۷ فایده‌ی استفاده از برس بدن برای سلولیت و سلامتی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
وسایل مراقبت از پوست

در دنیایی مملو از لوازم مراقبت از پوست، از داروهای باستانی گرفته تا وسایل پیشرفته، برس بدن روشی است که با گذشت زمان هنوز کاربرد دارد. برس کشیدن بدن تکنیکی ساده و قدیمی است که این روزها علاقه‌مندان به زیبایی، جویندگان سلامتی و حامیان محیط زیست به آن توجه نشان داده‌اند. علت این استقبال هم مزایای این برس برای بهبود ظاهر پوست است. در این مقاله، درباره‌ی برس بدن برای سلولیت، روش برس کشیدن بدن و نکاتی که باید موقع خرید برس بدن به آن‌ها توجه کنید، توضیح می‌دهیم.

برس بدن چیست؟

برس بدن ابزاری تقویت‌کننده است که به مراقبت از پوست کمک می‌کند. برای برس کشیدن، آن را با حرکات طولی و دورانی روی پوست بکشید. هر چند به‌تازگی علاقه‌مندان به مد و زیبایی دوباره به این برس‌ها توجه نشان داده‌اند اما برس بدن ابزاری تازه اختراع شده نیست.

این وسیله به ظاهر ساده ریشه در مصر باستان دارد. مصری‌ها اولین کسانی بودند که برای لایه‌برداری پوست خود از برس بدن‌های ساخته شده از الیاف طبیعی استفاده می‌کردند. در طب سنتی یا همان «آیورودای» هند نیز برس بدن برای قرن‌ها به عنوان ابزاری برای سلامت پوست شناخته می‌شد.

امروزه برای ساخت این برس از مواد مختلفی استفاده می‌شود. برس بدن با موی اسب، الیاف یا سیلیکون برخی از انواع این برس است. برس بدن بامبو نیز محبوب‌ترین و رایج‌ترین نوع برس بدن این روزهاست. این برس که از الیاف طبیعی بامبو درست می‌شود، هم کاربرد ساده‌تری دارد و هم سازگار با محیط زیست است.

آیا برس بدن برای سلولیت و درمان آن کاربرد دارد؟

برس بدن برای سلولیت

سلولیت عارضه‌ای کاملا طبیعی است. در واقع، حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد از زنان دنیا پس از رسیدن به سن بلوغ در یک یا چند ناحیه از اطراف باسن، کشاله ران یا ران‌ها دچار سلولیت می‌شوند. پزشکان مزایای برس کشیدن بدن به صورت خشک را برای سلامتی تأیید می‌کنند اما هنوز هیچ پشتوانه علمی مشخصی برای تأیید این ادعا که برس بدن برای سلولیت و رفع آن مفید است، وجود ندارد.

ممکن است بلافاصله پس از یک مرتبه استفاده از برس بدن، افزایش جریان خون برای مدت کوتاهی پوست شما را بهتر کند و سلولیت را برای مدتی از بین ببرد اما این اثر موقتی است.

سلولیت به دلیل وجود نوارهای چسبنده در بافت‌های همبندی که پوست را به بافت عضلانی زیرین خود متصل می‌کند، ایجاد می‌شود. از آنجایی که سلول‌های چربی به طور طبیعی در فضای میان عضلات و پوست ایجاد می‌شوند، پوست را به بیرون می‌رانند اما این اتفاق در بافت‌های همبند به درستی رخ نمی‌دهد. گاهی اوقات، بافت‌های همبند پرتنش‌تر از آن هستند که بتوانند سلول‌های پوستی را کنترل کنند. در نتیجه، به دلیل افزایش فشار میان سلول‌های چربی و بافت همبند زیر سطح پوست در برخی از نواحی بدن، پوست آن نواحی دارای فرورفتگی‌ها و برآمدگی‌هایی می‌شود که همان سلولیت هستند.

از آنجایی که برس بدن باعث آرام کردن بافت‌های همبند زیر پوست نمی‌شود، بر سلولیت تأثیری نمی‌گذارد.

سایر فواید برس بدن

ممکن است برس بدن برای سلولیت و رفع آن تأثیر چندانی نداشته باشد، اما همین روش به ظاهر ساده برای سلامت پوست فواید بسیاری دارد. در اصل، استفاده از برس بدن شامل به کار بردن برسی ساخته شده از موادی طبیعی مانند بامبو با الگویی خاص می‌شود. معمولا این کار را قبل از حمام کردن یا دوش گرفتن انجام می‌دهند. جادوی برس بدن برای سلولیت کاری نمی‌کند اما همین وسیله ساده بر وسیع‌ترین اندام بدن شما یعنی پوست تأثیر عمیقی دارد.

۱. لایه‌برداری و بازسازی سلولی

وقتی برس بدن را به آرامی روی سطح پوست خود می‌کشید، نه‌تنها سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برید، بلکه یک فرایند بازسازی را آغاز می‌کنید. برس کشیدن بدن با از بین بردن لایه بالایی سلول‌های مرده پوست، سبب افزایش لایه‌برداری می‌شود و پوست شاداب و جوان زیر لایه قدیمی را آشکار می‌کند. این کار نه‌تنها به پوست شما بافت نرم‌تری می‌بخشد، بلکه به جلوگیری از مسدود شدن منافذ و شکل‌گیری ترک‌های پوستی کمک می‌کند.

برس شستشوی بدن کد 7765

۲. افزایش گردش خون

برس کشیدن پوست با حرکات طولانی و دورانی باعث تحریک و افزایش گردش خون می‌شود. افزایش جریان خون، اکسیژن و مواد مغذی را به سطح پوست می‌رساند و از سلامت و شادابی آن محافظت می‌کند. در نتیجه، ممکن است بعد از چند مرتبه برس کشیدن، شاهد درخشش سالم و طبیعی پوست خود باشید.

۳. بهبود عملکرد سیستم لنفاوی

هر چند برس بدن برای سلولیت تأثیر چندانی ندارد، نباید از مزایای دیگر آن غافل شد. یکی از مهم‌ترین مزایای برس بدن تأثیر آن بر سیستم لنفاوی است. سیستم لنفاوی از عروق و گره‌هایی تشکیل شده که در از بین بردن مواد زائد و سموم از بدن نقش مهمی ایفا می‌کند. برس کشیدن بدن به صورت خشک جریان مایع لنفاوی را تحریک می‌کند و به سم‌زدایی مؤثرتر بدن کمک می‌کند. فشار ملایم ناشی از این برس به حرکت مایع لنفاوی به سمت غدد لنفاوی کمک می‌کند تا سموم در آنجا از بین بروند.

۴. کاهش موهای زائد

برس کشیدن بدن در پیشگیری و رفع موهای زیرپوستی مفید است. با لایه‌برداری پوست و تحریک رشد موی سالم، احتمال گیر افتادن موها در زیر سطح پوست کاهش می‌یابد.

برس شستشوی بدن مدل 7713

۵. افزایش کارایی محصولات مراقبتی

یکی دیگر از مزایای قابل توجه این برس که اغلب در سایه تأثیر برس بدن برای سلولیت نادیده گرفته می‌شود، افزایش کارایی محصولات مراقبتی است. پس از استفاده از این برس، پوست شما بیش از پیش مرطوب‌کننده‌ها و سرم‌های مراقبت از پوست را جذب می‌کند. این برس سبب می‌شود که این محصولات مراقبتی عمیق‌تر به سطح پوست نفوذ کنند و تأثیر بیشتری داشته باشند.

۶. کاهش استرس و افزایش ذهن‌آگاهی

فواید برس بدن تنها به مزایای جسمی محدود نمی‌شوند. برس کشیدن بدن می‌تواند به نوعی مراقبه و آرامش‌بخش تبدیل شود. همان‌طور که برس را به آرامی روی سطح بدن خود می‌کشید، فرصتی برای ذهن‌آگاهی شما فراهم می‌شود و به شما کمک می‌کند تا با بدن خود ارتباط برقرار کنید. در نتیجه، استرس شما کاهش می‌یابد و آرامش بیشتری خواهید داشت.

۷. هیپوتونی یا کاهش تون عضلانی

تون یا تونوس عضلانی به انقباض خفیف ماهیچه‌ها گفته می‌شود. این انقباض خفیف و پیوسته در نهایت وضعیت ظاهری بدن شما را حفظ می‌کند و سبب می‌شود که خون به شکل بهتری به گردش درآید.

با اینکه برس بدن برای سلولیت تأثیری ندارد و باعث سلامت پوست می‌شود اما قضیه این برس به همین جا ختم نمی‌شود. برس کشیدن آرام بدن باعث می‌شود که عضلات زیرین پوست به ویژه در ناحیه ران و باسن تحریک و تقویت شوند.

چطور از برس بدن استفاده کنیم؟

برس بدن

حتی اگر برس بدن برای سلولیت تأثیر کوتاه و موقتی داشته باشد، باز هم باید روش صحیح برس کشیدن بدن را بدانید تا از مزایای مختلف آن بهره‌مند شوید. در واقع، در صورتی که می‌خواهید این روش قدیمی مراقبت از پوست را امتحان کنید، باید به چند نکته مهم توجه کنید. این نکات عبارت‌اند از:

  • برای استفاده از برس بدن بهتر است که از برسی ساخته شده از مواد طبیعی استفاده کنید، برس بدن ساخته شده از بامبو یا موی اسب بهترین گزینه‌های پیش روی شما هستند. بهتر است برای استفاده از این برس‌ها ابتدا پرزهای آن را بررسی کنید. این کار باعث می‌شود که از برجا ماندن آثار قرمزی، خیسی یا خراشیدگی روی سطح پوست جلوگیری کنید.
  • برای برس کشیدن لباس‌های خود را دربیاورید. برس کشیدن باید به صورت خشک و روی پوست برهنه انجام شود.
  • اگر می‌خواهید بعد از برس کشیدن بدن شما بوی خوبی بدهد، می‌توانید پیش از این کار، مقداری روغن نارگیل، جوجوبا یا آرگان را با یک یا دو قطره از اسانس مورد علاقه خود ترکیب کنید. این ترکیب را باید قبل از برس کشیدن رو پرزهای برس بمالید.
  • برس کشیدن را از پاها شروع کنید. هر چند برس بدن برای سلولیت فایده‌ای ندارد اما تأثیر کوتاه و موقتی آن هم برای برخی از افراد خوشایند است. به همین علت، باید برس کشیدن را از پاها شروع کنید. با ضربه‌هی ملایم از پا به سمت ران‌ها برس را از پایین به بالا بکشید. ابتدا جلو، پشت و کناره‌های یک پا را برس بکشید. سپس، سراغ پای دیگر بروید.
  • در مرحله بعدی باید ران‌ها و باسن خود را برس بکشید. حرکات دورانی برای برس کشیدن این نواحی راحت‌تر است.
  • بعد از ران‌ها سراغ دست‌ها بروید. دست‌هایتان را یکی یکی برس بکشید. برس کشیدن دست‌ها باید از مچ‌ها شروع شود و به سمت شانه‌ها ادامه یابد. برای اینکه برس کشیدن دست‌ها ساده‌تر انجام شود، بهتر است از برسی دسته بلند استفاده کنید. این برس به شما کمک می‌کند تا به کمر و شانه‌های خود بهتر دسترسی داشته باشید.
  • هنگام کشیدن برس روی سطح پوست حساس شکم مراقب باشید. بهتر است از برس کشیدن نوک سینه‌های خود نیز صرف‌نظر کنید.
  • برای برس کشیدن روی پوست گردن و صورت بهتر است از برس‌های کوچکتر استفاده کنید.
  • برس کشیدن را به زمانی درست پیش از حمام کردن یا دوش گرفتن موکول کنید. در این صورت، برس کشیدن سبب شل شدن سلول‌های مرده پوست می‌شود. در نتیجه، شستن آن‌ها ساده‌تر خواهد بود.

نکات مهم جهت انتخاب برس بدن برای سلولیت

مراقبت از پوست با برس بدن

فرقی نمی‌کند که به تأثیر برس بدن برای سلولیت اعتقاد داشته باشید یا برس کشیدن را برای بهره‌مندی از سایر مزایای آن انجام بدهید. به‌هرحال، برای این منظور باید برسی خوب انتخاب کنید. هر برس بدن ویژگی‌ها، مزایا و معایب خاص خود را دارد. بنابراین، هنگام خرید یک برس بدن برای سلولیت یا بهره‌مندی از مزایای دیگر آن باید برسی را انتخاب کنید که نیازهای شما را برآورده می‌سازد و با پوست شما بیشترین سازگاری را دارد. بر این اساس، موقع خرید برس بدن باید به ۵ نکته توجه کنید.

۱. نوع پرزهای برس

پرزها یا موهای برس بدن یا از جنس مواد طبیعی است و یا برای ساخت آن از مواد مصنوعی استفاده می‌کنند. موهای مصنوعی مانند پلی‌استر یا نایلون در مقایسه با مواد طبیعی مانند الیاف بامبو، درخت نخل یا موی اسب سخت‌تر هستند. با وجود این، مواد مصنوعی سازگار با محیط زیست نیستند و اگر از آن‌ها زیاد استفاده کنید، ممکن است پوست شما را تحریک کنند.

برس بدن شوی مهسان کد 12

۲. پرزهای گیاهی یا حیوانی

همان‌طور که گفتیم، ممکن است پرز یا موی برس بدن از مواد طبیعی حیوانی یا گیاهی درست شده باشد. نوع این پرزها نیز بر نرم بودن یا سفت بودن آن‌ها تأثیر می‌گذارد. برس‌های ساخته شده از مواد گیاهی مانند بامبو، کاکتوس یا نخل، برای پوست‌های مقاوم‌تر مفید هستند. این نوع الیاف در مقایسه با الیافی که از موی اسب ساخته می‌شوند، ضخیم‌تر هستند. در نتیجه، برس بدن ساخته شده از موی اسب در مقایسه با برس‌های گیاهی مانند بامبو لطیف‌تر است. البته، در نهایت برس‌هایی مانند برس بدن بامبو در مقایسه با برس‌های ساخته شده از مواد مصنوعی لطیف‌تر هستند. این برس‌ها برای افرادی که به برس‌ موی اسب دسترسی ندارند اما پوست حساسی دارند، مناسب‌تر است.

۳. استحکام برس

محکم بودن برس یکی دیگر از عواملی است که در کارایی آن نقش مهمی دارد. به طور کلی، برس‌ها از نظر استحکام به برس‌های نرم، متوسط و سفت تقسیم می‌شوند. اگر در برس کشیدن تازه‌کار هستید، بهتر است از برس‌های نرم استفاده کنید.

۴. اندازه و شکل برس

شکل و اندازه برس بدن نیز عوامل مهمی هستند که باید در نظر گرفته شوند. برس بدن برای سلولیت باید نه خیلی کوچک و نه خیلی بزرگ باشد. علاوه‌براین، برس بسیار کوچک برای پاها چندان مناسب نیست. برس‌های خیلی بزرگ و سنگین نیز کاربرد ساده‌ای ندارند.

از آن گذشته، برس بدن ممکن است به شکل چهارگوشه یا گرد باشد. انتخاب یکی از این دو شکل از برس به سلیقه و ترجیح شخصی خودتان مربوط می‌شود.

برس شستشوی بدن کد 11

۵. دسته برس بدن

برس‌ها از نظر دسته به سه نوع دسته بلند، بدون دسته و دسته قابل جابه‌جایی تقسیم می‌شوند. برای دسترسی به دورترین نقاط بدن باید از برس‌های دسته بلند استفاده کنید. برای برس کشیدن بخش جلویی بدن نیز به برس‌های بدون دسته نیاز دارید. دسته‌های قابل جابه‌جایی نیز هر دو قابلیت را یک‌جا دارند.

کلام آخر

برس کشیدن یکی از روش‌های قدیمی مراقبت از پوست است که به‌تازگی دوباره محبوبیت یافته است. برخی از افراد معتقدند که این کار با تحریک جریان خون به رفع سلولیت کمک می‌کند. در مقابل، عده‌ای معتقدند که برس بدن برای سلولیت چندان مؤثر نیست یا فواید آن کوتاه‌مدت است. به‌هرحال، چه شما جزو گروه اول باشید و چه برس بدن را ابزاری برای مراقبت از پوست بدانید، باید بهترین نوع آن را انتخاب کنید. برس‌های بدن ساخته شده از مواد طبیعی مانند بامبو و موی اسب در مقابل برس‌هایی که از جنس پلاستیک یا نایلون و پلی‌استر هستند، لطیف‌تر هستند و به لایه‌برداری بهتر پوست شما کمک می‌کنند.

منبع: seekbamboo

روتین پوستی


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما