نگاهی به تاریخچه بازی‌های Dune؛ کوتاه اما تأثیر گذار

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
dune

کرم‌های صحرایی، استراتژی و یک عالمه جنگ و جدل! فیلم «دون» (Dune) ساخته‌ی «دنی وینو» (Denis Villeneuve) با اقتباس از مجموعه کتاب‌های دون چندی پیش اکران شد. جالب اینجاست که دنیای فیلم‌های سینمایی اولین رسانه‌ی میزبان سری دون نیستند. بلکه بازی‌های دون در بازی‌های ویدیویی هم سابقه طولانی دارد. بعضی از این‌ها بازی‌های بسیار خوب و تحسین شده‌ای هستند.

سابقه‌ی دون اکثرا به خاطر یک کمپانی به نام Westwood است. به همین علت داستان جالبی در دنیای بازی‌های ویدیویی دارد. حال بیایید تا از ابتدا لیست را آغاز کنیم.

بازگشت به دون

به طور کلی ۵ بازی رسمی از سری دون وجود دارد. در کنار آن‌ها تعدادی بازی‌های نقش آفرینی و حتی MUD (زندان چند نفره) هم ساخته‌اند. به طور رسمی اولین بازی ساخته شده از دون در سال ۱۹۹۲ منتشر شد.

اولین بازی از سری دوم در سال ۱۹۹۲ برای سیستم MS-DOS منتشر شد. سپس در سال ۱۹۹۳ برای سگا سی دی هم عرضه شد. این بازی جزء اولین نمونه‌هایی بود که از فلاپی دیسک به سی دی تغییر پیدا کرده بود. این نسخه شامل صداگذاری و صحنه‌های ۳ بعدی بود. طبق داستان رمان، Paul Atreides و خانواده‌اش صاحب یک بیابان در سیاره Arrakis شدند. این بیابان توسط امپراطور به آن‌ها داده شده است. شما مسؤول مدیریت ارتباطات Fremen و رقیبتان یعنی Harkonnen هستید.

بازی های دون

تصویر اولین بازی ساخته شده از رمان دون

این بازی ترکیبی بین ماجراجویی اشاره و کلیکی و استراتژی است. هردو هم بستگی به موفقیت Atreides دارد. بازی اول دون نسبت به زمان عرضه‌اش بسیار پیشرفته بود. در آن سیاست، دیالوگ خوب، گشت‌وگذار و البته استراتژی وجود داشد. تقریبا چیزی مشابه Divinity: Dragon Commander.

در همان سال با توجه به مشکلاتی که برای آن پیش آمد، این بازی مجبور شد با چیزی مانند خودش رقابت کند. به دلیل اینکه بازی Dune سال ۱۹۹۲ تنها بازی دون در سال ۱۹۹۲ نبود. در همین مدت یک کمپانی دیگر در حال ساخت بازی دون به سبک خود بود. این نمونه هم سبک استراتژی را پیش گرفت.

تلاش برای پیشرفت!

در دسامبر سال ۱۹۹۲ استودیو Westwood بازی دون را منتشر کرد. این بازی به نام‌های مختلفی شناخته می‌شود. از این نام‌ها می‌توان به Dune II: The Building of a Dynasty، دون ۲: جنگ آراکیس یا دون ۲ اشاره کرد. البته این بازی جدید از فیلم دون هم الگو برداری کرده بود.

در نسخه وست وود، بازیکنان کنترل ۳ خانواده را برعهده داشتند. این سه خانواده، Atreides، اُردُس و Harkonnen هستند. خانواده اردس تازه به سری دون اضافه شده بود. هدف این است که شما کنترل آراکیس را از خانواده‌های دیگر به‌دست آورید. شما این کار را با به‌دست آوردن غذا و پیشرفت اقتصادی و در نهایت حمله به دشمن انجام خواهید داد.

اگر این حالت برای شما آشنا به نظر می‌رسد، به دلیل این است که دون ۲ چارچوب بسیاری از بازی‌های استراتژی را پایه‌گذاری کرد. برای مثال Command and Conquer که توسط شرکت وست وود ساخته شده هم همین سبک را داشت.

بازی های دون

تصویر بازی دون ۲ که چارچوب بسیاری از بازی‌های استراتژی است.

در زمان ساخت این بازی وقتی با سازنده آن به نام Brett Sperry صحبت شد او گفت که از Populous و Eye of the Beholder الگو گرفته است. همین‌طور اینکه او در راه ساخت این بازی با رییس بخش استراتژی هم بحث داشته است. او گفت که بازی‌های استراتژی آن زمان بسیار بد بودند. به دلیل اینکه خلاقیت خاصی در آن‌ها وجود نداشت. او گفت که یکی از همکارانش به وی گفته که این سبک در حال نابودی است. به دلیل اینکه کاربران به سمت بازی‌های مهیج‌تر می‌روند.

او در مصاحبه گفت:

من حس کردم که این سبک همچنان پتانسیل زیادی دارد. با این وجود شرکت‌ها توجه بسیاری به آن نکرده‌اند. پس من خودم را به چالش کشیدم. با این کار من آموختم که چگونه دینامیک‌های واقعی را به یک بازی تبدیل کرده و دون را به بهترین نحو ساختم.

نتیجه این بود که دون یکی از بهترین بازی‌های استراتژی تاریخ بوده و پایه گذار سبک خاصی هم بود. در سال ۲۰۰۰ این بازی دوباره بازسازی شد و این سبک هم در بازی Emperor: Battle for Dune در سال ۲۰۰۱ زنده شد.

همان‌طور که گفتیم یکی از عوامل ساخت Command and Conquer همین بازی بود. این سری بازی به حدی موفق شد که توانستند یک نقطه عطف برای سبک استراتژی باشند.

بازگشت Cryo

شرکت کرایو بیخیال سری دون نشده بود. به همین دلیل این سازنده در سال ۲۱ با Frank Herbert‘s Dune بازگشت. این بازی بر اساس یک سریال کوتاه در سال ۲۰۰۰ بود و سبک ۳ بعدی و ماجراجویی داشت. داستان آن هم دنباله تلاش Paul Atreides برای پیروز شدن بر Fremen و از بین بردن Baron Harkonnen بود.

این بازی در میان مشکلات شرکت کرایو منتشر شد و متأسفانه تنها بعد از مدت کوتاهی از عرضه Frank Herbert’s Dune این شرکت به طور کلی بسته شد. زمانی که این شرکت به همراه تمام عوامل زیر دستش از بین رفت یک بازی دیگر از دون را هم از بین برد. نام آن Dune Generations بود.

بازی‌های دون

تصویری از آخرین بازی ساخته شده از داستان دون

با این حال سری بازی دون با کمک طرفداران زنده ماند. برای مثال در بسیاری از بازی‌ها ما شاهد ماد دون هستیم. پس امکان دارد در آینده ما شاهد یک بازی جدید از دون باشیم. با این اوصاف بازی جدیدی از دون در راه خواهد بود. اینکه به چه شکل و چگونه است ولی مشخص نیست.

با وجود اینکه در حال حاضر بسیاری از افراد اصلا سری بازی دون را به یاد ندارند ولی این بازی اثر عمیقی در صنعت بازی‌های ویدیویی گذاشت. از همان زمان که دون تبدیل به چارچوب بازی‌های استراتژی شد، شما می‌توانید اثر آن را روی تمام جنبه‌های این سبک ببینید. امیدواریم که به‌زودی ما شاهد دنیای دون در بازی‌ها باشیم.

منبع: Destructoid.com

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگدیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما