ایلان ماسک تصویری از ایستگاه زیرزمینی پروژه‌ی لوپ منتشر کرد

۲ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۰:۴۱ ۷ مرداد ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
رندر کامپیوتری ایستگاه پروژه‌ی لوپ ایلان ماسک در لاس وگاس

ایلان ماسک روز گذشته در یک توییت، طرحی کامپیوتری از ایستگاه تونل‌های زیرزمینی خود با نام پروژه‌ی «لوپ» به نمایش گذاشت که برای «مرکز همایش‌ها و بازدیدکنندگان لاس وگاس» آماده می‌شود.

رویای تونل‌های زیرزمینی ایلان ماسک با کمک شرکت بورینگ (The Boring Company) کم‌کم به واقعیت تبدیل می‌شود. ماسک که این شرکت را در سال ۲۰۱۶ در زمینه‌ی تونل‌سازی تاسیس کرد، اکنون نمایی کلی از ایستگاه سامانه‌ی حمل‌ونقلی ساخت این شرکت در دسترس همه قرار داده و البته به گفتن عبارت کلی «به زودی» بسنده کرده است.

با وجود روش کاملا تازه‌ی این سامانه‌ی حمل‌ونقل اما دست کم شکل کلی ایستگاه آن کاملا مانند دیگر ایستگاه‌های شناخته شده است. هرچند این تصویر منتشر شده فقط یک رندر است و احتمالا سازه‌ی نهایی تغییراتی خواهد داشت اما به نظر می‌رسد نسبت به طرح فعلی چندان متفاوت نباشد. در این تصویر بیننده در ابتدای یک پله‌برقی رو به پایین قرار دارد، دو تونل رفت و برگشت در دو طرف دیده می‌شود و شماری خودروی برقی تسلا مدل ۳ نیز در ایستگاه پارک کرده‌اند. این خودرو یکی از مدل‌هایی است که به صورت بدون راننده برای جابه‌جایی افراد بین نقاط گوناگون مرکز همایش‌ها و بازدیدکنندگان لاس وگاس (Las Vegas Convention and Visitors Authority) درنظر گرفته شده است.

در تصویر منتشر شده یک تابلوی بزرگ نیز دیده می‌شود که زمان حرکت هر خودرو را اعلام می‌کند و به نظر می‌رسد به هر خودروی این ناوگان یک شماره اختصاص داده شده که احتمالا برای تعیین جهت حرکت خودروها استفاده خواهد شد. درک جهت تونل‌ها نیز در تصویر منتشر شده نیز کاملا آسان است.

اگرچه خودروهای پروژه‌ی لوپ به طور کامل «خودران» نیستند اما این خودروهای بدون راننده از سامانه‌ی «چرخ‌های ردیاب» استفاده می‌کنند که به صورت غلطک‌هایی در زیر خودرو تعبیه می‌شود تا آن را در خط مستقیم تونل نگه دارد. شتاب‌گیری و ترمز توسط نرم‌افزار کنترل می‌شود و می‌تواند سرعت خودرو را به ۲۴۰ کیلومتر بر ساعت (۱۵۰ مایل بر ساعت) برساند.

مرکز همایش‌ها و بازدیدکنندگان لاس وگاس (LVCVA) در ماه می (اردیبهشت) امسال تایید کرده بود که ساخت هر دو تونل که مساحتی ۲۰۰ هکتاری را پوشش می‌دهد به پایان رسیده است. در حال حاضر رفتن از یک نقطه‌ی این مرکز به نقطه‌ی دیگر ۱۵ دقیقه زمان می‌برد که با کمک پروژه‌ی لوپ «شرکت بورینگ» به ۲ دقیقه کاهش پیدا خواهد کرد. سامانه‌ای که برای شرکت‌کنندگان نمایشگاه رایگان خواهد بود.

چیزی که هنوز مشخص نیست این است که ون‌های ۱۲ نفره در کجای پروژه قرار دارند. گزارش‌ها و رندرهای پیشین نشان می‌داد که وسیله‌ی بزرگ‌تری برای جابه‌جایی مسافران درنظر گرفته شده است اما اکنون تنها خودروی تسلا ۳ با تونل‌هایی کوتاه در تصویر دیده می‌شود. ماسک در پاسخ به این سوال در توییتر اشاره کرد که «وسیله‌ی جابه‌جایی ممکن است کاملا نسبت به رندرهای پیشین متفاوت باشد یا حتی انجام نشود.» اگرچه هنوز شرکت بورینگ به این پرسش پاسخی رسمی نداده است.

طرح قبلی ون 12 نفره به عنوان وسایل حمل‌ونقل پروژه‌ی لوپ در لاس وگاس

طرح قبلی وسایل حمل‌ونقل پروژه‌ی لوپ در لاس وگاس | عکس: شرکت بورینگ

طبق برنامه‌ریزی این پروژه تا نمایشگاه CES 2021 کامل خواهد شد اما باید درنظر داشت که برگزاری همایش‌های بزرگ در زمان همه‌گیری کرونا ممکن نیست. استیو هیل، مدیر عامل مرکز همایش‌ها و بازدیدکنندگان لاس وگاس پیش از این گفته بود «اگر CES 2021 از ژانویه‌ی ۲۰۲۱ (دی ۱۳۹۹) به تعویق بیفتد، این مرکز تا زمان آغاز پروژه‌ی لوپ منتظر خواهد ماند.» او توضیح بیش‌تری در خصوص به‌روزرسانی زمان برگزاری این رویداد به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا ارائه نکرد.

در پایان باید درنظر داشت که پروژه‌ی لوپ می‌تواند به سراسر لاس وگاس گسترش یابد. همان‌طور که ایلان ماسک در گذشته گفته بود «احتمالا» شرکت بورینگ تونل‌های جدیدی بسازد تا دیگر نقاط مرکز شهر و فرودگاه مک‌کاران را به هم متصل کند.

منبع: CNet

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ comment
 1. Avatar آرش دهستان آبکنار

  ایلان ماسک یکی از افرادی هستش که دنیا رو تبدیل به جای بهتری داره میکنه

  1. Avatar امیر علی ثباتی

   کاملا درسته ولی به هر حال اون هم هرف هایی داره که میشه روشون اسم مزخرف رو گذاشت !
   کار هایی رو می کنه که مردم دوست دارند نه کار هایی که درسته !
   ( منظورم از مردم دوست دارند اینه که مردم فکر می کنند درسته )