فیسبوک «سمی» بودن اینستاگرام برای نوجوانان را نمی‌پذیرد

۶ مهر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
اینستاگرام

حدود دو هفته قبل روزنامه‌ی وال استریت ژورنال بر اساس اطلاعات داخلی فیسبوک گزارشی منتشر کرد که در آن بیان شد که اینستاگرام آسیب‌های روحی حدود یک سوم از دختران نوجوان را افزایش می‌دهد. به نظر می‌رسد این گزارش بر مبنای پژوهشی داخلی نوشته شده که توسط رییس بخش پژوهش‌های فیسبوک صورت گرفته است. با این حال این مقام ارشد فیسبوک مدعی شده که توصیف وال استریت ژورنال از این اطلاعات درست نیست.

روزنامه‌ی وال استریت ژورنال طی ماه‌های گذشته بر مبنای پژوهش‌های داخلی فیسبوک گزارش‌های مختلفی درباره‌ی این شبکه اجتماعی و زیرمجموعه‌های آن منتشر کرده است. در این گزارش جدید به طور مشخص به تأثیرات اینستاگرام بر آسیب‌های روحی نوجوانان، به‌خصوص دختران نوجوان، پرداخته شده است. این روزنامه مدعی شده که فیسبوک به‌خوبی از تأثیرات منفی محصولاتش بر نوجوانان آگاهی دارد ولی این موضوع در اولویت‌های این شرکت قرار ندارد.

فیسبوک محتوای ذکر شده در این گزارش را رد کرد ولی قرار است رییس جهانی امنیت فیسبوک روز پنجشنبه در برابر یکی از کمیته‌های مجلس سنا حاضر شود تا به ادعاهای مطرح شده در این گزارش و برنامه‌های اینستاگرام برای راه‌اندازی پلتفرم مختص کودکان پاسخ دهد.

اینستاگرام

رییس بخش پژوهش‌های فیسبوک بسیاری از موضوعات مطرح شده در گزارش وال استریت ژورنال از جمله معتاد شدن نوجوانان به اینستاگرام را رد کرده و در عوض تمام تمرکز خود را بر اهمیت پایین این پژوهش معطوف کرده است. او می‌گوید این پژوهش فقط ۴۰ نفر شرکت‌کننده داشته که برای پلتفرمی که بیش از ۱ میلیارد نفر از آن استفاده می‌کنند، چنین تعداد نفراتی برای نظرسنجی و پژوهش بسیار پایین است.

متأسفانه نه فیسبوک، نه اینستاگرام و نه رییس بخش پژوهش‌های فیسبوک هیچگونه داده‌ای که حرف‌های آن‌ها را ثابت کند، منتشر نکرده‌اند. بدون انتشار داده‌های موثق، رد کردن گزارش وال استریت ژورنال و پذیرفتن حرف‌های مدیر ارشد فیسبوک کار بسیار دشواری است. در ضمن باید خاطرنشان کنیم این اولین باری نیست که به تأثیرات منفی و مخرب اینستاگرام بر سلامت روحی نوجوانان پرداخته می‌شود که به نظر می‌رسد این موضوع همچنان در اولویت‌های فیسبوک قرار ندارد.

منبع: The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه