اتحادیه‌ی اروپا با تعطیل شدن اینستاگرام و فیسبوک مشکلی ندارد

۲۱ بهمن ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
اینستاگرام فیسبوک اتحادیه‌ی اروپا

این‌طور که به نظر می‌رسد شرکت متا قصد دارد سرورهای فیسبوک و اینستاگرام را در اروپا ببندد و حالا مقامات اتحادیه‌ی اروپا طی بیانیه‌ای اعلام کردند هیچ مشکلی با این قضیه ندارند.

متا روی گذشته گزارشی را منتشر کرد با این موضوع که اگر اتحادیه‌ی اروپا بخواهد قانون جدیدی را که به‌تازگی تأیید شده مبنی بر اینکه اطلاعات کاربران اینستاگرام و فیسبوک در اروپا باید در سرورهای موجود درون کشورهای اروپایی ذخیره شود تصویب کند، دسترسی کاربران به این خدمات و برنامه‌ها را کاملا قطع خواهد کرد. مقامات اتحادیه‌ی اروپا هم در پاسخ اعلام کردند اصلا مشکلی از این بابت ندارند.

امروز، دو تن از مقامات اتحادیه‌ی اروپا یعنی رابرت هابک (وزیر اقتصاد آلمان) و برونو له مایر (وزیر دارایی فرانسه) در رابطه با گزارش منتشر شده از سوی متا مبنی بر قطع دسترسی اینستاگرام و فیسبوک در سراسر اروپا صحبت‌هایی را مطرح کردند که در واقع باید بگوییم اصلی‌ترین و مهم‌ترین نکته‌ای که می‌توان از صحبت‌های آن‌ها برداشت کرد این است که متا باید طبق قوانین جدید اروپا کار کند و در غیر این صورت اصلا مشکلی از بابت تحریم شدن اینستاگرام و فیسبوک در سراسر اروپا ندارند.

وزیر اقتصاد آلمان در این رابطه گفت:

چهار سال است که بدون فیسبوک زندگی می‌کنم و همه‌چیز هم فوق‌العاده بوده است. اتحادیه‌ی اروپا بازار بسیار مهم و بزرگی است که توان اقتصادی زیادی دارد. بنابراین اگر ما رفتار متحدی داشته باشیم، چیزهایی مثل این ما را نخواهند ترساند.

در لابه‌لای صحبت‌های هابک این حرف که زندگی بدون فیسبوک فوق‌العاده بوده است بیشتر جلب توجه می‌کند. چرا که در واقع به‌نوعی به بحث فیلتر شدن این شبکه‌های اجتماعی در اروپا دامن می‌زند. وزیر دارایی فرانسه هم گفت که مردم بدون فیسبوک زندگی بسیار خوبی دارند و این موضوع را هم یادآور شد که اتحادیه‌ی اروپا از موضع خود پایین نخواهد آمد چرا که این کار را برای حفاظت از حق مردم خود انجام می‌دهد.

می‌توانم تأیید کنم که زندگی بدون فیسبوک بسیار عالی است و ما هم بدون آن به‌خوبی به زندگی خود ادامه می‌دهیم. غول‌های بزرگ دیجیتال باید این موضوع را درک کنند که قاره‌ی اروپا در برابر این رفتارهای زورگویانه مقاومت خواهد کرد.

با در نظر گرفتن صحبت‌های این دو عضو از اتحادیه‌ی اروپا، می‌توان متوجه شد که موضع اروپا در رابطه با این موضوع چیست. در حال حاضر توپ درون زمین متا قرار دارد و این شرکت باید تصمیم بگیرد که می‌خواهد چه کاری انجام دهد. بنابراین باید منتظر بمانیم ببینیم چه پیش می‌آید و آیا شرکت مادر فیسبوک در نهایت تسلیم خواسته‌ی اتحادیه‌ی اروپا می‌شود یا شاهد تحریم شدن کاربران آن از استفاده از اینستاگرام و فیسبوک خواهیم بود.

بسیاری از کشورها از شرکت‌های آمریکایی درخواست مشابهی را دارند اما این شرکت‌ها به واسطه‌ی نفوذ بالا و قدرت زیادی که دارند چنین چیزی را نمی‌پذیرند. حالا این اروپا است که قصد دارد در مقابل این سیاست‌ها ایستادگی کند. باید دید آیا این شرکت‌ها می‌پذیرند اطلاعاتی با این ارزش بالا را در اختیار کشورهای دیگر قرار دهند یا خیر.

نظر شما در این رابطه چیست؟ فکر می‌کنید متا در این زمینه حق دارد یا اتحادیه‌ی اروپا؟

منبع: GSMArena

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه