رنگ چشم چه ارتباطی با خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف دارد؟

۲۶ شهریور ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
رابطه رنگ چشم و سلامتی

رنگ چشم بیشتر از آنچه که فکر می‌کنید می‌تواند بیانگر وضعیت سلامتی شما باشد. بعضی از بیماری‌ها در کسانی که چشم روشن دارند شایع‌تر هستند و تعدادی از آن‌ها غالبا افراد با چشم تیره را درگیر می‌کنند. تا انتهای این مقاله از دیجی‌کالا مگ با ما همراه باشید تا درباره‌ی رابطه رنگ چشم و سلامتی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

رابطه رنگ چشم و سلامتی

شواهد نشان می‌دهد که احتمالا بین رنگ چشم‌ها و بیماری‌های زیر ارتباط وجود دارد:

۱. دژنراسیون ماکولای مرتبط با سن

رنگ چشم شما می‌تواند پیش‌بینی‌کننده‌ی سلامت کلی چشم‌هایتان باشد. یک مطالعه‌ی استرالیایی نشان داد که در کسانی که چشم روشن دارند احتمال ابتلا به دژنراسیون ماکولای وابسته به سن ۲ برابر بیشتر است. چون عنبیه‌ی این افراد نمی‌تواند به اندازه‌ی کافی اشعه‌ی ماوراء بنفش خورشید را جذب کند. بنابراین، مقدار زیادی از این اشعه به شبکیه‌ی چشم می‌رسد و به آن آسیب می‌زند. در دژنراسیون ماکولای مرتبط با سن که در دوران سالمندی رخ می‌دهد، ماکولا یا بخش مرکزی شبکیه تخریب می‌شود و بینایی کاهش می‌یابد.

۲. ملانوما (سرطان پوست)

عنبیه‌ی تیره ممکن است با کاهش خطر ابتلا به ملانوما مرتبط باشد. در یک مطالعه که روی حدود ۵۰۰ کودک سفیدپوست ۶ تا ۱۰ ساله انجام شد، محققان نمونه‌‌ی DNA شرکت‌کنندگان را گرفتند و اطلاعات مربوط به مواجهه‌ی آن‌ها با نور خورشید را به‌مدت چهار سال جمع‌آوری کردند. نتیجه‌ی این تحقیق نشان داد که احتمال ایجاد خال در کودکانی که دارای ژن چشم آبی هستند، در مقایسه با کودکان فاقد این ژن، بیشتر است. تعداد خال‌هایی که در دوران کودکی روی پوست ایجاد می‌شوند می‌تواند خطر ابتلا به ملانوما را در بزرگسالی پیش‌بینی کند.

سایر تحقیقات نشان دادند که افراد با چشم آبی یا سبز بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به ملانومای چشم هستند. چرا که در چشم این افراد میزان رنگدانه‌های جذب‌کننده‌ی نور کمتر است. مهم نیست که رنگ چشم‌های شما تیره است یا روشن، در هر صورت ضروری است که با استفاده از عینک آفتابی از آن‌ها در برابر آسیب‌های نور خورشید محافظت کنید. بهترین عینک آفتابی عینکی است که بتواند ۹۹ تا ۱۰۰ درصد اشعه‌ی ماوراء بنفش را مسدود کند.

۳. آندومتریوز

بیماری آندومتریوز

در زنان مبتلا به این بیماری بافتی که به‌طور طبیعی در داخل رحم رشد می‌کند به خارج از آن گسترش می‌یابد. هنگامی که بافت رحم به اندام‌هایی مانند مثانه و روده حمله می‌کند، فرد به آندومتریوز انفیلتراتیو عمقی (DIE) مبتلا می‌شود. رنگ چشم بسیاری از زنان مبتلا به DIE آبی است. کارشناسان بر این باورند که ژن‌های کنترل‌کننده‌ی رنگ چشم ممکن است با ژن‌هایی که باعث DIE می‌شوند مرتبط باشند.

۴. مشکلات مرتبط با کنترل قند خون

یک مطالعه‌ی اروپایی که به بررسی رابطه رنگ چشم و سلامتی پرداخت، نشان داد که ترکیب چشم‌های آبی و پوست روشن می‌تواند شما را در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۱ قرار دهد. برای اینکه علت این موضوع به‌طور دقیق مشخص شود به تحقیقات بیشتری نیاز است.

۵. ویتیلیگو (برص، پیسی یا لک و پیس)

ویتیلیگو یک بیماری خودایمنی است که در مبتلایان به آن سیستم ایمنی بدن به سلول‌های تولیدکننده‌ی رنگدانه حمله می‌کند و رنگ پوست را تغییر می‌دهد. افراد مبتلا به ویتیلیگو ممکن است به سایر بیماری‌های خودایمنی مانند لوپوس، دیابت نوع ۱ و بیماری تیروئید هم مبتلا شوند.

در یک مطالعه، محققان نزدیک به ۳ هزار فرد مبتلا به ویتیلیگو را بررسی و ۱۳ ژن مرتبط با ابتلا با این بیماری را شناسایی کردند. آن‌ها دریافتند که افراد با چشم آبی یا خاکستری کمتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به این بیماری پوستی هستند. کارشناسان بر این باورند که بعضی از ژن‌هایی که در آبی شدن رنگ چشم نقش دارند، خطر ابتلا به ویتیلیگو را کاهش می‌دهند.

۶. از دست دادن شنوایی

تحقیقات درباره‌ی رابطه رنگ چشم و سلامتی نشان می‌دهد که در محیط‌های پرسروصدا، افراد با چشم قهوه‌ای نسبت به کسانی که رنگ چشم‌هایشان آبی است، کمتر دچار مشکلات شنوایی می‌شوند. اعتقاد بر این است که افراد دارای چشم قهوه‌ای ملانین بیشتری در گوش خود دارند که این باعث می‌شود در برابر سروصدا کمی مقاوم‌تر باشند. ملانین رنگدانه‌ای است که رنگ پوست، مو و چشم از آن ناشی می‌شود.

۷. کاتاراکت (آب مروارید)

بیماری آب مروارید

یک مطالعه‌ی استرالیایی نشان داد که اگر رنگ چشم‌های شما قهوه‌ای تیره باشد، زودتر از دیگران به آب مروارید مبتلا می‌شوید. به گفته‌ی محققان، در افراد با چشم قهوه‌ای احتمال ابتلا به این بیماری ۲ برابر بیشتر است. با این حال، به یاد داشته باشید که همه‌ی افراد صرف‌نظر از رنگ چشم‌های خود ممکن است به آب مروارید مبتلا شوند.

۸. تحمل درد

بررسی زنان در اتاق زایمان به دانشمندان در درک ارتباط بین رنگ چشم و توانایی تحمل درد کمک کرده است. در بعضی از تحقیقات مشاهده شد که زنان با چشم تیره در حین زایمان ناراحتی بیشتری را تجربه می‌کنند، بیشتر از سایر افراد به‌دلیل درد از خواب بیدار می‌شوند، در هنگام استراحت یا در حین حرکت کردن درد بیشتری را احساس می‌کنند و به‌دلیل درد بیشتر از دیگران در معرض خطر افسرگی هستند.

۹. مصرف نوشیدنی‌های الکلی

در یک مطالعه روی ۱۲ هزار مرد و زن سفیدپوست، در کسانی که چشم‌های روشن داشتند، در مقایسه با افرادی که رنگ چشم‌های آن‌ها تیره بود، احتمال مصرف الکل و حتی خطر معتاد شدن به آن بیشتر بود. محققان معتقدند که این می‌تواند به ملانین، رنگدانه‌ای که باعث تیره‌تر شدن رنگ چشم می‌شود، مربوط باشد. ملانین در اتصالات الکتریکی بین سلول‌های مغز نقش دارد. اگر میزان ملانین در چشم با مقدار ملانین در مغز مرتبط باشد، افراد با چشم تیره نسبت به محرک‌هایی مانند الکل حساس‌تر هستند و به همین دلیل تمایل کمتری به مصرف آن دارند. با این حال، برای نتیجه‌گیری به تحقیقات بیشتری نیاز است.

کلام پایانی

امروزه مشخص شده است که رنگ چشم می‌تواند خطر ابتلا به بعضی از بیماری‌ها را پیش‌بینی کند. از آنجا که شواهد علمی در این زمینه محدود است و در بسیاری از موارد علت رابطه رنگ چشم و سلامتی به‌طور دقیق مشخص نیست، قبل از نتیجه‌گیری‌ قطعی باید تحقیقات بیشتری پیرامون این موضوع انجام شود.

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منابع: thehealthy, webmd

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه