راهنمای خرید گیمبال موبایل؛ هر آنچه قبل از خرید باید بدانید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
خرید گیمبال

بسیاری از فیلمبرداران فارغ از اینکه از دوربین‌های حرفه‌ای یا گوشی موبایل استفاده می‌کنند، برای فیلمبرداری از گیمبال بهره می‌برند. گیمبال به زبان ساده لرزش‌ها و حرکات ناخواسته را حذف می‌کند. بنابراین حتی اگر در حال دویدن باشید، می‌توانید ویدیو‌های بدون لرزش و جذابی را ضبط کنید. اما کاربرد گیمبال‌ها محدود به فیلمبرداری معمولی نیست و برای انواع و اقسام کارهای دیگر هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از کاربران با گیمبال جمع‌و‌جور مناسب گوشی‌های هوشمند آشنا هستند ولی در این میان گیمبال‌های غول‌پیکر هم برای دوربین‌های حرفه‌ای استفاده می‌شوند. بنابراین اگر به دنبال خرید گیمبال برای دوربین عکاسی یا گوشی خود هستید ولی بین گزینه‌های مختلف مردد مانده‌اید، این مطلب را از دست ندهید.

فهرست محتوا

گیمبال چیست؟
گیمبال چگونه کار می‌کند؟
چگونه از گیمبال استفاده کنیم؟
قبل از خرید گیمبال به چه نکاتی توجه کنیم؟
    بودجه
    گیمبال ۲ محوره در برابر ۳ محوره
    سازگاری با دوربین یا گوشی
    عمر باتری
    جنس بدنه
    اپلیکیشن
آیا گیمبال موبایل ارزش خرید دارد؟
چرا باید یک گیمبال برای گوشی خود خریداری کنید
    به فیلمبرداری علاقه زیادی دارید
    در فضاهای بیرونی ویدیو‌های زیادی ضبط می‌کنید
    به دنبال گسترش خلاقیت خود هستید
چرا نباید یک گیمبال برای گوشی خود بخرید
    صرفا فکر می‌کنید گیمبال وسیله‌ی جذابی است
    بیشتر در محیط استودیویی فیلمبرداری می‌کنید
    از تجهیزات لازم بهره نمی‌برید
پرفروش‌ترین گیمبال‌ها در دیجی‌کالا
پایه نگهدارنده گوشی موبایل دی جی آی مدل osmo 4 se
پایه نگهدارنده گوشی موبایل دی جی آی مدل Osmo Mobile 5
سه پایه دوربین ژیون مدل WEEBILL S
پایه نگهدارنده گوشی موبایل ژیون مدل SMOOTH Q3 SUN2417
سخن آخر

گیمبال چیست؟

گیمبال چیست

گیمبال یک تثبیت‌کننده قابل حمل است که به شما برای فیلمبرداری روان و بدون لرزش کمک می‌کند. گیمبال‌ها تقریبا می‌توانند توهم شناور بودن دوربین در هوا را به یک واقعیت تبدیل کنند. سال‌ها قبل گیمبال‌ها صرفا مکانیکی بودند ولی در سال‌های اخیر، الگوریتم‌های نرم‌افزاری هم وارد عمل شده‌اند و به همین خاطر بدون نیاز به استفاده از گیمبال‌های غول‌پیکر و سنگین، می‌توانید از قابلیت‌های چنین وسیله‌ای برای فیلمبرداری بهره‌مند شوید.

گیمبال چگونه کار می‌کند؟

به طور کلی گیمبال‌ها مبتنی بر سه محور فضایی به نام‌های Yaw، Pitch و Roll هستند. محور Yaw حرکت دوربین را به سمت چپ و راست مدیریت می‌کند و محور Pitch مربوط به جهت بالا و پایین است. در نهایت باید به محور Roll اشاره کنیم که مربوط به حرکت افقی دوربین است.

سال‌ها قبل فیلمبرداران فیلم‌ها و سریال‌ها از دالی‌ها و استیدی‌کم‌های گران‌قیمت استفاده می‌کردند که برای ثابت نگه داشتن دوربین مبتنی بر چندین قطعه‌ی متحرک بودند. اما گیمبال‌ها به زبان ساده ابزارهایی هستند که با وجود ابعاد بسیار کوچک، از موتورها و الگوریتم‌های نرم‌افزاری برای کاهش لرزش دوربین بهره می‌برند.

خرید گیمبال

همانطور که گفتیم، گیمبال‌ها برای جلوگیری از لرزش دوربین از سه محور فضای بهره می‌برند. این یعنی اگر دوربین در هرکدام از این محور‌ها با حرکت ناخواسته‌ای روبرو شود، گیمبال سعی می‌کند با چرخاندن گوشی یا دوربین در جهت مخالف، این تکان‌ها را خنثی می‌کند. بنابراین با تکان دادن گوشی در این سه محور، جلوی لرزش‌های دوربین گرفته می‌شود. برای این کار، گیمبال‌ها باید از یک پردازنده بهره ببرند که با سرعت زیادی لرزش‌های دوربین را محاسبه کنند و فرمان لازم برای خنثی کردن لرزش‌ها ارسال شود. به زبان ساده گیمبال از این فرایند برای خنثی کردن لرزش‌های دوربین بهره می‌برد.

چگونه از گیمبال استفاده کنیم؟

بعد از خرید گیمبال و اگر در این زمینه تازه‌کار باشید، احتمالا بهره‌گیری از گیمبال کار پیچیده‌ای به نظر می‌رسد که در واقعیت این موضوع صحت ندارد. همانطور که گفتیم برای انواع دوربین‌های عکاسی و گوشی‌های هوشمند می‌توانید از گیمبال بهره ببرید. بنابراین اول از همه باید گیمبال مناسب دستگاه موردنظر خود خریداری کنید. بعد از خرید گیمبال، بهتر است دوربین یا گوشی را به درستی در بخش موردنظر قرار دهید و آن را محکم کنید. اگر در این زمینه دقت کافی نداشته باشید، ممکن است گوشی یا دوربین به زمین بیفتد که مطمئنا دوست ندارید این اتفاق برای شما رخ دهد.

خرید گیمبال

بعد از وصل کردن دوربین یا گوشی به گیمبال، حالا باید گیمبال موردنظر را کالیبره کنید. در نگاه اول شاید انجام این کار بسیار پیچیده به نظر برسد ولی به لطف قابلیت‌های گیمبال‌های جدید، خیلی راحت و بدون هیچ دردسری می‌توانید گیمبال موردنظر را کالیبره کنید. در نهایت باید به بهره‌گیری از قابلیت‌های مختلف گیمبال اشاره کنیم. به عنوان مثال می‌توانیم به امکان ثبت عکس‌های پانوراما، ویدیو‌های هایپرلپس و بسیاری از قابلیت‌های دیگر اشاره کنیم که با استفاده از گیمبال خود می‌توانید از این امکانات بهره ببرید.

قبل از خرید گیمبال به چه نکاتی توجه کنیم؟

با توجه به اینکه در بازار گیمبال‌ها تنوع بسیار زیادی دیده می‌شود، برای اینکه خرید بهتری داشته باشید بهتر است قبل از خرید به چندین نکته توجه کنید. در ادامه به تعدادی از این نکته‌ها می‌پردازیم.

بودجه

قیمت گیمبال

اگر برای بار اول به دنبال خرید گیمبال هستید، پس بدون شک قیمت گیمبال موردنظر اهمیت بسیار زیادی برای شما دارد. گیمبال‌های موجود در بازار در محدوده‌های قیمت مختلفی به فروش می‌رسند. اما طبیعتا اگر به دنبال گیمبال‌های باکیفیتی هستید، باید از بین مدل‌های ساخت برندهای مشهور دست به انتخاب بزنید.

اگر می‌خواهید با توجه به بودجه‌ای که در اختیار دارید بهترین گزینه را انتخاب کنید، توصیه می‌کنیم نگاهی به نقد و بررسی‌های صورت گرفته بیندازید. با این کار به راحتی از تمام نقاط قوت و ضعف گیمبال موردنظر خبردار می‌شوید و با خیال راحت آن را می‌خرید.

گیمبال ۲ محوره در برابر ۳ محوره

از دیگر معیارهایی که باید توجه کنید، تعداد محورهای یک گیمبال است. گیمبال‌های ۳ محوره طبیعتا عملکرد بهتری ارائه می‌کنند ولی از طرف دیگر قیمت بالاتری دارند. گیمبال‌های دو محوره فقط می‌توانند لرزش‌های مربوط به جهت افقی و عمودی را کنترل کنند و در زمینه‌ی محور گردشی نمی‌توانند کاری انجام دهند. واقعیت این است که برای بسیاری از کاربران، گیمبال‌های ۲ محوره کافی است ولی با توجه به نیازهای خود، قبل از خرید باید به این دو مدل دست به انتخاب بزنید.

سازگاری با دوربین یا گوشی

گیمبال دوربین

سازگاری گیمبال با دوربین یا گوشی اهمیت بسیار زیادی دارد. به عنوان مثال اگر اپ ارائه شده برای گیمبال با جدیدترین نسخه iOS سازگاری نداشته باشد، ممکن است برای استفاده از قابلیت‌های مختلف آن با چالش‌های زیادی روبرو شوید. از طرف دیگر اگر می‌خواهید برای یک دوربین عکاسی گیمبال بخرید، باید ببینید که آیا در آینده با تعویض دوربین می‌توانید از گیمبال بهره ببرید یا نه.

در این میان باید به تحمل وزن گیمبال هم اشاره کنیم که این موضوع به‌خصوص برای گیمبال‌های مختص دوربین‌های عکاسی اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا اگر گیمبال نتواند وزن زیادی را تحمل کند، احتمالا برای استفاده از لنزهای مختلف با مشکل مواجه می‌شوید.

عمر باتری

اگر بعد از خرید گیمبال قصد دارید برای ساعات متمادی از آن استفاده کنید، پس عمر باتری آن اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند. به همین خاطر بهتر است گیمبال شما عمر باتری بالایی داشته باشد و اگر امکان استفاده از پک باتری هم برای آن وجود دارد، طبیعتا نگرانی کمتری بابت اتمام شارژ باتری خواهید داشت.

جنس بدنه

کیفیت گیمبال

گیمبال‌های ارزان‌قیمت معمولا از بدنه‌ی مبتنی بر پلاستیک بی‌کیفیت بهره می‌برند که حتی اگر کار خود را هم به خوبی انجام دهند، در دست گرفتن آن‌ها حس خوبی به شما منتقل نمی‌کند. اما در این میان گیمبال‌های باکیفیت از بدنه‌های آلومینیومی و مبتنی بر دیگر مواد باکیفیت استفاده می‌کنند که این یعنی هم دوام بیشتری ارائه می‌کنند و هم استفاده از آن‌ها لذت‌بخش‌تر است.

اپلیکیشن

اگر برای گوشی خود به دنبال خرید گیمبال هستید، پس امکانات اپلیکیشن ارائه شده برای گیمبال موردنظر اهمیت بسیار زیادی دارد و اصلا نباید این موضوع را نادیده بگیرید. برندهایی مانند DJI برای گیمبال‌های خود اپلیکیشن‌ جذاب و پیشرفته‌ای ارائه می‌دهد که برای فیلمبرداری می‌توانید از امکانات مختلف این اپ‌ بهره ببرید.

به عنوان مثال می‌توانیم به قابلیت ردیابی سوژه اشاره کنیم که به زبان ساده مثلا در اپ یک نفر را مشخص می‌کنید تا گیمبال به صورت خودکار فرد موردنظر را در مرکز تصویر قرار دهد. اگر هم می‌خواهید زیر باران از گیمبال استفاده کنید، باید از بین مدل‌های ضدآب گزینه‌ی موردنظر خود را انتخاب کنید.

آیا گیمبال موبایل ارزش خرید دارد؟

خرید گیمبال

گیمبال گجت جذابی است و با استفاده از آن می‌توانید ویدیو‌های جذابی را ضبط کنید. اما جذاب بودن یک دستگاه دلیل کافی برای خریدن آن نیست. بنابراین در ادامه دلایلی را برای خریدن و نخریدن گیمبال موبایل مطرح می‌کنیم.

چرا باید یک گیمبال برای گوشی خود خریداری کنید

اگر مواردی که در ادامه مطرح می‌کنیم در مورد شما صدق می‌کند، پس گیمبال برای گوشی شما ارزش خرید دارد.

به فیلمبرداری علاقه زیادی دارید

اگر به فیلمبرداری با گوشی علاقه زیادی دارد، پس بهتر است هرچه زودتر یک گیمبال خریداری کنید. توصیه می‌کنیم در این زمینه خساست به خرج ندهید و با خرید یک گیمبال مناسب، از امکانات مختلف آن برای ضبط ویدیو‌های جذاب بهره ببرید. با این ابزار می‌توانید در شرایط مختلف ویدیو‌های فوق‌العاده‌‌ای را ضبط کنید.

در فضاهای بیرونی ویدیو‌های زیادی ضبط می‌کنید

در صورتی که اهل فیلمبرداری در فضاها و شرایط مختلف هستید، پس طبیعتا اکثر اوقات نمی‌توانید دوربین را ثابت نگه دارید. در این شرایط با استفاده از یک گیمبال کوچک و جمع‌و‌جور می‌توانید بر محدودیت‌ها غلبه کنید و ویدیوهای بدون لرزشی را ثبت کنید که با این کار، جذابیت ویدیو‌ها دوچندان خواهد شد.

به دنبال گسترش خلاقیت خود هستید

یک گیمبال با کاهش لرزش ویدیو، دست شما را برای ضبط ویدیو‌های خلاقانه و جذاب‌تر باز می‌کند. به همین خاطر حتی حین دویدن، از پله بالا و پایین رفتن و حتی هنگامی که مشغول رانندگی هستید، می‌توانید ویدیو‌های قابل توجهی ضبط کنید.

چرا نباید یک گیمبال برای گوشی خود بخرید

گیمبال گوشی

واقعیت این است که بسیاری از کاربران به گیمبال نیازی ندارند. بنابراین اگر فکر می‌کنید این سه مورد در مورد شما صادق است، بهتر است برای گیمبال هزینه نکنید.

صرفا فکر می‌کنید گیمبال وسیله‌ی جذابی است

اگر در زمینه‌ی فیلمبرداری هیچ تجربه‌ای ندارید و تازه می‌خواهید وارد این حوزه شوید، پس بهتر است برای خرید گیمبال عجله نکنید. فیلمبرداری و در کل تولید محتوای ویدیویی کار چندان ساده‌ای نیست و شاید بعد از مدتی از این کار دلزده شوید. بنابراین بهتر است برای مدتی صرفا با همان گوشی محتوا درست کنید و ویدیو‌های مختلفی ضبط کنید و بعد از ضبط چندین ویدیو، در زمینه‌ی خرید گیمبال بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید.

بیشتر در محیط استودیویی فیلمبرداری می‌کنید

اگر بیشتر در محیط استودیو ویدیو ضبط می‌کنید، به احتمال زیاد نیازی به گیمبال ندارید. به عنوان مثال ممکن است برای کانال یوتیوب یا اینستاگرام صرفا به صورت ثابت در یک جا قرار میگیرید و از خودتان فیلمبرداری می‌کنید. در این شرایط یک سه‌پایه معمولی هم به خوبی پاسخگوی نیازهای شما خواهد بود. به همین خاطر به جای خرید گیمبال، می‌توانید این هزینه را برای خرید تجهیزات نورپردازی یا صدابرداری بهتر هزینه کنید.

از تجهیزات لازم بهره نمی‌برید

قبل از خرید گیمبال، باید ببینید آیا تجهیزات لازم برای فیلمبرداری حرفه‌ای را در اختیار دارید یا نه. به عنوان مثال اگر دوربین گوشی شما در زمینه‌ی فیلمبرداری حرف زیادی برای گفتن ندارد، پس استفاده از یک گیمبال هم نمی‌تواند معجزه کند. از سوی دیگر باید به اهمیت تجهیزات مربوط به نورپردازی و صدابرداری اشاره کنیم که می‌توانند جذابیت ویدیو‌ها را دوچندان کنند. بنابراین پیش از اینکه برای خرید گیمبال عجله کنید، باید ببینید که آیا از تجهیزات لازم برای ضبط ویدیو‌های حرفه‌ای و جذاب بهره می‌برید یا نه.


پرفروش‌ترین گیمبال‌ها در دیجی‌کالا

در دیجی‌کالا چندین گیمبال با قیمت‌های مختلف به فروش می‌رسند و بنابراین با توجه به بودجه‌ای که در اختیار دارید، می‌توانید از بین آن‌ها دست به انتخاب بزنید. در ادامه به تعدادی از پرفروش‌ترین گیمبال‌های دیجی‌کالا می‌پردازیم.

پایه نگهدارنده گوشی موبایل دی جی آی مدل osmo 4 se

پایه نگهدارنده گوشی موبایل دی جی آی مدل osmo 4 se

گیمبال موبایل مدل DJI OM 4 توانایی تحمل وزن از ۱۷۰ گرم تا ۲۹۰ گرم دارد و مناسب گوشی‌های هوشمند با سایز ۶۷ تا ۸۴ میلی‌متر است. با هر بار شارژ باتری این گیمبال، می‌توانید به مدت ۱۵ ساعت از آن استفاده کنید که این یعنی از عمر باتری بالایی بهره می‌برد. برای وصل کردن گوشی به این گیمبال مانند دیگر مدل‌ها، بهتر است از گوشی بدون قاب استفاده کنید. از مزایای این گیمبال می‌توانیم به بدنه‌ی باکیفیت و جمع‌و‌جور آن اشاره کنیم و از سوی دیگر اپلیکیشن ارائه شده با آن، امکانات جذابی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

پایه نگهدارنده گوشی موبایل دی جی آی مدل osmo 4 se

پایه نگهدارنده گوشی موبایل دی جی آی مدل Osmo Mobile 5

پایه نگهدارنده گوشی موبایل دی جی آی مدل Osmo Mobile 5

باتری موجود در این گیمبال ۱۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت ظرفیت دارد و با هر بار شارژ می‌تواند حدود ۶ ساعت انجام وظیفه کند. برای انواع گوشی‌ها با پهنای بین ۶۷ تا ۸۴ میلی‌متر می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. حداکثر تحمل وزن این گیمبال ۲۳۰ گرم است و این یعنی عملا برای تقریبا تمام گوشی‌ها با مشکلی روبرو نمی‌شوید. یکی از نقاط ضعف این گیمبال این است که موتور تیلت آن فقط زاویه ۲۷۰ درجه را پوشش می‌دهد و بنابراین برای افرادی که می‌خواهند از گیمبال برای تایم‌لپس استفاده کنند، گزینه‌ی چندان مناسبی محسوب نمی‌شود. به طور کلی گیمبال‌های برند DJI کیفیت بسیار بالایی دارند و این محصول هم از این قاعده مستثنا نیست.

 پایه نگهدارنده گوشی موبایل دی جی آی مدل Osmo Mobile 5

سه پایه دوربین ژیون مدل WEEBILL S

سه پایه دوربین ژیون مدل WEEBILL S

در کنار گیمبال‌های مختص گوشی، گیمبال‌های مربوط به دوربین‌های عکاسی هم طرفداران زیادی دارند که برای فیلمبرداری‌های حرفه‌ای‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این محصول قیمت پایینی ندارد ولی امکانات جذابی ارائه می‌دهد. با داشتن وزن حدودا ۱.۴ کیلوگرمی، گیمبال سبک‌وزنی محسوب نمی‌شود ولی کار خود را به خوبی انجام می‌دهد. بنابراین اگر به دنبال خرید یک گیمبال مناسب برای دوربین حرفه‌ای خود هستید، بهتر است این گزینه را هم در نظر بگیرید.

سه پایه دوربین ژیون مدل WEEBILL S

پایه نگهدارنده گوشی موبایل ژیون مدل SMOOTH Q3 SUN2417

پایه نگهدارنده گوشی موبایل ژیون مدل SMOOTH Q3 SUN2417

همانطور که گفتیم، شرکت‌های زیادی وارد بازار گیمبال‌ها شده‌اند و یکی از این شرکت‌ها ژیون  است که طبیعتا به اندازه‌ی DJI برند شناخته‌شده‌ای محسوب نمی‌شود. در هر صورت این یک گیمبال استاندارد برای گوشی است که از امکانات خوبی بهره می‌برد و به لطف باکیفیت بودن بدنه، در دست گرفتن آن حس خوبی به شما منتقل می‌کند. البته از بین نقاط ضعف آن باید به کوتاه بودن دسته و نداشتن کیف اشاره کنیم. اپلیکیشن ارائه شده برای آن هم نسبت به اپ DJI از امکانات کمتری بهره می‌برد.

پایه نگهدارنده گوشی موبایل ژیون مدل SMOOTH Q3 SUN2417

سخن آخر

در این مطلب تلاش کردیم به طور مختصر و مفید از زوایای مختلف به موضوع خرید گیمبال بپردازیم تا اگر به دنبال خریدن چنین محصولی هستید، بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. به نظر شما کاربران برای خرید یک گیمبال باید به چه نکاتی توجه کنند؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما و دیگران در میان بگذارید.برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما