فیسبوک حداقل ۱۰ میلیارد دلار تا پایان سال برای پروژه‌ی متاورس هزینه می‌کند

۶ آبان ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
فیسبوک متاورس

با توجه به جدیدترین اخبار منتشر شده پیرامون برنامه‌های فیسبوک برای سال‌های آینده به نظر می‌رسد این شرکت قصد دارد امسال چیزی حدود ۱۰ میلیارد دلار روی پروژه‌ی متاورس سرمایه‌گذاری کند. البته این تمام ماجرا نیست چرا که در ظاهر شرکت آمریکایی می‌خواهد طی سال‌های آتی مبلغ بیشتری را هم برای این کار هزینه کند.

به نقل از وب‌سایت The Verge، به نظر می‌رسد فیسبوک می‌خواهد سرمایه‌گذاری هنگفتی روی پروژه‌ی متاورس انجام دهد. مبلغی که فعلا برای امسال روی این پروژه سرمایه‌گذاری خواهد شد ۱۰ میلیارد دلار است اما به نظر می‌رسد این شرکت می‌خواهد طی سال‌های پیش رو این رقم را افزایش دهد.

قبل از اینکه به جزئیات این موضوع بپردازیم باید تعریفی از متاورس هم داشته باشیم که با مفهوم آن آشنایی پیدا کنید. متاورس به مجموعه‌ای از جهان‌های مجازی گفته می‌شود که کاربر در آن می‌تواند با افرادی که به صورت فیزیکی در کنارش حضور ندارند ارتباط برقرار کند. انجام یک سری کارها نظیر بازی کردن،‌ تماشای فیلم و سریال و یا محتوای صوتی، خرید و بسیاری چیزهای دیگر از طریق متاورس قابل انجام است. دقیقا مشابه کاری که از طریق اینترنت انجام می‌دهید با این تفاوت که در اینترنت همه چیز دو بعدی است اما در متاورس تمام این کارها در فضایی سه‌بعدی صورت می‌گیرد تا حس و حال حضور در یک دنیای واقعی به شما القا شود.

اگر تجربه‌ی انجام بازی‌هایی نظیر Second Life را داشته باشید احتمالا می‌دانید که شکلی از متاورس در آن قابل مشاهده است. یعنی کاربر هر لحظه که تصمیم بگیرد می‌تواند وارد مکان و زمانی شود که به صورت فیزیکی در آن‌ها حضور ندارد و مشغول صحبت با افرادی شود که در نزدیکی او نیستند. البته تفاوت که متاورس با بازی‌هایی نظیر Second Life و Sims دارد این است که به‌جای اینکه یک کاراکتر را در طول بازی هدایت کنید، این‌بار آواتاری از خود کاربر در دنیای مجازی به تصویر کشیده می‌شود.

بنابراین به نظر می‌رسد متاورس آینده‌ی دنیای فناوری خواهد بود و زاکربرگ هم با علم بر این موضوع می‌خواهد سرمایه‌گذاری زیادی جهت توسعه و پیشرفت آن انجام دهد. فیسبوک در بیانیه‌ی خود هم به این موضوع اشاره کرد و واقعیت افزوده و دنیای مجازی را آینده‌ی تجربه‌ی آنلاین خطاب کرد. در نتیجه طی سال‌های آینده به احتمال بسیار فراوان شاهد افزایش کاربرد و همچنین کاربران محصولاتی نظیر عینک واقعیت افزوده خواهیم بود.

در نتیجه‌ی این تصمیم فیسبوک، تیم توسعه و طراحی هدست واقعیت مجازی Oculus به تمرکز اصلی شرکت آمریکایی بدل خواهد شد. حتی زاکربرگ هم طی چند ماه گذشته به صورت مداوم از متاورس صحبت می‌کرد و پیش‌بینی می‌شد که روزی چنین خبری را بشنویم. فیسبوک از راه تبلیغات برای پروژه‌ی متاورس درآمد هنگفتی کسب کرد و همین موضوع برای سرمایه‌گذاران نشان‌دهنده‌ی این است که باید به این سمت و سو رو بیاورند.

فیسبوک در روز پنج‌شنبه‌ی همین هفته قصد دارد رویداد ویژه‌ای را برگزار کند که هنوز به صورت کامل از محتوای این رویداد خبری نداریم اما انتظار می‌رود فیسبوک از برنامه‌های خود برای پروژه‌ی متاورس و آینده‌ی این فناوری رونمایی کند.

منبع: The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه