عکس‌های تاریخی Street View گوگل مپ روی موبایل در دسترس قرار گرفت

۴ خرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

گوگل اعلام کرد که ویژگی «نمای خیابان» (Street View) گوگل مپ به مناسبت پانزدهمین سالگرد این سرویس، چندین به‌روزرسانی تازه ازجمله نمایش تصاویر تاریخی روی موبایل، دریافت می‌کند.

اولین ویژگی جدید که به برنامه‌ی Street View اندروید و iOS می‌آید، نمایش ۳۶۰ تصاویر نمای خیابان سال‌های گذشته در تلفن خواهد بود. دومین مورد یک دوربین جدید و قابل حمل ۳۶۰ درجه است که گوگل امیدوار است با عرضه در آینده، بتواند ثبت تصاویر نمای خیابان را آسان‌تر از قبل کند.

از سال ۲۰۱۴، استفاده از نمای خیابان برای مشاهده‌ی چگونگی تغییر یک منطقه در طول چندین سال، در نسخه‌ی دسکتاپ «گوگل مپ» (Google Maps) امکان‌پذیر است. اما اکنون، اپلیکیشن‌های iOS و اندروید گوگل مپ هم، همین قابلیت ماشین زمان را خواهند داشت.

وقتی در حالت نمای خیابان هستید، با ضربه زدن روی هر نقطه از صفحه به نوار زمان مرتبط با آن دسترسی پیدا می‌کنید و سپس با انتخاب «دیدن تاریخ‌های بیشتر» (See More Dates) می‌توانید به تصاویر تاریخی یک مکان (در صورت ثبت نمای خیابان در سال‌های گذشته) دسترسی داشته باشید. به گفته‌ی گوگل این ویژگی در جاهایی که از آن‌ها در گذشته تصویربرداری شده است، حتی تصاویری را تا سال ۲۰۰۷ نشان می‌دهد.

دومین موردی که گوگل هم‌زمان با سالگرد «استریت ویو» رونمایی کرده است، دوربین جدید و قابل حمل‌تر برای ثبت تصاویر ۳۶۰ درجه‌ی رسمی این شرکت است. هم‌اکنون، غول جست‌وجوی اینترنت از خودروهای اختصاصی و کوله‌پشتی‌های مجهز به دوربین بزرگی به نام «ترکرز» (Trekkers) برای عکاسی از جهان استفاده می‌کند، اما دوربین جدید همه‌ی این قابلیت‌ها را به دستگاهی با وزن کمی کمتر از ۶.۸ کیلوگرم کاهش می‌دهد.

خودروی استریت ویو گوگل مپ

خودروی استریت ویو گوگل مپ
Credit: Google

این دوربین جدید طوری طراحی شده است که ثبت تصاویر نمای خیابان در سراسر جهان را برای گوگل آسان‌تر می‌کند و به آن امکان می‌دهد که به‌روزرسانی‌های پیوسته‌تری را برنامه‌ریزی و اجرا کند. برای نمونه، به جای پرداخت هزینه برای حمل‌ونقل خودروهای مجهز به دوربین، گوگل به سادگی می‌تواند دوربین جدید خود را در یک خودروی موجود تعبیه کند.

همچنین با توجه به اینکه داده‌های نمای خیابان قبلا با بستن دوربین‌های حجیم موجود به همه چیز از ماشین‌های برفی گرفته تا گوندولاهای ونیزی (قایق‌های پارویی در ونیز) جمع‌آوری شده‌اند، می‌توان گفت که گوگل با این دوربین تازه حتی می‌تواند طیف گسترده‌تری از وسایل نقلیه را برای نصب دوربین و ثبت تصاویر به‌کار بگیرد.

اگرچه گوگل بیشتر بر قابل حمل بودن دوربین جدید تأکید دارد اما «استیون سیلورمن» (Steven Silverman) رییس تیم سخت‌افزار نمای خیابان، اضافه کرد که علاوه بر ظاهر، هر دوربین پانوراما باید فوایدی هم داشته باشد. او گفت: «حسگرهای این دوربین حتی کیفیت بالاتری دارند و نسبت سیگنال به نویز در آن‌ها کاهش یافته است که باعث ایجاد تصاویر بسیار زیباتری خواهند شد.»

هفت حسگر دوربین در هر دستگاه دوربین، نماهای سراسرنما (پانوراما) را با وضوح ۱۴۰ مگاپیکسل، مانند قبل، ثبت می‌کنند، و اگرچه حسگرهای لیدار به‌طور پیش‌فرض در آن تعبیه نشده است، اما دوربین به‌گونه‌ای طراحی شده است که قابل تنظیم باشد تا در آینده و در صورت نیاز بتوان این سنسورها را هم اضافه کرد.

نمای خیابان یک ویژگی بسیار مفید است و بسیاری از ما پیش از اینکه واقعا به یک مکان، برویم آن را به صورت آنلاین بررسی کرده‌ایم و همچنین یک ویژگی سرگرم‌کننده هم محسوب می‌شود. اما برای گوگل علاوه بر این، داشتن دوربین‌هایی که در خیابان‌ها پرسه می‌زنند، راهی مفید برای بهبود داده‌های نقشه هم محسوب می‌شود. از تصاویر نمای خیابان برای افزودن مشاغل تازه افتتاح شده به گوگل مپ، بهبود اطلاعات مربوط به ساعات کاری کسب‌وکارها و ارائه‌ی اطلاعات محدودیت سرعت در جاده‌ها استفاده می‌شود.

طبق اعلام سیلورمن این دوربین جدید همراه با خودروهای موجود و ترکرز سال آینده عرضه خواهد شد.

عکس کاور: اسکرین‌شات نمایش تصاویر تاریخی نمای خیابان گوگل مپ
Credit: Google

منبع: The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه