گرافیک RTX 4090 با توان مصرفی ۴۹۳ وات به فرکانس ۳٫۱ گیگاهرتز دست پیدا کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
گرافیک RTX 4090

اسکرین‌شاتی که به‌تازگی از یکی از کاربران در توییتر منتشر شده نشان می‌دهد گرافیک RTX 4090 توانسته با مصرف ۴۹۳ وات انرژی، به فرکانس ۳٫۱ گیگاهرتز دست پیدا کند.

زمانی که گرافیک RTX 4090 رونمایی شد، می‌دانستیم این یکی از قدرتمندترین کارت‌هایی خواهد بود که امسال قرار است راهی بازار شود. انویدیا سری RTX 40 خود را به معماری Ada مجهز کرده که اگرچه مصرف انرژی در قدرتمندترین مدل آن بالاست اما با مصرف توان بالا، عملکرد فوق‌العاده‌ای را نیز از خود به نمایش می‌گذارد.

طبق گزارشات رسمی، RTX 4090 از توان مصرفی ۴۵۰ وات برخوردار است. این نخستین باری نیست که یکی از کارت‌های انویدیا را با توان مصرفی بالا شاهد هستیم. RTX 3090 Ti که بهترین کارت گرافیک نسل قبل انویدیا هم به حساب می‌آمد، از ۴۵۰ وات توان مصرفی برخوردار بود. در نتیجه توصیه‌ی انویدیا برای خرید پاور مناسب همچنان روی همان ۸۵۰ وات باقی مانده است. این یعنی کاربران برای اینکه بتوانند انرژی مورد نیاز RTX 4090 را تأمین کنند، باید حداقل یک پاور ۸۵۰ واتی تهیه کنند چون این میزانی که انویدیا اعلام می‌کند مناسب مدل مرجع است. برخی از مدل‌های سفارشی کارت گرافیک‌های قدرتمند به خاطر بهره‌مندی از فن‌های قدرتمندتر و فرکانس بالاتر، شاید حتی به پاورهای ۱۲۰۰ واتی هم نیاز داشته باشند. به صورت کلی باید بگوییم یک گرافیک RTX 4090 قطعا هزینه‌ی زیادی برای خرید پاور روی دستتان خواهد گذاشت.

اما این موضوع را نمی‌توان خیلی چیز بدی در نظر گرفت چرا که RTX 4090 با مصرف این میزان انرژی، عملکرد بسیار خوبی را هم از خود به نمایش می‌گذارد. البته این ادعایی است که با توجه به اسکرین‌شات منتشر شده از سوی یکی از کاربران توییتر با نام wxnod مطرح شده است. در این اسکرین‌شات، RTX 4090 را شاهد هستیم که در فرکانس ۲۷۳۰ مگاهرتز در حال فعالیت است. این در حالی است که فرکانس پایه‌ی این گرافیک به ۲۲۳۰ مگاهرتز و فرکانس بوست آن هم به ۲۵۲۰ مگاهرتز می‌رسد. این یعنی در اسکرین‌شات جدید، گرافیک یادشده را با فرکانسی بالاتر از میزان اعلام شده از سوی انویدیا شاهد هستیم.

در این تست، دمای گرافیک روی ۶۵٫۶ درجه قرار دارد در حالی که در بیشترین حالت این میزان به ۷۴٫۴ درجه می‌رسد. اگر این اسکرین‌شات واقعی باشد، نتایج ثبت شده با این دما واقعا عالی است چرا که سرعت فن خنک‌کننده فقط روی ۴۰٪ قرار دارد. توان مصرفی کارت هم به ۴۴۶٫۹ وات رسیده که این یعنی به احتمال زیاد، گرافیک بدون اینکه اصلا اورکلاک باشد در حال انجام تست بوده است.

دومین اسکرین‌شات هم RTX 4090 را با نهایت فرکانس ۳٫۱۱۵ مگاهرتز نشان می‌دهد. این در حالی است که دمای آن به شکل قابل توجهی افزایش پیدا نکرد. در تصویر پایین که مربوط به تست دوم است، می‌بینیم که اپلیکیشن GPU-Z دما را ۶۸٫۲ درجه ثبت کرده که فقط ۴٪ بیشتر از حالت قبل است. توان مصرفی هم این‌بار به ۴۹۲٫۸ وات رسیده که یعنی ۱۰٪ بیشتر از حالت قبل. متأسفانه این کاربر اصلا اطلاعات خاصی در رابطه با این تست منتشر نکرده و این یعنی اصلا نمی‌دانیم گرافیک در چه شرایطی مورد بررسی قرار گرفته و اینکه اصلا اورکلاک آن به چه صورت بوده است. با این حال نتایج بدست آمده از قدرت بالای این کارت خبر می‌دهند.

RTX 4090 قرار است در تاریخ ۱۲ نوامبر (سه روز دیگر)، با قیمت ۱۶۰۰ دلار راهی بازار شود. البته این قیمت برای مدل مرجع است و این یعنی برای خرید کارت‌هایی که از فن‌های خنک‌کننده‌ی حرفه‌ای یا آبی بهره می‌برند، شاید مجبور شوید تا ۲۰۰۰ دلار هم بپردازید. RTX 4080 هم به عنوان یک کارت قدرتمند قرار است ماه آینده در دو مدل ۱۲ و ۱۶ گیگابایتی با قیمت ۹۰۰ و ۱۲۰۰ دلار در دسترس قرار بگیرد.

منبع: Tom’s Hardwareبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما