امبریسر حق امتیاز ارباب حلقه‌ها و هابیت را خریداری کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

گروه امبریسر که این روزها آن‌ها را برای خریدهای متعدد و عجیب می‌شناسیم، به‌تازگی ۵ شرکت دیگر را تصاحب کرده است. با این حال، شاید مهم‌ترین و قابل‌توجه‌ترین شرکت در میان این شرکت‌ها، Middle-earth Enterprises باشد که همان‌طور که از نام آن مشخص است، به سرزمین میانه (Middle Earth) مربوط است و حق امتیاز آثاری همچون ارباب حلقه‌ها و هابیت را به گروه امبریسر می‌دهد.

اگر به خاطر داشته باشید، چند ماه پیش شرکت  The Saul Zaentz اعلام کرد که قصد دارد یکی از دارایی‌های مهم خود یعنی Middle-earth Enterprises را با قیمتی بالغ بر ۲ میلیارد دلار به فروش برساند. آن‌ها پس از اینکه چیزی حدود ۵۰ سال حق امتیاز عناوین ارباب حلقه‌ها و هابیت را در اختیار داشتند، این تصمیم را گرفتند. با این حال، در حالی که انتظار می‌رفت غول‌های صنعت از جمله آمازون که در حال حاضر مشغول تولید سریال عظیمی از ارباب حلقه‌ها است و به‌زودی فصل اول آن را پخش خواهد کرد، دست‌به‌کار شوند و به خرید حق امتیاز ارباب حلقه‌ها و هابیت بپردازند. با این حال، در آن زمان خبری نشد و اکنون به‌صورت غیرمنتظره و به نظر می‌رسد با قیمتی کمتر گروه امبریسر این کار را انجام داده است.

با این خرید، شرکت سوئدی امبریسر حقوق مربوط به دو اثر تحسین‌شده‌ی جان رونالد روئل تالکین یعنی هابیت و ارباب حلقه‌ها را دریافت خواهد کرد. البته، این شرکت هنوز مبلغ نهایی این خرید را اعلام نکرده و در بیانیه‌ی خبری علت این کار را به دلایل تجاری ربط داده است.

این قرارداد به این معنی خواهد بود که گروه امبریسر حقوق فیلم‌های سینمایی، بازی‌های ویدئویی، بازی‌های رومیزی، کالاهای تجاری و تزئینی، پارک‌های موضوعی و تولیدات صحنه‌ای مربوط به این دو اثر تالکین را در اختیار خواهد داشت.

ارباب حلقه‌ها

در همین رابطه امبریسر بیان کرده است که این معامله به آن‌ها اجازه می‌دهد فرصت‌هایی را برای ساخت فیلم‌هایی درباره‌ی شخصیت‌های نمادینی همچون گندالف، آراگورن، گالوم، گالادریل، ایووین و شخصیت‌های دیگر از دنیای ادبی کارهای جی‌. آر. آر. تالکین پیدا کنند. به‌زعم آن‌ها، با این کار فرصت‌های جدیدی برای طرفداران فراهم می‌شود تا از طریق کالاهای تجاری و تجربه‌های هنری دیگر به کشف این دنیای خیالی بپردازند. اگرچه، وقتی ما در نگاه اول به این بیانیه نگاه می‌کنیم، این ترس به سراغمان می‌آید که امبریسر بخواهد از حق امتیاز این آثار شیردوشی کند. هرچند، برای قضاوت بسیار زود است.

گروه امبریسر می‌گوید که وقتی جوهر این قرارداد خشک و نهایی شود Middle-earth Enterprises بخشی از گروه عملیاتی تازه‌تأسیس Embracer Freemode خواهد بود. سپس این شرکت به طور مستقل تحت تیم رهبری موجود در Middle-earth Enterprises leadership  به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

هنوز دلیل آنکه چرا شرکت‌های بزرگی که هم در صنعت سینما و هم در صنعت بازی‌های ویدئویی فعالیت دارند، فرصت خرید حق امتیاز این دو اثر بزرگ را از دست دادند، نمی‌دانیم. البته، حق امتیاز آثار تالکین فقط به این مورد ختم نمی‌شود. شرکت برادران وارنر هنوز ادعا دارد که بخشی از این حق امتیاز را در اختیار دارد و از طرف دیگر عمده‌ی حق امتیاز کارهای تالکین و جها‌ن خلق‌شده‌ی او در اختیار بنیاد تالکین است. حق امتیازی که بنیاد تالکین دارد، حتی شامل امتیاز کتاب سیلماریلیون و دیگر آثار تالکین هم می‌شود.

بیشتر بخوانید: امبریسر به خریدهای خود ادامه‌ می‌دهد؛ پنج شرکت دیگر به امبریسر رسید

شاید باورش برایمان سخت باشد که شرکتی که کار خود را با خرید استودیوها و شرکت‌های کوچک و در حال ورشکست ‌شدن شروع کرد، اکنون به جایی رسیده که این‌قدر بزرگ شده و مجموعه‌ی عظیمی از استودیوها و شرکت‌های خلاق را در خود جای داده که حتی توانسته حق امتیاز ارباب حلقه‌ها و هابیت را خریداری کند. به نظر می‌رسد آن‌ها برای تولید محتوای مختلف درباره‌ی این دو اثر در مدیوم‌های مختلف همکاری‌ها مختلفی را با دیگر استودیوها یا شرکت‌ها انجام دهند. باید منتظر بمانیم و ببینیم که سرنوشت این خرید در آینده چگونه خواهد شد.

منبع: Embracer

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما