تشریح پایان‌بندی فیلم «دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی» با جزئیات

۴ تیر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی

دنیای سینمایی مارول هم‌چنان در حال گسترش است و «دکتر استرنج‌ ۲» بیست و هشتمین اثر در این جهان است که اکنون تعداد انگشت‌شماری از مجموعه‌های دیزنی‌پلاس نیز بین آن‌ها قرار دارند. شخصیت اصلی فیلم (بندیکت کامبربچ) از اولین حضورش در «دکتر استرنج‌» با تانوس مبارزه کرده، به فضاهای مختلف رفته است و پس از خواندن یک طلسم جادویی، درهای چندجهانی را باز کرده است.

دکتر استرنج از سال ۲۰۱۶ در دنیای سینمایی مارول بوده اما «دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی» دومین فیلم اختصاصی این جادوگر است که پس از بشکن تانوس به مدت پنج سال به همراه نیمی از جمعیت جهان از بین رفته بود.

هشدار: در این مطلب، داستان فیلم «دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی» لو می‌رود

او پس از بازگشت، در نیویورک و سنکتوم سنکتروم ساکن شد. بیشتر اوقات بی‌حوصله بود، زیرا وونگ در غیابش تبدیل به جادوگر عالی‌رتبه شده بود و استرنج‌ کار زیادی برای انجام دادن نداشت اما فیلم «دکتر استرنج در چندجهانی دیوانگی»، یک معما و ماجراجویی جالب برای او است. این دنباله به طور کامل‌تری وارد چندجهانی می‌شود. این مفهوم برای اولین بار در «لوکی» و با معرفی آمریکا چاوز (ژوچیتل گومز)، موجودی با توانایی جابه‌جایی بین ابعاد جهان‌های مختلف، مطرح شد.

پایان‌بندی «دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی» یک خط داستانی را بسته و داستان دیگری را تنظیم می‌کند. آمریکا تصمیم می‌گیرد در کامار تاج با وونگ بماند و همه چیز کم و بیش به حالت عادی باز‌می‌گردد. با این حال، این شرایط هرگز برای مدت طولانی در دنیای سینمایی مارول ثابت باقی نمی‌ماند. واندا رفته و چندجهانی فعلا در معرض خطر نابودی نیست اما در صحنه پس از تیتراژ فیلم، دکتر استرنج‌ را به همراه زن مرموز دیگری در آستانه یک ماجراجویی جدید می‌بینیم. پس با هم به پایان‌بندی فیلم «دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی»، از جمله زمان بازگشت دکتر استرنج، چشم سوم او و آینده ایلومیناتی در دنیای سینمایی مارول می‌پردازیم.

چه اتفاقی در پایان «دکتر استرنج‌ ۲» رخ می‌دهد؟

دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی

«دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی» با تخریب معبد دارک‌هولد و تمام نسخه‌های این کتاب در سراسر چندجهانی به دست واندا ماکسیموف به پایان می‌رسد تا دیگر هیچ‌کس نتواند از جادوها استفاده کند. آمریکا در نهایت او را وادار می‌کند تا میزان تخریب و عواقب اعمال خود را متوجه شود و به واندا می‌فهماند که حتی بچه‌هایش هم که از بعدی دیگر هستند از وی می‌ترسند. اسکارلت ویچ نمی‌خوست آن موجود وحشتناکی باشد که در صورت بچه‌هایش می‌بیند و می‌دانست که نسخه خودش در زمین ۸۳۸ آن‌ها را بسیار دوست دارد. پس عقب‌نشینی کرد و تصمیم گرفت که اوضاع را درست کند. آمریکا نیز با کمک دکتر استرنج متوجه می‌شود که می‌تواند توانایی‌های خود را کنترل کند.

دکتر استرنج و وونگ پس از متوقف کردن واندا، برای بازسازی کامار تاج تلاش می‌کنند و شاگردان جدیدی را آموزش می‌دهند و در عین حال سعی می‌کنند تا به حالت عادی خود برگردند. واندا احتمالا مرده و آمریکا هنوز پدر و مادرش را پیدا نکرده است. در همین حال، دکتر استرنج پس از استفاده از دارک‌هولد برای تسخیر بدن مرده خود از یک جهان دیگر، صاحب چشم سوم می‌شود. پایان فیلم نشان‌گر پیروزی دکتر استرنج، وونگ و آمریکا است که هر کدام سهم خود را در نبرد برای جلوگیری از سوءاستفاده از چندجهانی به خاطر اهداف شخصی اسکارلت ویچ داشتند.

با این حال، دکتر استرنج نیز در این چندجهانی مشکلات خاص خود را ایجاد کرده است. ماجراجویی او در سراسر چندجهانی دنیای سینمایی مارول، آشوبی ایجاد کرده که تعادل را در چندجهانی از بین می‌برد و منجر به موانع گوناگون و برخورد و نابودی کل جهان‌ها می‌شود. این‌جاست که جادوگر مرموز، کلیا وارد می‌شود و دکتر استرنج را با خود می‌برد تا مشکلی را که ایجاد کرده برطرف کند.

چرا دکتر استرنج در پایان «چندجهانی دیوانگی» صاحب چشم سوم می‌شود؟ 

دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی

دکتر استرنج از متوقف کردن واندا و نجات آمریکا قبل از چپاول قدرتش، ناامید بود. او مانند استرنج‌ شرور، در پایان «دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی» دارای چشم سوم می‌شود. استرنج‌ از دارک‌هولد برای رسیدن به سویی دیگر از چندجهانی و تسخیر بدن مرده نسخه دیگری از خود استفاده کرد. دارک‌هولد یک جادوی قوی است و می‌تواند ذهن کاربر را به هم بزند، آن را منحرف کند یا به نحوی بر آن تاثیر بگذارد.

واندا و دکتر استرنج نیز دچار این مشکلات شدند. با این حال، فساد دکتر استرنج مانند واندا نبود. این چشم سوم اساسا همان چشم آگاموتو است و به عنوان یک طلسم، حقیقت را به هر کسی که آن را به کار می‌برد نشان می‌دهد. چشم آگاموتو در کمیک‌ها، به شخصی با نیت پاک و قلب راستین اهدا می‌شود. دکتر استرنج از دارک‌هولد استفاده کرد تا واندا را از دزدیدن قدرت‌های آمریکا باز دارد و نیت او خوب بود و به همین خاطر به چشم سوم می‌رسد و احتمالا در آینده نیز از آن استفاده خواهد کرد.

آیا اسکارلت ویچ واقعا مرده است؟

دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی

زمانی که اسکارلت ویچ تصمیم گرفت معبد دارک‌هولد را تخریب کند، تمام زیرساخت‌ها را فرو ریخت و چیزی باقی نماند. تخته‌های سنگ واژگون شدند و کل معبد روی اسکارلت افتاد و او ظاهرا از دنیا رفت. صحنه‌های پس از تیتراژ نشانی از زنده یا مرده بودن اسکارلت ویچ ندارند اما به احتمال زیاد او هنوز زنده است.

پایان دادن به داستان وی مخصوصا بعد از این که تصمیم گرفت کار درست را انجام دهد بسیار عجیب است و اسکارلت ویچ شخصیتی قدرتمندتر از آن است که داستان او به این شکل تمام شود. این امکان وجود دارد که واندا برای محافظت از خود در برابر صخره‌ها از یک طلسم استفاده کند و پس از تخریب کامل معبد بیرون آمده باشد. شاید او نمرده باشد و مانند آن‌چه پس از سریال «وانداویژن» دیدیم، برای مدتی مخفی و سپس دوباره ظاهر شود و از قدرت‌های خود بهره ببرد.

چرا آمریکا چاوز روی زمین ۶۱۶ ماند؟

دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی

آمریکا چاوز تصمیم گرفت در پایان «دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی» روی زمین ۶۱۶ بماند. آمریکا بسیار قدرتمند به نظر می‌رسد و تازه شروع به یادگیری استفاده از توانایی‌های خود و نحوه کنترل آن‌ها کرده است. ماندن در کامار تاج به او فرصت می‌دهد تا در فضایی امن تمرین و قدرتش را تقویت کند. آمریکا به نوعی زمین ۶۱۶ را خانه خود می‌دانست و در آن‌جا راحت بود و دوست داشت تا زمان ماجراجویی بعدی در آن‌جا بماند. حالا که آمریکا به دنیای سینمایی مارول معرفی شده، این امکان وجود دارد که دوباره در یک فیلم دیگر یا یکی از مجموعه‌های دیزنی‌پلاس ظاهر شود.

او می‌تواند با یک فیلم اختصاصی در یک ماجراجویی دیگر در چندجهانی حاضر شود اما این بار در جستجوی خانواده‌اش خواهد بود که در جهان دیگری ناپدید شده‌اند (و گمان می‌رود که مرده‌اند). علاوه بر این، اگر دنیای سینمایی مارول انتقام‌جویان جوان را در آینده ایجاد کند، آمریکا می‌تواند به این تیم بپیوندد. او بخشی از انتقام‌جویان جوان در کمیک‌ها است و منطقی است که در لایواکشن نیز به جمع آن‌ها ملحق شود. دنیای سینمایی مارول هنوز طیف کامل قدرت‌های آمریکا چاوز را بررسی نکرده، چه رسد به تاریخچه و ریشه‌های او. بنابراین احتمال حضور او در پروژه‌های آینده دنیای سینمایی مارول زیاد است.

کلیا در دنیای سینمایی مارول

دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی

یکی از بزرگ‌ترین شگفتی‌های «دکتر استرنج در چندجهانی دیوانگی»، در صحنه‌ی پس از تیتراژ فیلم رخ داد. کلیا به عنوان زنی مرموز یک پورتال باز می‌کند تا به دکتر استرنج‌ در برطرف کردن آشوبی که ایجاد کرده کمک کند. استرنج‌ نیز بدون درنگ با او همراه می‌شود. اضافه شدن کلیا به دنیای سینمایی مارول می‌تواند در آینده این جهان و خط داستانی دکتر استرنج نقشی اساسی داشته باشد.

کلیا در کمیک‌ها یک جادوگر است که در کنار استرنج آموزش می‌بیند. او در نهایت جادوگر عالی‌رتبه بعد تاریکی می‌شود و با دکتر استرنج ازدواج می‌کند. وی فوق‌العاده قدرتمند است و توانایی ایجاد توهم، تله‌پاتی و کنترل ذهن مردم را دارد. ورود کلیا به دنیای سینمایی مارول نشان می‌دهد که در آینده زمان بیشتری برای کاوش در چندجهانی و رابطه او با دکتر استرنج صرف خواهد شد.

دکتر استرنج چه زمانی برمی‌گردد؟ در «دکتر استرنج‌ ۳» یا «انتقام‌جویان ۵»؟

دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی

در پایان «دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی» مشخص شد که دکتر استرنج بازخواهد گشت. با این حال، معلوم نیست که این جادوگر چندبعدی در کدام فیلم دیده خواهد شد. «انتقام‌جویان ۵» در حال حاضر خیلی دور از دسترس به نظر می‌رسد، به خصوص که فاز ۴ دنیای سینمایی مارول هنوز به طور کامل بازیکنان اصلی خود را نساخته است. به احتمال زیاد دکتر استرنج قبل از این که در «انتقام‌جویان ۵» ظاهر شود، ابتدا در «دکتر استرنج ۳» (در صورت تولید) حاضر می‌گردد. این جادوگر به یک فیلم اختصاصی دیگر نیاز دارد تا به درستی شخصیت خود را به تصویر بکشد و سپس وارد یک تیم دیگر شود.

بازگشت او در «دکتر استرنج‌ ۳» به طور رسمی اعلام نشده اما این اتفاق می‌تواند رابطه او با کلیا را که تازه وارد دنیای سینمایی مارول شده است، به درستی توسعه دهد. به علاوه، هر آن‌چه در چندجهانی اتفاق می‌افتد به اندازه کافی بزرگ است که نیاز به تجزیه و تحلیل بیشتری دارد. بینندگان قبل از این که دکتر استرنج به ماموریت بزرگ‌تری در فیلم دیگری از انتقام‌جویان بپیوندد، به زمان بیشتری برای درک بهتر آشوب موجود نیاز دارند.

آیا دکتر استرنج بعد از دارک‌هولد یک شرور خواهد بود؟ 

دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی

اطرافیان دکتر استرنج به او به دلیل استفاده از دارک‌هولد هشدار دادند زیرا این جادو می‌تواند بر افراد تاثیر منفی بگذارد. به هر حال، او از آن برای متوقف کردن واندا استفاده کرد و حداقل برای مدتی همه چیز خوب به نظر می‌رسد. دکتر استرنج چشم سوم را به دست آورد و به نظر می‌رسد هنوز خوش‌اخلاق و خوش‌نیت است. با این حال، شاید در بازگشت‌ وی، سایه‌هایی از تاریکی در وجود او ظاهر شود. بعید است که او به طور کامل به استرنج‌ شرور تبدیل شود. این شخصیت قبلا در «چه می‌شود اگر…؟» به اندازه کافی دیده شده و «دکتر استرنج‌ ۲» نیز نگاهی اجمالی به نسخه‌ شیطانی استرنج‌ دارد.

دکتر استرنج از دارک‌هولد استفاده کرد اما مدت زمان استفاده او به اندازه همتای شرور خود در چندجهانی نبود. علاوه بر این، فیلم «دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی»، اسکارلت ویچ را به عنوان یک شرور که تا حدودی توسط دارک‌هولد فاسد شده به نمایش گذاشت و اگر دنیای سینمایی مارول پس از آن داستان مشابهی را با دکتر استرنج‌ روایت کند روی تکرار خواهد افتاد.

آینده ایلومیناتی در دنیای سینمایی مارول

دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی

معرفی ایلومیناتی در دنیای سینمایی مارول اتفاق بزرگی است، چرا که چندجهانی فرصتی را برای این شخصیت‌ها ایجاد می‌کند تا باز هم ظاهر شوند. اعضای ایلومیناتی توسط واندا کشته شدند و او آن‌ها را در زمین ۸۳۸ از بین برد. فقط کارل موردو توانست جان سالم به در ببرد و آقای شگفت‌انگیز با بازی جان کرازینسکی پودر و کاپیتان کارتر به دو نیم تقسیم شد و گردن پروفسور چارلز خاویر نیز شکست. بقیه و مخصوصا کاپیتان مارول و رهبر گروه فراانسان‌ها، بلک بولت نیز وضعیت بهتری نداشتند و مرگ آن‌ها دردناک بود. دهان بلک بولت برداشته و ذهنش ویران می‌شود و کاپیتان مارول به واسطه مجسمه بزرگی که روی سرش می‌افتد از دنیا می‌رود.

ایلومیناتی دیگر در این دنیا وجود نخواهد داشت اما این بدان معنا نیست که طرفداران دیگر هرگز آن‌ها را در دنیای سینمایی مارول نخواهند دید. هیچ عقل سلیمی کرازینسکی یا پاتریک استوارت را فقط برای ایفای نقش‌های کوچک وارد داستان خود نمی‌کند. این احتمال وجود دارد که فیلم‌های آینده بیشتر بر نسخه‌های دیگر زمین‌ متمرکز شوند و ایلومیناتی را به شکلی دیگر بازگردانند. هم‌چنین شاید یک فیلم اختصاصی با حضور آن‌ها تولید شود که داستان آن در یکی از جهان‌های چندگانه اتفاق می‌افتد. این بدان معناست که طرفداران نه تنها رید ریچاردز، بلکه بقیه چهار شگفت‌انگیز و هم‌چنین پروفسور خاویر و اعضای مردان ایکس را هم ملاقات خواهند کرد.

پایان‌بندی «دکتر استرنج‌ ۲» و آینده دنیای سینمایی مارول چیست؟

دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی

«دکتر استرنج در چندجهانی دیوانگی» مقدمات آینده دنیای سینمایی مارول را به شکل جالبی فراهم می‌کند. معرفی تعدی در فیلم (زمانی که مرز بین دو جهان با هم برخورد می‌کند و در نهایت، یکی از آن‌ها از بین می‌رود) به یک رویداد بزرگ در چندجهانی اشاره می‌کند. شاید دکتر استرنج و کلیا که تلاش می‌کنند تعدی را برطرف کنند، با کنگ فاتح که قرار است در «مرد مورچه‌ای و زنبورک: قلمرو کوانتومی» ظاهر شود، روبه‌رو شوند. هر بار که آشوبی رخ می‌دهد، طول عمر چندجهانی کاهش می‌یابد و ابرقهرمانان باید گرد هم بیایند تا آن را نجات دهند.

این امکان وجود دارد که ماموریت دکتر استرنج و کلیا برای رفع تعدی، آن‌ها را در مرکز تخریبات چندجهانی قرار دهد. این تعدی هم‌چنین می‌تواند منجر به نسخه‌ای از «جنگ‌های مخفی» در دنیای سینمایی مارول شود که رویدادی کمیک است که در آن، ابرقهرمانان از جهان‌های مختلف در سیاره‌ای به نام «بتل‌ورلد» که از بقایای یک تهاجم بین دو جهان گوناگون ایجاد شده و هیچ‌کس آن را به خاطر نمی‌آورد مبارزه می‌کنند. در هر صورت، «دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی» زمینه کافی برای ادامه دنیای سینمایی مارول را به خوبی فراهم می‌کند.

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه