نقدها و نمرات فیلم روز پرچم؛ منتقدان شان پن را دوست نداشتند (جشنواره کن ۲۰۲۱)

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
فیلم روز پرچم

فیلم «روز پرچم» (Flag Day) به کارگردانی شان پن، بازیگر آمریکایی برنده‌ی جایزه‌ی اسکار ساعاتی قبل در بخش مسابقه‌ی اصلی جشنواره‌ی کن ۲۰۲۱ به نمایش درآمد و اینطور که پیداست کیفیت آن پایین‌تر از انتظارات بوده است.

شان پن طی دوران فعالیت‌اش رابطه‌ی خوبی با جشنواره‌ی کن داشته است. او در سال ۱۹۹۷ به خاطر نقش‌آفرینی تحسین برانگیزش در فیلم «اون خیلی دوست‌داشتنیه» به کارگردانی نیک کاساوتس توانست جایزه‌ی بهترین بازیگر مرد را به خود اختصاص دهد. پن از سال ۱۹۹۱ و با فیلم «دونده هندی» بر صندلی کارگردانی نشست و تا به امروز ۱۴ فیلم بلند و کوتاه را کارگردانی کرده است که با برخی از آن‌ها از جمله «به‌سوی طبیعت وحشی» محصول ۲۰۰۷ به توفیق نسبی در نظر سینمادوستان و منتقدان دست یافت، اما پن در عرصه‌ی کارگردانی هرگز نتوانست به موفقیت‌هایش در جلوی دوربین نزدیک شود.

شان پن سال ۲۰۱۶ با فیلم «آخرین چهره» با بازی شارلیز ترون، خاویر باردم، ادل اگزارکوپولوس و ژان رنو در شصت‌ونهمین دوره‌ی جشنواره کن حاضر بود، اما فیلم‌اش چندان تحویل گرفته نشد و اینطور که پیداست همین اتفاق برای فیلم روز پرچم هم رخ خواهد داد. در این فیلم دیلان فرانسس پن، دختر شان پن نخستین حضور سینمایی خود را تجربه می‌کند. روز پرچم به فراز و فرودهای رابطه‌ی یک مرد میانسال با دخترش می‌پردازد که قصد دارند روابط خانوادگی‌شان را ترمیم کنند.

تا به این ساعت در متاکریتیک و راتن‌تومیتوز به ترتیب بر اساس ۶ و ۵ بررسی امتیاز ۵۸ از ۱۰۰ و ۸۰ از ۱۰۰ به ثبت رسیده که نشان می‌دهد فیلم تازه پن پایین‌تر از انتظارات بوده است؛ زیرا اغلب نقدهای مثبت ثبت شده در راتن‌تومیتوز فیلم را اثری متوسط یا خوبی ارزیابی کرده‌اند و به‌جز اوون گلیبرمن از ورایتی، تقریبا هیچ منتقدی روز پرچم را دوست‌داشتنی و عالی توصیف نکرده است.

منتقدان درباره‌ی فیلم روز پرچم چه می‌گویند؟

اوون گلیبرمن از ورایتی

  • امتیاز: ۹۰ از ۱۰۰

پن با اینکه در روز پرچم داستان یک خانواده‌ی زخم خورده و ناقص را روایت می‌کند که به سختی در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند، اما همچنان در جلب نظر تماشاگر و خلق صحنه‌هایی صادقانه و هم‌دلی برانگیز موفق است.

دیوید رونی از هالیوود ریپورتر

  • امتیاز: ۵۰ از ۱۰۰

متاسفانه این فیلم هیچ ویژگی شاخص و جادویی ندارد که آن را از سایر فیلم‌های مستقل اینچنینی متمایز کند. اگر یک کارگردان نام‌دار روز پرچم را نساخته بود، احتمالا این فیلم در میان آثار حاضر در بخش مسابقه‌ی جشنواره کن قرار نمی‌گرفت. فیلم رگه‌های احساسی خوبی دارد، اما نه درگیر کننده است و نه در ذهن باقی خواهد ماند.

رابی کالین از تلگراف

  • امتیاز: ۴۰ از ۱۰۰

دیلان و شان صحنه‌های دوست‌داشتنی دارند، در این لحظات فیلم به طور ناگهانی جذاب می‌شود، اما در مابقی دقایق با اثری خسته کننده مواجه هستیم.

منبع: RottenTomatoesبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما