گیت‌هاب دوباره به برنامه‌نویس‌های ایرانی خدمات ارائه می‌دهد

۱۹ دی ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
لوگوی گیت‌هاب به عنوان شرکت زیرمجموعه‌ی مایکروسافت

گیت‌هاب با کسب مجوز دولت آمریکا، از ارائه‌ی دوباره‌ی تمام سرویس‌های خود به برنامه‌نویس‌های ایرانی و بازگرداندن دسترسی حساب‌های آسیب‌دیده خبر داد.

به گفته‌ی «گیت‌هاب» (GitHub) پس از آنکه در پی تحریم‌های آمریکا محدودیت‌هایی برای توسعه‌دهندگان ایرانی در نظر گرفته شده بود، اکنون طیف گسترده‌ای از خدمات خود را برای ایران هم ارائه می‌دهد. این تغییرات به دلیل معافیتی است که توسط دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (OFAC) به‌عنوان بازوی اجرای تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا، اعطا شده است.

«نات فریدمن» مدیرعامل این شرکت اعلام کرد: «امروز ما یک گام بزرگ را پشت سر گذاشتیم و موفق شدیم مجوزی را از دولت ایالات متحده آمریکا دریافت کنیم که خدمات گیت‌هاب را برای توسعه‌دهندگان در ایران ارائه دهیم. این شامل همه‌ی خدمات برای افراد و سازمان‌ها، اعم از خصوصی و دولتی، رایگان و غیررایگان است.»

وی افزود: «طی دو سال تلاش، ما سرانجام توانستیم نشان دهیم که چگونه استفاده‌ی توسعه‌دهندگان از گیت‌هاب موجب پیشرفت بشریت و ارتباطات بین‌المللی می‌شود و سیاست خارجی پایدار ایالات متحده آمریکا در زمینه‌ی بهبود آزادی بیان و جریان آزاد اطلاعات را به جلو می‌برد.»

محدودیت‌های تجاری ایالات متحده آمریکا «گیت‌هاب» به‌عنوان یک سایت میزبان کدهای منبع‌باز را وادار کرد تا فعالیت‌های خود را مانند کریمه و سوریه، برای برنامه‌نویس‌های ایران هم محدود کند. بدین ترتیب این شرکت متعلق به مایکروسافت، از سال ۲۰۱۹ به شکل در ایران بسیار محدود و بیشتر با دردسترس قرار دادن برخی از مخزن‌های عمومی کد فعالیت می‌کرد.

اما با کسب مجوز تازه، این شرکت هم‌اکنون «در حال لغو همه‌ی محدودیت‌های اعمال شده برای توسعه‌دهندگان در ایران» و «بازگرداندن دسترسی کامل به حساب‌های آسیب‌دیده» است و به گفته‌ی فریدمن گیت‌هاب فعالیت‌های خود را برای دریافت معافیت‌های مناطق کریمه و سوریه هم ادامه می‌دهد.

عکس کاور: لوگوی گیت‌هاب به‌عنوان بستر متن‌باز برنامه‌نویسی متعلق به مایکروسافت

Credit: TechCrunch

منبع: The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. علیرضا ایوز

    سلام. این خبر رو اول تو وبلاگ گیت‌هاب دیدم. سریع لاگین زدم و چک کردم، واسه من رفع شده.
    سالی که نکوست ز بهارش پیداست؛ امیدوارم این خبرهای خوش ادامه داشته باشن…

  2. ...

    سلام.معلومه،حسابی سود داره براشون،مجانی از توانایی ایرانی ها استفاده میکنه…اگر راست می گید تحریم رو در انتقال تکنولوژی و چیزهای مهم بردارید نه چیزهای که کاملا به نفع خودتون.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه