پایان فیلم «استخراج ۲» از ادامه این مجموعه در آینده خبر می‌دهد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
فیلم استخراج 2

در اولین فیلم «استخراج» (Extraction) با تایلر ریک (با بازی کریس همسورث) آشنا شدیم، یک مزدور استرالیایی شبیه به جان‌ ویک‌ با این تفاوت که دنیایش شباهتی به دنیای فانتزی جرم و جنایت جان ویک ندارد و بیشتر واقع‌گرا است. در این فیلم تایلر ریک به خاک و خون کشیده شده، گلوله خورده است و در بدترین شرایط جسمی، از روی پل به درون آب سقوط می‌کند. البته ما با استناد به سرنخی کوچک می‌فهمیم ریک از مأموریت نجات حماسی‌اش در یک شهر بنگلادشی نجات پیدا می‌کند و در آینده باز هم او را در حال کشتن دشمنانش خواهیم دید. اما «استخراج ۲» در کنار این که زمینه‌ را برای مسیر آینده فرنچایز آماده می‌کند، ما را با گذشته‌ی تایلر ریک هم بیشتر آشنا می‌کند.

این مأموریت، یک مسئله شخصی است. ریک باید خواهر همسر سابقش، کتوان (با بازی تیناتین دالاکیشویلی) و دو فرزندش را از دست یک گروه شبه‌نظامی تروریست گرجستانی نجات بدهد. کتوان با یکی از برادرانی که این گروه را تأسیس کرده‌اند ازدواج کرده و مجبور شده به خاطر فرزندانش سال‌های سال پیش او بماند، اما حالا که بچه‌هایش بزرگ شده‌اند و کتوان می‌تواند آن‌ها را همراه خودش ببرد و از پدر تروریست‌شان دور کند، شوهرش احساس خطر کرده و برای همین، آن‌ها را در یک زندان امنیتی در گرجستان محبوس می‌کند. حالا باید دید تایلر ریک چطور می‌تواند خانواده همسر سابقش را از این زندان فراری دهد و آن‌ها را از شر این گروه تروریستی محافظت کند، و در همین حین مانند مأموریت قبلی خودش را تا یک قدمی مرگ نبرد؟ آیا همسر سابق ریک را در «استخراج ۲» می‌بینیم؟ نقش شخصیت جدید و مرموز با بازی ادریس آلبا در فیلم و آینده فرنچایز چیست؟ در ادامه به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهیم.

مأموریت شخصی تایلر ریک در «استخراج ۲»

کریس همسورث و تیناتین دالاکیشویلی در صحنهی فرار از زندان در فیلم استخراج 2 extraction2

صدالبته که ریک یک بار دیگر موفق می‌شود مأموریتش را به اتمام برساند، تازه این دفعه آن‌قدرها هم به مرگ نزدیک نمی‌شود، فقط تعدادی زخم عمیق و دردناک که برای کله‌خرابی مثل ریک چیز خاصی به حساب نمی‌آید. با این حال نجات دادن کتوان و بچه‌هایش بدون چالش نبود. در یک سکانس اکشن ۲۱ دقیقه‌ایِ پیوسته و مفصل، بدون هیچ‌گونه ویرایش قابل‌مشاهده‌ای، ریک آن سه نفر را از زندان بیرون می‌آورد (و در همین حین شوهر قاچاقچی مخدر و اسلحه‌‌ی کتوان را می‌کشد). بعد همراه با نیک (با بازی گلشیفته فراهانی) و یاز (با بازی آدام بسا) به اتریش می‌روند تا دست برادرشوهر کتوان، رهبر گروه شبه‌نظامی ناگازی، بهشان نرسد. طبق گفته‌های کارگردان «استخراج ۲» این سکانس را کمی تا قسمتی از فیلم «مأموریت غیرممکن: پروتکل شبح» (Mission Impossible: Ghost Protocol) الهام گرفته‌اند و حتی بخشی از این سکانس را دقیقاً همانجایی که صحنه فرار از زندان تام کروز فیلم‌برداری شده، فیلم‌برداری کرده‌اند. به گفته‌ی هارگریو، کارگردان، او متوجه نشده در همان محل فیلم‌برداری «پروتکل شبح» است، تا اینکه درهای زندان به نظرش آشنا آمده است.

اما کارگردانان فیلم‌های اکشن چگونه می‌توانند سکانس‌های تک‌برداشتی اکشن بسازند؟ طبق پاسخ هارگریو به این پرسش، آن‌ها فیلم را به طرز نامحسوسی ویرایش می‌کنند تا بتوانند بدون اینکه مخاطب بفهمد، محل فیلم‌برداری (لوکیشن) را تغییر بدهند. یکی از کلک‌هایی که گروه «استخراج ۲» برای تغییر محل زدند، پیدا کردن یک تونل زیر زمینی از زمان جنگ جهانی دوم بود که دست آخر در فیلم تبدیل به بخشی از زندان شد و در فیلم نشانش دادند. این سکانس ۲۱ دقیقه‌ای در واقعیت پنج تا شش روز فیلم‌برداری‌اش طول کشیده، و صحنه‌های بعدی شامل تعقیب و گریز با ماشین و مبارزه روی قطار، به همراه سکانس زندان، روی هم رفته ۲۷ روز فیلم‌برداری‌شان طول کشیده است.

تابلو شاسی مدل کریس همسورث کد 19

از تکنیک‌های کارگردانی بگذریم و برگردیم سراغ داستان «استخراج ۲». کتوان از مرگ شوهر ظالمش خوشحال است و امیدوار است در اتریش زندگی تازه‌ای شروع کند، اما فرزند بزرگ‌ترش، پسری به نام ساندرو ( با بازی آندرو جاپاریدزه) که پدرش را دوست می‌داشته و احساس می‌کند مادرش به او خیانت کرده، با عمویش زوراب (با بازی تورنیکه گوگریچیانی) تماس می‌گیرد و جای خودشان را لو می‌دهد. و این آغاز یک سکانس نفس‌گیر و طولانی دیگر است.

زوراب آدم بسیار شروری است که فرقه‌ی مذهبی-نظامی و تروریستیِ ناگازی را رهبری می‌کند. زوراب برای کشتن ریک و برگرداندن فرزندان برادرش، کل ارتش ناگازی را به اتریش می‌برد و حتی به افراد خودش هم ثابت می‌کند چه موجود انتقام‌جوی دیوانه‌ای است. اطراف و درون آسمان‌خراشی که محل اقامت ریک و گروهش هست، نبرد همه‌جانبه‌ای صورت می‌گیرد، نبردی شامل هلی‌کوپترها، ماشین‌ها، انفجارهای بسیار و بی‌شمار گلوله. توقع‌تان از صحنه‌های اکشن «استخراج ۲» را باید بالا ببرید. «استخراج» یک فیلم اکشن خوب و سرگرم‌کننده بود، اما فقط همین. «استخراج ۲» پا را فراتر می‌گذارد و چه در سکانس فرار از زندان و چه در سکانس نبرد آسمان‌خراش، اکشن ناب و نفس‌گیری ارائه می‌دهد که این روزها در کمتر فیلمی می‌بینیم. صحنه‌هایی واقع‌گرا و سریع که اگر اهل فیلم‌های اکشن باشید، دل‌تان می‌خواهید چند بار تماشا کنید. درمجموع «استخراج ۲» با هرچیزی شما را به وجد نیاورد، با اکشنش این کار را خواهد کرد و اگر اهل بازی‌های کامپیوتری باشید، شما را یاد بازی‌های شوتر و خاطره‌های خوش منهدم کردن هواپیماها و هلی‌کوپترها خواهد انداخت.

کریس همسورث و گلشیفته فراهانی در فیلم ستخراج 2 extraction2

درنهایت، ریک و زوراب تصمیم می‌گیرند به این جنگ پایان بدهند و در یک کلیسای متروک اتریشی با هم روبه‌رو شوند. هرچند که زوراب نمی‌خواهد جوان‌مردانه با ریک روبه‌رو شود، و ریک هم قصد ندارد پا به تله‌ای واضح بگذارد. بنابراین هر دو طرف در مواردی غافلگیر می‌شوند. درنهایت ریک با کمک نیک کار زوراب را تمام می‌کند و امیدوارانه، روح ساندرو را نجات می‌دهد. کتوان و بچه‌هایش تحت برنامه حفاظت از شاهدان قرار می‌گیرند و زندگی جدیدشان آغاز می‌شود. ریک هم بالأخره پس از مدت‌ها دوباره همسر سابقش میا (با بازی اولگا کوریلنکو) را می‌بیند و ازش عذرخواهی می‌کند. اما آن‌طور که به نظر می‌رسد، میا هیچ علاقه‌ای به آشتی کردن یا حفظ ارتباط ندارد، و تنها کاری که می‌کند، این است که عذاب وجدان ریک را یک بار برای همیشه حل و فصل می‌کند. درست زمانی که پسرشان با سرطان دست و پنجه نرم می‌کرده، ریک به جنگ اعزام می‌شود و میا و پسرشان را تنها می‌گذارد. همین باعث شده ریک تمام مدت عذاب وجدان داشته باشد و فکر کند آخرین خاطره‌ی پسرش از او، پدری است که او را ترک می‌کند و تنها می‌گذارد. اما میا با گفتن این حقیقت که پسرش او را فردی جنگجو و شجاع می‌دیده، بهش آرامش می‌دهد. درنهایت اما ریک و گروهش هزینه‌ی گزافی برای جان‌فشانی‌های‌شان می‌پردازند. ریک و نیک در انتهای فیلم دستگیر می‌شوند که منطقی هم هست؛ به هر حال آن‌ها در وین، بین عموم تیراندازی کردند و امنیت شهر را به خطر انداختند.

آخرین صحنه «استخراج ۲» وعده گسترش‌یافتن دنیای «استخراج» را می‌دهد

یادتان هست به شخصیت جدید و مرموزی که ادریس البا بازی می‌کند اشاره کردیم؟ از همان اول مشخص بود البا برای آدم قدرتمندی کار می‌کند، یا شاید سازمانی سری که مشابه‌اش را در ده‌ها فیلم مشابه دیده‌ایم. البا با نفوذ و اختیاراتی که خدا می‌داند از کجا، دارد، ریک و نیک را از زندان بیرون می‌آورد و به ریک پیشنهاد می‌دهد برایش مأموریت‌های دیگری هم انجام دهد. با اینکه کل ماجرای «استخراج ۲» برای ریک شخصی بود، اما درنهایت این ادریس البا بود که سراغ ریک آمد و او را برای نجات کتوان و بچه‌هایش فرستاد. اینکه البا برای چه کسی کار می‌کند و فعالیت‌های‌شان به چه شکل است یا ریک را دقیقاً برای چه نوع مأموریت‌هایی نیاز دارند، چیزی‌ است که در «استخراج ۳» خواهیم فهمید.

ادریس آلبا در فیلم ستخراج 2 extraction2

درباره رئیس ادریس البا، کارگردان «استخراج ۲» هارگریو، در مصاحبه‌ای گفته است: «ما می‌دانیم این شخصیت چطور آدمی قراره است باشد، ولی نمی‌دانیم چه بازیگری قرار است نقشش را ایفا کند.» او ادامه گفت: «در فیلم فقط با یک خط دیالوگ توصیف شد: «اون آدم شارلاتانه.» و همین یک خط دیالوگ باعث می‌شود شما کنجکاو شوید و با خود فکر کنید پس حتماً این آدم، هرکسی که هست، در حد خود تایلر ریک آدم همه‌فن‌حریفی است و این باعث می‌شه برای دیدنش مشتاق شوید. فکر می‌کنم ما می‌خواستیم همزمان هم یک تصویر کلی از این شخصیت به مخاطب بدهیم و هم در آینده دست خودمان را با جزئیاتی که از قبل داده شده نبندیم و آزادی‌مان را برای به تصویر کشیدن این شخصیت در فیلم بعدی حفظ کنیم.»

به هر حال هرکسی هم که نقش این شخصیت عروسک‌گردان جدید را بازی کند، واضح است که سازندگان «استخراج» که شامل برادران روسو هم می‌شود، قصد ندارند تایلر ریک را به حال خود رها کنند تا با مرغ‌هایی که به عنوان حیوان خانگی نگه‌داری می‌کند، سرش در کار خودش باشد. نه، ریک باید حالاحالاها اسلحه دست بگیرد و در مأموریت‌های دیوانه‌وار جانش را به خطر بیندازد. فقط باید امیدوار باشیم مثل بسیاری از فرنچایزهای مشابه، سری «استخراج» کیفیت خود را حفظ کند و پس از چند فیلم اول، به ورطه‌ی تکرار خودش و حتی فیلم‌نامه‌های بیش از حد آبکی نیفتد. باید امیدوار باشیم!

منبع: COLLIDERبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما