این لوازم جانبی گیمینگ واقعا اهمیت زیادی دارند!

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
لوازم جانبی گیمینگ

احتمالاً با دیدن آن همه لوازم جانبی گیمینگ پر زرق و برق در فضای مجازی، پوزخندی زده‌اید و با خود فکر کرده‌اید که هیچ‌کس برای لذت بردن از بازی به این همه چیز نیاز ندارد. حق با شماست؛ چراغ‌های RGB چشمک‌زن برای برنده شدن در یک نبرد بازی ضروری نیستند. با این حال، برخی از لوازم جانبی وجود دارند که واقعاً تجربه گیمینگ شما را ارتقا می‌دهند. در ادامه به ۶ مورد از این لوازم جانبی و اهمیت آن‌ها می‌پردازیم.

هدست گیمینگ

لوازم جانبی گیمینگ

یک هدست گیمینگ باکیفیت با میکروفون عالی وسیله‌ای ضروری است. چرا؟ خب، به این موضوع فکر کنید: پشت صحنه بازی‌هایی که انجام می‌دهید، تیمی از متخصصان صدا حضور دارند. با استفاده از هدفون‌های بی‌کیفیت، حق آن‌ها و خودتان را ضایع می‌کنید.  علاوه بر این، دلیلی وجود دارد که در مراسم جوایز بازی‌ها، به بهترین موسیقی و صداگذاری بازی‌ها جایزه اهدا می‌شود.

یک هدست باکیفیت می‌تواند شما را کاملاً به درون بازی منتقل کند و باعث شود هر صدا، هر زمزمه و هر انفجاری واقعی به نظر برسد.

زمانی که به بازی‌های چندنفره روی می‌آورید، اهمیت این موضوع دو برابر می‌شود. اول اینکه، می‌خواهید بشنوید که هم‌تیمی‌هایتان یا خود بازی چه چیزی به شما می‌گویند، زیرا در بازی‌های مشارکتی، زمینه و اطلاعات حیاتی هستند. دوم اینکه، به میکروفونی با کیفیت نیاز دارید تا هم‌تیمی‌هایتان بتوانند به درستی حرف‌های شما را بشنوند. شما نمی‌خواهید کسی باشید که میکروفون خش‌دار و بی‌کیفیتی دارد.

اگر فکر می‌کنید هدست گیمینگ باکیفیت از جمله لوازم جانبی گران‌قیمت است، باید بگوییم که برخی گزینه‌های اقتصادی واقعا کیفیت بالایی دارند.

لوازم جانبی گیمینگ: کنترلر

لوازم جانبی گیمینگ

بازی کردن با کامپیوتر اغلب به این معناست که شما به راحتی می‌توانید تمامی کارهای خود را تنها با یک صفحه‌کلید و ماوس به درستی انجام دهید؛ حتی ممکن است اصلاً نیازی به کنترلر احساس نکنید. با این حال، مواردی وجود دارد که یک کنترلر به خوبی از پسِ آن‌ها برمی‌آید اما ترکیب صفحه‌کلید و ماوس در انجام‌شان ناتوان است.

برای نمونه، یک کنترلر می‌تواند زمانی که می‌خواهید روی مبل بازی کنید و از قرار دادن دست‌های‌تان روی میز خسته شده‌اید، بسیار کارآمد باشد. برخی از کنترلرها همچنین بازخورد لمسی و کنترل‌های حساس به فشار را برای بازی‌های منتخب ارائه می‌دهند که مجموعه‌ای جدید از گزینه‌های دسترسی و غرق شدن بیشتر در دنیای بازی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

اگر می‌توانید بیش از یک کنترلر تهیه کنید. یکی از مزایای فوق‌العاده‌ی کنترلرها این است که به راحتی می‌توانید با دوستانتان به صورت مشارکتی روی مبل بازی کنید. نیازی نیست آن‌ها کامپیوتری شخصی خودشان را داشته باشند؛ همگی می‌توانید از کنترلرها استفاده کرده و خاطره‌سازی کنید.

ماوس گیمینگ و ماوس‌پد مناسب

لوازم جانبی گیمینگ

در بین لوازم جانبی گیمینگ، طبیعتا ماوس مناسب اهمیت بسیار زیادی دارد. شاید برخی افراد از اهمیت ماوس گیمینگ خبردار نباشند و در نگاه اول، ممکن است به نظر برسد که آن‌ها فقط چراغ‌های بیشتری دارند و از ظاهر جذاب‌تری بهره می‌برند. اما فراتر از جنبه ظاهری، اکثر ماوس‌های گیمینگ مزایای قابل توجهی را برای لذت بردن بیشتر از بازی‌های ویدیویی ارائه می‌دهند. این مزایا عبارتند از:

  • راحتی و کنترل بهتر: اندازه و طراحی بزرگ‌تر یک ماوس گیمینگ اغلب به شما امکان می‌دهد تا آن را راحت‌تر در دست بگیرید. این به معنای بازی کردن برای مدت طولانی‌تر بدون احساس درد در دست است. فقط مطمئن شوید که ماوسی را انتخاب کنید که به خوبی در دست شما جای می‌گیرد.
  • دکمه‌های قابل برنامه‌ریزی: آیا در بازی‌های ویدیویی بارها پیش می‌آید که مجبور باشید مجموعه‌ای از اعمال را به طور مکرر انجام دهید، مانند باز کردن موجودی و برداشتن آیتم سلامتی؟ در اکثر ماوس‌های گیمینگ، دکمه‌های اضافی قابل برنامه‌ریزی وجود دارند که می‌توانید این توالی از اعمال یا هر مجموعه‌ی دیگری از کارهایی که به طور مرتب انجام می‌دهید را روی آن‌ها تنظیم کنید.
  • دقت و سرعت بالا: یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های بین ماوس‌های گیمینگ و ماوس‌های معمولی، حساسیت آن‌ها (که با DPI سنجیده می‌شود) است. ماوس‌های گیمینگ معمولاً امکان تنظیم حساسیت بالاتری را ارائه می‌دهند، به این معنی که می‌توانید با حرکات کوتاه‌تری نشانگر ماوس را روی صفحه حرکت دهید. این ویژگی برای بازی‌هایی که نیاز به زمان عکس‌العمل سریع دارند، مانند بازی‌های تیراندازی اول شخص، ایده‌آل است.
  • پاسخگویی آنی: جنبه دیگر، دقت و پاسخگویی است. یک ماوس گیمینگ به طور معمول دارای نرخ بازگشتی (متر بر ثانیه – هرتز) سریع‌تری نسبت به یک ماوس معمولی است. بسته به نوع ماوس، می‌توانید تا ۸۰۰۰ هرتز دریافت کنید، به این معنی که نشانگر شما هنگام حرکت دادن ماوس یا فشار دادن یک دکمه، واکنشی تقریباً آنی دارد. این در بازی‌هایی که نیاز به هدف‌گیری و کلیک سریع دارند، مزیت بزرگی به شما می‌دهد.

یک نکته‌ی دیگر که باید به خاطر داشته باشید، استفاده از یک پد ماوس مناسب است. قرار دادن ماوس روی یک پد ماوس به جای میز بدون پوشش به حفظ دقت و ثبات حرکات ماوس شما کمک می‌کند. پد‌های معمولی اداری ممکن است به دلیل سطح نسبتاً کوچکشان مناسب نباشند. شما به یک پد ماوس نیاز دارید که بتواند حرکات دست را به جای فقط حرکات مچ دست کنترل کند.

لوازم جانبی گیمینگ: کیبورد گیمینگ

لوازم جانبی گیمینگ

همانطور که در بخش مربوط به ماوس‌های گیمینگ خواندید، لوازم جانبی گیمینگ به طور کلی سرعت بالاتری نسبت به لوازم جانبی معمولی دارند. این موضوع در مورد کیبوردهای گیمینگ نیز صدق می‌کند، با این مزیت اضافی که از کلید‌های مکانیکی بهره می‌برند.

ابتدا اجازه دهید توضیح دهیم که کلید‌های مکانیکی چگونه می‌توانند تجربه بازی شما را بهبود بخشند. کیبوردهای مکانیکی هنگام فشردن یک کلید، بازخورد لمسی (Tactile Feedback) ارائه می‌دهند. این بازخورد به شما اطمینان می‌دهد که در حین بازی، کلید موردنظر را به درستی فشار داده‌اید. علاوه بر این، بر خلاف کیبوردهای معمولی که در صورت فشار همزمان چند کلید، دچار پدیده‌ی «گوستینگ» ( ثبت نشدن برخی کلیدها ) می‌شوند، کیبوردهای مکانیکی امکان فشار همزمان چند کلید را بدون مشکل فراهم می‌کنند.

اگرچه کیبوردهای گیمینگ به طور کلی از نرخ نمونه‌برداری سریع‌تری نسبت به کیبوردهای معمولی برخوردارند، کیبوردهای گیمینگ مکانیکی به دلیل عملکرد سریع‌تر سوئیچ‌های مکانیکی در مقایسه با نمونه‌های معمولی، سرعت سخت‌افزاری بیشتری نیز ارائه می‌کنند. علاوه بر این، با نرخ نمونه‌برداری بالاتر، پاسخگویی ورودی شما بیشتر می‌شود و همین میلی‌ثانیه‌ها می‌تواند در بازی‌های اکشن پرسرعت حیاتی باشد.

در ضمن کیبورد‌های گیمینگ بک‌لایت‌های جذابی هم دارند که جذابیت ظاهری دوچندانی ارائه می‌کند و باید به دکمه‌های اضافی موسوم به دکمه‌های ماکرو هم اشاره کنیم که می‌توانند به‌عنوان میان‌بر برای کارهای متنوعی استفاده شوند.

مانیتور گیمینگ با رفرش‌ریت بالا

مانیتور با رفرش‌ریت بالا

یکی از مهم‌ترین لوازم جانبی گیمینگ، مانیتور مناسب با رفرش‌ریت بالا است تا بتوانید برای گیمینگ بهترین تجربه را داشته باشید. به‌خصوص در بازی‌های شوتر اول‌شخص، رفرش‌ریت بالای مانیتور گیمینگ اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند. ایده‌آل این بود که همه‌ی نمایشگرها تصاویر را به یک شکل نمایش دهند، اما اینطور نیست. برخی مانیتورها بسیار سریع‌تر از سایرین قادر به نمایش تصاویر یا فریم‌ها روی صفحه هستند. سرعت به‌روزرسانی فریم‌ها روی صفحه، که رفرش‌ریت نامیده می‌شود، می‌تواند تأثیر بسزایی داشته باشد. همانند نرخ نمونه‌برداری، این مقدار را برحسب هرتز (Hz) اندازه‌گیری می‌کنیم.

در یک بازی تیراندازی آنلاین مانند Call of Duty: Warzone، دیدن سریع‌تر دشمن می‌تواند به معنای برد یا باخت شما باشد. اگر به بازی‌های FPS علاقه دارید یا انیمیشن‌های روان‌تر را ترجیح می‌دهید، خرید مانیتوری با رفرش‌ریت بالاتر از ۶۰ هرتز را در نظر بگیرید. برای گیمر‌هایی که به تجربه‌ی بازی‌های تک‌نفره با گرافیک بالا اهمیت می‌دهند، رزولوشن اهمیت بیشتری نسبت به رفرش‌ریت دارد. اگر یک مانیتور یا تلویزیون با رزولوشن بالا داشته باشید، تصاویر با جزئیات بیشتر و وضوح بسیار بهتری نمایش داده خواهند شد.

هیچ رزولوشنی به طور مطلق برای بازی کردن بهترین نیست، اما یک نمایشگر ۴K گزینه‌ی ایده‌آلی برای آینده است. این نمایشگرها عموما گران‌تر هستند، اما امروزه مدل‌های باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه‌ای از مانیتورهای ۴K در بازار وجود دارد.

صندلی گیمینگ

صندلی

احتمالا تا به حال استریمرهای محبوبی را دیده‌اید که روی صندلی‌های پلاستیکی یا صندلی‌های غذاخوری بازی می‌کنند. هر چقدر هم که این موضوع برای‌تان قابل‌درک باشد، این نوع صندلی‌ها برای راه‌اندازی یک استریم حرفه‌ای مناسب نیستند. تأکید بر مضرات نشستن با وضعیت نامناسب برای ساعت‌های طولانی، هرگز کافی نخواهد بود. هر گیمری باید از یک صندلی گیمینگ ارگونومیک قابل‌تنظیم برای بازی‌های کامپیوتری استفاده کند.

شاید بتوانید از اهمیت ارگونومی در سایر لوازم جانبی بازی چشم‌پوشی کنید، اما استفاده از یک صندلی نامناسب عواقب جبران‌ناپذیری به همراه خواهد داشت. به‌عنوان مثال، اختلاف ارتفاع زیاد بین صندلی و میز شما می‌تواند منجر به آسیب‌های ناشی از فشارهای تکراری شود. برخی افراد صندلی‌های اداری ارگونومیک را پیشنهاد می‌کنند، در حالی که برخی دیگر صندلی‌های مخصوص بازی را توصیه می‌کنند. تا زمانی که صندلی قابل‌تنظیم باشد و از پشت کمر به خوبی حمایت کند، برای استفاده مناسب است.

این لوازم جانبی گیمینگ برای بهبود تجربه‌ی بازی شما ضروری هستند، اما قطعا همه چیز به آن‌ها ختم نمی‌شود. سایر لوازم جانبی مانند یک هارد اکسترنال SSD، می‌توانند به طور مستقیم سرعت بارگذاری بازی‌های شما را افزایش دهند. انتخاب لوازم جانبی باید بر اساس نوع بازی‌هایی که انجام می‌دهید و تجهیزات فعلی‌تان صورت بگیرد. درست است که بسیاری از گجت‌های بازی صرفا جنبه‌ی نمایشی دارند، اما در میان آن‌ها ابزارهای فوق‌العاده‌ای نیز پیدا می‌شود.

منبع: MakeUseOf

سوالات متداول
آیا لوازم جانبی جانبی گیمینگ واقعا ضروری هستند؟
بله برخی از این لوازم می‌توانند تجربه گیمینگ را بسیار جذاب‌تر کنند.
صندلی گیمینگ چه فوایدی دارد؟
صندلی گیمینگ مناسب در بلند مدت می‌تواند از مشکلات زیادی جلوگیری کند.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما