مشکلات خرید خودرو از فیس‌بوک مارکت

۸ مهر ۱۳۹۹ | ۰۸:۰۰ ۸ مهر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
فیس بوک مارکت

در گذشته اگر می‌خواستید یک مشتری برای اتومبیل خود پیدا کنید باید از روزنامه‌های محلی می‌خواستید تا خودرو شما را آگهی کنند، یا آنکه با تکه نوشته کوچکی پشت شیشه عقب از قصد خود برای فروش اتومبیل خبر می‌دادید؛ برای مثال «تویوتا کرولا مدل ۱۹۸۳ فروشی».

امروزه خرید اتومبیل صرف نظر از مسائل مربوط به امور مالی و بیمه، می‌تواند کمی پیچیده‌تر از گذشته باشد. فیس‌بوک مارکت (Facebook Market Place) و ترید می (Trade Me) از جمله ابزارهای پیش رو برای خرید خودرو هستند.

امروزه بخش تجاری وب‌سایت رسانه‌های اجتماعی، هدف بسیاری از کلاهبرداران قرار گرفته است. یکی از آخرین اتفاقات، مربوط به یک مرد اوکلندی به نام تونی بینگ می‌شود.

دو قیمت متفاوت برای یک خودرو یکسان

او در گفتگو با استاف اظهار می‌دارد که خودروی بی ام و ۳۳۵i مدل ۲۰۰۸ خود را که در سایت ترید می قرار داده بود، در فیس‌بوک مارکت هم با همان مشخصات ولی تحت عنوانی دیگر و با نصف قیمت در معرض فروش قرار گرفته بود.

بینگ می‌گوید: «مشتری با من تماس گرفت و خواستار مذاکره درباره‌ی قیمت تا ۶۰۰۰ دلار شد. این موضوع کمی مرا گیج کرد زیرا آن را با قیمت ۱۵۰۰۰ دلار در سایت ترید می قرار داده بودم.»

فیس بوک مارکت

در نهایت متوجه شدم که مشتری درباره‌ی لیست آگهی درج شده در فیس‌بوک صحبت می‌کند که من هیچ اطلاعی راجع به آن نداشتم.

کمی نا امید کننده است که تا الان کسی نتوانسته در این رابطه اقدامی کند. نگرانی من بیشتر مربوط به افرادی است که ممکن است از این طریق متضرر شوند و برای خرید خودروی من پولی پرداخت کنند.

کلاهبرداری بی‌بازگشت

در واقع در صورت کلاهبرداری، مبلغ پرداختی آن ها هیچ برگشتی نخواهد داشت و تنها راه تماسی که می‌توانند با من داشته باشند مربوط به صفحه ی من در سایت ترید می یا ثبت نام خودرو است.

اگرچه وب‌سایت‌های طبقه‌بندی‌شده‌ای همچون ترید می و ای بی (eBay) دارای شبکه ایمنی گسترده برای خریداران و فروشندگانی هستند که هدف کلاهبرداری قرار می‌گیرند، فیس‌بوک مارکت به آن اندازه منظم و پیچیده نیست.

برای مثال، بینگ حتی پس از تماس با سیف نت، پلیس و فیس‌بوک، همچنان در حال تلاش برای حذف آگهی جعلی وسیله‌ی نقلیه خود بود.

راه‌های فرار از کلاهبرداری در فیس‌بوک مارکت

برخلاف فیس‌بوک، سایت‌هایی مانند ترید می، دارای سیستم ثبت بازخورد و گزینه های مربوط به پرداخت، مانند خدمات پس از پرداخت هستند که در صورت رضایت نداشتن مشتری از محصول، می‌تواند به صورت خودکار باز پرداخت را انجام دهد.

البته اگرچه فیس‌بوک مارکت کاملا عالی نیست ولی دارای راه‌هایی برای کسب اطمینان از خرید بدون کلاهبرداری است.

به طور کلی در مواجه با آگهی های مجازی بهتر است در هنگام خرید خودرو از صحت عملکرد اتومبیل مطابق‌ توضیحات، اطمینان حاصل نمایید. همچنین مطمئن شوید که صاحب آگهی خودرو و خودرو بهم مرتبط هستند‌. قبل از اقدام به خرید، درباره‌ی وسیله مذکور تحقیق کنید تا بدانید دنبال چه نوع خودرویی هستید و هرگاه دچار کوچکترین سوء ظن شدید از خرید آن صرف نظر کنید.

منبع: AUTOCAR

برچسب‌ها :
دیدگاه شما