ویژگی مخفی و منحصر‌به‌فرد دسته‌ی PS5 چگونه طراحی شده؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
بافت دسته‌ی پلی‌استیشن 5 دوال‌سنس

چند ماهی از عرضه‌ی بهترین کنسول حال حاضر، یعنی «پلی‌استیشن ۵» می‌گذرد اما انتشار کشفیات و نکات مربوط با این کنسول تمامی ندارند. می‌دانستیم دسته‌ی این کنسول که «دوال‌سنس» نام دارد پیشرفته‌ترین دسته‌ای است که فعلا روی این کره‌ی خاکی قابل‌دسترسی است. شرکت سونی قابلیت‌های نوآورانه‌ی «ماشه‌های تطبیق‌پذیر» و «بازخوردهای لمسی» را در دسته‌ی خود داده. البته دسته‌ی دوال‌سنس یک قابلیت مخفی ویژه دارد که می‌توان آن را ادای دینی به تاریخچه‌ی کنسول پلی‌استیشن دانست.

سطح پشتی دسته‌ی دوال‌سنس پر است از مثلث، دایره، مربع و ضربدرهای کوچک که باعث می‌شوند بازیکن بتواند دسته را بهتر نگه دارد. بافت مشابه‌ای را می‌توان پشت دسته‌های ایکس‌باکس وان و پلی‌استیشن ۴ هم پیدا کرد که البته در مقایسه با بافت دوال‌سنس ساده‌تر هستند و فقط برای بهتر نگه داشتن دسته‌ی بازی اضافه شده‌اند. چهل هزار علامت ریز پشت این دسته وجود دارند که جای آن‌ها به سادگی و بدون تفکر روی دسته‌ی دوال‌سنس مشخص نشده.

بافت دسته‌ی پلی‌استیشن 5 دوال‌سنس

شرکت سونی پیش از این، درباره‌ی مسیر ساخت، بافت به‌خصوص دسته‌ی دوال‌سنس صحبتی نکرده بود. فقط می‌دانستیم چنین بافتی روی کنترلر پلی‌استیشن ۵ پیدا می‌شود اما خبری از جزئیات مانند نحوه‌ی ساخت و اندازه‌ی علامت‌های حک شده روی دوال‌سنس نداشتیم. حالا شرکت سونی تصمیم گرفته تا به طور رسمی بخش‌هایی از روند ساخت این بافت را شرح دهد و حتی تصاویری از نمونه‌های اولیه هم منتشر کند.

کنترلر دوال‌شاک ۴، سال ۲۰۱۳ همراه با کنسول پلی‌استیشن ۴ عرضه شد که به خودی خود کنترلر خوبی است. همان‌طور که گفتیم روی سطح پشتی این دسته‌ی بازی یک بافت ساده وجود دارد که یقینا با استفاده از کامپیوتر طراحی و حک شده. شرکت سونی قصد دارد تمام اجزای کنسول پلی‌استیشن ۵ را بهتر از کنسول قبلی خود خلق کند؛ طوری که حتی بافت پشتی کنترلر این کنسول هم از این قاعده مستثنی نیست. بافت دسته‌ی بازی کنسول جدید پلی‌استیشن نه‌تنها قرار است نگه داشتن این دسته را راحت‌تر کند، بلکه نماینده‌ای از تاریخ کنسول‌های پلی‌استیشن به حساب می‌آید.

بافت دسته‌ی پلی‌استیشن 5 دوال‌سنس بافت دسته‌ی پلی‌استیشن 5 دوال‌سنس

طراحی‌های اولیه‌ی بافت دسته‌ی دوال‌سنس

بر خلاف بافت کنترلر دوال‌شاک ۴ که کامپیوتری و منظم بود، بافت پشتی کنترلر دوال‌سنس درهم برهم و شلوغ است. این موضوع قابل‌توجه است زیرا که طرح پشتی دسته‌ی دوال‌سنس با دست طراحی شده و حتی چند نمونه‌ی اولیه‌ی مختلف دارد.

ماجرا با ساخت طرح‌های تازه شروع می‌شود. طراحان شرکت سونی برای هر طرح طراحی شده ابتدا کار خود را با طراحی دستی شروع کرده و سپس با دیجیتالی کردن این طراحی‌ها، آن‌ها را روی دسته‌های آزمایشی اعمال کردند. دسته‌ها با طرح‌های متفاوت ساعت‌ها تست شدند تا متعادل‌ترین طرح ممکن مشخص شود. در انتخاب طراحی این بافت‌ها مهم است که دسته‌ی بازی ظاهر خوبی داشته باشد و به حدی برجستگی داشته باشد که لیز نخورد اما از سمت دیگر نباید تا حدی شلوغ باشد که مانند سوهان به پوست دست آسیب رساند.

بافت دسته‌ی پلی‌استیشن 5 دوال‌سنس بافت دسته‌ی پلی‌استیشن 5 دوال‌سنس

شرکت سونی از طرح‌های قابل‌قبول چند نمونه با ارتفاع‌های متفاوت و حتی نمونه‌هایی را برای تست کردن استقامت بافت تولید کرده.

البته شاید سؤال پیش بیاید که چرا تیم طراحان سونی به طراحی کامپیوتری اکتفا نکردند و با وجود هزینه‌ها و دردسر بیش‌تر، سراغ ساخت نمونه‌های واقعی رفتند. شرکت سونی در پاسخ این سؤال می‌گوید که با وجود زمان زیادی که روی ساخت نمونه‌های اولیه صرف شده قضاوت نهایی یک محصول تنها زمانی قابل‌انجام است که نمونه‌ی واقعی از نزدیک دیده و لمس شود.

یکی دیگر از دردسرهای سونی در پیدا کردن ارتفاع مناسب برای علامت‌های روی بافت دسته‌ی دوال‌سنس بوده. می‌توان در تصاویر نمونه‌های اولیه‌ی بافت‌های پیشنهادی نسخه‌هایی با ارتفاع متفاوت از علامت‌های بافت را پیدا کرد. در حقیقت روی سطح دسته‌های پلی‌استیشن ۵ دو لایه از این علامت‌ها وجود دارد. لایه‌ی پایین‌تر ارتفاعی برابر با ۱۵ میکرون (میکرو‌متر) و لایه‌ی مرتفع‌تر ۳۰ میکرون ارتفاع دارد. البته برجسته بودن دسته‌ی دوال‌سنس مشکل جدیدی را ایجاد می‌کند. کنج‌های علائم برآمده روی این دسته می‌تواند به‌راحتی کثیف شود و به مرور زمان ظاهر دسته‌ی بازی را زشت کند.

بافت دسته‌ی پلی‌استیشن 5 دوال‌سنس بافت دسته‌ی پلی‌استیشن 5 دوال‌سنس

علامت‌های بافت دسته‌ی دوال‌سنس ۱۵ یا ۳۰ میکرون ارتفاع دارند. گوشه‌کناره‌های این علامت‌ها ممکن است به مرور زمان کثیف شود.

تمام چهل هزار علامتی که روی دسته‌ی دوال‌سنس پیدا می‌شوند بخشی از پلاستیک اصلی این دسته هستند. به هنگام ساخته شدن این دسته‌ها بعد از انجام عمل قالب‌گیری، با استفاده از یک دستگاه لیزری تمام بدنه‌ی دسته پرداخت می‌شود تا شکل علامت‌های روی سطح پلاستیک نمایان شوند. قاب پشتی دسته‌ی پلی‌استیشن ۵ منحنی شکل است و استفاده از لیزرهای معمول روی آن چندان راحت نیست. به گفته‌ی شرکت سونی پیدا کردن دستگاهی که بتوان با آن روی چنین قطعه‌ای کار کرد چندان راحت نبوده.

بافت دسته‌ی پلی‌استیشن 5 دوال‌سنس

چیزی شبیه به بافت پشتی دسته‌ی پلی‌استیشن ۵ را می‌توان روی لبه‌های داخلی خود کنسول پیدا کرد.

در انتهای این پروسه‌ی ویژه، دسته‌های دوال‌سنس بافت منحصر‌به‌فرد خود را پیدا می‌کنند. تمام دسته‌های کنسول پلی‌استیشن ۵ یک شکل هستند و طرح بافت آن‌ها، مو به مو برابر است. البته پشت دسته‌ی دوال‌سنس تنها جایی نیست که می‌توان چنین بافتی را پیدا کرد و برای مثال روی سطح داخلی لبه‌های جلویی خود کنسول پلی‌استیشن ۵ هم چنین نگاره‌هایی وجود دارند.

بافت دسته‌ی پلی‌استیشن 5 دوال‌سنس

علامت‌های دسته‌ی دوال‌سنس در دموی Astro’s Playroom

این نوآوری ظاهری اما جذاب شرکت سونی هم در تاریخ این شرکت ثبت می‌شود. حتی می‌توان در یکی از بخش‌های بازی Astro’s Playroom که یک دمو برای نمایش قابلیت‌های پلی‌استیشن ۵ است، روی یکی از دیوارها چنین بافتی را پیدا کرد.

منبع:‌ The Verge

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۶ دیدگاه
 1. علیرضا

  جالب بود و این توجه خاص به بافت بدنه محصول اگر در بیشتر تولید کننده ها اتفاق بیفته دستگاه ها حس بهتر و منحصر به فردی برای استفاده کننده ایجاد می‌کنند.

 2. Meysam

  من کنسول رو دارم ولی اینا اصلا مهم نیست

 3. arman

  دلم میسوزه که من ps5 ندالم منم از اینا میخوام.

 4. Sam

  خب ک چی؟؟؟؟

 5. نامعلوم

  تموم شد؟ خیلی تاثیر گذار بود(نبود)

 6. علی

  ممنون که ۴ دقیقه از وقتمو هدر دادید

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما