پرفروش‌های فیدیبو؛ تلاش‌هایی برای خوب و موفق زندگی کردن!

۲۹ تیر ۱۴۰۰ | ۱۸:۰۰ ۱ مرداد ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۸ دقیقه
پرفروش

فیدیبو هر هفته پرفروش‌ترین کتاب‌های خود را برای علاقه‌مندان معرفی می‌کند و این روشی برای تشویق عموم مردم به کتاب‌خوانی است. درباره‌ی اهمیت و نقش کتاب، مقاله‌های بسیاری نوشته شده است و حرف‌های زیادی گفته شده است اما باید بدانیم که برای فرهنگ‌سازی در این خصوص ابتدا نیاز داریم خودمان کتاب بخوانیم و سرانه‌ی مطالعه را بالا ببریم. شروع کتاب‌خوانی شرط لازم است، اما کافی نیست.

مثلا می‌شود مهارت‌های مطالعه را توسط افراد کتاب‌خوان حرفه‌ای آموزش ببینیم و یا رسانه باشیم و رسانه بودن را تبلیغ کنیم. می‌توانیم درباره‌ی کتاب‌هایی که خوانده‌ایم در اینستاگرام بنویسیم یا با دوستانمان صحبت کنیم یا حتی به چالش‌های کتاب‌خوانی بپیوندیم و با سلیقه‌های جمعی آشنا شویم؛ در نهایت اگر به هیچ کدام از روش‌های گفته شده دسترسی نبود، می‌توان هر هفته با اعلام پرفروش‌ترین کتاب‌های فیدیبو همراه شد و از این سلسله مقالات هفتگی کمک گرفت.

۱. اثر مرکبپرفروش‌های فیدیبو

دارن هاردی برجسته‌ترین مربی موفقیت امروز است که بیش از ۲۰ سال در صنعت رشد و موفقیت شخصی، رهبر اصلی کسب و کارها بوده است. او سه شبکه‌ی موفق تلویزیونی دارد و به مدت هشت سال ناشر، ویراستار و بنیان‌گذار مجله‌ی موفقیت بود.

دارن هاردی یکی از سخنران‌های برتر در زمینه‌ی موفقیت است و در این زمینه کتاب «اثر مرکب» او به یکی از کتاب‌های پرفروش تبدیل شده است.

اثر مرکب بر این اصل استوار است که تصمیم‌های شما، سرنوشت شما را شکل می‌دهند. تصمیمات کوچک و روزمره، شما را به زندگی دلخواه‌تان می‌کشاند یا به طور پیش‌فرض به یک فاجعه تبدیل می‌شود. کتاب اثر مرکب، جوهره‌ای از اصول اساسی است که افراد را به سمت خارق‌العاده ترین دستاوردشان در تجارت، زندگی و روابط هدایت می‌کند. این کتاب قدم به قدم همراه شما می‌آید و به شما امکان می‌دهد تا موفقیت خود را چندین برابر کنید، پیشرفت خود را ترسیم کرده و به هر آرزویی که دارید برسید. اگر مصرانه به دنبال زندگی موفقی هستید، از قدرت اثر مرکب برای رسیدن به موفقیت مد نظر خود استفاده کنید.

در قسمتی از کتاب اثر مرکب با ترجمه لطیف احمدپور و میلاد حیدری می‌خوانیم:

ما همه می‌توانیم انتخاب‌های بسیار خوبی داشته باشیم. ما می‌توانیم همه چیز را کنترل کنیم. این در توانایی ماست که همه چیز را تغییر دهیم. به جای اینکه غرق در گذشته شویم، باید دوباره انرژی خود را جمع کنیم، می‌توانیم از تجربیات گذشته برای حرکت‌های مثبت و سازنده استفاده کنیم.

خرید کتاب اثر مرکب از فیدیبو

۲. هنر خوب زندگی کردنپرفروش‌های فیدیبو

تا حالا شده…
· زمان بیش از حد طولانی برای ارائه پاورپوینت صرف کنید؟
· چیزی را که باعث خوشحالی شما می‌شود، فراموش کنید؟
· نتوانسته باشید به یک هدف بلند مدت برسید؟
· از صف، مالیات یا بلیط پارکینگ عصبانی شوید؟
· عهدی را بشکنید که می‌دانید باید به آن عمل کنید؟

از طلوع تمدن تا به حال، ما از خود می‌پرسیدیم زندگی خوب به چه معناست؟ چگونه باید زندگی کنیم؟ زندگی خوب چیست؟ نقش سرنوشت چیست؟ نقش پول چیست؟ آیا داشتن یک زندگی خوب مساله‌‌ای ذهنی است یا بیشتر به رسیدن به اهداف مربوط می‌شود؟ آیا بهتر است به طور فعال به دنبال خوشبختی باشیم یا صرفا از جلوگیری کنیم؟

هر نسلی این سوالات را از نو مطرح می‌کند و به نوعی پاسخ‌ها همیشه ناامید کننده هستند. چرا؟ زیرا ما دائما در جست‌وجوی یک اصل واحد و یک قانون واحد هستیم. پاسخ ساده‌ای در کار نیست، آنچه ما نیاز داریم مجموعه‌ای از مدل‌های ذهنی‌ و راهنمای زندگی عملی است.

در کتاب هنر خوب زندگی کردن، پنجاه و دو میان‌بر فکری برای فکر بهتر و تصمیم‌گیری بهتر، در خانه و محل کار پیدا خواهید کرد. آن‌ها ممکن است زندگی خوب شما را تضمین نکنند، اما فرصت بیشتری به شما می‌دهند. کتاب هنر خوب زندگی کردن نوشته‌ی رولف دوبلی، مجموعه‌ای است که برای زندگی عملی طراحی شده است.

این کتاب با صدای عادل فردوسی‌پور یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های این هفته‌ی فیدیبو است.

در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم:

«در کنار پذیرش بی‌قیدوشرط، به یک جعبه‌ی سیاه هم احتیاج دارید. جعبه‌ی سیاه خودتان را بسازید. هر وقت که تصمیم بزرگی می‌گیرید، آن چه را که در فکرتان می‌گذرد یادداشت کنید؛ فرضیات، سلسله افکار و نتیجه‌گیری‌هایتان را. اگر تصمیمتان درنهایت به دردنخور از آب درآمد به اطلاعات ثبت‌ شده‌ی پروازتان نگاه کنید (قرار نیست که این یکی هم ضد حادثه ساخته شده باشد، یک دفترچه هم کفایت می‌کند)، و دقیق تحلیل کنید چه چیزی باعث بروز اشتباه شده است. به همین سادگی. با تشریح هر افتضاحی که به بار آورده‌اید، زندگی‌تان بهتر می‌شود. اگر نتوانید اشتباهاتتان را شناسایی کنید، یا دنیا را درک نکرده‌اید یا اين که خودتان را نشناخته‌اید. به عبارت دیگر اگر نتوانید تشخیص دهید کجا قدمی به اشتباه برداشته‌اید، دوباره با صورت به زمین خواهید خورد. پافشاری‌تان روی این تحلیل‌ها درنهایت نتیجه‌بخش خواهد بود.»

خرید کتاب هنر خوب زندگی کردن از فیدیبو

۳. هنر شفاف اندیشیدنپرفروش های فیدیبو

انسان‌ها حتی اگر به وضوح بدانند که چه نیازی دارند، باز هم وقت تصمیم‌گیری دچار خطا و اشتباه می‌شوند. روان‌شناسان و دانشمندان علوم مغز و اعصاب از این مواد قابل درک انسانی، تعصبات و تله‌های تفکر به‌عنوان «خطاهای شناختی» یاد می‌کنند. ما برای مشکلات بزرگ و کوچک، در انواع شرایط این خطاها را مرتکب می‌شویم.

«چرخش رفتاری» در علوم اعصاب و اقتصاد در بیست سال گذشته، درک ما از نحوه‌ی فکر کردن و تصمیم‌گیری را افزایش داده است. کتاب هنر شفاف اندیشیدن نشان می‌دهد که چگونه خطاهای سیستماتیک تفکر ما را خراب می‌کنند و تحت چه شرایطی فرایندهای فکری ما بهترین و بدترین عملکرد را دارند. این کتاب همچنین نظریه‌های قانع‌کننده‌ای را درباره‌ی اینکه چرا تفکر ما دچار انحراف شده‌ است، ارائه می دهد. هنر شفاف اندیشیدن با نهایت ظرافت مشخص می‌کند که دقیقا چه اتفاقی می‌افتد که ما به روشنی فکر نمی‌کنیم و تصمیم‌های عجولانه می‌گیریم.

هنر شفاف اندیشیدن نتیجه‌ای جالب از این خطاهای شناخته‌شده به وسیله‌ی تفکر سیستماتیک است. این کتاب در ۱۰۰ فصل کوتاه سازماندهی شده است که هر یک شامل یک خطای شناختی، یک سوگیری یا ابتکار است.

این کتاب در ایران بیشتر به دلیل حضور عادل فردوسی‌پور به شهرت رسیده است. عادل فردوسی‌پور مجری ورزشی محبوب ایرانی که در زمینه‌ی ترجمه هم فعال است، عضوی از تیم ترجمه کتاب هنرشفاف اندیشیدن است. کتاب هنر شفاف اندیشیدن را می‌توانید با صدای عادل فردوسی پور بشنوید. این کتاب در بخش صوتی جزو پرفروش‌های هفته‌ی فیدیبو قرار گرفته است.

در قسمتی از کتاب «هنر شفاف اندیشیدن» می‌خوانیم:

«کمی بعد، متوجه شد تسلیم یک توهم شده. شناگران حرفه‌ای به این خاطر که با شدت تمرین می‌کنند بدن‌هایشان زیبا نمی‌شود، بلکه بخاطر اندام مناسب‌شان است که شناگران خوبی می‌شوند. فرم کلی بدن آن‌ها یکی از عوامل انتخابشان است، نه نتیجه‌ی فعالیت‌های ورزشی شان. به همین ترتیب، مدل‌های زن در تبلیغات لوازم آرایشی شرکت می‌کنند و به همین خاطر خیلی دیگر از خانم ها فکر می‌کنند به دلیل استفاده از این است که آن‌ها زیبا شده‌اند، اما این لوازم آرایش نیست که آن‌ها را شبیه مدل‌ها کرده. خیلی ساده است« مدل‌ها جذاب به دنیا می‌آیند و تنها به همین دلیل است که از آن‌ها در تبلیغات لوازم آرایش استفاده می‌کنند. در مورد شناگرها هم همین قضیه صدق می‌کند. زیبایی یک عامل انتخاب است، نه نتیجه‌ی آن»

خرید کتاب هنر شفاف اندیشیدن از فیدیبو

۴. کتاب چهارمیثاقپرفروش فیدیبو

کتاب صوتی چهار میثاق با صدای نیما رئیسی از پرفروش‌های این هفته‌ی فیدیبو است. این کتاب تا چندین سال پس از انتشارش، در لیست پر‌فروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز قرار داشت.

چهار میثاق از باور‌های سرخپوستی دون میگوئل روئیز نشأت می‌گیرد و به نوعی آموزه‌های سرخپوستان تولتِک است و از چهار باوری که انسان‌ها را شاد و رنج آن‌ها را کاهش می‌دهد سخن می‌گوید.

هزاران سال پیش، در تمام خطه‌ى جنوبى مکزیکو، تولتک‌ها را زنان و مردان خردمند مى‌دانستند. مردم‌شناسان از تولتک‌ها به‌عنوان قوم یا نژاد سخن گفته‌اند، اما در واقع تولتک‌ها دانشمندان و هنرمندانى بودند که جامعه‌اى تشکیل دادند تا به کشف و حفظ معرفت معنوى و آیین‌هاى باستانى بپردازند.

اولین میثاق این اثر می‌گوید که با کلام خود گناه نکنید. میثاق دوم از چهار میثاق می‌گوید که هیچ چیز را به خود نگیرید. میثاق سوم می‌گوید که تصورات باطل نکنید و در نهایت میثاق چهارم درباره‌ی این است که همیشه بیشترین تلاشتان را بکنید. این اثر نقشه‌ی راهی به سوی روشنایی و آزادی است.

میگوئل روئیز، نویسنده‌ی کتاب، سال‌ها به‌عنوان یک جراح مشغول به کار بود و در حرفه‌ی پزشکی فردی متخصص محسوب می‌شد. تا اینکه طی یک حادثه دچار تصادف شد. او از این تصادف زنده بیرون آمد و سلامتی خود را بازیافت و تصمیم گرفت برای رهایی از درگیری‌های ذهنی، نزد مادربزرگ خود آموزه‌های شَمَنی را فرا بگیرد. این آموزه‌ها ریشه در فرهنگ سرخ‌پوستان داشت و در واقع شَمَن به شخصی گفته می‌شد که سایرین را راهنمایی می‌کند تا بر محدودیت‌هایشان غلبه کنند. در نتیجه می‌توان گفت که آموزه‌های شمنی به روئیز کمک کرد تا خود را از بند محدودیت‌های ذهنی و روحی برهاند. دون میگوئل کتاب چهار میثاق را پس از یاد گرفتن آموزه‌های شمنی از مادربزرگش و با توجه به تجربیات و دانش پزشکی خود نوشته است.

خرید کتاب چهار میثاق از فیدیبو

۵. تختخوابت را مرتب کنتختخوابت را مرتب کن

کتاب «تختخوابت را مرتب کن» بر اساس سخنرانی الهام بخش ژنرال بازنشسته‌ی نیروی دریایی اچ. مک ریون است. این کتاب برای مدت‌ها جزو لیست پرفروش‌های نیویورک‌تایمز قرار گرفت و این هفته در لیست ده کتاب پرفروش هفته‌ی فیدبیو جای گرفته است. چکیده‌ی اصلی این کتاب می گوید که اگر می‌خواهید دنیا را تغییر دهید، با مرتب کردن تختتان شروع کنید.

سال ۲۰۱۴، ژنرال ویلیام اچ. مک ریون در دانشگاه تگزاس در آستین سخنرانی کرد. در این سخنرانی از آموزه‌های خود در نیزوی دریایی الهام گرفت و با کمک نظم و ساختار زندگی در ناو‌های دریایی، راهکاری برای رسیدن به موفقیت ارائه داد.

این سخنرانی با بیش از ده میلیون بازدید، همه‌گیر شد و بعدا بر اساس همان سخنرانی کتاب «تختت را مرتب کن» به انتشار رسید.  مک ریون در این کتاب داستان‌هایی از زندگی خود و افرادی را که در طول خدمت سربازی خود با آن‌ها روبرو شده‌اند، بازگو می‌کند. سرگذشت کسانی که به سختی کار می‌کردند و با دلسوزی، اراده، عزت و شجاعت تصمیمات سخت می‌گرفتند. این کتاب راه‌کارهای ساده ولی تاثیرگذاری ارائه می‌دهد که به شما در راه رسیدن به موفقیت کمک می‌کند.

خرید کتاب تختخوابت را مرتب کن از فیدیبو

۶. مردی به نام اوهپرفروش فیدیبو

در نگاه اول، اوه تقریبا بدقلق‌ترین مردی است که تاکنون ملاقات کرده‌اید. اوه فکر می‌کند دور تا دورش را یک مشت احمق پر کرده‌اند. در واقع کتاب «مردی به نام اوه» سرگذشت پیرمردی است که بعد از فوت همسرش در تنهایی به سر می‌برد و ارتباط خوبی با دنیای پیرامونش ندارد. اوه به فکر خودکشی است و در این مسیر اتفاقاتی می‌افتد که از خودکشی منصرف می‌شود. داستان این کتاب برای ما ایرانی‌ها از آن‌جایی جذاب‌تر می‌شود که خانواده‌ای ایرانی همسایه‌ی اوه می‌شوند. با اینکه اولین ارتباط اوه و این خانواده ناخوشایند است، اما در ادامه ماجراهای جالبی پیش می‌آید. «مردی به نام اوه» یک داستان خنده‌دار، مهیج و سرشار از احساس است.

فردریک بکمن یک وبلاگ‌نویس، ستون‌نویس و نویسنده‌ی سوئدی است. فردریک بکمن متولد ۱۹۸۱ در استکهلم است و اولین کتاب خود به نام «مردی به نام اوه» را در سال ۲۰۱۲ منتشر کرد. این کتاب در بین اسکاندیناوی پرفروش کتاب شد که بیش از نیم میلیون نسخه فروش داشته است. در سال ۲۰۱۵ هم فیلم «مردی به نام اوه» بر اساس همین کتاب ساخته شد و رتبه ۷.۷ imdb را از آن خود کرده است. رمان دوم فردریک، «مادربزرگ سلام رساند و گفت متاسف است» هم جزو کتاب‌های پرفروش بود.

در قسمتی از کتاب مردی به نام اوه با ترجمه الناز فرحناکیان می‌خوانیم:

«دوست داشتن و دل باختن یک نفر شبیه این است که آدم به یه خونه جدید اسباب‌کشی کنه! اولش آدم عاشق همه چیزهای جدید میشه، هر روز صبح از چیزهای جدیدی که داره شگفت زده میشه که یکباره مال خودش شده‌اند اما مدام میترسه یکی بیاد توی خونه و بهش بگه که یه اشتباه بزرگ کرده و اصلاً نمیتونسته پیش بینی کنه که یه روز خونه به این قشنگی داشته باشه، ولی بعد از چند سال نمای خونه خراب میشه، چوب‌‌اش در هر گوشه و کناری ترک می‌خورن و آدم کم کم عاشق خرابی‌های خونه میشه. آدم از همه سوراخ سنبه‌ها و چم و خم‌هایش خبر داره. آدم میدونه وقتی هوا سرد میشه، باید چیکار کنه که کلید توی قفل گیر نکنه، کدوم قطعه های کف پوش تاب میخوره وقتی آدم پا رویشان می‌گذاره و چه جوری باید در کمدهای لباس را باز کنه که صدا نده و همه اینا رازهای کوچکی هستن که دقیقا باعث میشن حس کنی توی خونه خودت هستی و به اونجا تعلق داری.»

خرید کتاب مردی به نام اوه از فیدیبو

۷. در باب حکمت زندگیدر باب حکمت زندگی

آرتور شوپنهاور (۱۸۶۰-۱۷۸۸) فیلسوف برجسته‌ی آلمانی که فلسفه را تحت تأثیر اندیشه‌های خود قرار داد. شوپنهاور شاگرد کانت بود و عامل قابل توجهی در شکل‌گیری تفکر نیچه بود. رد ایده‌آل‌گرایی معاصران و پذیرفتن انواع عملی ماتریالیسم از مهم‌ترین کمک‌های شوپنهاور در زمینه‌ی فلسفه است.

شوپنهاور در کتاب «در باب حکمت زندگی» از قدرت فردی اراده و بحث و گفتگو مستقل و مستدل حرف به میان می‌آورد و درباره‌ی تمایل انسان‌ها به کارهای غیرمنطقی، زنان، زندگی و ارتباط انسان با خود، صحبت می‌کند . این نویسنده راه‌های تنظیم زندگی برای بدست آوردن بالاترین درجه‌ی لذت و موفقیت را بررسی می‌کند، رهنمودهایی را برای دستیابی به این روش کامل و غنی از زندگی ارائه می‌دهد و توصیه می‌کند که حتی کسی که یک زندگی خوب گذرانده باید همیشه آرزوی داشتن دستاوردهای بزرگ‌تر و موفقیت‌های بیشتر را داشته باشد.

این کتاب با زبانی ساده و راحت از فلسفه حرف می‌زند و از سرنوشت انسان در زندگی سخن به میان می‌آورد. کتاب «در باب حکمت زندگی» این هفته جزو لیست پرفروش های فیدیبو قرار دارد.

در قسمتی از کتاب «در باب حکمت زندگی» می‌خوانیم:

«می‌بینم که بسیاری از مردم، سخت‌کوش چون مورچگان، از صبح تا شب در پی افزودن ثروت خویش‌اند. این‌ها چیزی فراتر از افق تنگی که ابزار رسیدن به این هدف را در بر می‌گیرد، نمی‌شناسند:
ذهنشان خالی است و در نتیجه پذیرای هیچ چیز دیگری نیست. این‌‌ها به عالی‌ترین لذت‌ها که لذت‌های ذهنی است دسترسی ندارند و بیهوده می‌کوشند تا لذت‌های فرّارِ حسّی را که مستلزم وقت کم، اما پول زیاد است و آن را گاهی بر خود روا می‌دارند، جانشین آن لذت‌‌های دیگر کنند و سرانجام، اگر بخت یاری آنان را کند، حاصل زندگی‌شان این خواهد بود، که تَل بزرگی از پول را، یا برای افزودن، یا برای به باد دادن، به وارثین خود واگذارند. بنابراین، چنین زندگانی که با قیافه‌ای جدّی و حالتی حاکی از اهمیت سپری شده باشد به همان اندازه ابلهانه است که زندگانی کسانی که نمادش کلاه زنگوله‌دار است.»

خرید کتاب در باب حکمت زندگی از فیدیبو

۸. بیاموزیم چگونه نه بگوییمپرفروش فیدیبو

اشتیاق برای بله گفتن و برای جلب رضایت دایمی اطرافیان، می‌تواند طاقت‌فرسا باشد. این بله گفتن‌های مداوم فقط به خاطر رضایت اطرافیان نیست، بلکه می‌تواند ریشه در مهرطلبی افراد داشته باشد یا محصول عزت نفس پایین باشد. بله گفتن پی‌درپی حتی ممکن است در نتیجه‌ی موقعیت‌هایی باشد که احساس می‌کنید با پاسخ مثبت دادن، سود خواهید کرد. اما واقعیت زندگی این است که باید بلد باشید چه وقت‌هایی «نه» بگویید. با نه گفتن دیگران را مجبور می‌کنید که به شما احترام بگذارند و شخصیتی شفاف و راحت برای خود ایجاد می‌کنید.

این کتاب برای کسانی است که به سختی از پس رد کردن خواسته‌های دیگران برمی‌آیند و در این راه به خودشان آسیب‌‌های مداوم می‌زنند.

با مطالعه‌ی این کتاب به این درک می‌رسید که نیازی به جلب رضایت دیگران و تایید اعتبار از طرف آن‌ها ندارید و خواهید آموخت که چگونه ناامنی‌های ذهنی‌تان را جدا کنید تا بتوانید احساس واقعی خود را به مردم بگویید.با درک زمان مناسب برای گفتن بله، شما به سرعت یاد می‌گیرید که رد کردن درخواست دیگران کجا به کارتان می‌آید و باید نه بگویید.

مارتیزا منرسا نویسنده‌ی این کتاب در گفت‌وگوهای مختلف با والدین، ​​مربیان، روانشناسان و شهروندان عادی، در این کتاب یک جهان‌بینی کامل را ارائه می‌دهد که به هر فرد کمک می‌کند تا شخصیت خود را درک کند و بفهمد مشکل از کجاست که یک‌ریز «بله» می‌گوید و درنهایت به نارضایتی از خود می‌رسد.

در قسمتی از کتاب «بیاموزیم چگونه نه بگوییم» آمده است:

«چه عاملی سبب می‌شود که بیش از اندازه جواب آری بدهید؟ بسیاری از اشخاص می‌گویند من یک سرویس دهنده‌ام و نمی‌دانم چگونه جواب نه بدهم. بعضی دیگر می‌گویند جواب نه دادن بسیار مشکل است بخصوص اگر از شما انتظار داشته باشند جواب آری بدهید؛ و بالاخره به این گفته بعضی از اشخاص می‌رسیم که من به آری گفتن عادت کرده‌ام و حالا نمی‌دانم چگونه جواب نه بدهم. به این جواب‌ها نظر دقیق‌تری بکنید. جای انگیزه آری گفتن را با انگیزه نه گفتن عوض کنید.
به طور مثال به گفته من یک سرویس دهنده‌ام و نمی‌دانم چگونه نه بگویم، توجه کنید. این عبارت را با عبارت تاکنون سرویس فراوان داده‌ام؛ حالا زمان آن فرا رسیده که به خود فرصت استراحتى بدهم عرض کنید. به جای اینکه برای دادن جواب نه احساس ناتوانی بکنید، به خود قدرت بدهید و بگویید من شایسته آن هستم که… این بار وقتی عبارتی می‌شنوید که از شما جواب آری می‌خواهند، به آن‌ها جواب نه بدهید تا به کار دیگری که باید انجام بدهید بپردازید. اگر دلیلتان برای آری گفتن صرفا آن است که برایتان نه گفتن دشوار است، به ویژه هنگامی که از شما انتظار دارند جواب آری بدهید، این چنین پاسخ بدهید من همیشه مجبور نیستم جواب آری بدهم، حتی اگر از من انتظار دارند جواب آری بدهم. من تنها کسی هستم که می‌دانم باید جواب آری بدهم یا نه. بدون توجه به اینکه در گذشته چند بار به درخواستی پاسخ آری داده‌اید، همیشه می‌توانید پاسخ آری خود را به پاسخ نه تبدیل کنید. دلیلش هرچه باشد به خودتان مربوط است و منابع بیرونی نباید درباره‌اش اظهارنظر کنند؛ فقط شما هستید که می‌توانید درباره اقدامات خود تصمیم بگیرید، زیرا فقط شما مسئول نتیجه انتخابتان هستید.»

خرید کتاب بیاموزیم چگونه نه بگوییم از فیدیبو

۹. نیمه تاریک وجودپرفروش فیدیبو

دبی فورد معتقد است که هر یک از ما ردپای تمام مشخصه‌های انسانی را داریم و قسمتی از وجودمان را همیشه در نیمه‌ی تاریکی پنهان می‌کنیم که یونگ به آن «سایه» می‌گفت. فورد در کتاب «نیمه تاریک وجود» می‌گوید که خانواده و جامعه‌ی ما پیام‌های محکمی ارسال می‌کنند تا به ما بفهمانند چه چیزی خوب و چه چیزی بد است. به همین دلیل این انگیزه در ما به وجود می‌آید که چیزهایی که جامعه و خانواده بد می‌پندارند را انکار کنیم و بجای سازش با این خصلت‌ها، آن‌ها را در تاریکی رها کنیم.

فورد در این کتاب از جنبه‌هایی می‌گوید که ما در زندان ذهن خود به اسارت گرفته‌ایم و وقتی از خودخواهی دوستان یا تنبلی همکاران، غرور خواهر و برادرمان ناامید و عصبانی هستیم، در واقع از همان ویژگی‌هایی می‌گوییم که در نیمه‌ی تاریکمان وجود دارد و به جای همدلی، انرژی خود را در قضاوت دیگران هدر می‌دهیم. اما مهم‌تر از هر چیزی این است که ما خودمان را از قدرت و آزادی زندگی واقعی محروم می‌کنیم.

دبی فورد از طریق داستان‌ها و تمرینات موجود در کتاب نیمه تاریک وجود، نه تنها به ما نشان می‌دهد که چگونه احساسات پنهان خود را تشخیص دهیم، بلکه به ما می‌گوید که چطور از این ویژگی‌ها بهره ببریم.

ما با انکار نیمه‌ی تاریک وجودمان، این جنبه‌ها را از طبیعت واقعی کنار می‌گذاریم و آزادی عمل را از سرشت خودمان می‌گیریم. دبی فورد در این کتاب ثابت می‌کند که این ویژگی ها می‌توانند نقاط قوت مهم و پنهان ما باشند. به عنوان مثال، شاید برخی از «خودخواهی‌ها» بتوانند ما را از خستگی و کینه نجات دهند. این کتاب در لیست پرفروش‌های این هفته‌ی فیدیبو قرار دارد.

در قسمتی از کتاب «نیمه تاریک وجود» می‌خوانیم:

لایه‌ی خارجی شما آن چهره‌ای است که رو به دنیا قرار دارد. این لایه خصوصیاتی را پنهان می‌کند که سایه‌‌ی شما را می‌سازد. سایه‌های ما آن‌قدر خوب استتار شده‌اند که اغلب ما یک چهره‌ به دنیا نشان می‌دهیم در حالی‌که در واقع آن روی کاملا متضاد در درون ماست. بعضی از مردم با ایجاد لایه‌ای سخت احساسات خود را مخفی می‌کنند یا نقابی از شوخ طبعی به چهره می‌زنند تا غم‌هایشان را پنهان کنند. کسانی که عقل کل هستند در واقع حماقت‌شان را پنهان می‌کنند و برخی دیگر که رفتارهایی خودخواهانه دارند، احساس ناامنی خود را پنهان می‌دارند.

خرید کتاب نیمه تاریک وجود از فیدیبو

۱۰. چشم‌هایشپرفروش فیدیبو

در سال ۱۳۱۷ استاد ماکان، یکی از نقاش‌های برجسته ایران فوت می‌کند. در موزه‌ای هنری آثار او به نمایش در می‌آید و در این میان ناظم این موزه مجذوب یکی از نقاشی‌های استاد ماکان می‌شود که چشم‌های زنی مرموز را به تصویر کشیده است. ناظم قصد می‌کند که از ماجرای این چشم‌ها سردربیاورد و بداند که متعلق به چه کسی است. ناظم در جستجوی صاحب چشم‌ها با زنی به اسم فرنگیس آشنا می‌شود که این زن بعد از مدتی اعتراف می‌کند که عاشق استاد ماکان بوده است و در این راه برای او فداکاری‌های زیادی کرده است.

این چند سطر بالا خلاصه‌ای از کتاب «چشم‌هایش»، اثر شناخته شده‌ی بزرگ علوی است. این کتاب به شیوه‌ای روایتی-معمایی نوشته شده است، شیوه‌ای که بیشتر در رمان‌های جنایی به کار برده می‌شود، ولی بزرگ علوی برای داستان عاشقانه-سیاسی خود از این شیوه استفاده کرده است.  کیفیت مرموزی که در ساختار روایت وجود دارد، خواننده را مجذوب خود می‌کند و در نهایت با حس و حالی از تعلیق خواننده را رها می‌کند. استاد ماکان یکی از چهره‌های اصلی مخالفان زیرزمینی در سال‌های آخر سلطنت رضاشاه است که برخی منتقدان معتقدند تصویرسازی شخصیت ماکان مبتنی بر شخصیت کمال‌الملک است. راوی داستان ناظم و مدیر موزه‌ی هنری است که سعی می‌کند راز تابلوی «چشم‌هایش» را کشف کند.

بزرگ علوی استعداد قابل توجهی در خلق شخصیت‌های زن از خود نشان داده است. تصویر او از گیتا، همسر اولش و خاطراتش از مادرش که از شوهرش جدا شده و زندگی تنهایی داشت، ممکن است در به تصویر کشیدن فرنگیس نقش داشته باشد. مانند بسیاری دیگر از قهرمانان زن خود، فرنگیس نه مقدس است و نه مورد تحقیر قرار می‌گیرد و علیه صفات فرهنگی مبارزه می‌کند. با تمام نقایصی که فرنگیس دارد، همدلی خواننده را جلب می‌کند. شاید بتوان احساسات و معضلات فرنگیس را به عنوان نشانه‌ای برای مدرنیزه شدن سریع ایران در آن سال‌ها درک کرد. لحن صادقانه و اعتراف‌گونه‌ی او و راوی باعث می‌شود که خواننده در طول داستان درک کند که او برای نجات ماکان خطر زیادی کرده است و همانطور که خطوط پایانی داستان زندگی‌اش به ما می‌گوید: «استاد شما اشتباه کرده است. این چشم‌ها مال من نیست»

خرید کتاب چشم‌هایش از فیدیبو

 

برچسب‌ها :