ایلان ماسک از انحصار طلبی اپل و زورگویی‌ این شرکت انتقاد کرد

۹ مرداد ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
انتقاد ایلان ماسک از اپل

ایلان ماسک، چهره‌ی جنجالی این روزهای دنیای فناوری، در انتقاد به انحصار طلبی‌های اپل گفت تسلا قصد ندارد برای فناوری‌هایش «باغ دیوارکشی شده» بسازد و آن‌ها را مانند «چماق» علیه رقبایش استفاده کند. عبارت باغ دیوارکشی شده به کنترل سرسختانه اپل بر سازگاری فناوری‌هایش با دستگاه‌های دیگر اشاره دارد.

ماسک در روزهای گذشته و در جریان اعلام آمار درآمدهای تسلا در فصل دوم سال میلادی، دو بار از اپل انتقاد کرد. در یکی از انتقادها که اشاره زیرکانه‌ای به اپل داشت، ماسک اعلام کرد تسلا برای فناوری‌هایش باغ دیوارکشی شده نمی‌سازد. او گفت:

هدف ما این است که از ظهور انرژی‌های تجدید پذیر حمایت کنیم. (هدف) این نیست که یک باغ دیوارکشی شده بسازیم و آن را بر سر رقیبان چماق کنیم، کاری که بارها توسط بعضی کمپانی‌ها انجام شده است.

او سپس سرفه‌ای ساختگی کرد و بلافاصله گفت اپل!

کنترل شدید اپل بر سرویس‌هایش باعث شده است که بعضی از توسعه دهندگان اپلیکیشن‌ها این شرکت را به رفتار غیر رقابتی متهم کنند و در ماه آوریل هم از سوی شورای رقابت اتحادیه‌ی اروپا به زیر پا گذاشتن قوانین ضد اعتماد متهم شود.

هفته‌ی گذشته تسلا اعلام کرد که تا پایان سال به سایر وسایل نقلیه‌ی الکترونیکی اجازه می‌دهد از ایستگاه‌های شارژ سریع این شرکت استفاده کنند. این دقیقا در تضاد با همان سیاستی است که ماسک از آن به عنوان «باغ دیوارکشی شده» یاد کرده است.

انتقاد ایلان ماسک از اپل به همین جا ختم نشد و در جریان جلسه اعلام اطلاعات مالی سه‌ ماهه‌ی دوم تسلا، ماسک بار دیگر به اپل تاخت و گفت که این شرکت نسبت به تسلا از کبالت بیشتری برای ساخت باتری‌هایش استفاده می‌کند. او در دفاع از تسلا گفت که نوعی سوتفاهم وجود دارد که تسلا کبالت بسیار زیادی استفاده می‌کند، اما در واقع ما از مقدار زیادی استفاده نمی‌کنیم.

در شکایتی که از سوی ۱۴ خانواده از جمهوری دموکراتیک کنگو مبنی بر مرگ یا معلولیت فرزندانشان در هنگام کار در معادن کبالتی که نیاز شرکت‌های فناوری بزرگ را تامین می‌کردند ثبت شده است، نام هر دو شرکت اپل و تسلا دیده می‌شود.

در حالی‌ که تسلا و اپل در حال حاضر محصولی در رقابت با یکدیگر تولید نمی‌کنند، اپل چند سالی است پروژه بلند پروازانه اتومبیل خودران اختصاصی‌اش را دنبال می‌کند که با نام پروژه تایتان شناخته می‌شود و بسیاری از کارمندان سابق تسلا را به استخدام خود درآورده است.

اپل تا کنون به هیچ یک از انتقادات ایلان ماسک واکنش نشان نداده است.

منبع: Business Insider

 

راهنمای خرید آیفون
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه