۱۲ باید و نباید مهم ترکیب سبک‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
12 باید و نباید مهم ترکیب سبک‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی

چه در حال عبور از سبک قدیمی باشید چه بخواهید سبک خود را حفظ کنید، استفاده کردن از سبک‌های ترکیبی می‌تواند بسیار دلهره‌آور باشد. اما حتی متفاوت‌ترین سبک‌ها هم می‌توانند برای ایجاد ظاهری منسجم گرد هم آیند و این آسان‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید.

در این متن از دیجی‌کالا مگ ما تلاش کرده‌ایم آنچه زمان ترکیب سبک‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی نیاز دارید را با شما در میان بگذاریم و در نهایت نیز چند نکته از ترندهای دکوراسیون داخلی سال ۱۴۰۳ را بیان کنیم، پس با ما همراه باشید.

پیش از ترکیب سبک‌ها به این نکات دقت کنید

تغییر دکوراسیون عید

قبل از اینکه تصمیم بگیرید چند سبک را با هم ادغام کنید باید این موضوع را بپذیرید که در این کار محدودیت‌های زیادی وجود دارد، باید صبور باشید و در واقع به صورت آزمون و خطایی پیش بروید.

محدودیت‌ها را بپذیرید

یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهید این است که محدودیت‌های اندازه و فضا را حتما در نظر داشته باشید. این احتمال وجود دارد که شما نتوانید تمام مبلمان خود را نگه دارید. شاید برخی از اقلام تکراری نیاز به جابجایی داشته باشند یا شاید چند قطعه برای فضای موجود خیلی بزرگ باشند. پذیرش آنچه وجود دارد و تفاوتش با آنچه در ذهن دارید یکی از مهارت‌های طراحان دکوراسیون داخلی است.

در نگه‌داشتن اقلام غیرهماهنگ، خیلی وسواس نداشته باشید

از نگاه ماریا ادکاک (Maria Adcock) ، بنیانگذار Bicultural Mama، اینکه چه ابزار یا وسیله‌ای قابل استفاده است یا دور ریختنی است، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. ممکن است شما یک ست چای‌خوری قدیمی داشته باشید که ترجیح می‌دهید علی‌رغم عدم همخوانی این ست با دکوراسیون خانه، آن را نگه داشته و حفظ کنید.

یا اینکه فرزند کوچکی دارید و کاردستی‌ها و نوشته‌های بی سر و ته او برایتان با ارزش باشد. پس با اینکه فضای روی یخچال به شدت شلوغ می‌شود، تمامی نقاشی‌ها را بر روی یخچال نصب می‌کنید.

نحوه‌ی ترکیب سبک‌های در طراحی دکوراسیون داخلی

دکوراسیون ترکیبی خانه

درست است که ترکیب سبک‌های دکوراسیون نشان دهنده‌ی شجاعت و خلاقیت شماست، اما این مورد نیز اصول و قاعده‌ای دارد که باید به آن‌ها دقت کنید

۱. سعی کنید در یک فضای مشخص، چند سبک را ترکیب نکنید

به عنوان مثال فضای خانه‌ی شما از آشپرخانه، هال و اتاق‌های خواب تشکیل شده است. اگر دوست دارید که منزل شما ترکیبی از سبک‌ها را تجربه کند، بهتر است هر سبک را برای یک بخش در نظر بگیرید. آشپزخانه را به صورت مدرن طراحی کنید ولی اگر دوست دارید، اتاق خواب را کمی به سمت سبک کلاسیک هدایت کنید. هرگز از هر دو سبک در آشپرخانه یا اتاق خواب استفاده نکنید. چرا که این موضوع، پریشانی سبک را نشان می‌دهد.

۲. برای رنگ پایه و غالب، به سمت رنگ‌های خنثی حرکت کنید

آمی فرلینگ (Amie Freling) طراح داخلی هیل استودیو، توصیه می‌کند برای فضای خانه از یک رنگ خنثی گرم به عنوان رنگ پس زمینه استفاده کنید. رنگ‌های خنثی انتخاب خوبی هستند برای کسانی که پس از مدتی از ترکیب سبک‌ها خسته می‌شوند یا اینکه شلوغی آن‌ها را عصبی می‌کند. همچنین برای افرادی که می‌خواهند دو سبکی را با هم ترکیب کنند که تعداد رنگ‌ها در آن‌ها نسبتا زیاد است، رنگ خنثی انتخاب هوشمندانه‌ای است. چرا که رنگ خنثی به جای اینکه خود را نمایان کند اجازه می‌دهد دیگر عناصر به صورت برجسته‌تری خود را نشان دهند.

البته فرلینگ معتقد است که گاهی استفاده از یک رنگ تیره و گرفته به عنوان رنگ پایه، می‌تواند حس شیک بودن را به بیننده القا کند و این موضوع کاملا به محیطی بستگی دارد که رنگ در آن استفاده می‌شود. این نکته را به خاطر بسپارید که نیاز نیست حتما همه‌ی اتاق‌های خانه به یک رنگ باشند یا اینکه فضای چیدمان آن‌ها شبیه به هم باشد.

۳. سعی کنید از یک پالت رنگی استفاده کنید

طراح Jewel Marlowe می‌گوید: «یک راه آسان برای منسجم نگه داشتن سبک التقاطی، پایبندی به یک پالت رنگی روشمند و هماهنگ است.» اگر رنگ‌های استفاده شده در یک پالت باشند، هرگز از ترکیب سبک‌ها پشیمان نخواهید شد. البته در این مسیر باید دو قانون را همواره به خاطر بسپارید. قانون ۷۰/۲۰/۱۰، زمانیکه می‌خواهید از سه رنگ استفاده کنید و قانون ۸۰/۲۰ زمانی که تنها دو رنگ، رنگ‌های مورد علاقه‌ی شما هستند.

در قانون اول باید برای رنگ کردن دیوارها و کف که معمولا ۷۰ درصد فضا را تشکیل می‌دهند، از رنگ خنثی استفاده شود. مبلمان و اجزای درشت اتاق که ۲۰ درصد فضای اتاق را شامل می‌شوند، باید از رنگ دوم که کمی به سمت خنثی و کمی به سمت رنگ‌ها تند‌تر است استفاده شود و در نهایت تنها برای موارد جزئی مثل کوسن‌ها از رنگ‌های تندتر پالت استفاده کنید.

در قانون دوم باید سعی کنید اجزای درشت اتاق، دیوارها و کف را با رنگ خنثی رنگ‌آمیزی کنید در حالی که بخشی از اجزای ریز و لوازمی مثل فرش را از بین رنگ‌های تندتر انتخاب کنید.

۴. مقیاس‌ها را در نظر داشته باشید

مارلو (Marlo) می‌گوید: «یکی از سخت‌ترین موانع برای ترکیب دو سبک، تسلط بر مقیاس یا اندازه‌ی قطعات مبلمان نسبت به یکدیگر است. برخی از سبک‌ها به طور سنتی بزرگ و حجیم هستند، در حالی که برخی دیگر کوچک و کوتاهند.» اگرچه استثنائاتی وجود دارد، اما مارلو می‌گوید زمانی که بیشتر آیتم‌ها به طور کلی مقیاس یکسانی داشته باشند چیدمان منزل در بهترین حالت است. به عنوان مثال، یک میز قهوه‌خوری بلند که بسیار بالاتر از صندلی‌های مبل راحتی قرار می‌گیرد، ظاهر چندان خوبی نداشته و در نگاه اول کمی ناخوشاند به نظر می‌رسد.

۵. هیچ‌گاه تعادل را فراموش نکنید

بهترین دکوراسیون عید

اگر در یکی از سبک‌های مورد نظرتان چوب و رنگ‌های تیره وجود دارد، سعی کنید در سبک دیگر از رنگ‌های روشن و سایه‌های ملایم استفاده کنید. به عنوان مثال فرلینگ معتقد است اگر بخواهد آشپزخانه‌ای را با دو سبک طراحی کند، ترجیح می‌دهد کف‌ها و جزیره با رنگ‌های گرم و چوبی درست شوند این در حالی است که دیگر موارد را با رنگ‌های روشن ادغام خواهد کرد. نوری ملایم و روشن همه چیز را متعادل می‌کند.

۶. از تکرار کردن شکل‌ها و الگوها نترسید

یک استایل ترکیبی منسجم به معنای ظاهری یکدست نیست، بلکه باید مطمئن شوید که المان‌ها در جای استاندارد استفاده شوند. تکرار شکل، الگو و بافت در یک اتاق و اطراف خانه به هماهنگی سبک‌های مختلف کمک می‌کند. ترکیبی از تکرارهای ظریف و شباهت‌های جسورانه را در منسوجات، اشکال مبلمان، دکوراسیون دیوار و الگوهای کفپوش امتحان کنید.

۷. مبلمان و لوازم قدیمی را به روز کنید

آریانا لواتو (Ariana Lovato)، مالک و طراح اصلی Honeycomb Home Design، برای مشتریانی که اخیراً ازدواج کرده‌اند، مجموعه‌های هنری مورد علاقه خود را با هم ادغام کرده‌ است. او برای هماهنگ کردن کنسول عتیقه با لوازم مدرن دیگر، آن را به رنگی درآورده بود که بازدیدکنندگان از قدیمی بودن آن شگفت‌زده می‌شدند. او معتقد است برای رنگ‌آمیزی لازم نیست از رنگ‌های گران‌قیمت استفاده کنید. با این کار دیگر اضافه کردن یک دست مبلمان جدید به خانه‌ای قدیمی، تعویض دیگر لوازم را به دنبال نخواهد داشت.

۸. خیلی به تم‌ها مقید نباشید

فرلینگ می‌گوید: «هنگامی که سبک‌های طراحی متضاد یا متفاوت را با هم ترکیب می‌کنم، سعی می‌کنم جزییاتی را پیدا کنم که در هر دو سبک دوست‌داشتنی هستند نه اینکه تنها به یک سبک بپردازم.» این بدان معنا است که جزئیاتی که دوست دارید را شناسایی کنید و سعی کنید یک ترکیب دلخواه از آن ایجاد کنید.

۹. از اجزا و قطعات خیلی متفاوت، دوری نکنید.

فرلینگ می‌گوید: « وقتی خانواده‌ها از من می‌خواهند که دو سبک را با هم ترکیب کنم، معمولا یک قطعه‌ی عتیقه که یادگاری گذشتگان‌شان است، وجود دارد که اصرار دارند حتما در فضای خانه مورد استفاده قرار گیرد. در این شرایط من سعی می‌کنم مبل تیره‌ی قدیمی را در یک فضای روشن‌تر خانه قرار داده و با ایجاد جزئیاتی تیره به دیگر وسایل خانه، این هماهنگی را ایجاد کنم.»

۱۰. ایجاد فضای شخصی می‌تواند تا حدودی استرس ترکیب سبک‌ها را کاهش دهد

فضای شخصی ممکن است یک اتاق خاص برای یک نفر مانند یک دفتر، اتاق خواب، یا فضای تفریحی بوده یا به سادگی داشتن یک میز یا گوشه‌ای در اتاق مشترک بچه‌ها باشد. جوی ویلیامز (Joy Williams)، طراح استودیو Joyful Designs می‌گوید: «فضایی را فقط برای یک نفر بسازید و اجازه دهید خودش در آن فضا سلطنت کند.» این فضاهای شخصی همچنین به فرد این امکان را می‌دهند که در مورد سبک خود تصمیم بگیرد و آنچه دوست دارد را انتخاب کند.

۱۱. در انتخاب چیدمان، با دیگر اعضای خانه سازش کنید

در تجربه ویلیامز، لازم نیست هر بار در مقابل نظرات دیگران جبهه گرفته شود. به عنوان نمونه اگر همسر شما دوست دارد محیطی برای استراحت و تماشای تلویزیون داشته باشد، کافی است که در انتخاب لوازم با توجه به سلیقه‌ی خود پیش بروید. مثلا یک صندلی مخملی قرمز با فرشی روشن را جلوی تلویزیون قرار دهید. با این کار راحتی، قربانی زیبایی نخواهد شد.

۱۲. همه‌ی فضا را پر نکنید

گنجاندن مقدار زیادی فضای خالی روی دیوار و فضای باز در کف خانه، نه تنها به چشم استراحت می‌دهد، بلکه به شما کمک می‌کند تا بیش از حد برای هماهنگ کردن اجزا زحمت نکشید. سعی کنید در ابتدا این فضای خالی در نظر بگیرید زیرا بعدها در صورتی که دوست داشته باشید می‌توانید دکور، مبلمان و سایر وسایل را به صورت استراتژیک اضافه یا جایگزین کنید.

در دکوراسیون خانه به این نکات توجه کنید

نکات مهم در تغییر دکوراسیون

در قسمت قبلی چند نکته‌ی اساسی در ترکیب سبک‌ها را بیان کردیم، در این بخش پیش‌فرض ما این است که شما سبک خودتان را انتخاب کرده‌اید و به مرحله‌ی چیدن فضا رسیده‌اید:

 1. رنگ‌های روشن یک راه غیرقابل انکار برای القای ذوق و شوق به فضا هستند. حتی کسانی که تمایل دارند از رنگ‌های کمی در دکوراسیون استفاده کنند می‌دانند که استفاده از رنگ روشن کاملا اجتناب‌ناپذیر است. پس استفاده از این رنگ‌ها را فراموش نکنید.
 2. ترکیب و پالت رنگ‌های هلویی و صورتی را گوشه‌ی ذهنتان داشته باشید. به این دلیل که این رنگ نشانی از سرزندگی، آرامش و طبیعت است. همچنین در ترند سال ۱۴۰۳ رنگ هلویی یکی از پایه‌ای‌ترین رنگ‌های دکوراسیون خانه در نظر گرفته شده است.
 3. سعی کنید از مبلمانی با چوب‌های نرم و صیقل خورده استفاده کنید. سال جدید در مبلمان، الگوها و معماری، اشکال زاویه‌دار و هندسی رایج در سال‌های گذشته با خطوط نرم‌تر و مواج‌تر جایگزین شده‌اند. پس اگر می‌خواهید به روز باشید، استفاده از این دسته طرح‌ها، پیشنهاد اول ماست.
 4. رنگ‌های خنثی گرم را جایگزین رنگ‌های سرد کنید. پیش‌بینی می‌شود که در سال جدید شاهد ظهور دوباره‌ی پالت‌های رنگ‌های گرم‌تر و بازگشت ظریف به رنگ‌های کرم و بژ باشیم.
 5. استفاده از پارچه‌های بافت را فراموش نکنید. کارولین براکت (Caroline Brackett)، طراح داخلی کارولینای جنوبی، پیش‌بینی کرده بود که هر چیز خزدار یا بافت در سال ۱۴۰۳ محبوب خواهد شد. پس در دکور خانه، جایی برای آن‌ها در نظر بگیرید.
 6. زمان خرید، سعی کنید لوازمی را مد نظر داشته باشید که به محیط‌ زیست آسیب کمتری وارد می‌کنند. این وظیفه‌ی اصلی شماست.
 7. در چیدمان حتما بخشی را به گل‌ها و گیاهان طبیعی اختصاص دهید.

سخن آخر

زمان طراحی دکوراسیون داخلی، همه‌ی لوازم قدیمی را دور نریزید. بسیاری از لوازم قدیمی قابل استفاده هستند، این به شرطی است که روش بازطراحی آن را بلد باشید. شما در مقابل محیط زیست مسئولیت بزرگی دارید، استفاده‌ی دوباره از لوازم قدیمی، یکی از روش‌های حفاظت از محیط زیست است. حتی اگر نیاز به تغییر دارید، کافی است کمی خلاق باشید. با تغییر اساسی در لوازم قدیمی و تغییری کوچک در لوازم جدید، هماهنگی نهایی ایجاد خواهد شد.

منابع: decorating, expert-advice

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
 1. As

  بسیار عالی و زیبا بود

 2. As

  بسیار عالی و زیبا بود

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما