده بود که دیزنی پلاس در حال ساخت اسپین ‌آف ریو برای کاراکترهای جیم فاکس و ویل ای ام بود. بنابراین، انتظار می‌رود که بلو با صداپیشگی جسی آیزنبرگ و جوئل با صداپیشگی آن هاتاوی به این انیمیشن بازگردند. در حال حاضر تاریخ اکران «ریو ۳» در سینماها یا انتشار آن در دیزنی پلاس هنوز مشخص نشده است.

۸. هفتمین فیلم بدون عنوان عصر یخبندان

لایت یر

پس از انتشار فیلم «عصر یخبندان: ماجراهای باک وایلد» در دیزنی پلاس محصول سال ۲۰۲۲، گویا قرار است هفتمین فیلم عصر یخبندان نیز برای دیزنی ساخته شود. جیم هکت به عنوان نویسنده‌ی فیلم‌نامه‌ی «عصر یخبندان ۷» که هنوز عنوانی برایش برگزیده نشده انتخاب شده است. مشخص نیست که آیا دنباله‌ی هفتم این فرنچایز بر روی شخصیت‌های اصلی‌ای مانند مانفرد، سید و دیگو تمرکز خواهد کرد یا خیر. در حقیقت با توجه به تغییراتی که اخیرا دنباله‌ای «عصر یخبندان: ماجراهای باک وایلد» داشته، دنباله‌ی بعدی این مجموعه می‌تواند بر روی باک وایلد، کرش و ادی تمرکز داشته باشد.

۹. فیلم فمیلی گای (Family Guy Movie)

لایت یر

تقریبا ۲۵ سال پس از اولین باری که مجموعه‌ی انیمیشنی «فمیلی گای» به کارگردانی ست مک فارلن در تلویزیون به نمایش در آمد، حالا قرار است این انیمیشن کمدی دور و دراز به یک فیلم تبدیل شود. مک فارلن در سال ۲۰۱۹ بیان کرد که فیلم «فمیلی گای» در حال ساخته شدن است. مشخص نیست که آیا این همان فیلم لایو اکشن انیمیشنی است که فاکس در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد در حال ترتیب دادن برنامه‌هایش است یا خیر.

مک فارلن از سال ۲۰۰۷ درباره ساخت فیلمی با حضور خانواده گریفین صحبت کرده بود، اما این امر تاکنون محقق نشده است. بنابراین اگر چنین فیلمی ساخته شود، مشخص نیست که این فیلم مانند «لایت یر» در سینماها اکران خواهد شد یا در دیزنی پلاس به نمایش در خواهد آمد.

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. Avatar x

  مورد سوم از همه امیدوار کننده تر و عاقلانه تر! بود
  چرا دست از داستان اسباب بازی یا عصر یخبندان برنمی دارن؟!

 2. Avatar ghad

  چرا دیزنی قرن بیستم رو خرید 😐😥

  خیلی بد شد دنباله انیمیشناش رو خراب میکنه

 3. Avatar هستی هدایتی فر

  لایتیر که واقعا شاهکار بود ادم میرفت تو دنیای خاص من با کیفیت پرده دیدم ولی عاشقش شدم