گوگل پلی استور اکنون اطلاعات جمع‌آوری شده از طرف اپ‌ها را نشان می‌دهد

۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۰:۰۶ ۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
پلی استور

گوگل پلی استور از یک ویژگی جدید بهره‌مند شده که کاربران با استفاده از آن می‌توانند ببینند که اپلیکیشن‌ها و بازی‌ها کدام اطلاعات شخصی را جمع می‌کنند. مشابه قابلیتی که اپل ارائه کرده، در گوگل پلی استور هم به غیر از اطلاعات جمع‌آوری شده از کاربران، می‌توانید ببینید که اطلاعات چطور با دیگران به اشتراک گذاشته می‌شوند. علاوه بر این اگر توسعه‌دهندگان برای حفاظت از اطلاعات شخصی دست به انجام اقداماتی زده باشند، از این موضوع هم خبردار خواهید شد.

گوگل اعلام کرده که تمام توسعه‌دهندگان تا تاریخ ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیر) باید این بخش از گوگل پلی را برای اپلیکیشن خود تکمیل کنند. به همین خاطر اگر فعلا نمی‌توانید این بخش را برای اپلیکیشن مدنظر خود مشاهده کنید، تا چند ماه دیگر قادر به انجام این کار خواهید بود. همچنین در صورت تغییر عملکرد اپلیکیشن یا شیوه‌های مدیریت داده، از توسعه‌دهندگان خواسته می‌شود که این بخش را به‌روز‌رسانی کنند.

در بیانیه‌ی منتشر شده از طرف گوگل آمده: «کاربران می‌خواهند بدانند داده‌هایشان برای چه اهدافی جمع‌آوری می‌شود و آیا توسعه‌دهنده داده‌های کاربران را با نهادها و اشخاص ثالث به اشتراک می‌گذارد یا نه. همچنین کاربران می‌خواهند بفهمند که بعد از دانلود یک اپ، توسعه‌دهندگان آن چگونه از داده‌های کاربران محافظت می‌کنند. به همین خاطر ما قابلیت موسوم به ایمنی داده‌ها را توسعه داده‌ایم تا توسعه‌دهندگان با بهره‌گیری از آن به کاربران بگویند که کدام داده‌ها و با چه اهدافی جمع‌آوری می‌شوند.»

گوگل پلی استور

این بخش جدید شامل چه بخش‌هایی است؟

در ادامه بخش‌هایی که توسعه‌دهندگان می‌توانند در این بخش قرار دهند را مشاهده کنید.

  • اینکه آیا توسعه‌دهنده داده‌ها را جمع‌آوری می‌کند و اگر این کار صورت می‌گیرد، هدف از انجام چنین کاری چیست.
  • اینکه آیا توسعه‌دهنده داده‌های جمع‌آوری شده را با اشخاص یا نهادهای ثالث به اشتراک می‌گذارد یا نه.
  • همچنین در این بخش وجود برخی امکانات امنیتی مانند رمزگذاری داده‌ها و امکان‌پذیر بودن حذف اطلاعات کاربران اطلاع‌رسانی می‌شود.
  • ‌کاربران در این قسمت می‌توانند از پیروی اپلیکیشن از قوانین و محدودیت‌های مربوط به کودکان خبردار شوند.
  • همچنین در نهایت توسعه‌دهندگان در این قسمت می‌توانند نشان دهند که رویه‌های امنیتی موردنظر آن‌ها مطابق با استانداردهای امنیتی جهانی است.

گوگل هر ساله برای نسخه‌های جدید اندروید امکانات امنیتی بیشتری را ارائه می‌دهد تا کاربران در زمینه‌ی حریم خصوصی با نگرانی‌های کمتری روبه‌رو شوند. بدون شک این قابلیت جدید با استقبال کاربران نگران حریم خصوصی خود قرار می‌گیرد.

منبع: Android Authority

برچسب‌ها :
دیدگاه شما