تئوری جاودانگی جان اسنو اسپین‌آف «بازی تاج و تخت» را جذاب‌تر می‌کند

۲۹ تیر ۱۴۰۱ | ۱۰:۳۰ ۲۸ تیر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
جان اسنو

یکی از نظریه‌های طرفداران نشان می‌دهد که اگر جان اسنو در «بازی تاج و تخت» جاودانه شده باشد، اسپین ‌آف او به سریالی فوق‌العاده مهیج تبدیل خواهد شد که منتقدان نمی‌توانند از آن ایرادی بگیرند.

نگرانی‌های مربوط به جدول زمانی مربوط به اسپین آف جان اسنو را می‌توان با تئوری جاودانگی او پس از «بازی تاج و تخت» برطرف کرد. هم‌ اکنون شبکه‌ی HBO در حال ساخت سریالی به عنوان دنباله‌ی «بازی تاج و تخت» است که به روایت داستانی با محوریت جان اسنو می‌پردازد و در آن کیت هرینگتون در نقش پادشاه سابق شمالگان به ایفای نقش خواهد پرداخت. سریال جان اسنو اولین اسپین‌ آف این مجموعه است که پس از پایان «بازی تاج و تخت» ساخته می‌شود و به بقیه‌ی اسپین ‌آف‌های HBO مانند خاندان اژدها که مدت‌ها قبل از آن ساخته شده‌اند خواهد پیوست.

قسمت پایانی سریال «بازی تاج و تخت» محصول سال ۲۰۱۹ به طرز باورنکردنی ای ضد و نقیض بود و عملکرد شخصیت‌های این سریال سبب به راه افتادن بحث‌های زیادی در بین مخاطبان شد. یکی از این بحث‌ها حول آنچه که برای جان اسنو در انتهای این سریال رخ داد جریان دارد. زیرا او اندکی قبل از فصل ۸ دریافت که پسر واقعی ریگار تارگرین و لیانا استارک است.

در حالی که جان وارث واقعی تاج و تخت آهنین شد، اما تصمیم گرفت که منصب خود را نپذیرد زیرا معتقد بود که خاله‌اش، دنریس تارگرین ملکه‌ی برحق است. با این حال، دنریس هنگام باز پس گرفتن تاج و تخت از سرسی لنیستر، از اژدهای خود برای سلاخی کل شهر استفاده کرد و نه تنها دشمنانش بلکه تمامی مردم بی‌گناه را هم نابود کرد. پس از آن تیریون، جان را متقاعد کرد که کشتن دنریس بهترین تصمیمی است که می‌توان برای حفظ قلمرو اتخاذ کرد و گرچه این تصمیم بسیار دردناک بود اما جان در نهایت در پایان «بازی تاج و تخت» با آن موافقت کرد. پس از کشتن دنریس، جان به مقر نگهبانان شب تبعید شد و در آخرین لحظات سریال، مخاطبان او را در کنار تورموند و دیگر افراد آزاد آن سوی دیوار مشاهده کردند.

و اما داستان اسپین آف جان اسنو که قرار است با تمرکز بر «بازی تاج و تخت» ساخته شود هنوز تایید نشده، با این حال در این سریال قرار است جورج آر آر مارتین، نویسنده‌ی «آواز یخ و آتش»، کار نویسندگی اپیزودها را بر عهده داشته باشد. اما حال که هیچ منبع مشخصی برای هدایت اسپین ‌آف جان اسنو وجود ندارد، قطعا این مجموعه تا حد زیادی بر پیچ و تاب‌های این شخصیت در پایان «بازی تاج و تخت»، تخصصی که کسب کرده و دانش قابل توجه او در رابطه با شخصیت نمادینش متکی خواهد بود. یکی از مهم‌ترین سوالاتی که تاکنون در رابطه با اسپین‌ آف جان اسنو مطرح شده این است که سریال در چه تایم لاینی جریان خواهد داشت. البته با توجه به یکی از تئوری‌های کاربران وبسایت ردیت، اگر جان واقعا جاودانه باشد، دنباله‌ی سریال «بازی تاج و تخت» می‌تواند قرن‌ها بعد اتفاق بیفتد.

آیا رستاخیز جان اسنو او را جاودانه کرده است؟

جان اسنو

پس از رستاخیز جان اسنو در فصل ششم «بازی تاج و تخت»، اینکه آیا این کاراکتر جاودانه شده یا نه سوالی بود که مکررا برای مخاطبان مطرح می‌شد. جان اسنو پس از اینکه یک شورشی در قلمروی نگهبانان شب او را با چاقو مجروح کرد، دچار خونریزی شد و در قلعه‌ی بلک درگذشت. با این حال، در فصل ۶ «بازی تاج و تخت»، سر داووس سیورث از ملیساندر خواست تا از جادوی خود برای احیای او استفاده کند. تلاش‌های او در نهایت موفقیت ‌آمیز بودند و جان اسنو توانست دوباره به زندگی بازگردد و نفس بکشد.

با این که جان اسنو از دنیای مردگان بازگشته باز هم بسیار بعید به نظر می‌رسد که این فرایند او را جاودانه کرده باشد. بنابراین می‌توان با قاطعیت گفت که جان هنوز یک مرد فانی است، اما به واسطه‌ی جادوی پروردگار نور به زندگی بازگشته است. جان اسنو هم مانند دیگر کاراکتر «بازی تاج و تخت» بریک دونداریون که شش بار توسط توروس از میر به زندگی بازگردانده شد، قطعا می‌تواند دوباره و دوباره بمیرد، هر چند او هم اکنون راهی را برای دور زدن مرگش فرا گرفته است.

بریک در نهایت در نبرد وینترفل در «بازی تاج و تخت» برای همیشه مرد و ثابت کرد که رستاخیزهای زیاد این شخصیت او را کاملا جاودانه نکرده‌اند. همین امر در مورد جان اسنو نیز صدق می‌کند، اما یکی از تئوری‌های طرفداران بازی تاج و تخت بیان می‌دارد که ممکن است جادوی ملیساندر توانسته باشد او را به موجودی فناناپذیر مبدل نماید و به او زندگی ابدی ببخشد.

داستان اسپین آف «بازی تاج و تخت» در رابطه با چه موضوعی می‌تواند باشد

جان اسنو

HBO هنوز هیچ گونه جزئیاتی را در رابطه با اسپین آف جان اسنو اعلام نکرده و لذا داستان این دنباله‌ی «بازی تاج و تخت» که بر اتفاقات پایانی آن تمرکز دارد کاملا مبهم است. پس از شکست پادشاه شب و تمایل انسان‌های بازمانده برای بازگشت به آن سوی دیوار، آینده‌ی جان اسنو در خارج از وستروس در هاله‌ای از ابهام فرو رفت و هیچ‌کدام از مخاطبان نتوانستند حدس بزنند که چه اتفاقاتی برای او روی خواهد داد. با این حال، ممکن است یک شاه شب جدید یا یک تهدید فرا طبیعی دیگر در آن سوی دیوارها هم وجود داشته باشد، به خصوص اگر سریال دنباله‌ی «بازی تاج و تخت» در آینده‌ای دور رخ دهد. از سوی دیگر، جان ممکن است پس از درگیری با منس ریدر، با پادشاه دیگری در آن سوی دیوار به مبارزه بپردازد.

به علاوه تعداد قبیله‌های وحشی متخاصم موجود در اسپین آف جان اسنو زیاد نخواهد بود، زیرا بخش قابل توجهی از آن‌ها توسط وایت واکرها و ویت ها کشته ‌شده‌اند، بنابراین قطعا مبارزه با این قبیله‌ها محوریت داستان اسپین آف بعدی را تشکیل نخواهد داد. در واقع ما در دنباله‌ی بازی تاج و تخت که با محوریت جان اسنو ساخته خواهد شد می‌توانیم شاهد گردهمایی مجدد نگهبانان شب توسط او باشیم که پادشاه شب آن‌ها را نابود کرده بود، اگرچه چنین موضوعی نمی‌تواند داستان اصلی اسپین آف مذبور را تشکیل دهد.

بسیاری از کاربران بیان کرده‌اند که داستان جان اسنو می‌تواند حول محور درگیری‌های جدید و مبارزات او با جنگل نشینان جریان داشته باشد و شاید این اسپین آف بتواند اطلاعات بیشتری را در رابطه با این مردان در اختیارمان قرار دهد.

تشریح نظریه‌ای که می‌گوید ممکن است اسپین‌آف جان اسنو در آینده‌ای بسیار دور جریان داشته باشد

جان اسنو

یکی از تئوری‌های کاربران ردیت نشان می‌دهد که اگر اسپین آف بازی تاج و تخت بتواند اثبات کند که جان اسنو جاودانه شده یا از پیری در امان خواهد ماند، می‌تواند به روایت داستانی در قرن‌ها بعد بپردازد. این تئوری نشان می‌دهد که جان اسنوی جاودانه می‌تواند قبل از پدیدار شدن یک تهدید فرا طبیعی دیگر از وستروس «بازی تاج و تخت» دور شود و در فصل اول به عنوان شخصیت اصلی سریال وارد عمل گردد. با این حال، اگر چنین اتفاقی روی دهد قطعا جان اسنو با شخصیت‌های کاملا جدیدی ملاقات خواهد کرد و قبل از اینکه مرگش فرا رسد درگیر نزاع‌های سیاسی جدیدی در وستروس خواهد شد. به این ترتیب، می‌توان بیان داشت که اسپین آف جان اسنو مرگ تکان ‌دهنده‌ی ند استارک در فصل اول بازی تاج و تخت را تکرار خواهد کرد و بعد از آن شخصیت‌های دیگر به مبارزه بر علیه تهدیدات جدید خواهند پرداخت.

برخی دیگر از کاربران نظریه‌های دیگری را مطرح کرده‌اند، از جمله این که جان باید برای حضور در سریال اسپین ‌آف خود در شمال بماند، اما باز هم از پیر شدن و مرگ مصون خواهد ماند. در حالی که ممکن است جان جاودانه نباشد، شاید بتواند همانند ملیساندر از پیری در امان بماند، زیرا این زن چندین قرن قبل از کشته شدن در پایان بازی تاج و تخت در این قلمرو زندگی می‌کرد.

به این ترتیب، یک گروه کاملا جدید از شخصیت‌ها می‌توانند به جان اسنو در اسپین ‌آف‌اش کمک کنند، بدون اینکه نیاز باشد دوباره بر کاراکترهای «بازی تاج و تخت» تکیه شود یا از آن‌هایی که زنده مانده‌اند استفاده گردد. در حقیقت این سریال به جای اینکه دنباله‌ای را در رابطه با داستان «بازی تاج و تخت» تهیه کند و به روایت داستانی درباره‌ی ماجراجویی‌های جان و تورموند در شمال بپردازد، به روایت داستانی کاملا جدید در رابطه با سرزمین‌های آن سوی دیوار خواهد پرداخت.

تایم لاین جان اسنو قطعا از مشکلات پایان سریال «بازی تاج و تخت» در امان خواهد بود

جان اسنو

اگر همان‌طور که کاربران حدس زده‌اند جدول زمانی اسپین آف جان اسنو واقعا قرن‌ها بعد اتفاق بیفتد، دیگر اسپین ‌آف او به کشمکش‌های پایان سریال «بازی تاج و تخت» هیچ‌گونه ارتباطی نخواهد داشت و داستان‌های این دو سریال کاملا از هم متمایز خواهند بود. فاصله گرفتن اسپین آف جان اسنو از وقایع پایانی «بازی تاج و تخت» قطعا به نفع این سریال عمل خواهد کرد، زیرا دیگر نیازی نیست که این اسپین آف به روایت داستانی در رابطه با پادشاه بران، سانسا در نقش ملکه شمالگان، ماجراجویی‌های دزدان دریایی آریا استارک یا سامول و تیریون بپردازد. در عوض این دنباله می‌تواند بر روی شخصیت جان اسنو و یک سری شخصیت‌های اصلی کاملا جدید تمرکز نماید، بدون اینکه بخواهد مشکلات قسمت پایانی سریال «بازی تاج و تخت» را رفع و رجو کند و یا توجیهی برای آنچه که رخ داد ارائه کند.

بنابراین در کل اگر اسپین آف جان اسنو به روایت داستانی بپردازد که بلافاصله پس از پایان «بازی تاج و تخت» روی داده، قطعا باید در راستای حل و فصل مشکلات قسمت پایانی این سریال پیش برود و دوباره بحث و جدل‌های زیادی را به راه بیندازد، اما داستانی که صدها سال بعد اتفاق می‌افتد، با این مشکل مواجه نخواهد شد و برای مخاطبان هم لذت بخش‌تر خواهد بود.

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما