فیسبوک سرانجام برای ۶ ساعت قطعی سرور‌هایش دلیلی اعلام کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
فیسبوک

فیس‌بوک شب گذشته با انتشار یک پست اعلام کرده که علت قطعی ۶ ساعته سرور‌های خود که منجر به اختلال در واتس‌اپ، اینستاگرام و مسنجر فیس‌بوک نیز شد تغییر در تنظیمات روتر‌های شبکه بوده و اخبار مربوط به هک شدن اطلاعات کاربرانش صحت ندارد. توضیحات مدیران ارشد فیس‌بوک اطلاعات زیادی را در اختیار ما قرار نمی‌دهد. این شرکت بیان کرده که این اختلال در ترافیک شبکه، بر نحوه‌ی ارتباط مراکز داده‌های ما تأثیر متقابلی گذاشت و خدمات ما را در سراسر جهان متوقف کرد.

مارک زاکربرگ، مدیرعامل شرکت فیس‌بوک ضمن عذرخواهی بابت این قطعی ۶ ساعته اعلام کرده که مشکل این پلتفرم‌ها حل شده است. او افزود:« برای این اتفاق بسیار متاسفم، ما می‌دانیم که شما کاربران چقدر به خدمات ما اعتماد دارید تا با استفاده از آن‌ها بتوانید با افرادی که دوسشان دارید ارتباط برقرار کنید.»

صدها میلیون کاربر شبکه‌های اجتماعی شرکت فیسبوک در سراسر جهان دوشنبه، ۴ اکتبر از بروز یک اختلال گسترده در مجموعه برنامه‌های شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک و پیام‌رسان‌های واتس‌اپ، اینستاگرام، و مسنجر فیسبوک خبر دادند. به‌دنبال بروز این اختلال گسترده، دسترسی میلیون‌ها کاربر به این شبکه‌های اجتماعی قطع شد. این اختلال نه تنها در شبکه اجتماعی فیسبوک و تمام پیام‌رسان‌های زیر مجموعه این شرکت ایجاد شد، بلکه باعث از کار افتادن سایت‌های دیگری مانند تیک‌توک، آمازون و گوگل نیز شد.

قطعی فیس‌بوک

این قطعی حدود ساعت ۱۱ و ۴۰ دقیقه صبح دوشنبه به وقت نیویورک آغاز شد و مشکلات گسترده‌ای را برای شرکت فیس‌بوک به دنبال داشت. این بدترین قطعی فیس‌بوک از سال ۲۰۱۹ بود، زمانی که سایت بیش از ۲۴ ساعت قطع بود. حتی کارکنان این شرکت هم قادر به ارتباط با یکدیگر نبودند و به‌ناچار از ایمیل برای ارتباط استفاده می‌کردند.

به نظر می‌رسد که این مشکلات از یک به‌روزرسانی اشتباه صورت گرفت و باعث ناپدید شدن این پروتکل مسیریاب شد. ناپدید شدن BGP فیس‌بوک از اینترنت، موجب شد تا سرویس‌های DNS نتوانند IP سرورهای فیس‌بوک را پیدا کننند که نتیجه این امر این چنین شد که کاربران هم امکان وصل شدن به سرورهای فیس‌بوک را در زمان قطعی نداشتند. طبق گفته‌ی یکی از مدیران فیس‌بوک در اشتباهی بزرگ، آپدیتی که مهندسان فیس‌بوک دیشب برای این شبکه ارسال کردند باعث به وجود آمدن مشکلاتی در تنظیمات سرور‌های شبکه فیس‌بوک شده بود.

منبع: TheVergeبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما