فاینال فانتزی ۱۶؛ با دنیا و شخصیت‌های بازی آشنا شوید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
طرح اصلی بازی Final Fantasy XVI

پس از رونمایی اولیه‌ی شانزدهمین قسمت اصلی از مجموعه‌ی فاینال فانتزی در قالب یک تریلر، اولین اطلاعات بازی منتشر شده‌اند. این اطلاعات، شخصیت اصلی بازی و دنیای «فاینال فانتزی ۱۶» را معرفی می‌کنند.

فاینال فانتزی ۱۶ در دومین برنامه‌ی معرفی بازی‌های پلی‌استیشن ۵ به‌عنوان یک بازی انحصاری این کنسول معرفی شد. رونمایی از فاینال فانتزی ۱۶ در حرکتی غیرمعمول برای اسکوئر انیکس، نه با یک تریلر انیمیشنی و بلکه با یک تریلر گیم‌پلی صورت گرفت.

با این حال، به غیر از تریلر رونمایی بازی که چیز زیادی از قصه و دنیای آن به ما نمی‌گفت، هیچ اطلاعات دیگری از بازی در اختیار نداشتیم. «نائوکی یوشیدا»، تهیه‌کننده‌ی فاینال فانتزی ۱۶ در رویداد توکیو گیم شو ماه گذشته قول انتشار اطلاعات بیشتری از بازی را در ماه اکتبر داده بود و این قول، به واقعیت پیوسته است.

فاینال فانتزی ۱۶ برخلاف قسمت‌های اخیر این مجموعه بازی‌ها، چه از نظر روایی و چه از نظر هنری، روندی کاملا متفاوت را در پیش گرفته است و بیشتر شبیه به فاینال فانتزی ۱۲ و ۱۴ می‌ماند.

در توضیح قصه و دنیای بازی، اسکوئر انیکس با انتشار اولین اطلاعات فاینال فانتزی ۱۶ در وب‌سایت رسمی بازی نوشته است:

بازی Final Fantasy XVI

«فاینال فانتزی ۱۶ بازی‌کننده‌ها را به دنیایی می‌برد که در آن، آیکان‌ها موجوداتی بسیار قدرتمند و مرگبار هستند. این آیکان‌ها، در بدن یک دامیننت وجود دارند. دامیننت‌ها زنان یا مردانی هستند که قدرت احضار این موجودات را به دست دارند. بازی قصه‌ی کلایو راسفیلد را تعریف می‌کند؛ مرد جوانی که مهارت بالایی در استفاده از شمشیر دارد و در سمت گارد راساریا وظیفه دارد تا از برادر کوچکترش جاشوا مراقبت کند. جاشوا، یک دامیننت است و کنترل ققنوس را به دست دارد.»

تا اینجای قصه را کم و بیش در تریلر رونمایی بازی دیده بودیم. در تریلر می‌بینیم که اتفاقاتی رخ می‌دهد و کلایو که البته تازه نامش را متوجه شده‌ایم، در مراقبت از برادرش چندان هم موفق عمل نمی‌کند. برادر کوچکش هم که احساس خطر کرده، بی‌اختیار ققنوس را احضار می‌کند.

در ادامه‌ی توضیح قصه، اسکوئر انیکس نوشته است که اتفاقاتی غیرمنتظره کلایو را در مسیری متفاوت قرار می‌دهند و او با هدف انتقام، ماجراجویی خطرناک خود را آغاز می‌کند.

سرزمین والیستیا، در سایه‌ی محافظت نور کریستال

بازی Final Fantasy 16

بازی فاینال فانتزی ۱۶

سرزمین اصلی قصه‌ی فاینال فانتزی ۱۶ در آن تعریف می‌شود، «والیستیا» (Valisthea) نام دارد. در این سرزمین، کوهستان‌های بزرگی از جنس کریستال قرار دارند که از محیط اطراف خود محافظت می‌کنند. این کریستال‌های بزرگ «مادر کریستال» (Mothercrystal) نام‌گذاری شده‌اند و مردم در سایه‌ی این کریستال‌ها، شهرها و روستاها ساخته‌اند و به لطف جادوی این کریستال‌ها، در رفاه زندگی می‌کنند.

حول مادر کریستال‌ها، حکومت‌ها شکل گرفته‌اند و سال‌هاست که این حکومت‌ها با صلح در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. با این حال، این صلح انگار چندان پایدار نیست و رگه‌های سقوط آن نمایان شده است. از طرف دیگر، نیروی تاریکی دیگری در حال رشد است و ظهور این نیرو، نابودی این سرزمین‌ها را در پی خواهد داشت.

آیکان‌ها و دامیننت‌ها

بازی Final Fantasy XVI

آیکان‌ها قدرتمندترین و کشنده‌ترین موجودات در سرزمین والیستیا هستند. آیکان‌ها در وجود برخی افراد ظهور می‌کنند و آن‌ها هم این توانایی را دارند تا آن‌ها را احضار کنند و از آیکان‌ها و قدرتشان کمک بخواهند.

در برخی حکومت‌ها، احترام زیادی به قدرت آیکان‌ها گذاشته می‌شود و در نتیجه دامیننت‌ها درجه‌ی بسیار بالایی دارند و رتبه‌ی مکان بالایی در سلطنت دریافت می‌کنند. از طرف دیگر، برخی حکومت‌ها از قدرت آیکان‌ها در هراس هستند و دامیننت‌ها را کشف و مجبور به جنگ در جنگ‌های‌شان می‌کنند.

آن‌هایی که به‌عنوان دامیننت به دنیا می‌آیند، راه فراری از سرنوشت خود ندارند و باید با این موضوع کنار بیایند.

حکومت‌های والیستیا

نقشه بازی Final Fantasy XVI

دوک‌نشینی راساریا

سرزمین Grand Duchy of Rosaria در فاینال فانتزی ۱۶سال‌ها پیش، تعدادی از شهرهای کوچک غرب والیستیا با یکدیگر متحد شدند و دوک‌نشینی راساریا را تشکیل دادند. پس از سال‌ها رفاه و پیشرفت در پی این اتحاد، این دوک‌نشینی بزرگ در خطر حمله‌ی نیروهای تاریکی است؛ تهدیدی که اگر رها شود، می‌تواند تمام سرزمین را به نابودی بکشاند.

راساریا جادوی مورد نیاز خود را از یک مادر کریستال به نام «نفس دریک» دریافت می‌کند که در کنار آب و روی یک جزیره‌ی آتش‌فشانی قرار گرفته. دامیننت ققنوس، که آیکان آتش است، به‌عنوان آرشیدوک در این دوک‌نشینی منصوب شده است.

امپراطوری مقدس سانبرک

سرزمین Holy Empire of Sanbreque در فاینال فانتزی ۱۶سانبرک بزرگترین حکومت برپایه‌ی دین در سرزمین والیستیا است. پایتخت این امپراطوری دور مادر کریستال بزرگی به نام «سر دریک» ساخته شده است. این مادر کریستال جادوی بسیار زیادی به شهرهای اطراف خود اهدا کرده و مردم این شهرها هم با استفاده از آن، در راحتی زندگی کرده‌اند و امنیت آن‌ها هم توسط امپراطوری سانبرک حفظ شده است. مردم سانبرک امپراطوری سانبرک را به‌عنوان تنها بازمانده‌ی خداوند قبول دارند.

امپراطوری سانبرک دامیننت‌ها را به‌عنوان برترین مبارزان و قهرمانان در جنگ به خدمت می‌گیرد و از آن‌ها برای نابودی دشمنان خود استفاده می‌کند.

پادشاهی والود

سرزمین The Kingdom of Waloed در فاینال فانتزی ۱۶پادشاهی والود بر نیمه‌ی شرقی سرزمین والیستیا حکومت می‌کند؛ منطقه‌ای که «خاکستر» نام دارد. سلطه‌ی این منطقه در تمام دوران به خاطر حمله‌های ممتد اورک‌ها و دیگر هیولاهایی که در این ناحیه زندگی می‌کنند، به چالش کشیده شده است. با این حال، پادشاه حال حاضر والود، که یک دامیننت است، به‌خوبی توانسته شورش‌های این هیولاها را مهار کند.

این پادشاه جدید، به کمک جادوی مادر کریستال پادشاهی والود، که «تکیه‌گاه دریک» نام دارد، توانسته است ارتشی بسیار بزرگ برای خود تشکیل دهد و حالا می‌خواهد قدرت این ارتش را در مرز همسایگان خود، محک بزند.

جمهوری دالمکیان

سرزمین The Dhalmekian Republic در فاینال فانتزی ۱۶جمهوری دالمکیان متشکل از پنج شهر بزرگ است و توسط مجلسی شامل نمایندگانی از هر شهر، اداره می‌شود. مادر کریستال این حکومت، «نیش دریک»، در قلب یک کوهستان نیمه پنهان است. سلطه‌ی جمهوری دالمکیان بر این مادر کریستال و جادوی آن، حکومت این جهموری بر بخش بزرگی از جنوب والیستیا را تثبیت کرده است.

دامیننت تایتان، آیکون نیروی زمین، به‌عنوان مشاور ویژه‌ی مجلس در این ناحیه منصوب شده و نقش مهمی در تصمیم‌گیری‌های آن دارد.

پادشاهی آهن

سرزمین The Iron Kingdom در فاینال فانتزی ۱۶تعدادی از جزایر غرب والیستیا، کنار یکدیگر پادشاهی آهن را تشکیل می‌دهند. در این جزایر، «کریستالین اورتدکس»، دینی که پیروانش کریستال را می‌پرستند، حکمرانی می‌کند. پادشاهی آهن کنترل مادر کریستال «نفس دریک» را به دست دارد. این مادر کریستال در قلب یکی از جزایر آن‌ها قرار دارد و عامل اصلی درگیری طولانی مدت پادشاهی آن با همسایه‌ی خود، دوک‌نشینی راسارایا است.

مجموعه جزایر پادشاهی آهن که فاصله‌ی زیادی با مناطق اصلی والیستیا دارند، به زبان متفاوت خود صحبت می‌کنند. طبق دین کریستالین اورتدکس، دامیننت‌ها موجوداتی پلید هستند و دامیننت‌هایی که در این جزایر به دنیا می‌آیند، اعدام می‌شوند.

قلمرو کریستالین

سرزمین The Crystalline Dominion در فاینال فانتزی ۱۶قلمرو کریستالین در مرکز والیستیا قرار دارد و اطراف بزرگترین مادر کریستال، «دم دریک» ساخته شده است. جنگ‌های خونین متعددی با هدف کنترل این منطقه‌ی استراتژیک مهم و بسیار کوچک شکل گرفتند تا اینکه نهایتا سلطنت‌های درگیر در جنگ، طبق معاهده‌ای با یکدیگر صلح کردند.

طبق این صلح‌نامه، جزایر اطراف «دم دریک» به ناحیه‌ای خود مختار تبدیل شدند که سلطنت آن به گروهی شامل نمایندگان هر کدام از حکومت‌های اطراف سپرده شده است. هر کدام از حکومت‌های اطراف هم سهمی از جادوی مادر کریستال خواهند داشت.

در قلمرو کریستالین، هیچ دامیننتی وجود ندارد.

شخصیت‌ها

شخصیت‌های بازی Final Fantasy XVI

کلایو راسفیلد

شخصیت Clive در فاینال فانتزی ۱۶

کلایو، پسر بزرگ آرشیدوک راساریاست. در حالی که همه انتظار داشتند او به‌عنوان دامیننت بعدی به دنیا بیاید و قدرت آیکان ققنوس را به دست بگیرد، سرنوشت حکمرانی بر این آیکان را به برادر کوچکتر کلایو، جاشوا، سپرد. کلایو به دنبال منصب دیگری برای خود، مهارت شمشیرزنی را تمام و کمال آموخت. تمرین‌های او بی‌ثمر نمی‌مانند و کلایو در سن کم پانزده سالگی، مسابقات سلطنتی را برنده می‌شود و به‌عنوان گارد نخست راساریا، وظیفه‌ی محافظت از ققنوس را برعهده می‌گیرد.

به‌عنوان محافظ ققنوس، او مقداری از قدرت‌های این آیکان را به‌دست می‌آورد. با این حال، وظایف کلایو به‌عنوان محافظ برادرش به دست یک آیکان ناشناخته به شکل ناراحت‌کننده‌ای پایان می‌رسند و او مسیر تازه‌ای را در زندگی خود با هدف انتقام آغاز می‌کند.

جاشوا راسفیلد

شخصیت Joshua در فاینال فانتزی 16

جاشوا راسفیلد، پنج سال از برادرش کلایو کوچکتر و پسر دوم آرشیدوک راساریاست. مدت کوتاهی از تولد جاشوا نمی‌گذرد که قدرت‌های او به‌عنوان دامیننت آیکان ققنوس، بروز می‌کنند. با اینکه جاشوا در خانه‌ای سلطنتی بزرگ شده، اما رفتاری بسیار گرم و دوستانه با همه دارد و از همه بیشتر، به برادرش کلایو احترام می‌گذارد.

جاشوا به هیچ وجه از این موضوع خوشحال نیست که به جای برادر بزرگترش، قدرت‌های آیکان به او محول شده‌اند و او به‌عنوان دامیننت انتخاب شده. در حالی که دغدغه‌ی کلایو محافظ از برادرش جاشواست و او در این راه، با هر خطری مواجه می‌شود، جاشوا از همه چیز می‌ترسد و بزرگترین مشکلش، هویج‌های داخل ظرف شامش هستند. با این حال، جاشوا هم درگیر اتفاقات ناگواری می‌شود که قرار است به طور کلی زندگی کلایو را تغییر دهند.

جیل واریک

شخصیت Jill در فاینال فانتزی ۱۶

جیل در مناطق شمالی والیستیا به دنیا آمده؛ مناطقی که در جنگ شکست خورده‌اند و جیل هم به‌عنوان گروگانی به راساریا آورده شده تا صلح بین این دو ناحیه حفظ شود. آرشیدوک پس از آمدن جیل به راساریا، اصرار می‌کند تا او در کنار پسرانش بزرگ شود و در حال حاضر که جیل دوازده سال دارد، او همانند کلایو و جاشوا به‌عنوان عضوی از خانواده‌ی راسفیلد محسوب می‌شود.

جیل شخصیتی بسیار مهربان دارد، هرگز زود قضاوت نمی‌کند و به‌عنوان پراعتمادترین فرد از سوی دو برادرش شناخته می‌شود.

با نگاهی کوتاه به دنیای فاینال فانتزی ۱۶ و صد البته طراحی‌های هنری آن، می‌توانیم ببینیم که این بار قرار است با اتفاقاتی کاملا مخالف قسمت‌های معمول این مجموعه روبرو شویم.

ساخت فاینال فانتزی ۱۶ به تیمی کاملا متفاوت سپرده شده است. در حالی که تیم اصلی سازنده‌ی مجموعه‌ی فاینال فانتزی مشغول کار روی قسمت دوم بازسازی فاینال فانتزی ۷ هستند، ساخت فاینال فانتزی ۱۶ توسط تیمی کاملا جدید انجام می‌شود. رهبری این تیم، به افراد کلیدی تیم سازنده‌ی فاینال فانتزی ۱۴ سپرده شده است.

بازی فاینال فانتزی ۱۶ به صورت انحصاری برای کنسول پلی‌استیشن ۵ در دست تولید است. زمان عرضه‌ی بازی مشخص نشده است.

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۲ دیدگاه
 1. پارسا جلیلی

  سلام جناب میرزایی.من تاحالا سری فاینال فانتزی بازی نکردم وشنیدم داستان قسمت هاش پشت هم نیست,میخواستم ازتون بپرسم برای تجربه و فهم بهتر داستان با چه ترتیبی بازی کنم؟

  1. سلام.
   همون‌طور که خودت گفتی، هر شماره داستان مخصوص به خودش رو داره؛ در حدی که حتی دنیای هر شماره هم فرق می‌کنه. داستان‌ها هیچ ربطی به همدیگه ندارن و فهم داستان یه شماره، وابستگی به قسمت دیگه‌ای نداره.
   چیزی که مجموعه بازی‌های فاینال فانتزی رو شکل می‌ده، مجموعه‌ای از عناصر یکسانه که توی گیم‌پلی و دنیای این بازی‌ها همیشه وجود داشته.
   در نتیجه، هیچ ترتیبی برای بازی کردن وجود نداره.
   می‌تونی تریلرهای قسمت‌های مختلف رو ببینی و با توجه به اینکه کدوم گیم‌پلی، داستان و شخصیت‌ها واست جذاب‌تر به نظر می‌رسن، اون رو بازی کنی.
   پیشنهاد من، به عنوان قسمتی که نه خیلی قدیمی باشه که اذیت شی و نه خیلی عجیب و متفاوت، فاینال فانتزی ۱۰ ئه. اتفاقا یه نسخه‌ی اچ‌دی ریمستر هم داره که روی همه‌ی پلتفرم‌ها هست.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما