۱۰ بازی شبیه گاد آو وار که می‌توانید تا زمان عرضه‌ی رگناروک تجربه کنید

۲۷ مرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
games liek god of war

هرچند مدتی است که تاریخ عرضه‌ی بازی گاد آو وار رگناروک مشخص شده است اما هنوز تا انتشار آن فاصله‌ای چندماهه داریم. به همین خاطر ممکن است بخواهید در این فرصت به تجربه‌ی بازی‌هایی بپردازید که بتوانند این خلأ را پر کنند. این بازی‌ها یا در گیم‌پلی یا در مضامین داستانی و ساختار شباهت‌هایی به گاد آو وار دارند.

هیچ کمبودی در بازی‌هایی وجود ندارد که می‌توانند به طور بالقوه به پرکردن این خلأ کمک کنند اما به نظر می‌رسد که بسیاری از طرفداران گاد آو وار به دنبال چیزی هستند که تا حد ممکن به یک بازی جدید گاد آو وار نزدیک باشد. ناگفته نماند که بازنگری گاد آو وار توسط استودیو سانتا مونیکا در سال ۲۰۱۸ از آن دست بازی‌هایی است که زیاد و همیشه در صنعت دیده نمی‌شوند اما این بدان معنا نیست که بازی‌های دیگری وجود ندارند که حداقل برخی از چیزهایی را که به عالی شدن گاد آو وار یا به فارسی «خدای جنگ» کمک کرده‌اند، در خود گنجانده باشند.

بیشتر بخوانید: تاریخ عرضه‌ی گاد آو وار رگناروک اعلام شد؛ نسخه‌ی ویژه‌ با چکش ثور می‌آید

بازی گاد آو وار رگناروک در تاریخ ۱۸ آبان ۱۴۰۱ برای کنسول‌های پلی‌استیشن ۵ و پلی‌استیشن ۴ عرضه خواهد شد. به همین خاطر تصمیم گرفتیم که به معرفی ۱۰ بازی مناسب برای افرادی بپردازیم که در انتظار بازی گاد آو وار رگناروک هستند.

اساسینز کرید والهالا (Assassin’s Creed Valhalla)

پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، پلی‌استیشن ۵، ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری ایکس و سری اس و کامپیوترهای شخصی

assassins creed valhalla

با توجه به رویکرد نقش‌آفرینی (Role Playing) بازی‌های امروزی اساسینز کرید و به‌خصوص این نسخه، احتمالاً متوجه خواهید شد که بازی کردن اساسینز کرید والهالا بهترین راه برای این است که انتظار برای رگناروک را کمی قابل‌تحمل‌تر کنید. در بیان ساده، احساسی که دنیای وایکینگ اساسینز کرید والهالا می‌تواند القا کند، در کنار گاد آو وار رگناروک می‌تواند ادای احترامی عالی به دنیای زیبا و در عین‌ حال بی‌رحم اساطیر نورس باشد. والهالا ممکن است شما را در نقش یک جنگجو قرار دهد نه یک خدا اما هر فردی که می‌خواهد خود را در جهان خاص اساطیر شمالی رها کند و در عین حال از چند مأموریت جانبی و اصلی و نبردهای تن‌به‌تن لذت ببرد، در بازی اساسینز کرید والهالا چیزهایی را برای دوست داشتن پیدا خواهد کرد.

هل‌بلید: پیشکش سنوئا (Hellblade: Senua’s Sacrifice)

پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری ایکس و سری اس، نینتندو سوییچ، کامپیوترهای شخصی

hellblade senuas sacrifice

در حالی که مقاومت برای تحسین و تمجید از بازی Hellblade: Senua’s Sacrifice در هر فرصتی بسیار دشوار است اما در هر حال تجربه‌ی این بازی موفق استودیو نینجا تئوری (Ninja Theory) که در سال ۲۰۱۷ میلادی ارزش شد، برای طرفداران بازی گاد آو وار ضروری و یک تجربه‌ی واجب است. بازی هل‌بلید شاید فاقد ساختار نیمه جهان‌باز (semi open-world)، مکانیک‌های نقش‌آفرینی، سیستم مبارزات درگیرکننده و گستره وسیعی از مأموریت‌های جانبی گاد آو وار باشد اما محیط الهام‌گرفته از اساطیر نورس و سلتی، اتمسفر، مبارزات نوبتی و روایت عمیق شخصی در بازی «هل‌بلید: پیشکش سنوئا» مطمئناً برای طرفداران بازی گاد آو وار جذاب خواهد بود.

روح سوشیما (Ghost Of Tsushima)

پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، پلی‌استیشن ۵

ghost of tsushima

باوجود استفاده از محیط سامورایی و ساختار جهان‌باز (opne-world) سنتی، واقعاً می‌توانید این استدلال را بیان کنید که گوست آو سوشیما نزدیک‌ترین چیزی به یک بازی جدید از گاد آو وار است که بدون انتظار برای عرضه‌ی بازی گاد آو وا رگناروک می‌توانید آن را تجربه کنید. در کمترین حالت، این ساخته‌ی استودیو ساکر پانچ (Sucker Pundh) که یکی از الماس‌های صنعت بازی‌های ویدئویی در سال ۲۰۲۰ بود، همان اکشن درگیرکننده و پر زدوخورد تن‌به‌تن با سلاح سرد را در کنار المان‌های کوچکی از نقش‌آفرینی و مأموریت‌های جانبی جذاب ارائه می‌کند که همگی تعریف‌کننده‌ی یک تجربه‌ی تراز اول از سوی استودیوهای پلی‌استیشن است. داستان گوست آو سوشیما نیز بسیار جذاب است، هرچند که نمی‌توان گفت به اندازه بازی‌هایی مانند گاد آو وار یا هل‌بلید روایت محور است. با این حال، این یک نمونه واقعاً استثنایی از طراحی بازی‌های امروزی است.

متال گیر رایزینگ: انتقام (Metal Gear Rising: Revengeance)

پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۳، ایکس‌باکس ۳۶۰، کامپیوترهای شخصی

بازی متال گیر رایزینگ

اگر بازی قبلی گاد آو وار را تجربه کرده‌اید و اکنون می‌خواهید از یک مبارزه بی‌رحم‌تر و پر از خشونت لذت ببرید، با کمال فروتنی می‌توانیم «متال گیر رایزینگ: انتقام» را به‌عنوان یک بازی عالی برای پرکردن این خلأ خاص معرفی کنیم. هرچند شاید به خاطر قدیمی‌تر بودن آن دسترسی این بازی در همه‌ی کنسول‌ها راحت‌ نباشد اما اثری است که ارزش تجربه کردن را دارد.

در حالی که در ابتدا بسیاری به دلایل مختلفی در رابطه این بازی به اشتباه افتاده بودند اما زمان نسبت به متال گیر رایزینگ: انتقام مهربان‌تر بود و نشان داد که با یک شاهکار اکشن مواجه هستیم. تعداد کمی از بازی‌ها وجود دارند که به شما امکان می‌دهد استفاده از یک سلاح سرد و مبارزات تن‌به‌تن امواج دشمنان کوچک‌تر را از بین ببرید و هر چیزی را تکه‌تکه کنید. علاوه بر این، مبارزه با بزرگ‌ترین غول‌آخرهای بازی هم حس بسیار خوبی دارد.

لردز آو فالن (Lords of the Fallen)

پلتفرم: پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوترهای شخصی

lords of the fallen

بخواهم کاملاً با شما صادق باشم، بازی‌های شبه‌‌سولز دیگری وجود دارند که مسلماً تجربه‌ی کلی بهتری را نسبت به لردز آو فالن ارائه می‌دهند. با این حال، تعداد کمی از آن بازی‌های شبه‌‌سولز، محیط فانتزی تاریک و مبارزاتی خونینی را ارائه می‌دهند که لردز آو فالن با لذت آن‌ را در مقابل بازیکن قرار می‌دهد. در واقع، به‌عنوان یک بازی اکشن نقش‌آفرینی فانتزی تاریک که پیرامون مبارزه با خدایان است، لردز آو فالن با موفقیت تعدادی از ویژگی‌های گاد آو وار را ارائه می‌کند. البته، بازی به‌شدت دشوار و تا حدی کم‌عمق است و از نظر داستان و شخصیت‌پردازی کمی کمبود دارد، اما این اثر کاملاً می‌تواند اتمسفر و سبک مبارزات ساختارمند خود را به رخ بکشد.

یاکوزا ۰ (Yakuza 0)

پلتفرم: پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، پلی‌استیشن ۴، کامپیوترهای شخصی

yakuza 0

فریب شک و تردید اولیه خود درباره‌ی این مورد را نخورید. باوجود تفاوت‌های آشکار، گاد آو وار ۲۰۱۸ و یاکوزا ۰ در واقع از فلسفه‌های طراحی، مفاهیم داستان‌سرایی و مکانیک‌های گیم‌پلی مشابهی بهره می‌برند. به هر حال، هر دو بازی دارای محیط‌های نیمه جهان‌باز، انبوهی از فعالیت‌های جانبی، مبارزات سخت، روایت‌های حماسی، شخصیت‌های به‌یادماندنی و مقدار شگفت‌انگیزی احساس هستند که به نظر می‌رسد نشان‌دهنده‌ی عشق و علاقه‌ای است که توسعه‌دهندگان در زمان توسعه‌ی بازی به آن‌ها تزریق کرده‌اند. البته هیچ تضمینی وجود ندارد که دوست داشتن یکی از این بازی‌ها به معنای دوست داشتن دیگری باشد، اما بسیاری از طرفداران گاد آو وار ممکن است از اینکه چگونه عاشق یاکوزا ۰ و به‌طورکلی فرنچایز یاکوزا شده‌اند، شگفت‌زده شوند.

پادشاهی آمالور (Kingdoms Of Amalur: Re-Reckoning)

پلتفرم‌ها: نینتندو سوییچ، پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، پلی‌استیشن ۳، ایکس‌باکس ۳۶۰، کامپیوترهای شخصی

kingdoms of amalur

برای مدتی، بازی پادشاهی آمالور بیشتر به‌عنوان یک بازی نقش‌آفرینی کالت معروف بود که در اصل به ورشکستگی استودیو سازنده آن کمک کرد. با این حال، انتشار مجدد بازی با نام کامل Kingdoms Of Amalur: Re-Reckoning در سال  ۲۰۲۰ این فرصت را به میلیون‌ها نفر داد تا این شانس را داشته باشند تا بازی را تجربه کنند و ببینند که بازی پادشاهی آمالور تا چه اندازه می‌تواند خاص باشد.

اگر به دنبال یک بازی نقش‌آفرینی فانتزی و عظیم هستید که مبارزات پویا و مأموریت‌های زیادی داشته باشد، بازی Kingdoms Of Amalur: Re-Reckoning همه‌ی این‌ها و چیزهای بسیاری دیگری را ارائه می‌کند. البته سبک و سیاق بازی پادشاهی آمالور کمی متفاوت‌تر از آن چیزی است که در بازی خدای جنگ پیدا خواهید کرد، اما این بازی مناسب آن زمان‌هایی است که فقط می‌خواهید خود را در یک ماجراجویی بزرگ فانتزی غرق کنید.

جنگ ستارگان جدای: محفل سرنگون‌شده (Star Wars Jedi: Fallen Order)

پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری ایکس و سری اس، پلی‌استیشن ۵، کامپیوترهای شخصی

گیم پلی بازی Star Wars Jedi: Fallen Order

در طول این سال‌ها هیچ کمبودی در بازی‌های بسیار خوب جنگ ستارگان وجود نداشته اما «جنگ ستارگان جدای: محفل سرنگون‌شده» قطعاً آن بازی خاص جنگ ستارگان است که به کسانی که عاشق بازی خدای جنگ سال ۲۰۱۸ شده‌اند، توصیه می‌شود. به هر حال، هر دو بازی از اشکال اصلاح‌شده‌ای از مبارزات سری آثار سولزبورن (ترکیبی از نام بازی‌های سولز و بلادبورن) به‌عنوان ستون فقرات گیم‌پلی برای روایت داستان‌های عالی خود استفاده می‌کنند. در واقع احساس می‌شود که بعضی از المان‌های این بازی مستقیماً از بعضی از کارهایی که خدای جنگ ۲۰۱۸ به‌خوبی انجام داده، الهام گرفته‌ شده است. «جنگ ستارگان جدای: محفل سرنگون‌شده» به اندازه خدای جنگ حماسی و قطعاً خشن نیست، اما شباهت‌های ساختاری و طراحی کلی استثنایی آن بسیاری از طرفداران بی‌صبر خدای جنگ را راضی خواهد کرد.

بازی نگهبانان کهکشان (Marvel’s Guardians of the Galaxy)

پلتفرم: پلی‌استیشن ۴، پلی‌استیشن ۵، ایکس‌باکس وان، نینتندو سوییچ، ایکس‌باکس سری ایکس و سری اس، کامپیوترهای شخصی

marvels guardians of the galaxy

اگر روایت فوق‌العاده احساسی، ساختار سینمایی و تعاملات فوق‌العاده شخصیت‌ها در کنار مبارزات پر زدوخورد، خشونت و لحن تیره‌تر بازی گاد آو وار شما را جذب خود کرده است، به احتمال زیاد نگهبانان کهکشانِ مارول شاید بهترین اثری باشد که در حال حاضر از آن غافل‌ شده و آن را از دست داده‌اید. در حالی که این بازی یکی از بهترین بازی‌های سال ۲۰۲۱ بود و حتی توانست در فصل جوایز هم عملکرد نسبتاً خوبی داشته باشد و جایزه‌ی بهترین روایت داستانی را از مراسم گیم اواردز دریافت کند، بازی نگهبانان کهکشان نتوانست انتظارات استودیو و شرکت توسعه‌دهنده را در زمینه‌ی فروش برآورده کند. این جای تأسف دارد زیرا وقتی صحبت از ارائه‌ی یک داستان صمیمانه و اغلب شگفت‌انگیز می‌شود که بهترین استفاده را از شخصیت‌های جذاب انجام داده، بازی‌های معدودی در حافظه‌ی اخیرمان وجود دارند که این کار را بهتر از گاد آو وار و نگهبانان کهکشان انجام داده‌اند.

طلوع مهاجم مقبره/ سایه‌ی مهاجم مقبره (Rise of the Tomb Raider/Shadow of the Tomb Raider)

پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، سیستم‌عامل مک، کامپیوترهای شخصی (ویندوز)

shadow of the tomb raider

همه‌ی بازیکنان طرفدار تغییراتی که بازنگری (ریبوت) خدای جنگ در سال ۲۰۱۸ اعمال کرد، نبودند اما بسیاری از افراد وجود شخصیت‌های انسانی‌تر و سبک و سیاق تازه‌ی این بازنگری را نفس تازه‌ای برای سری بازی خدای جنگ دانستند. اگر به دنبال بازنگری‌های دیگری هستید که از مزایای مشابهی بهره‌مند باشد، پس به احتمال زیاد بازی‌های اخیر سری معروف توم ریدر یا به فارسی «مهاجم مقبره» برای شما ساخته شده‌ است.

بازی طلوع مهاجم مقبره عموماً در میان این دو بازی بیش‌تر تحسین شده است اما هر دو بازی برداشتی بالغ‌تر، خشن‌تر و قانع‌کننده‌تر از فرنچایز مهاجم مقبره ارائه می‌دهند که طرفداران قدیمی‌تر آن سری ممکن است به آن عادت نداشته باشند. اگر به دنبال چیزی هستید که با لحن خدای جنگ اخیر مطابقت داشته باشد، این دو بازی اکشن ماجراجویی درخشان ممکن است برخی از بهترین گزینه‌های شما باشند.

منبع: Dan of Geek

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

دیجی‌کلاب
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
  1. Avatar unknown

    ۱ دونشم شبیه گاد اف وار نیست چه برسه به ده تاش!

  2. Avatar مهدی

    بهترین بازی که میتونست تو این لیست قرار بگیره devil may cry بود لطفا اون رو هم قرار بدید

  3. Avatar طاها بلندین

    دارک سایدرز بیشتر از هر بازی شبیه به گاد آو وار هست اونم تو این لیست بزارید

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه