سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان (قسمت پنجم): اژدهایان

۵ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۸ دقیقه
سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان (قسمت پنجم): اژدهایان

بازی‌های نقش‌آفرینی رومیزی موفق نشدند به‌طور گسترده در فرهنگ ایران جا بیفتند، ولی میراث آن‌ها، یعنی بازی‌های ویدئویی نقش‌آفرینی این عدم محبوبیت را جبران کردند و امروزه بازی‌های نقش‌آفرینی، چه غربی و چه ژاپنی، طرفداران بسیار زیادی در کشورمان دارند. شاید باورش سخت شود، ولی همه‌ی این بازی‌ها به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم یک ریشه‌ی یکسان دارند و آن ریشه بازی نقش‌آفرینی رومیزی سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان (Dungeons & Dragons) است که در سال ۱۹۷۴ به بازار عرضه شد و از آن موقع تاکنون چهره‌ی صنعت بازی را برای همیشه تغییر داد. بازی‌هایی مثل دروازه‌ی بالدور (Baldur’s Gate)، پلین‌اسکیپ تورمنت (Planescape Torment)، شب‌های نوروینتر (Neverwinter Nights) اقتباسی مستقیم از دی‌انددی هستند و عناوین بسیار زیاد دیگر مثل ویچر (The Witcher) و عصر اژدها (Dragon Age) به‌طور مستقیم و غیرمستقیم از بازی‌های دی‌انددی الهام گرفتند تا مسیری متفاوت را طی کنند. در این سری مقالات قصدمان بر این است که با دنیای دی‌انددی بیشتر آشنا شویم، چون آشنایی با دی‌انددی به معنای آشنایی با بخشی بزرگ از دنیای گیم است. با ما همراه باشید.

«نه، من نمی‌خواهم در دنیایی بدون اژدهایان زندگی کنم، همان‌طور که نمی‌خواهم در دنیایی بدون جادو زندگی کنم، چون چنین دنیایی فاقد رمز و راز و در نتیجه، دنیایی فاقد ایمان است.»

رودهای نقره، دومین جلد از سه‌گانه‌ی آیس‌ویند دیل؛‌ اثر آر.ای. سالواتوره

فلس‌هایی چون فلز، بال‌هایی چون طوفان و نفسی از جنس مرگ.

اژدهایان جزو نمادین‌ترین موجودات کل جهان فانتزی هستند، چه برسد به بازی نقش‌آفرینی‌ای که اسم‌شان را یدک می‌کشد. درباره‌ی اژدهایان، بیشتر از هر هیولا و موجود دیگری در دی‌انددی محتوا نوشته شده است و مقوله‌ی مربوط به آن‌ها آنقدر گسترده است که می‌توان یک سری مقالات جدا درباره‌ی اژدهایان دی‌انددی نوشت.

با توجه به این‌که رسم این سری مقالات بر این است که در هر مقاله یک مبحث به‌طور کامل، هرچند خلاصه شرح داده شود، در این مطلب به تعدادی از دگرگونی‌های اژدهایان در دنیای دی‌انددی نگاهی می‌اندازیم. با این‌که شاید تعداد این دگرگونی‌ها زیاد به نظر برسد، ولی دقت داشته باشید که همچنان تعداد به‌مراتب بیشتری مورد اشاره قرار نگرفته‌اند.

تاریخچه‌ی انتشار اژدهایان

اژدهایان برای اولین بار در اولین ویرایش دی‌انددی در سال ۱۹۷۴ حضور پیدا کردند و از همان ابتدا ۶ دگرگونی مختلف داشتند:

 • سفید
 • سیاه
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • طلایی

در مکمل گری‌هاوک (Greyhawk) چند دگرگونی دیگر نیز اضافه شد:

 • برنجی
 • مسی
 • برنزی
 • نقره‌ای

همچنین در این مکمل اطلاعاتی درباره‌ی پادشاه اژدهایان خنثی (Neutral) و قانون‌مدار (Lawful) با نام باهاموت (Bahamut) پلاتینومی و ملکه‌ی اژدهایان آشوب‌گرا (Chaotic) با نام تیامات (Tiamat) رنگی داده شد.

(توضیح مترجم: قانون‌مدار، خنثی و آشوب‌گرا نام سه گرایش اخلاقی است که جهت‌گیری اخلاقی شخصیت‌های دنیای دی‌انددی را تعیین می‌کند.)

انواع مختلف اژدهایان که به آن‌ها اشاره شد، تا سال‌ها در فرهنگ‌های هیولاشناسی و مکمل‌های دی‌انددی حضور پیدا کردند، ولی بعداً انواع دیگری نیز به آن‌ها اضافه شد. در کتاب دیوها (Fiend Folio)، انتشاریافته در سال ۱۹۸۱، این انواع جدید اضافه شدند:

 • اژدهای شرقی (Oriental Dragons)
 • اژدهای زمینی (Earth Dragon)
 • اژدهای دریایی (Sea Dragon)
 • اژدهای حلقه‌شده (Coiled Dragon)
 • اژدهای روحانی (Spirit Dragon)
 • اژدهای آسمانی (Celestial Dragon)
 • اژدهای کپور (Carp Dragon)‌
سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان (قسمت پنجم): اژدهایان

تصویری از اژدهای دریایی

در فرهنگ هیولاشناسی ۲ برای ویرایش نخست دی‌انددی انواع دیگری اضافه شد:

 • اژدهای ابری (Cloud Dragon)
 • اژدهای فیری (Faerie Dragon)
 • اژدهای سایه (Shadow Dragon)

دانش‌نامه‌ی قوانین (Rules Cyclopedia)، انتشاریافته در سال ۱۹۹۱، اژدهایان جواهری را اضافه کرد. نام آن‌ها به شرح زیر است:

 • اژدهای کریستالی (Crystal Dragon)
 • اژدهای یشمی (Jade Dragon)
 • اژدهای یاقوت کبود (Sapphire Dragon)
 • اژدهای یاقوت سرخ (Ruby Dragon)
 • اژدهای کهربایی (Amber Dragon)

در کتاب‌های دیگر نیز اژدهایان دیگری به فهرست اضافه شدند: از اژدهای خورشید و ماه گرفته تا اژدهای جیوه‌ای و آدامانتیومی. به‌طور خلاصه اگر ماده‌ای در دنیا وجود دارد، احتمالاً در دنیای دی‌انددی اژدهایی بر پایه‌ی آن ماده نیز وجود دارد.

برای نوشتن این مقاله، منبع اصلی من محتوای منتشرشده برای ویرایش پنجم دی‌انددی است، چون محدود کردن مقیاس مقاله به ویرایش پنجم علاوه بر قابل‌کنترل نگه داشتن تعداد اژدهایانی که قرار است به آن‌ها بپردازیم، به من اجازه می‌دهد اژدهایانی را معرفی کنم که همچنان به درد بازیکن‌های دی‌انددی می‌خورند.

سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان (قسمت پنجم): اژدهایان

تصویری از یک اژدها

ویژگی‌های اصلی اژدهایان

همه‌ی اژدهایان نقاط اشتراک یکسان ندارند، ولی بیشترشان یک سری ویژگی دارند که با انواع دیگر مشترک است. این ویژگی‌ها همان‌هایی هستند که از یک اژدها انتظار دارید: موجود خزنده‌ای که بدنش از فلس پوشیده شده، بال دارد، جثه‌اش درشت است، از هوش بالایی برخوردار است و می‌تواند حرف بزند.

اژدهایان می‌توانند از دهان خود عنصر یا نیرویی را که به نوع‌شان ارتباط دارد خارج کنند.

اژدهایان بر این باورند که نسبت به بیشتر موجودات زنده‌ی دیگر برتر هستند.

معمولاً هرچه سن اژدهایان بیشتر می‌شود، جثه‌یشان بزرگ‌تر و قدرت‌شان بیشتر می‌شود و طول عمر آن‌ها صدها سال است. باستانی‌ترین اژدهایان معمولاً تجربه‌ی زیادی در اجرای طلسم‌های جادویی دارند.

جالب‌ترین نکته درباره‌ی اژدهایان تفاوت‌های بین انواع مختلف‌شان است، بنابراین اجازه دهید به این موضوع بپردازیم.

رایج‌ترین خانواده‌ی اژدهایان، اژدهایان رنگی (Chromatic Dragons)  و اژدهایان فلزی (Metallic Dragons) هستند. هرکدام از اژدهایان رنگی با یک رنگ و عنصر طبیعی خاص شناخته می‌شود و هرکدام از اژدهایان فلزی نیز با فلزی متفاوت شناخته می‌شود.

اژدهایان رنگی

بحث را با اژدهایان رنگی شروع می‌کنیم. در ادامه بعضی از آن‌ها معرفی شده‌اند:

 • اژدهای قرمز؛ عنصر مربوط به آن:‌ آتش
 • اژدهای آبی؛ عنصر مربوط به آن: رعد و برق
 • اژدهای سبز؛ عنصر مربوط به آن: زهر
 • اژدهای سیاه؛ عنصر مربوط به آن: اسید
 • اژدهای سفید؛ عنصر مربوط به آن: یخ

همه‌ی اژدهایان رنگی به‌عنوان موجوداتی پلید شناخته می‌شوند و علاقه‌ای به کمک به موجودات پست‌تر از خود ندارند. بزر‌گ‌ترین اژدهای رنگی، تیامات، اژدهای پنج‌سر پلید است.

سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان (قسمت پنجم): اژدهایان

تصویری از اژدهای پنج‌سر تیامات

اژدهایان قرمز

اژدهایان قرمز رایج‌ترین نوع اژدها هستند، چون علاقه‌ی زیادی دارند تا خزانه‌ی گنج‌های خود را به‌طور دائم گسترش دهند و بسیار مادی‌گرا و خودبین هستند. همچنین آن‌ها قادرند نفسی آتشین از دهان خود خارج کنند.

اژدهایان قرمز ترجیح می‌دهند لانه‌ی خود را روی نواحی مرتفع – خصوصاً نواحی کوهستانی – بسازند و به‌شدت نسبت به حفظ قلمروی خود حساس‌اند، برای همین تمامی موجودات ساکن در ناحیه خواهند دانست که اژدهای قرمز لانه‌اش را نزدیک به آن‌ها ساخته است. این اژدهایان به‌طور خاص عاشق مکان‌هایی هستند که فعالیت‌های آتش‌فشانی و زمین‌گرمایی در آن‌ها جریان داشته باشد، چون چنین مکان‌هایی نه‌تنها به اژدها آرامش می‌دهند، بلکه از ورود افراد مزاحم نیز جلوگیری می‌کنند.

سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان (قسمت پنجم): اژدهایان

تصویری از یک اژدهای قرمز

وقتی اژدهای قرمز از لانه‌اش خارج می‌شود، معمولاً تمایل دارد بالای کوهی برود و طوری که انگار روی مسندی بلندپایه ایستاده، دنیا را زیر نظر بگیرد.

اژدهایان قرمز بر این باورند که تیامات آن‌ها را برگزیده تا به نمایندگی از او به دنیا حکم‌فرمایی کنند؛ آن‌ها اعتقاد دارند که همه‌ی موجودات زنده تحت فرمان آن‌ها قرار دارند و دائماً با اژدهایان قرمز دیگر برای دستیابی به ثروت و کنترل رقابت می‌کنند.

اژدهای قرمز معمولاً یک سری موجود انسان‌گونه‌ را که از اراده‌ی قوی برخوردار نباشند، تحت کنترل می‌گیرد تا کارهای جزئی‌اش – مثل جاسوسی کردن و پیغام فرستادن – را انجام دهند. اگر خواسته‌های آن‌ها برآورده نشود، ممکن است یک دهکده را به آتش بکشند.

اژدهایان قرمز به بی‌اعصاب بودن معروف‌اند و معمولاً موجوداتی که به این اژدهایان خدمت می‌کنند، همیشه در ترس از زنده‌زنده سوزانده شدن به سر می‌برند.

همان‌طور که گفته شد، اژدهایان قرمز برای خزانه‌ی گنج‌های خود ارزش زیادی قائل‌اند و همیشه در تلاش‌اند تا آن را گسترش دهند. قوه‌ی هوش و تمرکز آن‌ها آنقدر بالاست که از موقعیت و ارزش مالی تک‌تک اشیاء داخل خزانه‌یشان باخبر هستند و حتی اگر یک سکه سر جایش نباشد، از کوره در می‌روند و تا دزدش را پیدا نکنند، آرام نمی‌گیرند.

به‌طور کلی، اگر با اسماگ (Smaug) در هابیت آشنایی دارید، اژدهایان قرمز بسیار به او شبیه هستند.

سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان (قسمت پنجم): اژدهایان

تصویری از اسماگ، اژدهای رمان هابیت که اژدهایان قرمز دی‌انددی شباهت زیادی به آن دارند

اژدهایان آبی

بر فراز بیابان‌ها، جلگه‌های خشک و باتلاق‌های پر از صخره، اژدهایان آبی حکم‌فرمایی می‌کنند. اژدهایان آبی نیز مثل اژدهایان قرمز خودبین‌اند، به حفظ قلمروی خود حساس‌اند و از مرض نارسیسیسم رنج می‌برند. آن‌ها لانه‌های خود را زیر زمین می‌سازند و با استفاده از صاعقه‌ی خود صخره‌ها را حفر می‌کنند تا از دل آن‌ها خانه‌ای برای خود بسازند.

سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان (قسمت پنجم): اژدهایان

تصویری از یک اژدهای آبی

از خانه‌ی خود، آن‌ها به بیرون پرواز می‌کنند و هر از گاهی کاروان‌هایی را که مشغول رفت‌وآمد در زمین‌شان هستند غارت می‌کنند. گاهی هم به سکونت‌گاه‌های کوچک و دام‌های اطراف لانه‌یشان دستبرد می‌زنند.

وقتی اژدهایان آبی مشغول شکار هستند، بدن خود را زیر شن فرو می‌برند و به طعمه‌ّهای از همه‌جا بی‌خبر شبیخون می‌زنند، ولی به‌هنگام مبارزه، آن‌ها ترجیح می‌دهند فاصله‌ی خود را با دشمن حفظ کنند و از فاصله‌ی دور طوفانی از صاعقه را به سمت دشمن بفرستند و حتی اگر لازم باشد مبارزه را تا روزها طول بدهند.

اژدهایان آبی معمولاً افراد را گول می‌زنند تا تحت خدمت خود دربیاورند. هدف‌شان هم از این کار صرفاً ثابت کردن برتری خود است. برخلاف اژدهایان قرمز که به‌طور خالص سنگدل‌اند، آن‌ها بیشتر رفتاری تمسخرآمیز و فریبنده دارند و به خدمت‌گزاران خود پاداش زیادی می‌دهند.

اژدهایان آبی نیز خزانه‌های گنج دارند، ولی آن‌ها علاقه‌ی خاصی به جواهرات دارند، خصوصاً یاقوت کبود (Sapphire)، چون یاقوت کبود آبی است و آبی هم باوقارترین و زیباترین رنگ‌هاست.

سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان (قسمت پنجم): اژدهایان

تصویری از یک اژدهای آبی

البته افراد کمی موفق می‌شوند لانه‌ی اژدهایان آبی را ببینند، حتی شاید این افتخار نصیب باوفاترین خدمت‌گزاران‌شان نیز نشود. اگر هم گروهی از دشمنان به لانه‌ی آن‌ها تجاوز کنند، حاضرند تا کل لانه را روی سرشان خراب کنند.

اژدهایان سبز

در جنگل‌های دنیا، اژدهایان سبز زندگی می‌کنند. اژدهایان سبز زیرک‌ترین و خیانت‌کارترین اژدهایان هستند. اژدهایان سبز سکه‌ها و جواهرات را انبار نمی‌کنند؛ چیزی که آن‌ها برایش ارزش قائلند افرادی هستند که فاسد کرده‌اند.

قهرمان به‌نام سرزمینی که از عرش به فرش سقوط کرده و به خدمت‌گزاری اژدهای سبز درآمده است، جزو باارزش‌ترین متعلقات این نوع اژدهاست.

سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان (قسمت پنجم): اژدهایان

تصویری از یک اژدهای سبز

دروغ‌گویی و نارو زدن جزو ویژگی‌های جدایی‌ناپذیر اژدهایان سبز هستند و با این‌که این احتمال وجود دارد که این اژدهایان صرفاً ماجراجویی را که در حال پرسه زدن در جنگل‌شان هستند درسته قورت دهند، این احتمال نیز وجود دارد که رشوه‌ای از ماجراجو دریافت کنند تا به او اجازه‌ی گذری امن بدهند… و بعد او را درسته قورت دهند.

با این حال، اژدهایان سبز همیشه به دنبال افرادی هستند که بتوانند ارزشمند بودن خود را ثابت کنند. پس از یافتن چنین فردی، با توسل به عمیق‌ترین خواسته‌های این افراد آن‌ها را گول می‌زنند تا به خدمت خود دربیاورند.

آن‌ها معمولاً لانه‌ی خود را در قلب جنگل، داخل غاری که در دل یک صخره یا دامنه‌ی تپه حفر شده می‌سازند. ناحیه‌ی کنار لانه‌‌ی آن‌ها به هزارتویی از درخت‌ها و گیاهان تبدیل می‌شود و مهی غلیظ فضای اطراف آن را احاطه می‌کند.

سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان (قسمت پنجم): اژدهایان

تصویری از یک اژدهای سبز

با این‌که آن‌ها ترجیح می‌دهند موجودات هوشمند را فریب دهند، ولی توانایی این را هم دارند تا هم موجودات انسان‌گونه و هم حیوانات را با نفس سمی‌شان بکشند.

به اژدهایان سبز هیچ‌گاه نباید اعتماد کنید، خصوصاً اگر الف هستید. الف‌ها طعمه‌ی موردعلاقه‌ی آن‌ها هستند.

اژدهایان سیاه

اژدهایان سیاه پلیدترین و بی‌رحم‌ترین نوع اژدها هستند. آن‌ها خانه‌ی خود را در مرداب‌های متراکم و گاهی هم ویرانه‌های قلمروهای پادشاهی سقوط‌کرده می‌سازند.

سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان (قسمت پنجم): اژدهایان

تصویری از یک اژدهای سیاه

عصاره‌ی حیات اژدهای سیاه ترس، درد و وحشی‌گری است. این اژدها از مشاهده‌ی التماس‌های طعمه‌اش پیش از قورت دادن او لذت می‌برد. اژدهای سیاه می‌تواند با نفسش دشمنانش را آغشته به اسید سوزان کند.

برخلاف اژدهایان دیگر که فقط در صورتی به بقیه‌ی اژدهایان حمله می‌کنند که برایشان تهدیدی ایجاد شود، اژدهایان سیاه تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا اژدهایان ضعیف‌تر را بکشند. البته اگر اژدهایی قوی‌تر آن‌ها را تهدید کند، به‌سرعت لانه‌یشان را ترک خواهند کرد و دنبال خانه‌ای جدید خواهند گشت.

نزدیک به اژدهایان سیاه، اغلب می‌توان کوبولدها (Kobolds) و انسان‌های خزنده‌نما (Lizard Folk) را پیدا کرد. این موجودات اژدهایان سیاه را می‌پرستند و هر طعمه‌ای را که بتوانند گیر بیاورند، به‌عنوان قربانی نزد آن‌ها می‌آورند. اژدهایان سیاه به گنج هم علاقه دارند، ولی به‌طور خاص به گنج‌هایی که از تمدن‌ها و قلمروهای پادشاهی سقوط‌کرده به دست آمده باشند علاقه دارند. آن‌ها به این گنج‌ها به چشم مدرکی دال بر برتری خود نگاه می‌کنند؛ چون این گنج‌ها به آن‌ّها نشان می‌دهد عمرشان از بعضی تمدن‌ها بیشتر بوده است.

سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان (قسمت پنجم): اژدهایان

تصویری از یک اژدهای سیاه

لانه‌ی آن‌ها معمولاً در غارهای سیل‌زده و آب‌گرفته ساخته می‌شود و پر از استخوان‌ها و اجساد آغشته به اسید است.

اژدهایان سفید

در آخر می‌رسیم به اژدهایان سفید، کوچک‌ترین و مهلک‌ترین نوع بین اژدهایان رنگی.

اژدهایان سفید به سرما علاقه دارند و خانه‌یشان معمولاً در توندراهای قطبی یا کوهستان‌های یخی واقع شده است. آن‌ها حافظه‌ی خوبی دارند، ولی معمولاً تنها عامل انگیزه‌بخش به آن‌ها گرسنگی و طمع است و هیچ آمال و آرزوی بزرگی ندارند.

سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان (قسمت پنجم): اژدهایان

تصویری از یک اژدهای سفید

اژدهای سفید عمدتاً‌ با استفاده از نفس یخی‌اش قربانی‌هایش را شکار می‌کند و اغلب با نفس یخی خود طعمه‌هایش را منجمد می‌کند و آن‌ها را در یخ یا برف می‌پوشاند تا بعداً آن‌ها را بخورد.

این اژدها گاهی بزرگ‌ترین دشمنان خود را به‌عنوان یادگاری نزد خود نگه می‌دارد و هر از گاهی به قصد لذت به جسد منجمدشده‌یشان نگاه می‌کند.

اژدهای سفید به هرکس یا هرچیز که به لانه‌اش نزدیک شود حمله می‌کند. تنها موجوداتی که می‌توانند به این اژدهایان خدمت کنند موجودات انسان‌گونه‌ی باهوشی هستند که بتوانند به‌نحوی خشم‌شان را خنثی کنند؛ یا شاید هم کوبولدهایی که به اژدها به چشم خدا نگاه می‌کنند و برایشان مهم نیست که گاه‌به‌گاه بعضی از اعضایشان به دست این اژدها کشته شود.

البته سابقه داشته که بعضی موجودات قدرتمند، مثل غول‌های یخی (Frost Giant) اژدهای سفید را شکست دهند و آن را مجبور کنند به آن‌ها خدمت کند.

سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان (قسمت پنجم): اژدهایان

تصویری از یک اژدهای سفید

اژدهایان سفید هر گنجی را که آن‌ها را یاد یخ بیندازد – مثل الماس –  انبار می‌کنند و گنج آن‌ها معمولاً از لایه‌ی ضخیمی از یخ پوشیده شده است و ساعت‌ها طول می‌کشد تا دزدها بتوانند این لایه‌ی یخی ضخیم را از بین ببرند. حضور اژدهای سفید نیز به خودی خود باعث می‌شود این لایه بسیار سردتر از هوای بیرون باشد و برای همین بیرون آوردنش سخت‌تر شود.

اژدهایان فلزی

همان‌طور که اشاره شد، اژدهایان فلزی یکی دیگر از خانواده‌های رایج اژدهایان هستند. این اژدهایان عمدتاً موجودات شرافت‌مند و خوش‌قلبی هستند که شباهت‌های زیادی با اژدهایان رنگی دارند، ولی برخلاف آن‌ها، تعامل آن‌ها با ماجراجویی که گذرش به آن‌ها افتاده به‌مراتب خوشایندتر است.

این اژدهایان نیز گنج جمع می‌کنند و خزانه دارند، ولی در کنارش آن‌ها در دنیا به جستجوی یادگاری‌های (Relic) بدون صاحبی نیز می‌پردازند که یا جالب هستند یا خطرناک. هدف آن‌ها این است که از این یادگاری‌ها برای محافظت موجودات دیگر در برابر آسیب استفاده کنند.

سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان (قسمت پنجم): اژدهایان

تصویری از اژدهایان فلزی

اگر کسی بتواند اژدهای فلزی را متقاعد کند که برای هدفی مثبت به این یادگاری‌ها نیاز دارد، می‌تواند آن را از خزانه‌یشان بردارد.

یکی دیگر از ویژگی‌های جالب اژدهایان فلزی این است که توانایی تغییر شکل به موجودی انسان‌گونه یا حیوان‌گونه را دارند و برای همین می‌توانند بدون مشکل به جهان متمدن وارد شوند. البته برخی از اژدهایان فلزی از این قابلیت استفاده نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند در انزوا باقی بمانند، ولی بسیاری از این اژدهایان تمایل دارند تا در شهرها گردش کنند و از فرهنگ و غذای موجودات متمدن بهره بجویند.

باهاموت، پادشاه اژدهایان فلزی، اغلب با ظاهری انسانی در دنیا پرسه می‌زند. او همراه با خود هفت قناری طلایی دارد که هرکدام یک اژدهای طلایی است که تغییر شکل داده است.

سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان (قسمت پنجم): اژدهایان

تصویری از باهاموت و هفت قناری طلایی

اژدهایان برنجی

اژدهایان برنجی (Brass Dragons) طرفدار نواحی گرم و شرجی هستند. از این نظر آن‌ها با اژدهایان آبی سر ستیز دارند، چون این اژدهایان نیز به سکونت در نواحی مشابه علاقه‌مند هستند.

اژدهایان برنجی با فاصله‌ی زیاد حراف‌ترین نوع اژدها هستند و با هر موجود هوشمندی که گذرش به گذر آن‌ها بیفتد، سر صحبت باز خواهند کرد. اگر این اژدها به شخصی برخورد کند که سعی کند بدون حرف زدن با او از حضورش مرخص شود، آنقدر او را دنبال می‌کند تا او بالاخره حاضر به گفتگو شود. این مسئله آنقدر برای اژدهای برنجی اهمیت دارد که با نفس خود این شخص را به خواب فرو می‌برد؛ وقتی او بیدار شود، می‌بیند که اژدهای برنجی او را زیر پیکرش گیر انداخته تا این دو بالاخره بتوانند حرف بزنند.

سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان (قسمت پنجم): اژدهایان

تصویری از یک اژدهای برنجی

اژدهایان برنجی دوست دارند با هدف کسب اطلاعات جدید حرف بزنند و گاهی هم در ازای در اختیار قرار دادن این اطلاعات، اشیاء قیمتی برای اضافه کردن به خزانه‌یشان دریافت می‌کنند. آن‌ها اغلب دنبال آیتم‌های جادویی‌ای می‌روند که به آن‌ها اجازه می‌دهد با موجودی جدید صحبت کنند: مثل چراغ جادویی‌ای که داخل آن غولی گرفتار شده است.

اژدهایان برنجی قوی‌ترین عضو خانواده‌ی اژدهایان نیستند و اغلب برای حمایت دوجانبه با قبایل و سکونت‌گاه‌های نزدیک به خود اتحاد برقرار می‌کنند.

اژدهایان برنزی

برخلاف اژدهایان برنجی، اژدهایان برنزی (Bronze Dragons) علاقه‌ی زیادی به حرف زدن ندارند. آن‌ها اغلب در نواحی ساحلی زندگی می‌کنند و سر تصاحب قلمرو با اژدهایان آبی درگیر می‌شوند.

اژدهایان برنزی علاقه‌ی زیادی به جنگاوری – از هر نوعش – دارند. آن‌ها اغلب رهبری ارتشی را بر عهده می‌گیرند و برای هدفی والا و شرافت‌مندانه راهی جنگ می‌شوند.

اژدهای برنزی متحدی بسیار قدرتمند برای جناحی خوب است و می‌تواند حجم بزرگی از صاعقه و نیروهای جادویی را از دهان خود شلیک کند.

سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان (قسمت پنجم): اژدهایان

تصویری از یک اژدهای برنزی

اژدهای برنزی در ازای کمک کردن ممکن است مقدار کمی گنج درخواست کند، ولی اگر گروهی که به آن کمک کرده گنجی در اختیار نداشته باشند، حاضر است کتاب‌های نظامی قدیمی یا حتی شیئی تزئینی که یادگاری از اتحادشان است را هم به‌عنوان دستمزد بپذیرد.

اژدهایان برنزی وقتی در حال نبرد نباشند، علاقه دارند تا نزدیک لانه‌یشان در ساحل رفت‌وآمد کشتی‌ها را تماشا کنند. گاهی هم خود را به شکل دلفین‌ها و مرغ‌های دریایی درمی‌آورند تا این صحنه را از نزدیک تماشا کنند.

سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان (قسمت پنجم): اژدهایان

تصویری از یک اژدهای برنزی

اژدهایان مسی

اژدهایان مسی (Copper Dragons) نسبت به همتایان خود متفاوت هستند، از این لحاظ که آن‌ها معادل خوب اژدهایان سبز هستند. اژدهایان مسی به شوخی کردن و پرسیدن چیستان علاقه دارند و دوست دارند کسانی که با آن‌ها تعامل برقرار می‌کنند نیز به این کارها تمایل داشته باشند.

اژدهای مسی، که عمدتاً بی‌آزار است، عموماً سعی دارد با جوک، داستان‌های طنزآمیز یا شوخی‌های هوشمندانه توجه مخاطب خود را جلب کند. کسانی که از این کارها خوششان نیاید، اژدهای مسی را آزرده‌خاطر می‌کنند. البته توجه نشان ندادن به این شوخی‌ها به خشونت منجر نمی‌شود، ولی بهتر است در این زمینه با این اژدهایان همکاری کرد.

سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان (قسمت پنجم): اژدهایان

تصویری از یک اژدهای مسی

اژدهایان مسی به نقال‌ها (Bards) علاقه‌ی خاصی دارند و گاهی بخشی از لانه‌ی خود را تا زمین‌های مرتفع و نوک تپه‌ها گسترش می‌دهند تا بتوانند نقالی را در آن قسمت جا دهند و به صدای موسیقی و هنر قصه‌گویی آن‌ها گوش دهند.

خزانه‌ی گنج اژدهای مسی عمدتاً از فلزها و سنگ‌های قیمتی تشکیل شده و یکی از خصوصیات اخلاقی معروف آن‌ها این است که از گنج خود به‌شدت محافظت می‌کنند.

اگر موجود دیگری نزد اژدها بیاید و دنبال شیء خاصی باشد، این احتمال وجود دارد که اژدهای مسی بگوید که آن را در اختیار ندارد و به‌جایش جوینده را پی نخود سیاه بفرستد.

سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان (قسمت پنجم): اژدهایان

تصویری از یک اژدهای مسی

اژدهایان نقره‌ای

اژدهایان نقره‌ای (Silver Dragons) با فاصله‌ی زیاد دوستانه‌ترین رفتار را بین اژدهایان دارند. آن‌ها فعالانه تلاش می‌کنند تا با همه نوع موجود انسان‌گونه حرف بزنند و رابطه‌ی دوستی برقرار کنند.

سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان (قسمت پنجم): اژدهایان

تصویری از یک اژدهای نقره‌ای

اژدهایان نقره‌ای در زندگی خود پایبند به اخلاقیات هستند و برای همین کارهای خوب انجام می‌دهند و از آسیب زدن به دیگران پرهیز می‌کنند. آن‌ها تا حد امکان سعی می‌کنند درگیر مبارزه نشوند، ولی اگر لازم باشد، از نفس سرد و فلج‌کننده‌ی خود استفاده می‌کنند تا دشمنان را مهار کنند.

یکی دیگر از ویژگی‌های منحصربفرد اژدهایان نقره‌ای این است که با هم متحد می‌شوند و طایفه‌ای به وجود می‌آورند که یادآور مفهوم خانواده است. هرچند که اتحاد آن‌ها نسبتاً گسسته و شُل است و بسیاری از اژدهایان نقره‌ای برای مدت طولانی قلمروی اژدهایان را ترک می‌کنند تا با شکلی انسان‌گونه بین موجودات غیراژدها زندگی کنند.

گاهی پیش می‌آید که اژدهایان نقره‌ای سال‌ها در حالت انسان‌گونه باقی بمانند، روابط دوستانه و رمانتیک تشکیل دهند و حتی به کسانی که اعتماد زیادی به آن‌ها دارند، شکل واقعی خود را نشان دهند.

در نهایت آن‌ها دوستان و آشنایان انسان‌گونه‌ی خود را به‌مدت چند سال ترک می‌کنند، گذر زمان از دستشان در می‌رود و وقتی برمی‌گردند، می‌بینند که دوستان و آشنایشان درگذشته‌اند.

سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان (قسمت پنجم): اژدهایان

تصویری از یک اژدهای نقره‌ای

اژدهایان نقره‌ای اغلب با اژدهایان قرمز درگیر می‌شوند، چون هردو اژدها علاقه دارند تا لانه‌ی خود را در نواحی کوهستانی و مرتفع تشکیل دهند و فلسفه‌یشان درباره‌ی زندگی نیز زمین تا آسمان با یکدیگر فرق دارد.

لانه‌ی این موجودات اغلب از یادگاری‌های تاریخی، سکه‌ها، آثار هنری، جواهرات و حتی تاج‌وتخت‌های پادشاهی پر شده است.

اژدهایان طلایی

در آخر می‌رسیم به اژدهایان طلایی (Gold Dragon)، قدرتمندترین گونه بین اژدهایان فلزی. این اژدهایان بیشتر از هر اژدهای دیگری دغدغه‌ی یافتن پلیدی و نابود کردن آن را دارند. آن‌ها این کار را در حالت انسان‌گونه‌ی خود انجام می‌دهند و بعد شکل واقعی خود را برملا می‌کنند.

سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان (قسمت پنجم): اژدهایان

تصویری از یک اژدهای طلایی

آن‌ها اساساً معادل پالادین‌ها (Paladin) در دنیای اژدهایان هستند و حتی ترجیح می‌دهند تا شرورها را به قانون تحویل دهند تا این‌که خودشان آن‌ها را نابود کنند.

اگر لازم نباشد، اژدهایان طلایی درگیر مبارزه نمی‌شوند و حتی موجودات زنده را به‌عنوان غذا نمی‌خورند. اما در مبارزه، قدرت آن‌ها با اژدهایان قرمز برابری می‌کند و قادرند هم آتش و هم گازی تضعیف‌کننده را از دهان خود خارج کنند.

برخلاف اژدهایان دیگر، اژدهایان طلایی برای خود ساختار اجتماعی سفت‌وسخت تعیین می‌کنند و یک اژدها به‌عنوان رهبر برگزیده می‌شود. این رهبر لزوماً به اژدهایان طلایی فرمان صادر نمی‌کند، چون اژدهایان طلایی به‌تنهایی قادرند کار درست را انجام دهند، ولی این رهبرها به‌عنوان داناترین اژدهای طلایی شناخته می‌شوند و به هرکس که مشاوره نیاز داشته باشد، مشاوره ارائه می‌دهند.

سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان (قسمت پنجم): اژدهایان

تصویری از یک اژدهای طلایی در حال گفتگو با یک ماجراجو

اژدهایان طلایی در زمینه‌ی ناحیه‌ی جغرافیایی موردعلاقه‌یشان برای تاسیس لانه ترجیح خاصی ندارند، ولی معمولاً ترجیح می‌دهند این ناحیه مکانی دورافتاده باشد، چون آن‌ها هم مثل بیشتر اژدهایان برای حریم خصوصی خود ارزش زیادی قائل هستند.

همان‌طور که در ابتدای متن اشاره کردم، تعداد دگرگونی‌ّها و انوع اژدهایان به‌مراتب بیشتر از انواعی است که در این مطلب معرفی شد،‌ ولی این اژدهایان جزو رایج‌ترین و محبوب‌ترین انواع هستند و همه‌یشان در ویرایش پنجم فرهنگ هیولاشناسی مورد اشاره قرار گرفته‌اند.

جای تعجبی ندارد که اژدهایان «سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان» تا این حد گسترده هستند و بخش مهمی از دنیاسازی آن به حساب می‌آیند.

با این‌که قرار دادن یک اژدهای قرمز سر راه بازیکنان – به‌عنوان دشمنی که مبارزه با آن هیجان‌انگیز است – کار راحتی است، اکولوژی و فلسفه‌ی خاص اژدهایان باعث شده که به یکی از جنبه‌های جالب هر دنیای فانتزی‌ای تبدیل شوند که در آن وجود دارند. با این‌که همه‌ی اژدهایان فلس، بال و نفسی جادویی دارند، در نهایت ماهیت‌شان بسیار گسترده است و در این مقاله سعی بر این بود که حق مطلب درباره‌ی راه‌های مختلفی که دی‌انددی برای تنوع بخشیدن به اژدهایان استفاده کرده ادا شود.

منبع: Exploring Series

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

دیجی‌کلاب
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه