ثروت ایلان ماسک از مجموع ثروت بیل گیتس و وارن بافت بیشتر شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
ایلان ماسک توییتر دورسی

ایلان ماسک در رتبه‌بندی میلیاردرهای جهان به جایگاه بسیار بالایی رسیده و نه‌تنها ثروتمندترین فرد جهان لقب گرفته بلکه ثروت او از مجموع بیل گیتس و وارن بافت هم بیشتر شده است.

بر اساس شاخص میلیاردرهای بلومبرگ، دارایی خالص «ایلان ماسک» (Elon Musk) 50 ساله صبح جمعه به ۲۳۰ میلیارد دلار رسید و بدین ترتیب دارایی او برابر با مجموع دارایی «بیل گیتس» (Bill Gates) با ۱۳۰ میلیارد دلار و «وارن بافت» (Warren Buffett) با ۱۰۲ میلیارد دلار است که به‌ترتیب در رتبه‌های ۴ و ۱۰ ثروتمندان جهان قرار دارند.

گیتس و بافت هر کدام قبلا عنوان ثروتمندترین فرد جهان را در اختیار داشته‌اند. ماسک ابتدا «جف بزوس» (Jeff Bezus)، مدیرعامل سابق آمازون با ثروت خالص ۱۸۵ میلیارد دلار را پشت سر گذاشت. بزوس از سال ۲۰۱۷ به‌عنوان ثروتمندترین فرد جهان شناخته می‌شد.

امسال به لطف عملکرد قوی سهام شرکت خودروهای الکتریکی «تسلا» (Tesla) و همچنین فروش سهام اخیر در شرکت هوافضای «اسپیس‌ایکس» (SpaceX) که ارزش شرکت را به ۱۰۰ میلیارد دلار رساند، بیش از ۶۰ میلیارد دلار بر دارایی ماسک افزوده شده است. به گزارش بلومبرگ قرارداد اسپیس‌‌ایکس به‌تنهایی ۱۱ میلیارد دلار دارایی خالص مدیرعامل این شرکت را افزایش داده است.

بزوس که ماسک به‌تازگی با توییت یک ایموجی مدال نقره (به مفهوم رتبه‌ی دوم) به او طعنه زد، هنوز با ثروت خالص ۱۹۱ میلیارد دلار دومین فرد ثروتمند روی زمین است. موفقیت‌های شرکت هوافضای «بلو اوریجین» (Blue Origin) او هم که به‌تازگی «ویلیام شاتنر» (William Shatner) بازیگر پیشکسوت را به فضا برد، در افزایش دارایی او اثرگذار بوده است.

وارن بافت و بیل گیتس

وارن بافت و بیل گیتس
Credit: Getty Images

البته اگر کمک‌های بشردوستانه‌ی گیتس و بافت نبود، این دو نفر هم به‌طرز چشمگیری به ماسک نزدیک‌تر بودند. این دو نفر هر دو در طول این سال‌ها ده‌ها میلیارد دلار از ثروت خود را به امور خیریه اختصاص داده‌اند، در حالی که کمک‌های ماسک بسیار محدود بوده و به همین دلیل هم با انتقاد مواجه شده است.

او پیش از این گفته بود که ترجیح می‌دهد هنگام واگذاری پول ناشناس باقی بماند و اوایل امسال از کاربران توییتر درباره‌ی راه‌هایی که می‌تواند ثروت خود را در امور خیریه صرف کند، بازخورد انتقادی خواست.

ماسک همچنین امسال قصد دارد ۱۵۰ میلیون دلار، از جمله ۱۰۰ میلیون دلار جایزه برای رقابت حذف کربن در صنایع، در امور عام‌المنفعه اهدا کند. رقمی که طبق تخمین «ری‌کد» (Recode) بزرگ‌تر از کمک‌های خیریه‌ی قبلی اوست.

عکس کاور: خوشحالی ایلان ماسک
Credit: Joe Raedle, Getty Images

منبع: CNBC

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما