واتساپ رمزنگاری فایل پشتیبان پیام‌ها را به آخرین نسخه‌ی بتا اضافه کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
واتساپ

چند هفته پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینکه واتساپ قصد دارد قابلیت رمزنگاری سراسری را به پیام‌های پشتیبان‌گیری شده هم اضافه کند که بالاخره شاهد اضافه شدن آن به جدیدترین نسخه بتای واتساپ بودیم.

واتساپ یکی از پیام‌رسان‌های محبوب دنیاست که کاربران بسیار زیادی هم دارد؛ شمار کاربران این اپلیکیشن به‌خصوص بعد از شیوع ویروس کرونا افزایش پیدا کرد به‌گونه‌ای که واتساپ مجبور شد بسیاری از قابلیت‌هایی را که پیش از این در اختیار نداشت، به اپلیکیشن خود اضافه کند. اما قابلیت نرم‌افزاری همیشه اولویت واتساپ نبوده است، مثل امروز که در حالی که انتظار داشتیم یک سری از قابلیت‌های کاربردی سایر پیام‌رسان‌ها به آن اضافه شود، شاهد اضافه شدن یک قابلیت امنیتی بودیم.

قابلیت امنیتی که در رابطه با آن حرف می‌زنیم، رمزنگاری پیام‌های پشتیبان‌گیری شده است که باعث می‌شود وقتی از فایل پیام‌های خود بک‌آپ یا همان پشتیبان تهیه می‌کنید، حتی خود فیسبوک هم نتواند از محتویات آن باخبر شود. در واقع با این کار، امکان اینکه از پیام‌های شما چه در حالت عادی و چه در حالت پشتیبان‌گیری شده از سوی شخصی خارجی سو استفاده شود، تقریبا به صفر می‌رسد.

این رمزنگاری به دو صورت از طریق رمز عبور صورت می‌گیرد‌. طبق گفته‌های فیسبوک، کاربر بین دو روش کلید ۶۴ بیتی رمزنگاری شده یا کلید مبتنی بر فضای ابری با رمز عبور شخصی حق انتخاب دارد. در هر دو روش، فایل‌‌های پشتیبان در صورت استفاده از دستگاه اندرویدی در گوگل درایو و در صورت استفاده از iOS در iCloud ذخیره می‌شوند اما قبلاز انجام این فرایند، حتما رمزنگاری سراسری (end-to-end encryption) خواهند شد.

رمزنگاری واتساپ

رمزنگاری واتساپ

به خاطر داشته باشید که با انتخاب هر کدام از این روش‌ها به شما یک رمز عبور داده خواهد شد که هنگام بازیابی فایل‌های پشتیبان باید برای دسترسی به آن‌ها این رمز عبور را وارد کنید. اما مطمئن شوید که به‌خوبی از این رمز عبور محافظت می‌شود چرا که در صورت گم کردن یا فراموش کردن این رمز حتی خود فیسبوک هم قادر نیست به شما در یافتن اطلاعات پشتیبان‌گیری شده کمک کند.

به گزارش وب‌سایت WABetaInfo، قابلیت رمزنگاری نسخه‌ی پشتیبان پیام‌های واتساپ در نسخه‌ی ۲.۲۱.۲۱.۵ بتای این اپلیکیشن در دسترس قرار دارد اما همانطور که از نامش پیداست، فقط کاربرانی که از نسخه‌ی بتا استفاده می‌کنند قادر به بهره‌مندی از آن خواهند بود. البته گفته می‌شود حتی به واتساپ بتا هم فرایند اضافه شدن این قابلیت کمی طول می‌کشد و باید طی چندین مرحله آپدیت به آن اضافه شود.

منبع: Android Policeبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. سینا

    سلام اشتباه تایپی دارید iClour (icloud)

    1. امین بیگ‌زاده امین بیگ‌زاده

      سلام سینا جان ممنون از تذکرت. اصلاح شد.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما