راهنمای خرید بهترین لپ‌تاپ گیمینگ

۱۰ بهمن ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳۶ دقیقه
راهنمای خرید بهترین لپ تاپ گیمینگ

در دنیای امروزی لپ تاپ‌های گیمینگ تنوع بسیار زیادی دارند. در اصل این لپ تاپ‌ها تنها کاربرد گیمینگ نداشته و به دلیل سخت افزار بسیار قوی از آن‌ها می‌توان برای کارهای دیگر نیز استفاده کرد. به همین دلیل وقتی بحث از لپ تاپ گیمینگ می‌شود مخاطب ما تنها گیمرهای حرفه‌ای نیستند. بلکه افرادی که طراحی‌های سه بعدی یا کارهای سنگین دیگر با دستگاه خود انجام می‌دهند نیز می‌توانند از این دستگاه‌ها استفاده کنند. پس راهنمای خرید بهترین لپ تاپ گیمینگ تنها برای گیمرها نیست.

بیشتر بخوانید: بهترین تبلت‌های گیمینگ کدامند؟ از قوی‌ترین تا به صرفه‌ترین

با توجه به تنوع به شدت زیادی که در میان لپتاپ‌های گیمینگ وجود دارد، منطقی است که موارد قابل انتخاب هم بسیار زیاد باشند. حال در این میان مواردی هستند که چندان ارزش خرید بالایی ندارند. در اصل این شکل نیست که دستگاه‌های بدی باشند ولی با این قیمت می‌توان موارد بهتری را دریافت کرد. به این موضوع دقت کنید که شاخصه لپتاپ‌های گیمینگ در گذشته ظاهر خشن، رنگ زیاد و کلفتی بیش از حد بود. چیزی که باعث می‌شد جابجایی آن‌ها را دشوار کند. حال دیگر اینگونه نیست. در این لیست ما تلاش کردیم تا تمامی دستگاه‌ها را در انواع رنج قیمتی به همراه ظاهرهای متفاوت ارائه دهیم.

برای خرید یک لپتاپ شما لزومی ندارد که بیش از حد هزینه کنید. این قاعده در راهنمای خرید لپ تاپ گیمینگ هم وجود دارد که هرچه بیشتر هزینه کنید قدرت بیشتری هم دریافت خواهید کرد. بحث اینجاست که آیا از این قدرت شما استفاده می‌کنید؟ پس تلاش کنید تا با توجه به کاربرد خود دستگاه‌ها را خریداری کنید. برای مثال یک لپتاپ با کارت گرافیکی ۳۰۶۰ از پس اجرای اکثر عناوین بازی را گرافیک High و Ultra با نرخ فریم بالا برمی‌آید. پس نیازی به هزینه بیش از حد نیست. حال در راهنمای خرید بهترین لپ تاپ گیمینگ ما تلاش کردیم بهترین موارد را برای شما انتخاب کنیم و به شما ارائه دهیم.

چند نکته مهم

 1. ما در این راهنما تلاش کردیم تا تمامی عناوین را با بررسی کامل بگذاریم. به این شکل که شما دیگر نیازی به بررسی بیشتر نخواهید داشت. ما تلاش کردیم تا تمامی ویژگی‌های مهم این دستگاه‌ها را به شما ارائه داده تا بهترین خرید را داشته باشید.
 2. در این لیست سعی شده تا دستگاه‌ها به رده‌های قیمتی مختلف طبقه بندی شوند. البته با توجه به وضعیت اقتصادی حال حاضر ممکن است برخی از موارد گران‌تر یا ارزان‌تر شوند.
 3. معیارهای مهم برای ما در این لیست پردازنده مرکزی، پردازنده گرافیکی و صفحه نمایش است.
 4. رم تمامی دستگاه‌ها ۱۶ گیگابایت یا بیشتر در نظر گرفته شده است به دلیل اینکه در دنیای امروزی کمتر از این مقدار واقعاً توانایی بالایی ندارد.
 5. کارت گرافیکی ۱۶۵۰ و ۱۶۶۰ انویدیا به طور کامل از لیست حذف شده‌اند. این کارت‌ها به دلیل سخت افزار قدیمی واقعاً ارزش خرید بالایی نداشته و جایگزین‌های بهتری وجود دارند.
 6. حافظه دستگاه به شدت به میزان کار کاربر بستگی دارد. به همین دلیل جزو موارد اصلی انتخابی نیست. همینطور اینکه به راحتی قابل ارتقاء است. با این حال تلاش کردیم تا مواردی که در این لیست ذکر شده زیر ۵۱۲ گیگابایت حافظه داخلی نداشته باشند.
 7. دقت کنید که امکان دارد در آینده مواردی بهتر در همین بازه قیمتی عرضه شود. پس ما در راهنمای خرید لپتاپ گیمینگ تلاش کردیم بهترین مواردی که در حال حاضر وجود دارند را به شما ارائه دهیم.
 8. ما تلاش کردیم که این راهنما را به چندین بازی قیمتی مختلف تقسیم کنیم. با اینکار شما به سرعت به قیمتی که مد نظر دارید دسترسی پیدا خواهید کرد.
 9. نکته لازم به ذکر اینجاست که مک‌بوک‌ها و سیستم عامل مک برای گیمینگ پیشنهاد نمی‌شود. این دستگاه‌ها قطعاً توانایی بسیار زیادی دارند اما بازی‌های زیادی برای آن‌ها وجود ندارد. به همین دلیل پیشنهاد نمی‌شوند.

حال با راهنمای خرید بهترین لپ تاپ‌ گیمینگ با ما همراه باشید.

بازه قیمتی بالای ۸۰ میلیون تومان

برای شروع راهنمای خرید لپ تاپ گیمینگ سعی کردیم که قدرتمندترین‌ها را در ابتدا بیاوریم. لپتاپ‌های بالای ۸۰ میلیون تومان به شدت قوی بوده و حتی با کامپیوترهای رومیزی به راحتی رقابت می‌کنند. این دستگاه‌ها قطعاً ظاهری باریک و سبک ندارند بلکه به دلیل قدرت زیاد نیازمند سیستم خنک کننده بسیار خوبی هم هستند. در همین ابتدای کار بگوییم که اگر قصد این مقدار هزینه کردن برای لپتاپ را دارید، نگاهی هم به دستگاه‌های دسکتاپ داشته باشید. به طور کلی به دلیل مقدار برق بیشتر و فضای بیشتر سیستم‌های رومیزی از لپتاپ قدرتمندتر هستند. با این حال اگر اصرار به خرید یک لپتاپ دارید در این بازه قیمتی با تعدادی از قدرتمندترین موارد موجود روبرو خواهید بود. دستگاه‌هایی که توانایی اجرای همه کاری را دارند.

این دستگاه‌ها برای چه افرادی مناسب هستند؟

 • اگر نیاز به یک دستگاه دارید که همه کاره باشد و از پس اجرای تمامی عناوین بازی در بالاترین سطح گرافیکی بربیاید.
 • یک محل کار (Work Station) متحرک.
 • این دستگاه‌ها با توجه به قیمتشان نمی‌توانند یک کامپیوتر جانبی باشند. پس در نتیجه اگر این دستگاه کامپیوتر اصلی در خانه شما است.
 • افرادی که کارهای پردازشی و گرافیکی سنگین با دستگاه‌های خود انجام می‌دهند.

لپتاپ MSI Raider GE76 Deluxe Edition 12UHS

پردازنده Core i9، گرافیک ۳۰۸۰ti و ۶۴ گیگابایت رم

لپ تاپ گیمینگ دیجی کالا MSI Raider GE76 Deluxe Edition 12UHS

این دستگاه در حال حاضر قدرتمندترین لپتاپ موجود در جهان و بهترین لپ‌ تاپ گیمینگ است. حداقل تا قبل از اینکه انویدیا پردازنده‌های گرافیکی سری ۴۰۰۰ را برای لپتاپ عرضه کند، همچنان این قدرت خود را حفظ خواهد کرد. Raider GE76 Deluxe Edition 12UHS یک هیولای تمام عیار است. ام‌اس‌آی تمام تلاش خود را کرده تا در این لپتاپ سنگ تمام بگذارد. به همین دلیل شما با یک دستگاه به شدت قدرتمند روبرو هستید که قرار نیست در انجام هیچ کاری کم بیاورد. مشکل اصلی این لپتاپ قیمت آن است که به آن خواهیم پرداخت.

در راهنمای خرید بهترین لپتاپ گیمینگ شما موردی قوی‌تر از Raider GE76 Deluxe Edition 12UHS پیدا نخواهید کرد. این لپتاپ دارای پردازنده اصلی Core i9 12900HK است. فرکانس این پردازنده از ۳.۸ تا ۵ گیگاهرتز بوده که باعث شده قدرتمندترین پردازنده موجود باشد. از طرفی این دستگاه دارای ۶۴ گیگابایت رم DDR5 است. به همین دلیل رم سرعت و حجم بسیار زیادی دارد. این موارد در کارهای رندر (Render) و طراحی سه بعدی به شدت کارآمد خواهد بود.

کارت گرافیکی دستگاه ۳۰۸۰ti با بیشترین وات ممکن است. در ادامه توضیح خواهیم داد که انویدیا در برخی از لپتاپ‌های گیمینگ از کارت گرافیکی با وات کمتر استفاده می‌کند تا نیاز به خنک‌کنندگی زیادی نداشته باشد. به همین دلیل در شاسی‌های کوچک‌تر هم جا بگیرد. این موضوع در مورد Raider GE76 Deluxe Edition 12UHS صدق نمی‌کند. این دستگاه بهترین کارت گرافیکی را با ۲۲۰ وات کامل داشته تا به بهترین نحو کارهای گرافیکی را انجام دهد.

صفحه نمایش دستگاه Raider GE76 Deluxe Edition 12UHS یک صفحه نمایش ۴K با نرخ به روزرسانی ۱۲۰ هرتز است. همین موضوع باعث می‌شود تا شما هم کیفیت بالا داشته و بتوانید به بهترین نحو از قدرت کارت گرافیکی خود استفاده کنید. نکته جالب در مورد این لپتاپ این است که دارای ۲ ترابایت حافظه است. این ۲ ترابایت به شکل ۴ حافظه جامد (SSD) ساخته شده تا شما بتوانید به راحتی آن‌ها را دسته بندی کرده و از طرفی بیش از حد هم گرم نشوند.

موارد دیگر نیز مثل کیبورد با نور پس زمینه رنگی، وبکم ۷۲۰p و مقدار بسیار زیادی چراغ در این دستگاه وجود دارد تا شما از یاد نبرید با یک لپتاپ گیمینگ روبرو هستید. مشکل اصلی این لپتاپ ۳ چیز است. اول وزن زیاد آن که ۲.۹ کیلوگرم است. این باعث می‌شود تا جابجایی آن به شدت کار دشواری باشد. مورد دوم باتری آن است. با توجه به قدرتی که پردازنده‌های این دستگاه‌ دارند قطعاً در زمینه مصرف برق بهینه نیستند. با وجود اینکه پردازنده‌های نسل ۱۲ اینتل به بهینه‌ترین حالت ممکن ساخته شده است بازهم در زمینه باتری نمی‌توان چندان روی آن حساب کرد.

مشکل سوم قیمت Raider GE76 Deluxe Edition 12UHS است. این لپتاپ در حال حاضر قیمتی ۱۵۷ میلیون تومانی دارد. شما با این قیمت می‌توانید یک کامپیوتر رومیزی قدرتمند بخرید که در بسیاری از اوقات از این لپتاپ بهتر عمل می‌کند. همینطور اینکه در آینده هم قابل ارتقاء است. به همین دلیل به صرفه‌تر خرید یک کامپیوتر رومیزی با این قیمت است.

دلیل اینکه Raider GE76 Deluxe Edition 12UHS را در راهنمای خرید لپتاپ گیمینگ آوردیم این است که قدرتمندترین دستگاه موجود در بازار است. به همین دلیل میزان هزینه برای شما مهم نباشد و بخواهید بهترین لپ‌ تاپ گیمینگ را داشته باشید، این لپتاپ مخصوص شماست.

لپ تاپ 17.3 اینچی ام اس آی مدل Raider GE76 Deluxe Edition 12UGS

نقاط قوت

 • پردازنده قدرتمند
 • پردازنده گرافیکی قدرتمند
 • حافظه رم زیاد
 • حافظه داخلی زیاد
 • استفاده از SSD
 • صفحه نمایش بسیار خوب
 • کیبورد استاندارد و مناسب برای گیمینگ و تایپ

نقاط ضعف

 • قیمت به شدت بالا
 • باتری نسبتاً ضعیف
 • وزن زیاد
 • میزان چراغ‌ها در این دستگاه بسیار زیاد است که باعث می‌شود برخی از افراد طراحی آن را دوست نداشته باشند.

لپتاپ Asus ROG Strix SCAR 17 G733ZW-AA

پردازنده Core i9، گرافیک ۳۰۷۰ti و صفحه ۱۷ اینچی

بهترین لپ تاپ گیمینگ دیجی کالا Asus ROG Strix SCAR 17

مورد دوم در راهنمای خرید بهترین لپتاپ گیمینگ از ایسوس است. این لپتاپ هم جزء قدرتمندترین دستگاه‌های بازار است. به طور کلی دستگاه‌های ایسوس کیفیت بالایی داشته و تجربه خوبی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. از طرفی طراحی سری Strix نیز بسیار خاص بوده و امکان دارد برخی از افراد از آن خوششان نیاید. با این حال باید دقت کرد که موضوع ظاهر کاملاً سلیقه‌ای است.

دستگاه Asus ROG Strix SCAR 17 G733ZW-AA دارای پردازنده Core i9 سری ۱۲ شرکت اینتل است. به همین دلیل از لحاظ پردازشی شما با مشکلی روبرو نخواهید بود. فرکانس این پردازنده از ۲.۵ تا ۵ گیگاهرتز بوده که به شدت قدرتمند است. از طرفی این دستگاه دارای ۱۶ گیگابایت رم DDR5 بوده که همین مورد شاید برای برخی از افراد ناامید کننده باشد. البته با توجه به اینکه قابل ارتقاء است مشکل خاصی نیست.

پردازنده گرافیکی لپتاپ Asus ROG Strix SCAR 17 G733ZW-AA انویدیا RTX 3070ti است. این پردازنده عملکرد بسیار خوبی در اجرای عنواع مختلفی از بازی‌ها داشته و به همین دلیل در هیچ کاری کم نمی‌آورد. از طرفی شما می‌توانید اکثر عناوین بازی را به راحتی و با بالاترین کیفیت تجربه کنید. درست است که این دستگاه دارای بالاترین کارت گرافیکی موجود در بازار نیست ولی از طرفی قیمت بهتری نسبت به مورد قبلی دارد. همینطور اینکه بسیاری از افراد نیازی به ۳۰۸۰ti نداشته و با همین کارت ۳۰۷۰ti هم مشکلی نخواهند داشت.

صفحه نمایش دستگاه Asus ROG Strix SCAR 17 G733ZW-AA دارای رزولوشن فول اچ دی است. این مورد امکان دارد برای بسیاری از افراد ناامید کننده باشد. مخصوصاً با قیمت بالایی که این دستگاه دارد. با این حال این دستگاه برای گیمینگ به شدت مناسب است. به دلیل اینکه نرخ به روزرسانی صفحه ۳۶۰ هرتزی دارد و پردازنده‌های داخل این دستگاه توانایی اجرای برخی عناوین را با این نرخ فریم دارند. به نوعی می‌توان گفت که صفحه نمایش این دستگاه برای گیمینگ بهترین حالت ممکن است.

از لحاظ حافظه داخلی هم این دستگاه دارای یک ترابایت حافظه جامد (SSD) قابل ارتقاء است. به همین دلیل شما اگر با کمبود حافظه مواجه شدید می‌توانید به راحتی آن را ارتقاء دهید. مانند دستگاه قبلی، Asus ROG Strix SCAR 17 G733ZW-AA هم دارای کیبورد با نور پس زمینه RGB و صفحه نمایش مات است. از لحاظ باتری نمی‌توان چندان روی این دستگاه حساب باز کرد. با توجه به وزن زیاد این دستگاه شما قطعاً نمی‌توانید آن را با خود زیاد جابجا کنید.

Asus ROG Strix SCAR 17 G733ZW-AA زیر ۱۰۰ میلیون تومان قیمت دارد. در میان دستگاه‌های موجود زیر ۱۰۰ میلیون هم قدرتمندترین لپتاپ است. به همین دلیل اگر بودجه خرید این دستگاه را دارید، از این کار دریغ نکنید.

لپ تاپ 17.3 اینچی ایسوس مدل ROG Strix SCAR 17 G733ZW-AA

 

نکات مثبت

 • پردازنده مرکزی قدرتمند
 • پردازنده گرافیکی قدرتمند
 • خنک کننده بسیار خوب
 • نرخ به روزرسانی صفحه نمایش بسیار بالا است.
 • استفاده از رم DDR5
 • دارای درگاه خالی برای ارتقاء حافظه

نکات منفی

 • وزن بسیار زیاد
 • قیمت بالا
 • باتری نه چندان قدرتمند
 • صفحه نمایش فول اچ دی
 • عدم وجود وبکم!

بازه قیمتی بین ۶۰ تا ۸۰ میلیون تومان

این بازه قیمتی وضعیت بهتری نسبت به مورد بالا دارد. این دستگاه‌ها قطعاً قدرتمندترین موارد موجود در بازار نیستند و انتخاب شما بهترین لپ‌ تاپ گیمینگ نخواهد بود. با این حال برای عناوین امروزی بسیار مناسب بوده و توانایی اجرای تمامی عناوین را با گرافیک بالا دارند.  در راهنمای خرید لپ تاپ گیمینگ ما به موارد باریک سبک هم اشاره خواهیم کرد. شروع ماجرا از همینجا است. به دلیل اینکه بسیاری از افراد نیاز به یک دستگاه قدرتمند دارند که چندان سنگین هم نباشد. قطعاً سبک بودن دستگاه با مشکلاتی همراه است اما برای بسیاری از افراد ارزش این مشکلات را دارد. دقت کنید که قیمت این دستگاه‌ها همچنان بالا است. با این حال شما عملکرد بسیار خوبی را نسبت به هزینه‌ای که می‌کنید بدست می‌آورید.

این دستگاه‌ها برای چه افرادی مناسب هستند؟

 • اگر در کنار دستگاه رومیزی خود نیاز به یک لپتاپ قدرتمند دارید.
 • این دستگاه‌ها همچنان بسیار قدرتمند بوده و می‌توانند جایگزین دستگاه رومیزی شما باشند.
 • افرادی که نیاز به قدرتمندترین سخت افزار روز ندارند.
 • افرادی که برای کار خود نیاز به یک دستگاه قدرتمند و قابل حمل دارند.

لپتاپ MSI Raider GE66 12UGS

پردازنده Core i7، گرافیک ۳۰۷۰ti و ۱۶ گیگابایت رم

لپ تاپ برای کارهای گرافیکی دیجی کالا MSI Raider GE66 12UGS

این دسته را با یکی از دستگاه‌های بسیار خوب میان بهترین لپ تاپ‌های گیمینگ شروع می‌کنیم. Raider GE66 12UGS یکی از لپتاپ‌هایی است که ارزش پولی که برای آن خرج می‌کنید را دارد. به همین دلیل است که اولین مورد در راهنمای خرید لپ تاپ گیمینگ در این بازه قیمتی است. دقت کنید که این لپتاپ همچنان گران است. با این حال از قیمت نجومی موارد قبلی فاصله نسبتاً زیادی دارد. همینطور اینکه وزن کمتری هم داشته و حمل و نقل آن آسان‌تر است.

از لحاظ طراحی Raider GE66 12UGS شباهت‌های زیادی به برادر بزرگ‌تر خود دارد. تفاوت اصلی این دو دستگاه در پردازنده‌های اصلی و گرافیکی آن‌ها است. Raider GE66 12UGS دارای پردازنده Core i7 است. این پردازنده نسبت به Core i9 ضعیف‌تر است ولی به این معنا نیست که قدرت زیادی ندارد. بلکه کاملاً بر خلاف این است. این دستگاه به طرز عجیبی قدرتمند بوده و از پس اجرای هر کاری برمی‌آید. فرکانس پردازشی این پردازنده ۲.۵ تا ۴.۷ گیگاهرتز است. از طرفی دارای ۱۶ گیگابایت رم قابل ارتقاء است.

پردازنده گرافیکی Raider GE66 12UGS انویدیا RTX 3070ti است. در مورد قبلی هم شاهد این پردازنده گرافیکی بودیم. ۳۰۷۰ti به طور کلی تناسب خوبی بین قدرت و مصرف برق دارد. به همین دلیل دستگاه شما بیش از حد هم داغ نشده و به راحتی شما می‌توانید ساعت‌ها کار یا بازی کنید. همینطور اینکه ام‌اس‌آی از وات مصرفی این کارت هم کم نکرده است. به همین دلیل شما با قدرت کامل ۳۰۷۰ti روبرو خواهید شد.

صفحه نمایش Raider GE66 12UGS یک صفحه فول اچ دی است. در این بازه قیمتی دیگر با رزولوشن ۴K مواجه نیستیم. البته تعدادی موارد ۲K وجود دارند که به آن خواهیم پرداخت. فول اچ دی نیز برای بسیار از افراد کافی بوده و با نرخ به روزرسانی ۳۶۰ هرتزی، این دستگاه تجربه خوبی را در اختیار کاربران قرار خواهد داد. یکی دیگر از ویژگی‌های این دستگاه ۱۵.۶ اینچی بودن آن است. به همین دلیل نسبت به موارد قبلی کوچک‌تر و البته سبک‌تر است.

از لحاظ باتری همچنان نمی‌توانید حساب ویژه‌ای روی این دستگاه باز کنید. با این حال به نسبت لپتاپ‌]ای قبلی بسیار بهینه‌تر است. به همین دلیل زمان بیشتری را در اختیار شما قرار خواهد داد. همینطور اینکه با توجه به وزن کمتر آن شما می‌توانید لپتاپ خود را جابجا کرده و با خود به محل کار ببرید. موارد دیگر مثل کیبورد RGB هم در این دستگاه وجود دارد تا شما از یاد نبرید که لپتاپتان گیمینگ است.

Raider GE66 12UGS یکی از لپتاپ‌ها با ارزش خرید بالا است. به همین دلیل اگر به دنبال قدرت بالا و هزینه مناسب هستید، قطعاً نگاهی به این دستگاه بیاندازید. ارزش توجه کردن را دارد.

لپ تاپ 15.6 اینچی ام اس آی مدل Raider GE66 12UGS

نقاط قوت

 • پردازنده گرافیکی قدرتمند
 • پردازنده اصلی قوی
 • حافظه و رم قابل ارتقاء
 • وزن سبک‌تر نسبت به رقبا
 • سیستم خنک کنندگی بسیار قوی

نقاط ضعف

 • پردازنده ضعیف‌تر نسبت به رقبا
 • صفحه نمایش متوسط
 • باتری با ظرفیت متوسط
 • طراحی خاص

 

لپتاپ Lenovo Legion 5 Pro 16IAH7H

پردازنده Core i7، گرافیک ۳۰۷۰ و صفحه ۱۶ اینچی

بهترین لپ تاپ گیمینگ Lenovo Legion 5 Pro 16IAH7H

مجموعه لپتاپ‌های لیجن ۵ پرو یکی از بهترین لپ تاپ‌های گیمینگ ساخته شده هستند. مخصوصاً اینکه لنوو تمام تلاش خود را کرده تا این لپتاپ‌ها بیش از حد زرق و برق گیمینگ را نداشته باشند. با داشتن صفحه ۱۶ اینچی و Aspect Ratio 16:10، لنوو لیجن پرو برای تولید محتوا و کارهایی به جز گیمینگ هم یک دستگاه بسیار خوب است.

پردازنده اصلی این دستگاه Core i7 بوده که مانند دستگاه قبلی قدرت بسیار بالایی دارد. فرکانس پردازنده از ۲.۳ تا ۴.۷ گیگاهرتز تنظیم شده تا کاربر توانایی اجرای انواع کارهای مختلف را با دستگاه خود داشته باشد. از طرفی پردازنده این مدل از لیجن ۵ پرو نسل ۱۲ اینتل بوده و به همین دلیل در حال حاضر به روزترین سیستم موجود است. با ۱۶ گیگابایت رم قابل ارتقاء شما مشکلی برای انجام کارهای سنگین مثل رندر کردن یا ساخت مدل‌های سه بعدی نخواهید داشت.

پردازنده گرافیکی Lenovo Legion 5 Pro 16IAH7H انویدیا RTX 3070 است. مدل ۳۰۷۰ از مدل ۳۰۷۰ti ضعیف‌تر بوده اما این تفاوت چندان زیاد نیست. از طرفی ti دارای قابلیت‌های بیشتری است که در حوضه ساخت محتوا و رندر کردن بیشتر از گیمینگ اهمیت دارند. با این حال همچنان کارت ۳۰۷۰ بسیار قدرتمند بوده و توانایی اجرای عناوین مختلف را با گرافیک بالا دارد. با تکنولوژی DLSS هم شما از کمبود نرخ فریم رنج نخواهید برد.

نکته مثبت Lenovo Legion 5 Pro 16IAH7H نسبت به رقبا صفحه نمایش آن است. زمانی که اکثر دستگاه‌ها در این رنج قیمت صفحه نمایش فول اچ دی دارند، این لپتاپ دارای صفحه نمایش QHD یا همان ۲K بوده که باعث می‌شود بهترین صفحه نمایش موجود در میان لپتاپ‌ها باشد. حال چرا ۴K بهترین نیست؟ به دلیل اینکه با توجه به اندازه‌های صفحه نمایش‌های لپتاپ‌ها، شما نمی‌توانید از قدرت ۴K لذت ببرید. از طرفی فول اچ در هم کم است. QHD حالت میانه بوده و بهترین تجربه را در اختیار شما قرار خواهد داد. در اصل همین صفحه نمایش باعث شده تا لیجن ۵ پرو برای انجام کارهای گرافیکی هم یک دستگاه فوق‌العاده باشد.

از ویژگی‌های دیگر این لپتاپ می‌توان به حافظه یک ترابایتی و تعداد پورت‌های زیاد آن اشاره کرد. از طرفی نسبت به دستگاه‌های دیگر لیست راهنمای خرید لپ تاپ گیمینگ، از طراحی آرام‌تر و به نظر شخصی من زیباتر برخوردار است. در اصل لپتاپ Lenovo Legion 5 Pro 16IAH7H برای افرادی مناسب است که تنها به گیمینگ روی لپتاپ خود نمی‌پردازند. بلکه کارهای دیگر هم روی دستگاه خود انجام می‌دهند.

لپ تاپ 16 اینچی لنوو مدل Legion 5 Pro 16IAH7H

نقاط قوت

 • پردازنده قدرتمند
 • پردازنده گرافیکی قوی و بهینه
 • سیستم خنک کنندگی خوب
 • صفحه نمایش بی‌نظیر
 • پورت‌های بسیار زیاد
 • طراحی زیبا

نقاط ضعف

 • وزن نسبتاً سنگین
 • باتری متوسط

لپتاپ Asus ROG Zephyrus G15 GA503RW-B

پردازنده رایزن ۷، گرافیک ۳۰۷۰ti، باریک و سبک!

بهترین لپ تاپ گیمینگ Asus ROG Zephyrus G15 GA503RW-B

در دنیای لپتاپ‌های گیمینگ دستگاه‌های باریک و سبک کم هستند. با این حال سری زفیروس ایسوس همواره به دنبال طراحی خاص و بهینه بودند. از طرفی این لپتاپ‌ها بسیار زیبا طراحی شده و بهترین ظاهر را در لیست راهنمای خرید لپ تاپ گیمینگ دارند. حال در این قسمت ما قصد داریم به شما ROG Zephyrus G15 GA503RW-B را معرفی کنیم. یک دستگاه زیبا و سبک که در عین حال بسیار قدرتمند است.

پردازنده داخل این لپتاپ رایزن ۷ سری ۶ است. فرکانس این پردازنده از ۳.۲ تا ۴.۷ گیگاهرتز بوده و قدرت بسیار زیادی دارد. از طرفی پردازنده‌های شرکت AMD به شدت بهینه هم هستند. از این رو شما باتری خوبی هم خواهید داشت. پس تصور نکنید که اگر پردازنده این دستگاه رایزن است توانایی اجرای بازی یا برنامه‌ها را ندارد. با ۱۶ گیگابایت رم شما توانایی انجام کارهای سنگین و پیچیده را خواهید داشت.

پردازنده گرافیکی این دستگاه ۳۰۷۰ti است. اینجا باید کمی توضیح دهیم. لپتاپ ROG Zephyrus G15 GA503RW-B یک دستگاه باریک و سبک است. به همین دلیل قطعاً توانایی خنک کنندگی که در دستگاه‌های قبلی وجود دارد را ندارد. از این رو شرکت سازنده وات مصرفی پردازنده گرافیکی را به حد خوبی کم کرده است. با این حال بیش از حد نیست. از این رو شما امکان دارد با قدرت کمتری نسبت به ۳۰۷۰tiهایی که در دستگاه‌های دیگر وجود دارد روبرو شوید. این هزینه‌ای است که باید برای طراحی زیبای این دستگاه بپردازید.

البته این موضوع باعث نمی‌شود که قدرت ROG Zephyrus G15 GA503RW-B کم باشد. این دستگاه همچنان نسبت به بسیاری از رقبا قوی‌تر و بهینه‌تر است. همینطور اینکه توانایی اجرای اکثر عناوین بازی را با گرافیک بالا دارد. با این حال باید مراقب دمای دستگاه باشید. همانطور که گفتیم این دستگاه قدرت خنک‌کنندگی دستگاه‌های دیگر این لیست را ندارد.

صفحه نمایش ROG Zephyrus G15 GA503RW-B نیز مانند لیجن ۵ پرو ۲K و بسیار خوب است. از این رو برای انجام کارهای گرافیکی بسیار مناسب بوده و تجربه بسیار خوبی را برای گرافیست‌ها ارائه خواهد داد. همینطور اینکه نرخ به روزرسانی صفحه ۱۲۰ هرتز است. از این رو شما دیگر مشکل کمبود نرخ فریم را هم نخواهید داشت.

یکی دیگر از نکات مثبت ROG Zephyrus G15 GA503RW-B باتری آن است. پردازنده‌های AMD بسیار در زمینه مصرف برق بهینه هستند. از این رو شما می‌توانید با خیال راحت بدون شارژر خود خانه را ترک کرده و به کار خود برسید. همینطور اینکه این لپتاپ بسیار سبک است. به همین دلیل یک دستگاه همراه بسیار خوب است. چیزی که در دنیای لپتاپ‌های گیمینگ کمتر مشاهده می‌شود.

لپ تاپ 15.6 اینچی ایسوس مدل ROG Zephyrus G15 GA503RW-R7 16GB 1SSD RTX3070Ti

نقاط قوت

 • پردازنده مرکزی قدرتمند
 • پردازنده گرافیکی قوی
 • صفحه نمایش بسیار خوب
 • باریک و سبک
 • باتری خوب
 • طراحی بسیار ساده و زیبا

نقاط ضعف

 • سیستم خنک کننده با عملکرد متوسط
 • کمبود پرت‌های مختلف

محدوده قیمتی ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان

این بازه قیمتی وضعیت جالبی دارد. دستگاه‌های جدید در آن قدرت کمتری نسبت به دستگاه‌های قدیمی‌تر دارند. از این رو اگر شما رضایت داده و دستگاهی بخرید که یکسال از عمرش گذشته باشد، می‌توانید موارد بسیار خوبی را پیدا کنید. در این محدوده دستگاه‌های بسیار زیاد با قابلیت‌های مختلف وجود دارند. با این حال ما تلاش کردیم که بهترین موارد را در میان لپتاپ‌های موجود در بازار به شما پیشنهاد دهیم. همینطور اینکه این بازه قیمتی بهترین لپ تاپ‌های گیمینگ را به شما ارائه می‌دهد. به همین دلیل اگر قصد خرید لپتاپ گیمینگ دارید، ما این بازه قیمتی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

این دستگاه‌ها برای چه افرادی مناسب هستند؟

 • افرادی که این لپتاپ‌ها دستگاه ثانویه آن‌ها است.
 • افرادی که به سخت افزار کمی قدیمی رضایت می‌دهند.
 • افرادی که کارهای بسیار سنگین گرافیکی با دستگاه خود انجام نمی‌دهند.

لپتاپ Lenovo Legion 5 Pro-DE

پردازنده رایزن ۷، گرافیک ۳۰۷۰ و صفحه ۱۶ اینچی

راهنمای خرید لپ تاپ گیمینگ Lenovo Legion 5 Pro-DE

این لپتاپ دقیقاً همان چیزی است که ابتدای این بخش به آن اشاره کردیم. در راهنمای خرید بهترین لپ تاپ گیمینگ ما تلاش کردیم که به‌روزترین سخت افزارها را به شما ارائه دهیم. با این حال برخی از دستگاه‌ها با وجود سخت افزار کمی قدیمی ارزش خرید بسیار بالایی دارند. از این رو این موارد را هم به شما پیشنهاد خواهیم داد. اولین مورد همین Legion 5 Pro-DE است.

پردازنده Legion 5 Pro-DE رایزن ۷ نسل ۵ است. یعنی پردازنده سال ۲۰۲۱ میلادی است. با این حال از توانایی بسیار بالایی برخوردار بوده و تفاوت چندانی با نسل ۶ ندارد. البته به جز رم که رم این دستگاه DDR4 است. البته این موضوع به این معنا نیست که سخت افزار Legion 5 Pro-DE ضعیف باشد. این دستگاه از پس اجرای هر کاری بر آمده و همینطور اینکه با بهینه بودن پردازنده خود یک انتخاب خوب برای افرادی است که لپتاپ خود را مدام جابجا می‌کنند.

پردازنده گرافیکی Legion 5 Pro-DE هم RTX 3070 است. چیزی که باعث شده ارزش این دستگاه به شدت بالا برود. در این محدود قیمتی ما کمتر شاهد ۳۰۷۰ و بیشتر شاهد ۳۰۶۰ هستیم. این دو پردازنده گرافیکی با یکدیگر تفاوت زیادی داشته و به طور کلی ۳۰۷۰ طول عمر بیشتری را به شما ارائه می‌دهد. همینطور اینکه با داشتن قدرت گرافیکی بیشتر توانایی انجام کارهای سنگین گرافیکی را نیز خواهید داشت. پردازنده گرافیکی این دستگاه هم به طور کامل برق دریافت کرده و شما با قدرت کامل ۳۰۷۰ روبرو هستید.

صفحه نمایش Legion 5 Pro-DE مانند دو مورد قبلی در لیست ۲K است. همانطور که توضیح دادیم این صفحه نمایش مناسب‌ترین مورد در لپتاپ‌ها بوده و به همین دلیل چشمان شما از این صفحه نمایش لذت خواهد برد. مخصوصاً اینکه نرخ به روزرسانی صفحه این لپتاپ ۱۶۵ هرتز بوده که باعث می‌شود شما حتی یکی از دشمنان را در بازی‌ها از دست ندهید.

طراحی بدنه دستگاه نیز بسیار ساده و زیبا است. از این رو شما نگران نیستید که لپتاپتان ظاهری خودنما داشته باشد. در اصل این لپتاپ بیشتر از اینکه حالت گیمینگ داشته باشد، حالت صنعتی دارد. از این رو در مکان‌های مختلف قابل استفاده است. باتری دستگاه هم به نسبت خوب است. مخصوصاً اینکه پردازنده رایزن ۷ به شدت بهینه بوده و از این رو شما به راحتی می‌توانید دستگاه خود را با خود جابجا کنید.

لپ تاپ 16 اینچی لنوو مدل Legion 5 Pro-DE - کاستوم شده

نقاط قوت

 • پردازنده قدرتمند
 • پردازنده گرافیکی قدرتمند
 • صفحه نمایش بی‌نظیر
 • طراحی ساده و زیبا
 • کیبورد بسیار خوب

نقاط ضعف

 • سخت افزار سال گذشته
 • استفاده از رم DDR4

لپتاپ Asus TUF Gaming A15 FA507RR

رایزن ۷، گرافیک ۳۰۷۰ و ۱۶ گیگابایت رم DDR5

راهنمای خرید لپ تاپ گیمینگ لپتاپ Asus TUF Gaming A15 FA507RR

لپتاپ سری تاف (TUF) ایسوس دستگاه‌های خاصی هستند. به طور کلی این دستگاه‌ها برای کاربران میان رده ساخته شده اما برخی موارد در آن‌ها به شدت قدرتمند است. از این رو است که لپتاپ‌های سری تاف ارزش خرید بسیار زیادی دارند. تنها مشکل بحث طراحی آن‌ها است. افراد زیادی وجود دارند که این لپتاپ‌ها را دوست نداشته و به نظرشان طراحی خوبی ندارند. این موضوع کاملاً سلیقه‌ای است و لپتاپ‌های سری تاف همچنان دستگاه‌های بسیار خوبی هستند.

پردازنده داخل TUF Gaming A15 FA507RR رایزن ۷ سری ۶ است. از این رو نه تنها قدرتمند بوده بلکه کاملاً هم به روز است. از این رو شما به راحتی می‌توانید آن را خریداری کرده و نگران به روزرسانی در آینده نباشید. رم موجود در این دستگاه نیز ۱۶ گیگابایت DDR5 بوده که سرعت بسیار بالایی دارد. همینطور اینکه قابلیت ارتقاء رم و حافظه نیز در این دستگاه وجود دارد.

پردازنده گرافیکی موجود در این دستگاه انویدیا RTX 3070 است. این پردازنده گرافیکی از پس اجرای هر بازی‌ای بر آمده و از طرفی نرخ فریم بالایی هم در اختیار شما قرار خواهد داد. مانند دستگاه قبلی ایسوس تصمیم گرفته از قدرت ۳۰۷۰ موجود در این دستگاه نکاهد. از این رو شما با قدرت کامل ۳۰۷۰ روبرو بوده و می‌توانید تا مدت زیادی با آن بازی کنید.

صفحه نمایش این دستگاه هم ۲K بوده و این بیشتر اثبات می‌کند این رزولوشن بهترین مورد برای لپتاپ است. دقت کنید که دستگاه‌های سری تاف از این نظر با دستگاه‌های دیگر تفاوت دارند که کیفیت بدنه متوسطی دارند. البته این حرف به این معنا نیست که کیفیت بدی دارند. با این حال سری استریکس و زفیروس ایسوس از کیفیت ساخت بالاتر و طراحی بهتری برخوردار هستند. به همین دلیل است که قیمت بالاتری هم دارند.

از لحاظ باتری TUF Gaming A15 FA507RR توانایی خوبی دارد. باتری این لپتاپ به این شکل نیست که بهینه‌ترین حالت ممکن را به شما ارائه دهد و در انتها برای کاربری طولانی شما نیاز به یک شارژر خواهید داشت. با این وجود برای کارهای کوچک و سبک باتری این لپتاپ شما را همراهی خواهد کرد.

لپ تاپ 15.6 اینچی ایسوس مدل TUF Gaming A15 FA507RR-R7 6800H 16GB 1SSD RTX3070

نقاط قوت

 • پردازنده قوی
 • پردازنده گرافیکی قدرتمند
 • استفاده از سخت افزار به روز
 • ارزش خرید به شدت بالا

نقاط ضعف

 • طراحی بسیار خاص
 • کیفیت بدنه متوسط
 • باتری با عملکرد متوسط

محدوده قیمتی ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان

در راهنمای خرید بهترین لپ تاپ گیمینگ، بازه قیمتی ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان اهمیت بسیار زیادی دارد. از این رو که به شدت پرطرفدار است. لپتاپ‌های موجود در این بازه قیمتی قدرت خوبی داشته و از طرفی قیمت مناسبی هم دارند. قطعاً اگر شما با یک لپتاپ ۱۰۰ میلیون مقایسه کنید، این دسته از لپتاپ‌ها قدرت کمتری دارند. بحث اینجاست که در بازه قیمتی خود این دستگاه‌ها توانایی زیادی داشته و از پس اجرای اکثر کارها بر می‌آیند. از این رو است که ارزش خرید بسیار بالایی دارند. با این حال شما باید توجه داشته باشید که انتخاب خوبی را در این بازه قیمتی بکنید.

این دستگاه‌ها برای چه افرادی مناسب هستند؟

 • افرادی که لپتاپ دستگاه ثانویه آن‌ها بوده و کار خیلی سنگین با دستگاه خود نمی‌کنند.
 • افرادی که نمی‌توانند بیش از ۵۰ میلیون برای خرید یک لپتاپ هزینه کنند.
 • افرادی که گیمر حرفه‌ای نبوده و تنها برای عناوین معدودی نیاز به لپتاپ دارند.

لپتاپ Asus ROG Strix G15 G513RM-B

پردازنده رایزن ۷، گرافیک ۳۰۶۰ و صفحه نمایش QHD

بهترین لپ تاپ های گیمینگ لپتاپ Asus ROG Strix G15 G513RM-B

در این بازه قیمتی دیگر خبری از پردازنده گرافیکی ۳۰۷۰ نیست. با این حال موارد زیادی با گرافیک ۳۰۶۰ وجود دارند. این کارت گرافیکی نیز قدرت زیادی داشته و اکثر عناوین را به راحتی اجرا می‌کند. البته امکان دارد که شما برای اجرای برخی عناوین با نرخ فریم بالا نیاز داشته باشید تنظیمات عناوین مختلف را دستکاری کنید. لپتاپ ROG Strix G15 G513RM-B یکی از موارد بسیار خوب با گرافیک ۳۰۶۰ است. مخصوصاً با ویژگی‌هایی که دارد به شدت ارزش خرید بالایی داشته و طراحی بسیار خوبی هم دارد.

پردازنده مرکزی ROG Strix G15 G513RM-B رایزن ۷ سری ۶ است. به همین دلیل این پردازنده کاملاً جدید و بهینه است. همینطور اینکه از پس اجرای هر کاری که بخواید بر خواهد آمد. به طور کلی سری ۷ رایزن قدرت زیادی داشته و با تعداد هسته‌های بالای خود می‌توانند چندین کار را با هم انجام دهند. رم دستگاه نیز ۱۶ گیگابایت و از نوع DDR5 است. شما می‌توانید در آینده رم این دستگاه را ارتقاء داده تا بیشتر از آن استفاده کنید.

پردازنده گرافیکی ROG Strix G15 G513RM-B انویدیا RTX 3060 است. این پردازنده گرافیکی از موارد بسیار خوب در بازار است. از این رو که قدرت بالایی داشته و از طرفی قیمت بسیار خوبی هم دارد. ۳۰۶۰ می‌تواند اکثر عناوین بازی را در حالت High اجرا کند. همینطور اینکه نرخ فریم بالایی هم در اختیار شما قرار خواهد داد. این پردازنده در زمینه کارهای غیر گیمینگ هم بسیار خوب و بهینه است. به همین دلیل با توجه به قیمتی که این لپتاپ دارد، ۳۰۶۰ هم توانایی خوبی را به شما ارائه می‌دهد.

صفحه نمایش ROG Strix G15 G513RM-B نیز مانند موارد قبلی دارای رزولوشن ۲K است. به همین دلیل شما با کیفیت صفحه بسیار خوبی روبرو هستید. از طرفی نرخ به روزرسانی صفحه هم ۱۶۵ هرتز بوده تا شما حتی یک لحظه از بازی خود را از دست ندهید. البته با وجود کارت ۳۰۶۰ عناوین کمی وجود دارند که بالای ۱۰۰ فریم را به شما ارائه دهند. با این حال ۱۶۵ هرتز برای کارهای معمول و دیگر بسیار خوب بوده و تجربه روانی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

در زمینه عملکرد باتری نمی‌توان نظر خاصی داد. این دستگاه یک لپتاپ گیمینگ است. به همین دلیل انتظار توانایی باتری چندانی از آن نمی‌رود. با این حال پردازنده رایزن ۷ بسیار بهینه بوده و از این رو شما با عمر باتری نسبتاً خوبی روبرو هستید. طراحی ROG Strix G15 G513RM-B نیز مانند استریکس‌های دیگر خاص و پر از چراغ مختلف است! از این رو برخی افراد ممکن است از طراحی آن خوششان نیاید.

لپ تاپ 15.6 اینچی ایسوس مدل ROG Strix G15 G513RM-HQ116

نقاط قوت

 • پردازنده قوی
 • پردازنده گرافیکی خوب
 • محدود نکردن وات پردازنده گرافیکی
 • صفحه نمایش عالی
 • کیبورد بسیار خوب
 • سیستم خنک کننده قوی

نقاط ضعف

 • وزن نسبتاً زیاد
 • طراحی بدنه خاص با چراغ‌های زیاد
 • عدم وجود وبکم
 • طراحی نامناسب پورت‌های دستگاه

لپتاپ MSI Crosshair 15 A11UEK

پردازنده Core i7، گرافیک ۳۰۶۰ و صفحه ۱۶۵ هرتزی

بهترین لپ تاپ های گیمینگ MSI Crosshair 15 A11UEK

ام اس آی از شرکت‌های قدیمی در ساخت لپتاپ است. از این رو با توجه به سابقه این کمپانی انتظار می‌رود که دستگاه‌ها بسیار خوبی داشته باشد. در ابتدای راهنمای خرید بهترین لپ تاپ گیمینگ دیدیم که قوی‌ترین دستگاه متعلق به این شرکت است. حال در لپتاپ‌های میان رده نیز ام اس آی بسیار خوب عمل کرده است. شاید بتوان تنها مشکل MSI Crosshair 15 A11UEK را طراحی قدیمی آن دانست که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

پردازنده اصلی لپتاپ MSI Crosshair 15 A11UEK اینتل Core i7 سری ۱۱ است. این پردازنده شاید جدیدترین نباشد اما قدرت بسیار زیادی دارد. از این رو این لپتاپ توانایی اجرای تمامی کارهای موجود را دارد. در مورد بحث طول عمر لپتاپ هم باید گفت که احتمال پشتیبانی کمتر از ۵ سال از این پردازنده کم است. به همین دلیل خیالتان راحت باشد که شما این لپتاپ را تا مدت زیادی با خود خواهید داشت. همینطور اینکه در زمینه عملکرد این پردازنده از پس اجرای تمامی برنامه‌ها بر می‌آید. به دلیل پردازنده نسل ۱۱، رم این دستگاه از نوع DDR4 است. سرعت این رم‌ها نسبت به DDR5 کمتر بوده ولی در حال حاضر برنامه‌ای وجود ندارد که تفاوت مشهودی بین این دو نشان دهد.

پردازنده گرافیکی MSI Crosshair 15 A11UEK انویدیا RTX 3060 است. این پردازنده به نوبه خود قدرت خوبی داشته و تمامی عناوین بازی جدید را به راحتی اجرا می‌کند. در زمینه نرخ فریم شاید این لپتاپ بالاترین نرخ فریم‌ها را به شما ارائه ندهد ولی به این شکل هم نیست که از پس اجرای بازی‌ها روی حالت High بر نیاید. همینطور اینکه در زمینه کارهای گرافیکی ۳۰۶۰ بسیار بهینه است. از این رو برای تولید محتوا هم این پردازنده بسیار خوب است.

صفحه نمایش MSI Crosshair 15 A11UEK دارای رزولوشن فول اچ دی بوده و یک صفحه نمایش معمولی است. مانند موارد قبلی این صفحه نمایش ویژگی خاصی ندارد ولی بد هم نیست. با نرخ به روزرسانی صفحه ۱۴۴ هرتزی شما قطعاً تجربه روانی را خواهید داشت. تنها مشکل این لپتاپ حافظه داخلی آن است. این لپتاپ دارای ۵۱۲ گیگابایت حافظه داخلی از نوع حافظه جامد است. این مقدار برای بسیاری از افراد کم است. البته شما می‌توانید رم و حافظه داخلی این دستگاه را ارتقاء دهید پس مشکلی در این مورد وجود ندارد.

در زمینه باتری هم این لپتاپ معمولی عمل می‌کند. شما نباید انتظار یک عمر باتری خارق‌العاده را از آن داشته باشید ولی قطعاً کار شما را راه می‌اندازد. کیبورد این لپتاپ هم بسیار خوب است تنها یک مشکل دارد. آن هم نور پس زمینه آبی و تک رنگ آن است. از این رو بسیاری از افراد امکان دارد که از آن خوششان نیاید. همینطور اینکه طراحی این لپتاپ کمی قدیمی است. دور صفحه نمایش شما با حاشیه بسیار زیادی روبرو هستید که در دستگاه‌های امروزی بسیار کم مشاهده می‌شود.

لپ تاپ 15.6 اینچ ام اس آی مدل Crosshair 15 A11UEK

نقاط قوت

 • پردازنده قوی
 • پردازنده گرافیکی خوب
 • کیبورد روان و کامل
 • جنس بدنه بسیار خوب

نقاط ضعف

 • طراحی قدیمی
 • باتری متوسط
 • نور آبی و تک رنگ کیبورد

در اینجا یک مورد هست که به طور کامل ذکر نمی‌کنیم به دلیل اینکه برای کاربران خاص است. در این بازه قیمتی ما لپتاپ Asus Zephyrus G14 را داریم. این لپتاپ قدرت خوبی داشته و بسیار جمع و جور است. دلیل اینکه آن را به طور کامل نقد نمی‌کنیم، این است که این لپتاپ برای هر کسی ساخته نشده است. دستگاه دارای ۱۴ اینچ صفحه است. از این رو کوچک بوده و برای جابجای کردن بسیار مناسب است. با این حال به دلیل کوچک بودن کارت گرافیکی آن قدرت کامل نداشته و همین باعث می‌شود که قدرت کامل کارت گرافیکی آن را دریافت نکنید. با این حال اگر به دنبال یک دستگاه قدرتمند و قابل حمل هستید، حتماً یک نگاه به این دستگاه بیاندازید.

محدوده قیمتی ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان

به بازی قیمتی اقتصادی رسیدیم. این بخش از راهنمای خرید لپ تاپ گیمینگ برای افرادی است که نمی‌خواهند هزینه بسیار زیادی برای لپتاپ خود بکنند. در این بازه قیمتی لپتاپ‌های بسیار زیاد با کاربری‌های مختلف وجود دارند. همگی نیز قدرت خوبی دارند. اینجاست که بحث کاربری مطرح است. اینکه شما از لپتاپ خود چه چیزی می‌خواهید. اگر قصد شما از لپتاپ در این بازه قیمتی گیمینگ است، پس ادامه مطلب را با دقت بخوانید.

این دستگاه‌ها برای چه افرادی مناسب است؟

 • افرادی که کارهای خیلی سنگین با دستگاه خود انجام نمی‌دهند.
 • افرادی که گیمینگ سبک انجام می‌دهند.
 • افرادی که لپتاپ دستگاه ثانویه آن‌ها است.

لپتاپ Lenovo Legion 5-NC

پردازنده رایزن ۷، گرافیک ۳۰۶۰ و طراحی بهینه

بهترین لپتاپ گیمینگ Lenovo Legion 5-NC

به طور کلی سری لیجن لنوو خریدهای امنی حساب می‌شوند. این دستگاه‌ها به شدت قدرتمند بوده و از طرفی طراحی بسیار خوبی دارند. همینطور اینکه سیستم خنک کننده قدرتمند این دستگاه‌ها از پس اجرای هر کاری بر می‌آیند. پس شما نباید نگران داغ شدن لپتاپ خوب باشید. از طرفی لنوو سری لیجن ۵ را به بهینه‌ترین حالت ممکن طراحی کرده است. این دستگاه‌ها پورت‌های زیادی داشته و از طرفی ظاهر بیش از حد گیمری ندارند. از این رو برای کاربران معمولی هم مناسب هستند.

پردازنده مرکزی این لپتاپ رایزن ۷ سری ۵ است. همانطور که در موارد قبلی گفتیم، این پردازنده بسیار قدرتمند و بهینه است. از این رو توانایی اجرای انواع و اقسام کارهای مختلف را دارد. از طرفی این پردازنده برق کمی مصرف کرده و شما انتظار یک باتری خوب را از لپتاپ خود خواهید داشت. رم دستگاه نیز از نوع DDR4 بوده و ۱۶ گیگابایت است. پس شما برای مدت خوبی نیاز به ارتقاء نخواهید داشت. البته قابلیت این کار را دارید.

پردازنده گرافیکی Lenovo Legion 5-NC کارت ۳۰۶۰ است. در این بازه قیمتی این پردازنده بسیار کم مشاهده می‌شود. از این رو است که ارزش خرید بسیار زیادی دارد. همینطور اینکه با توجه به سیستم خنک کننده قدرتمندی که لنوو در لپتاپ خود قرار داده، پردازنده گرافیکی این دستگاه وات کامل را دریافت خواهد کرد. به همین دلیل شما از لحاظ قدرت گرافیکی با دستگاه بسیار خوبی روبرو هستید.

صفحه نمایش Lenovo Legion 5-NC یک صفحه نمایش معمولی با رزولوشن فول اچ دی است. نکته این صفحه نمایش اینجاست که دارای دقت بالایی است. به همین دلیل برای کار با فوتوشاپ یا به طور کلی کارهای گرافیکی مختلف، بسیار خوب است. با توجه به نرخ به روزرسانی بالا هم شما تجربه روانی خواهید داشت.

نکته مهم در مورد Lenovo Legion 5-NC طراحی بسیار بهینه آن است. این لپتاپ یک دستگاه سبک نیست. با این حال بسیار خوب طراحی شده و پورت‌های بسیار زیادی دارد. داخل آن هم بسیار جالب است. شما یک فضای اضافه داشته که می‌توانید در آن یک هارد یا یک حافظه جامد قرار دهید. لنوو از فضای این لپتاپ به بهینه‌ترین حالت ممکن استفاده کرده است. کیبورد این دستگاه نیز بسیار خوب طراحی شده تا برای کارهای روزمره مناسب باشد.

به طور کلی لپتاپ Lenovo Legion 5-NC یک خرید کاملاً بدون ریسک و امن است. این دستگاه نکات منفی بسیار کمی داشته و از همین لحاظ برای کاربران معمولی بسیار دستگاه خوب و مناسبی است.

لپ تاپ 15.6 اینچی لنوو مدل Legion 5-R7 5800H 16GB 1SSD RTX3060

نقاط قوت

 • پردازنده قدرتمند
 • استفاده از کارت گرافیکی ۳۰۶۰ در این بازه قیمتی
 • طراحی بسیار بهینه و خوب
 • کیبورد بسیار خوب

نقاط ضعف

 • وزن نسبتاً زیاد برای حمل و نقل
 • طراحی خیلی ساده که البته برای برخی از افراد خوشایند است.

لپتاپ HP OMEN 16-B0004TX

پردازنده Core i7، گرافیک ۳۰۵۰ti و صفحه ۱۶ اینچی

HP OMEN 16-B0004TX

در اینجا به پردازنده‌های گرافیکی پایین رده می‌رسیم. دقت کنید که ۳۰۵۰ti یک کارت گرافیکی ضعیف نیست. بحث اینجاست که چندان هم قوی نیست. یک کارت معمولی است. در حال حاضر این پردازنده گرافیکی از پس اجرای اکثر عناوین به راحتی بر آمده و حتی برخی را روی حالت High اجرا می‌کند. پس دوباره به کاربری شما باز می‌گردد. با این حال ما دیگر در قسمتی قرار داریم که لپتاپ‌ها از عمر زیادی برخوردار نیستند. به این معنا که کارت گرافیکی ۳۰۵۰ti دیگر عمر زیادی ندارد. مخصوصاً با ۴ گیگابایت رم اختصاصی‌ای که دارد امکان دارد خیلی زود از دور خارج شود. البته به دلیل تکنولوژی‌های جدید انویدیا عمر کارت‌ها بیشتر شده با این حال حواستان به این موضوع باشد.

به طور کلی دستگاه‌های سری آمِن سری اچ پی سابقه چندان خوبی در دنیای لپتاپ‌های گیمینگ نداشتند. با این حال رفته رفته دستگاه‌های این شرکت بهتر شده و از این رو در حال حاضر به کمال خود رسیده‌اند. OMEN 16-B0004TX یکی از دستگاه‌های بسیار خوب ساخته شده توسط این شرکت است. این لپتاپ به شدت ساده و خوب طراحی شده و سیستم خنک کننده بسیار خوبی دارد. موضوعی که در گذشته سری آمن به خاطر آن سرزنش می‌شد.

پردازنده اصلی این لپتاپ Core i7 است. همانطور که در گذشته گفتیم این پردازنده بسیار قوی بوده و توانایی اجرای انواع کارهای مختلف را دارد. از طرفی با وجود اینکه سری ۱۱ است، بازهم قدرت زیادی داشته ولی از لحاظ مدیریت برق چندان بهینه نیست. رم دستگاه نیز ۱۶ گیگابایت از نوع DDR4 بوده و برای تمامی بازی‌های موجود کافی است.

پردازنده گرافیکی این دستگاه همانطور که گفتیم ۳۰۵۰ti است. این پردازنده را به عنوان یک پردازنده گرافیکی پایین رده می‌شناسند ولی قدرت نسبتاً زیادی دارد. از این رو شما برای اجرای تمامی عناوین بازی روی آن مشکلی نخواهید داشت. این در صورتی است که حاضر باشید تنظیمات گرافیکی آن را کمی تغییر دهید. همینطور اینکه این پردازنده گرافیکی کارهای سنگین گرافیکی مثل رندر کردن و این دسته موارد را به دلیل هسته‌های خاص خود به راحتی انجام خواهد داد پس از این مورد مشکلی وجود ندارد.

صفحه نمایش OMEN 16-B0004TX یک صفحه نمایش بسیار دقیق است. از این رو برای کار با فوتوشاپ و مواردی از این دسته بسیار خوب است. با این حال یک مشکل بزرگ دارد و آن هم نرخ به روزرسانی صفحه ۶۰ هرتزی است. این نرخ به روزرسانی برای یک لپتاپ گیمینگ بسیار کم است. البته اگر شما این مشکل را نادیده بگیرید با یک صفحه نمایش خوب و با دقت بالا روبرو هستید.

موارد دیگر لپتاپ مثل باتری هم عادی است. به این معنا که این دستگاه باتری خارق‌العاده‌ای نداشته و از این رو شما نمی‌توانید تصور کنید با یک دستگاه بسیار خوب و قابل حمل روبرو هستید. همینطور اینکه برای یک دستگاه همراه روزمره وزن نسبتاً زیادی دارد. البته طراحی آن بسیار خوب شده و به همین دلیل OMEN 16-B0004TX یک لپتاپ بسیار خوب از اچ پی است.

لپ تاپ 16.1 اینچی اچ‌پی مدل OMEN 16-B0004TX

نقاط قوت

 • پردازنده قدرتمند
 • صفحه ۱۶ اینچی دقیق
 • طراحی ساده و خوب
 • سیستم خنک کننده بسیار قوی

نقاط ضعف

 • پردازنده گرافیکی با عملکرد متوسط
 • سنگین
 • سخت افزار کمی قدیمی

بازه قیمتی زیر ۳۰ میلیون تومان

به آخرین بخش از راهنمای خرید بهترین لپ تاپ گیمینگ می‌رسیم. در این بخش نیاز به کمی توضیح داریم. لپتاپ‌های در این رنج قیمتی همگی دارای رم ۸ گیگابایتی هستند. این مقدار رم به هیچ عنوان برای گیمینگ یا هرگونه کاربری دیگری پیشنهاد نمی‌شود. به دلیل اینکه در این دوران هر برنامه‌ای نیاز به رم زیاد داشته و به همین دلیل اصلاً خرید ۸ گیگابایت رم به صرفه نیست. شما می‌توانید همه لپتاپ‌های موجود در این دسته را ارتقاء داده که قیمت آن‌ها بالای ۳۰ میلیون می‌شود. در این بازه قیمتی شما با لپتاپ‌های بسیار خوبی از سری تاف روبرو خواهید شد که کیفیت بسیار بالایی هم دارند.

یک نکته قابل توجه این است که شما بهتر است لپتاپ‌های سری ویکتوس (Victus) را خریداری نکنید. این دستگاه‌ها از لحاظ کیفیت ساخت اصلاً خوب نبوده و دارای مشکلات زیادی هستند. از این رو ترجیحاً این لپتاپ‌ها را خریداری نکنید. ترجیحاً از لپتاپ‌های دارای پردازنده ۱۱۳۷۰ دوری کنید. این پردازنده قدرت بسیار کمی داشته و در مقایسه با ۱۱۸۰۰ که در این لیست موارد زیادی از آن وجود داشت، قدرت بسیار کمتری دارد. پردازنده‌های Core i5 هم برای گیمینگ مناسب هستند. درست است که قدرت برادر بزرگتر خود را ندارند ولی با این حال از پس اجرای عناوین مختلف بازی بر می‌آیند. به همین دلیل اگر موردی با این پردازنده پیدا کردید نگاهی به آن بیاندازید.

یکی از لپتاپ‌هایی که در این لیست حضور ندارد ولی دستگاه بسیار خوبی است، ایسوس زفیروس ام ۱۶ است. من که نویسنده این متن هستم از این دستگاه استفاده کرده و واقعاً این دستگاه از هر نظر عالی است. بحث اینجاست که در حال حاضر نتوانستم این لپتاپ را با پردازنده Core i7 پیدا کرده و به شما معرفی کنم. نسخه موجود که دارای Core i9 است برای شاسی این لپتاپ بیش از حد بوده و به همین دلیل این دستگاه داغ می‌کند. اگر شما توانستید این لپتاپ را با پردازنده Core i7 پیدا کنید، از خرید زفیروس ام ۱۶ دریغ نکنید. به دلیل اینکه کیفیت صفحه این لپتاپ به همراه طراحی بی نظیر آن شما را مجذوب خواهد کرد.

در انتهای راهنمای خرید لپ تاپ گیمینگ می‌خواهیم نظر شما را بدانیم. به نظر شما چه موردی لیاقت حضور در این لیست را دارد ولی نیست. تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

دیجی‌کلاب
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
 1. Avatar بشیر

  سلام
  ممنون از راهنماییهای دقیق و منصفانه تون. انصافا بدون جهتگیری و کاملا حرفه‌ای بودن.
  دست مریزاد.
  اگه ممکنه راهنمای خرید لپتاب مناسب کارهای گرافیکی در رده های مختلف قیمتی و با تمرکز بر دقت صفحات نمایش در وهله اول و سخت افزار در درجه بعد رو هم کار کنید. ممنون

  1. Avatar Sina

   احسنت شاید به جرات بتونم بگم که یکی از بهترین مقاله های ممکن بود من تا همین امروز میخواستم ویکتوس بگیرم اما فعلا منصرفم کردین.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه