کابین چشم‌نواز هواپیمای فالکون ۶X جایزه‌ی برتر طراحی داخلی را کسب کرد

۴ مهر ۱۳۹۹ | ۱۹:۳۱ ۵ مهر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
طراحی داخلی کابین هواپیمای فالکون 6X

شرکت هواپیماسازی «داسو اویشن» (Dassault Aviation) موفق شد «جایزه‌ی بین‌المللی هوانوردی و قایق‌های تفریحی» را برای طراحی داخلی کابین هواپیمای فالکون ۶ایکس از آن خود کند.

هواپیمای فالکون ۶ایکس (Falcon 6X) که انتظار می‌رود پرواز خود را از سال آینده آغاز کند و از سال ۲۰۲۲ (۱۴۰۱ خورشیدی) وارد فاز خدمات‌دهی تجاری شود، بزرگترین سطح مقطع و در نتیجه یکی از راحت‌ترین فضاهای داخلی را در میان هواپیماهای تجاری خصوصی (Business Jet) دارد.

جایزه‌ی بین‌المللی هوانوردی و قایق‌های تفریحی (International Yacht & Aviation Award) هر ساله به طراحی‌های الهام‌بخش و نوآورانه در این حوزه داده می‌شود و متخصصان این صنعت، طراحی‌های برتر را انتخاب می‌کنند.

«اریک تراپیر» (Eric Trappier) مدیرعامل داسو اویشن در این زمینه گفت: «این جایزه نشان‌دهنده‌ی شیوه‌ی ابتکاری ما در طراحی کابین داخلی فالکون ۶ایکس است که از یک بهبود ساده در طراحی فراتر رفته است. مهندسان ما با بازخوردهای گسترده از مشتریان، کل فرآیند طراحی را با درنظر گرفتن رویکرد طراحی حسی که تجربه‌ی پرواز مسافران را کاملا دگرگون می‌کند، بازتعریف کردند.»

نمای بیرونی هواپیمای فالکون 6X

طرحی از نمای بیرونی هواپیمای فالکون ۶X
Credit: Dassault Aviation

مفهوم «طراحی حسی» هوا، نور و صدا را برای به حداکثر رساندن سلامتی و راحتی مدیریت می‌کند. در فالکون ۶ایکس، به‌کارگیری این روش بر روی مواد، بافت‌ها و پوشش‌ها و همچنین چیدمان، مبلمان، نورپردازی داخلی، رنگ‌بندی و خطوط کابین اثر خود را نشان می‌دهد.

به گفته‌ی داسو اویشن، نتیجه‌ی این طراحی یک کابین لوکس با خطوط ممتد، طراحی مبلمان ابتکاری، سطوح صاف و فناوری نور مخفی است که یک فضای داخلی دنج و بدون شلوغی را ارئه می‌دهد. چیزی که برای افزایش احساس وسعت فضا، بهبود بهره‌وری و آرامش طراحی شده است.

این هواپیما که طراحی آن از سال ۲۰۰۶ آغاز شده، با طول ۲۵٫۶۸ متر قابلیت حمل ۱۶ مسافر را دارد و از دو موتور توربوفن «پرت اند ویتنی» (Pratt & Whitney) بهره می‌گیرد. تصاویر کابین داخلی این هواپیما را در اینجا مشاهده می‌کنید.

طراحی صندلی‌های هواپیمای فالکون 6X
رنگ‌های به‌کار رفته در هواپیمای فالکون 6X
نمای درونی هواپیمای فالکون 6X
میزهای پذیرایی هواپیمای فالکون 6X
بار هواپیمای فالکون 6X
مواد مورد استفاده در کابین هواپیمای فالکون 6X
دسته‌های منحصربه‌فرد صندلی‌های هواپیمای فالکون 6X
طراحی داخلی هواپیمای فالکون 6X

عکس کاور: نمایی از کابین داخلی هواپیمای فالکون ۶ایکس

Credit: Dassault Aviation

منبع: AIN Online

برچسب‌ها :
دیدگاه شما