راهنمای خرید لوازم اساسی جهیزیه برای هال و پذیرایی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
لوازم اساسی جهیزیه برای پذیرایی

هیچ چیز شیرین‌تر از شروع زندگی مشترک نیست. خرید لوازم اساسی جهیزیه، یکی از کارهایی است که عروس و داماد قبل از رفتن به خانه‌ی بخت، با شوق و ذوق انجام می‌دهند. یکی از مهم‌ترین نقاط منزل، قسمت هال و پذیرایی است، گذراندن اوقات فراغت، دیدن فیلم، مطالعه و برگزاری مهمانی، همگی در قسمت پذیرایی منزل انجام می‌شود. شاید به نظر نیاید اما خریدن لوازم پذیرایی جهیزیه چندان آسان نیست. چرا که تهیه لیست دقیق لوازم، پیدا کردن بهترین برند و تنظیم بودجه نهایی دشوار است؛ به همین دلیل داشتن لیست دقیق از لوازم موجود در پذیرایی به شما کمک می‌کند تا بهترین خرید را با آگاهی کامل انجام دهید. در ادامه به بررسی تمامی لوازم اساسی جهیزیه برای پذیرایی می‌پردازیم. همراه دیجی کالا مگ باشید.

نکات اولیه مهم برای خرید لوازم اساسی جهیزیه

قبل از خرید وسایل اساسی برای پذیرایی بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

 1. به متراژ پذیرایی توجه کنید: از خریدن لوازمی که بسیار بزرگ هستند و به متراژ پذیرایی نمی‌خورند خودداری کنید. به‌عنوان‌مثال پذیرایی شما ۵۰ متر بیشتر نیست و شما مبلمان ۱۱ نفره می‌خرید، درحالی‌که جا برای وسایل دیگر بسیار کم می‌شود و تمام وسایل موردنیاز در پذیرایی جا نمی‌گیرد.
 2.  با توجه به بودجه نهایی خرید کنید: درست است که خرید جهیزیه بسیار مهم است اما همه چیز نیست و قرار نیست ادامه زندگی را بدون هیچ سرمایه‌ای بگذرانید! پس در هنگام خرید باید خوب دقت کنید و به فکر جیبتان هم باشید.
 3. رنگ مناسب انتخاب کنید: سعی کنید از رنگ‌های خنثی مانند سفید، طوسی یا کرم استفاده کنید. این نوع رنگ‌ها کلاسیک هستند و باعث زیبایی دوچندان پذیرایی شما می‌شوند. همچنین استفاده از رنگ‌های روشن باعث بزرگ‌تر دیده شدن منزل می‌شود. بهتر است که رنگ‌های خنثی را در کنار رنگ مورد علاقه‌ی خود بکار ببرید.
 4. سبک دکوراسیون را در نظر بگیرید: می‌توانید مطابق سلیقه‌ی خود، سبک مدرن یا سنتی را انتخاب کنید. اگر طرفدار تلفیقی از سبک مدرنیته و سنتی هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم که قسمت بالای پذیرایی را مدرنیته و با چیدمان مبل سلطتنی و قسمت پایین پذیرایی را با کاناپه و مبلمان راحتی تزیین کنید. در هر صورت انتخاب نهایی سبک دکوراسیون با شماست.

طبقه‌بندی لوازم هال و پذیرایی جهیزیه

به صورت کلی می‌توان تمامی لوازم هال و پذیرایی جهیزیه را در ۴ دسته کلی تقسیم کرد که شامل:

 1. سرویس چوب: تمامی اقلام چوبی در این دسته تقسیم می‌شود. مبلمان، میز ناهارخوری، صندلی، کنسول، میز تلویزیون و کتابخانه در این دسته قرار می‌گیرند.
 2. لوازم برقی: خوشبختانه لوازم برقی موجود در هال و پذیرایی اندک است و شامل تلویزیون، تلفن، سیستم صوتی، مودم اینترنت و کنسول بازی است.
 3. لوازم روشنایی و تهویه: کولر، لوستر، چراغ، واحد تهویه، شومینه یا بخاری در این دسته قرار می‌گیرند.
 4. دکور و لوازم جانبی: فرش، تابلو، آینه، اقلام تزئینی مانند گلدان و مجسمه، کتاب، مجلات، پرده و ساعت در دسته دکور قرار می‌گیرند.

لوازم ضروری پذیرایی برای جهیزیه عروس و داماد

در ادامه به معرفی هر دسته و نکات لوازم اساسی جهیزیه عروس و داماد می‌پردازیم.

لیست اقلام سرویس چوب جهیزیه عروس

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هال و پذیرایی مبلمان و سرویس چوب است. اتاق نشیمن قلب خانه‌ی شماست و مبلمان و سرویس چوب می‌تواند تمامی دکوراسیون را تغییر دهد. درشت‌ترین وسیله چشمگیر در پذیرایی، مبلمان است. پس باید بیشترین دقت و وسواس را در خرید مبلمان به خرج دهید. انتخاب نوع مبلمان بستگی به سلیقه شخصی عروس و داماد دارد. بعضی از افراد عقیده دارند هر سال باید دکوراسیون منزل به‌خصوص وسایل پذیرایی عوض شود. در مقابل افرادی هستند که باور دارند در ابتدای زندگی باید بهترین وسایل را خرید که دیرتر خراب شود؛ زیرا قرار است تا سالیان سال از وسایل استفاده کرد. بسته به سلیقه خود عمل کنید.

در انتخاب مبلمان سلیقه‌های مختلفی وجود دارد. اکثر افراد برای پذیرایی در صورت بزرگ‌بودن متراژ آن، دو دست مبل می‌خرند. یکی مبلمان سلطنتی و دیگری مبلمان راحتی. اگر متراژ خانه‌تان پایین است بهتر است مبلمان راحتی تهیه کنید؛ زیرا کم‌جاتر از مبلمان سلطنتی هست. بعد از انتخاب و خرید مبلمان، میز جلو مبلی اهمیت دارد. بعضی از میزها چوبی، بعضی استیل و بعضی دیگر شیشه‌ای‌ هستند. انتخاب هرکدام بستگی به سلیقه و نوع انتخاب مبلمان دارد. در ادامه لیست لوازم اساسی جهیزیه برای هال و پذیرایی را بررسی می‌کنیم:

لوازم ضروری چوبی سالن پذیرایی جهیزیه لوازم غیرضروری چوبی سالن پذیرایی جهیزیه
مبلمان پذیرایی کاناپه
میز و صندلی ناهارخوری کنسول
جلو مبلی و میز عسلی مبل تختخواب‌شو
میز تلویزیون پاف
بوفه و جاکفشی شلف دکوری
میز تلفن کتابخانه

در هنگام خرید سرویس چوب حتما نکات زیر را رعایت کنید:

 • انتخاب محصول باکیفیت: حتما به دنبال بهترین‌ها باشید و بودجه‌ی خود را بیشتر صرف خرید سرویس چوب باکیفیت کنید؛ چرا که قرار است تا سالیان سال از سرویس چوب استفاده کنید. از طرفی دیگر مبلمان و سرویس چوب محل آرامش و استراحت است، بنابراین بهترین‌های موجود در بازار را انتخاب کنید.
 • سبک طراحی: روز به روز مدل‌های جدیدی از سرویس چوب به بازار می‌آید. بهتر است که به دنبال مد نباشید، چرا که در این صورت باید هر سال، سرویس چوب را تعویض کنید. از طرفی بعضی از مدل‌ها بعد از چند سال زیبایی خود را از دست می‌دهند و از مد خارج می‌شوند. انتخاب سرویس چوب کلاسیک به شما کمک می‌کند تا در طی سال‌ها از زیبایی و تناسب آن بهره ببرید.
 • رنگ و جنس: حتما به رنگ چوب و پارچه دقت کنید چرا که نقش مهمی در زیبایی و هارمونی دکوراسیون دارد. انتخاب بهترین رنگ، به سلیقه شما بستگی دارد.
 • در نظر گرفتن اندازه: حتما ابعاد پذیرایی را در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر اتاق نشیمن کوچک است، بهتر است به سراغ مبلمان ال بروید و از فضاهای پرت بیشترین استفاده را کنید.

لیست لوازم برقی سالن پذیرایی جهیزیه عروس

خوشبختانه لوازم برقی سالن پذیرایی محدود است. همه می‌دانیم که تلویزیون در صدر لیست است و بیایید قبول کنیم که سالن پذیرایی بدون وجود تلویزیون کامل نمی‌شود. تلویزیون موجب صمیمیت بیشتر عروس و داماد می‌شود، به همین دلیل بهتر است که به سراغ تلویزیون هوشمند بروید. تلویزیون‌ها بر اساس اینچ قیمت‌گذاری می‌شوند. هرچه اینچ بالاتر برود قیمت تلویزیون هم بالاتر می‌رود. ولی این نکته را فراموش نکنید که فقط یکبار هزینه می‌کنید پس نه خساست به خرج دهید، و نه ولخرجی زیاد از حد بکنید. بهتر است به سراغ تلویزیون هوشمند بروید چرا که به اینترنت وصل می‌شوند و امکانات زیادی دارد. به غیر از تلویزیون اقلام دیگری نیز برای هال و پذیرایی ضروری هستند که عبارت‌اند از:

لوازم برقی ضروری سالن پدیرایی جهیزیه عروس لوازم برقی غیرضروری سالن پدیرایی جهیزیه عروس
تلویزیون کنسول بازی
تلفن دی وی دی پلیر
سیستم صوتی سینما خانگی
مودم اینترنت ضبط صوت

لیست لوازم روشنایی و تهویه هال و پذیرایی جهیزیه

توجه داشته باشید که تمامی اقلام مربوط به این دسته، غیرضروری هستند؛ چرا که در اکثر آپارتمان‌ها تهویه و روشنایی از قبل محیاست، به‌عنوان مثال کم‌تر خانه‌ای را می‌توان یافت که شوفاژ نداشته باشد، بنابراین اگر بودجه‌ی محدودی دارید، می‌توانید از خرید این دسته از لوازم خودداری کنید. لوازم روشنایی و تهویه جهیزیه عروس و داماد عبارت‌اند از:

لوازم تهویه و روشنایی هال و پذیرایی
لوستر
پنکه
کولر گازی
بخاری
چراغ دیواری

لیست لوازم جانبی و دکوری جهیزیه برای سالن پذیرایی

آخرین طبقه‌بندی مربوط به لوازم جانبی و دکوری است. سالن پذیرایی مرکز توجه خانه است، به همین دلیل لوازم دکوری نقش مهمی را در زیبایی و جلوه دکوراسیون کلی ایفا می‌کنند تمامی ریزه‌کاری‌ها و جزئیات در این دسته قرار دارد. به همین دلیل در هنگام خرید، با دقت عمل کرده و نکات زیر را رعایت کنید:

 • لوازم دکوری مانند تابلو، آینه، شمعدان، گلدان، کوسن و صنایع دستی می‌توانند فضای پذیرایی را گرم، صمیمی و دلباز کنند.
 • حتما لوازم دکوری با سبک دکوراسیون هماهنگ باشد. بعنوان مثال اگر به سبک مدرن و کلاسیک علاقه دارید، بهتر است از لوازم جانبی مدرن استفاده کنید.
 • حتما تمامی لوازم را به صورت چک لیست تهیه کنید. خرید هوشمندانه این لوازم از شلوغ شدن بیش از حد هال و پذیرایی جلوگیری می‌کند.
 • برای زیبایی دوچندان پذیرایی از شلف‌های دکوری غافل نشوید. فضای پذیرایی با شلف و وسایل تزیینی مینیمال خاص و زیبا می‌شود.
 • برای زدن قاب عکس به دیوار بهتر است از سبک چیدمان خاصی استفاده کنید. یا از بزرگ به کوچک قاب کنید یا به‌صورت پراکنده و نامنظم که سبک جدید چیدمان قاب عکس‌هاست.

بنابراین با توجه به اهمیت ویژه سالن پذیرایی و نقش لوازم دکوری در زیبایی آن، تهیه لیست دقیق و هوشمندانه این لوازم برای جهیزیه عروس نیاز است. لیست لوازم دکوری جهیزیه عروس شامل موارد زیر است:

لوازم جانبی و دکوری ضروری سالن پذیرایی جهیزیه لوازم جانبی و دکوری غیرضروری سالن پذیرایی جهیزیه
روکش مبل چراغ آویز
کوسن سه‌راه برق
آینه محافظ وسایل برقی
پرده جاکلیدی
میله پرده تابلوفرش
فرش یا موکت مجسمه تزیینی
رانر و رومیزی آباژور
پادری پشتی و سرویس شاه نشین
قاب عکس گلدان
ساعت‌ دیواری جا عودی

فرش یکی از مهم‌ترین لوازم اساسی جهیزیه است. برای خرید فرش باید نکات زیر را رعایت کنید:

 1. به جنس کف پذیرایی توجه کنید: اگر جنس کف پذیرایی‌تان سنگ باشد هر نوع فرش یا موکتی به آن می‌خورد و از این بابت دغدغه‌ای ندارید. اما اگر جنس کف پذیرایی تان سرامیک است باید از پدهای ضد لغزش استفاده کنید تا هنگام نشستن فرش جابه جا نشوند و سُر نخوردند.
 2.  رنگ فرش را متناسب انتخاب کنید: رنگ فرش باید با رنگ مبل و پرده همخوانی داشته باشد یا حداقل دارای تضاد رنگ باشد. پس در انتخاب رنگ فرش وسواس به خرج دهید.
 3. نوع فرش را مشخص کنید: با توجه به بودجه خود می‌توانید خرید انواع فرش دستباف یا ماشینی را انجام دهید. به دلیل رفت و آمد زیاد در پذیرایی بهتر است نوع فرش انتخابی،بهترین باشد تا به مرور زمان و با شست‌وشو دچار خرابی و لک و پرز نشود.
 4. اندازه را در نظر بگیرید: برخی از افراد دوست دارند فرش ،کل پذیرایی را پوشش دهد. در مقابل افرادی هستند که معتقدند فقط برای زیبایی باید یک قسمت کوچک پذیرایی، ترجیحا نزدیک مبلمان فرش داشته باشد. بنابراین با توجه به سلیقه خود و متراژ پذیرایی عمل کنید.

فرش جهیزیه عروس و داماد

سخن پایانی

سالن پذیرایی قلب خانه است، پس تهیه لیست لوازم اساسی جهیزیه برای هال و پذیرایی از اهمیت بالایی برخوردار است. بدون برنامه‌ریزی دقیق، ممکن است خیلی از اقلام ضروری خریداری نشود یا اینکه جهیزیه ناقص بماند. پس بهترین کار، برنامه‌ریزی دقیق برای تهیه لیست موردنیاز است. در این مقاله به بررسی کامل و لیست وسایل ضروری و غیرضروری سالن پذیرایی پرداختیم. بر حسب بودجه و سلیقه می‌توانید برخی از اقلام را خریداری نکنید. امیدواریم دغدغه‌های اساسی برای خرید جهیزیه قسمت پذیرایی را برطرف کرده باشیم.

منبع: ORION180

سوالات متداول
چند دست مبل برای جهیزیه بگیرم؟
اگر متراژ هال و پذیرایی کوچک است، می‌توانید یک دست مبل راحتی خریداری کنید؛ اما اگر متراژ کمی بزرگ است، بر اساس سلیقه‌ی خود می‌توانید یک دست مبل راحتی و یک دست مبل سلطنتی بخرید. به صورت کلی پاسخ به این سوال بستگی به متراژ و سلیقه‌ شخصی دارد.
سالن پذیرایی خیلی کوچکی دارم، چه نوع مبلی مناسب هست؟
اگر سالن پذیرایی شما کوچک است، می‌توانید مبلمان ال را انتخاب کنید. اگر باز هم فضا ندارید، انتخاب پشتی و شاه نشین گزینه‌ی مناسبی است.
بهترین مارک تلویزیون برای جیهزیه چیست؟
اگر قصد خرید مارک خارجی را دارید، برندهای ال جی، دوو و سامسونگ مناسب هستند. اگر هم قصد خرید مارک ایرانی را دارید، برندهای ایکس ویژن و اسنوا مناسب هستند.
برای جهیزیه فرش دستباف بخرم یا ماشینی؟
اگر به دنبال طرح سنتی با اصالت ایرانی هستید، فرش دستباف بهترین گزینه است، هر چند که قیمت آن به نسبت زیاد است. اما اگر محدودیت بودجه دارید و به دنبال طرح‌های جدید هستید، فرش ماشینی پیشنهاد می‌شود.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما