هواپیمای امبرائر به سطح بی‌سابقه‌ای از سازگاری با محیط زیست رسید

۱۳ تیر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
هواپیمای جت E195-E2 امبرائر با موتور GTF پرت اند ویتنی

با موفقیت آزمایش پرواز با سوخت هوایی پایدار، هواپیمای امبرائر به سطح بی‌سابقه‌ای از کاهش انتشار کربن دی‌اکسید و دوستدار محیط زیست بودن دست یافت.

اواخر سال گذشته بود که دو غول صنعت هوانوردی اعلام کردند برای ترویج استفاده از سوخت هوایی پایدار (SAF) با یکدیگر همکاری خواهند کرد. اکنون «امبرائر» (Embraer) به همراه «پرت اند ویتنی» (Pratt & Whitney) یک پرواز با موتور SAF را با موفقیت انجام داده است.

هدف از این پرواز آزمایشی تازه که نقطه‌ی اوج آزمایش‌های زمینی دو روزه محسوب می‌شود، تأیید این موضوع بود که هم خانواده‌ی هواپیماهای E-Jets E2 امبرائر و هم موتورهای GTF پرت اند ویتنی، صددرصد با SAF سازگار هستند و این یعنی که آن‌ها می‌توانند با این سوخت جایگزین با همان سطوح کارایی و ایمنی کار کنند که هنگام به‌کارگیری نفت سفید برخوردار هستند.

برای این آزمایش یک هواپیمای «ئی۱۹۵-ای۲» (E195-E2) امبرائر با موتور «جی‌تی‌اف» (GTF) پروازی ۷۰ دقیقه‌ای را در فرودگاه منطقه‌ای ساحلی «ویرو» (Vero) فلوریدا با استفاده‌ی کامل از SAF در یکی از موتورهای خود تکمیل کرد.

این موفقیت تأیید می‌کند که هواپیمای تک‌راهرو امبرائر آماده است تا پس از نهایی شدن استانداردهای رسمی توسط صنعت، عملیات پروازی خود را با SAF و بدون ترکیب با سوخت دیگری آغاز کند. در حال حاضر، موتورهای GTF و جت‌های امبرائر دارای گواهینامه‌ی کار با ترکیبی از ۵۰ درصد SAF و ۵۰ درصد نفت سفید از نوع Jet A/A1 استاندارد هستند.

هواپیمای جت E195-E2 امبرائر با موتور GTF پرت اند ویتنی

پس از تنظیم مقررات صنعتی برای استفاده از صددرصد SAF، هواپیمای امبرائر به‌طور کامل بر پایه‌ی این سوخت سبز جت فعالیت خواهد کرد. برای این آزمایش سوخت مورد استفاده‌ی این دو شریک از «ورلد انرژی» (World Energy) خریداری شد که به دلیل پایداری مواد اولیه، توسط «برنامه‌ی ابتکار عمل سوخت‌های جایگزین هوانوردی تجاری» (CAAFI) به‌عنوان یکی از بهترین‌ها در نظر گرفته شده است.

حتی بدون استفاده از سوخت جایگزین، امبرائر E195-E2 با موتورهای GTF را می‌توان یکی از زیست‌محیطی‌ترین هواپیماهای تجاری امروزی در نظر گرفت. این هواپیما با ادعای عنوان کارآمدترین هواپیمای باریک‌پیکر (تک‌راهرو) جهان، سطح انتشار کربن دی‌اکسید را تا ۲۵ درصد کاهش می‌دهد. با تغییر به سوخت هوایی پایدار، این میزان به ۸۵ درصد می‌رسد. از سوی دیگر، موتورهای GTF پرت اند ویتنی هم برای کاهش انتشار CO2 و کاهش سطح آلودگی صوتی طراحی شده‌اند.

بنابراین E195-E2 نتیجه‌ی یک ترکیب برنده بود و اکنون با کمک SAF آماده‌ی رسیدن به سطوح بی‌سابقه‌ای از عملکرد سازگار با محیط زیست است.

عکس‌ها: هواپیمای جت E195-E2 امبرائر با موتور GTF پرت اند ویتنی
Credit: Embraer

منبع: Auto Evolution

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه