باتری قلمی قابل شارژ در برابر باتری یکبار مصرف؛ کدام مدل بهتر است؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
باتری قلمی قابل شارژ

زمانی که می‌خواهید باتری قلمی خریداری کنید، احتمالا انتخاب بین باتری قلمی قابل شارژ و باتری قلمی یکبار مصرف برای شما اهمیت زیادی پیدا می‌کند. از یک طرف باتری قلمی معمولی قیمت بسیار پایین‌تری دارد اما شاید در بلندمدت برای خرید این باتری‌ها باید هزینه‌ی بیشتری نسبت به باتری قلمی قابل شارژ بپردازید. در بین این دو مدل باتری، چه زمانی باید یکی از آن‌ها را انتخاب کنیم؟ در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

هزینه‌ی باتری قلمی قابل شارژ و باتری قلمی معمولی

در نگاه اول، باتری‌های قلمی یکبار مصرف قیمت بسیار پایین‌تری دارند ولی وقتی که هزینه‌ی مربوط به خرید این نوع باتری‌ها در بلندمدت را در نظر می‌گیرید، ممکن است هزینه‌ای که برای آن‌ها صرف می‌کنید بسیار زیاد شود. در همین زمینه می‌توانیم به محصولاتی مانند اسباب‌بازی‌ها اشاره کنیم که انرژی بسیار زیادی مصرف می‌کنند و نیاز زیادی به باتری قلمی دارند.

البته طبیعتا مصرف انرژی این محصولات به میزان استفاده‌ی شما بستگی دارد. مثلا اگر برای دسته بازی کنسول یا کامپیوتر می‌خواهید از باتری قلمی استفاده کنید، در صورت استفاده زیاد ممکن است هر هفته به یک جفت باتری قلمی جدید نیاز پیدا کنید. اما اگر مثلا می‌خواهید برای ساعت از باتری قلمی استفاده کنید، برای چنین محصولی استفاده از باتری شارژی چندان منطقی نیست زیرا یک ساعت انرژی بسیار کمی را مصرف می‌کند.

باتری قلمی قابل شارژ

در طرف مقابل با باتری قلمی قابل شارژ روبرو هستیم که هزینه‌ی اولیه بالاتری دارند اما بعد از مدتی استفاده، هزینه‌ی پرداخت شده را عملا پرداخت می‌کنند. با توجه به اینکه یک باتری قلمی قابل شارژ باکیفیت می‌تواند صدها یا حتی هزاران بار شارژ شود، پس عملا هزینه‌ی اولیه‌ی پرداخت شده دیگر به چشم نمی‌آید. بنابراین در بلندمدت، خرید باتری قلمی قابل شارژ بدون شک از نظر مقرون‌به‌صرفه بودن منطقی‌تر است.

باتری قلمی قابل شارژ مدل NH-AA بسته دو عددی

آیا باتری‌های قلمی قابل شارژ برای محیط زیست بهتر هستند؟

اگر نسبت به وضعیت محیط زیست حساسیت بالایی دارید و می‌خواهید به بهبود آن کمک کنید، پس باید بگوییم که در این زمینه، استفاده از باتری قلمی قابل شارژ بسیار بهتر از از باتری یکبار مصرف است. باتری‌های یکبار مصرف حجم قابل توجهی از زباله‌های الکترونیکی را تشکیل می‌دهند و بیشتر آن‌ها راهی مکان‌های دفن زباله می‌شوند. این یعنی چنین باتری‌هایی می‌توانند مواد سمی و خطرناکی مانند سرب، کادمیوم و جیوه را به مکان‌های موردنظر منتقل کنند.

باتری قلمی قابل شارژ

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، فقط در کشور آمریکا هر ساله میلیاردها باتری قلمی دور انداخته می‌شوند که این باتری‌ها می‌توانند خاک و آب مکان‌های موردنظر را تا حد زیادی آلوده کنند. البته در مورد باتری‌های قلمی آلکالاین باید بگوییم که از اواسط نیمه دهه ۹۰ میلادی، فاقد جیوه هستند و به همین خاطر آسیب کمتری به محیط زیست وارد می‌کنند.

بنابراین در صورتی که از باتری‌های قلمی قابل شارژ استفاده کنید، عملا حجم زباله‌های مربوط به باتری‌ها را کاهش خواهید داد. همچنین باید تاکید کنیم که بسیاری از باتری‌های قلمی شارژی، حاوی عناصر سمی کمتری نسبت به نمونه‌های یکبار مصرف هستند.

باتری نیم قلمی قابل شارژ سونی مدل AAA HR03 Micro  بسته دو عددی

کدام مدل باتری بیشتر انرژی را نگه می‌دارد؟

عمر باتری تا حد زیادی به نحوه‌ی استفاده‌ی شما بستگی دارد. برای محصولاتی که مصرف بسیار پایینی دارند-مانند ساعت یا ریموت کنترل تلویزیون-یک باتری یکبار مصرف باکیفیت ممکن است دوام بیشتری نسبت به باتری قلمی شارژ داشته باشد. اما برای محصولاتی که انرژی بالایی مصرف می‌کنند، معمولا باتری‌های قابل شارژ با هر بار شارژ شدن، دوام بالاتری دارند.

از طرف دیگر یکی از مزایای مهم باتری‌های شارژی این است که هر زمان که دوست دارید می‌توانید آن‌ها را شارژ کنید و لازم نیست برای این کار منتظر خالی شدن آن‌ها بمانید. همین انعطاف‌پذیری می‌تواند عمر مفید باتری‌های موردنظر را افزایش دهد. در همین زمینه باید به موضوع ظرفیت باتری هم اشاره کنیم. واقعیت این است که برخی باتری‌های قابل شارژ نسبت به باتری‌های یکبار مصرف آلکالاین هم‌اندازه‌ی خود ظرفیت کمتری دارند. با این حال با توجه به اینکه می‌توانید باتری‌های شارژی را هر زمان که دوست دارید شارژ کنید، این ظرفیت کمتر چندان به چشم نمی‌آید.

باتری نیم قلمی قابل شارژ دوراسل مدل HR03-750 بسته 2 عددی

راحتی استفاده و زمان لازم برای شارژ کردن

زمانی که صحبت از راحتی استفاده می‌شود، در این زمینه باتری‌های یکبار مصرف حرف بیشتری برای گفتن دارند. زیرا از یک طرف خرید آن‌ها بسیار راحت‌تر است و همچنین تنوع بسیار زیادی هم دارند. در طرف مقابل، تعداد قابل توجهی از باتری‌های قابل شارژ نیاز به شارژ اولیه دارند که این فرایند ممکن است ساعت‌ها طول بکشد. همچنین هر چند وقت یک بار، باید این باتری‌ها را شارژ کنید. البته همانطور که گفتیم اگر قبل از تمام شدن شارژ این باتری‌ها چنین کاری را انجام دهید، با مشکلات مربوط به باتری فاقد شارژ روبرو نمی‌شوید.

همانطور که در زمینه‌ی شارژ باتری گوشی پیشرفت‌های قابل توجهی به دست آمده و سرعت شارژ باتری گوشی‌های هوشمند به طور حیرت‌انگیزی افزایش پیدا کرده است، در زمینه‌ی باتری‌های قلمی و نیم‌قلمی هم شاهد افزایش سرعت شارژ هستیم. بنابراین اگر این موضوع برای شما اهمیت زیادی دارد، باتری‌هایی خریداری کنید که از شارژ سریع پشتیبانی می‌کنند. برخی از باتری‌های قلمی قابل شارژ جدید هم در صورت استفاده تا مدت‌ها می‌توانند بخش قابل توجهی از انرژی ذخیره شده را حفظ کنند ولی برخی دیگر در صورت عدم استفاده، با سرعت زیادی این انرژی ذخیره شده را از دست می‌دهند.

اگر باتری قلمی قابل شارژ و باتری قلمی یکبار مصرف هرکدام مزایا و معایب خود را دارند، ولی روی هم رفته و در بلندمدت، خرید باتری‌های شارژی منطقی‌تر است که به‌خصوص برای محصولاتی که انرژی زیادی را مصرف می‌کنند، خرید این نوع باتری‌ها را توصیه می‌کنیم.

منبع: HowToGeek

سوالات متداول
آیا خرید باتری قلمی قابل شارژ منطقی‌تر از خرید باتری یکبار مصرف است؟
در این زمینه باید ببینید باتری را برای چه وسیله‌ای خریداری می‌کنید. اگر محصول موردنظر مصرف بالایی دارد، پس بهتر است باتری شارژی بخرید.
آیا باتری قابل شارژ برای محیط زیست بهتر است؟
بله زیرا تعداد کمتری از این باتری‌ها راهی زباله‌ها می‌شوند.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. سامان

    من دوبار مقاله را خوندم
    شما نگفتید کدوم بهتره ، فقط مقایسه کردید

    باتری یکبار مصرف بسیار بهتر و بصرفه‌تره

    باتری شارژی خوب نیست. با اینکه خیلی گران است، بسرعت خراب میشه حالا میخاد از هر برندی باشه. زود خراب میشه

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما