جایگزین پیامک با قابلیت رمزگذاری سراسری توسط گوگل عرضه شد

۳۰ آبان ۱۳۹۹ | ۲۱:۰۰ ۱ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
سامانه‌ی RCS گوگل

گوگل سامانه‌ی پیام‌رسانی RCS را که جایگزینی برای پیامک (SMS) به‌شمار می‌رود، به صورت سراسری و از طریق اپلیکیشن «پیام‌ها» (Messages) دردسترس قرار داد.

گوگل روز گذشته اعلام کرد که مقدمات پیام‌رسانی مبتنی بر RCS را که به نوعی به iMessage اپل شباهت دارد، فراهم کرده و اکنون این سامانه گوگل در سراسر جهان دردسترس است. هرچند برخی کشورها از جمله ایران هنوز به این سرویس دسترسی ندارند. همچنین رمزگذاری سراسری از ماه جاری میلادی (اوایل آذر) برای آزمایش‌کنندگان بتا آغاز می‌شود.

«خدمات ارتباطی غنی» (Rich Communication Services) یا RCS یک استاندارد تازه برای پیام‌رسانی است که اساسا جایگزینی برای سامانه‌ی قدیمی پیامک به‌شمار می‌آید و در حالی که بسیاری از کاربران هنوز از یک راهکار مبتنی بر داده استفاده می‌کنند، مواردی مانند تایپ نشانگرها و ارسال رسانه‌های با کیفیت بالاتر را ممکن می‌سازد. در ابتدا، این وظیفه بر عهده‌ی شرکت‌های مخابراتی بود تا یک جایگزین ارائه کنند، اما پس از آنکه آن‌ها ناگهان این مسئله را پیچیده کردند، گوگل با استاندارد «گپ» مبتنی بر نمایه‌ی سراسری، به طور مستقیم در اپلیکیشن «پیام‌ها» (Messages)، خودش کار را به دست گرفت.

کاربران ماه‌هاست که عرضه‌ی این سامانه را دنبال می‌کنند و به گفته‌ی گوگل، اکنون کامل است و در هر کشوری که آن را دریافت کند، در دسترس است. نمونه‌های استثناء قابل توجه، بر اساس نقشه‌ی ارائه شده از سوی گوگل، در حال حاضر شامل ایران، چین، کوبا و روسیه است. با این وجود، حتی در کشورهایی که هم‌اکنون دردسترس است هم هنوز هنگام نوشتن پیام این ویژگی ممکن است کاربردی نباشد زیرا گزارش‌هایی مبنی بر کار نکردن این سامانه در برخی خدمات‌دهندگان تلفن همراه وجود دارد.

نقشه‌ی دردسترس بودن سامانه‌ی RCS گوگل

نقشه‌ی دردسترس بودن سامانه‌ی RCS گوگل
Credit: Google

از ابتدا در دسترس قرار ندادن این سامانه‌ی پیام‌رسانی برای ایران موجب اعتراض برخی کاربران هم شده است. از جمله در توییتر با خطاب قرار دادن گوگل اعلام کرده‌اند عجیب است درحالی که سامانه‌ی RCS برای نخستین بار توسط یک ایرانی به نام «امیر سرهنگی» در Jibe Mobile که بعدا به مالکیت گوگل درآمد، ایجاد شد و هم‌اکنون هم مدیر محصولات ارتباطی گوگل یک ایرانی به نام «ساناز آهاری» است، این سرویس برای ایران دردسترس نیست.

هم‌اکنون از جمله معدود اشکالاتی که در راه‌حل RCS گوگل وجود دارد، نداشتن رمزگذاری است. اما این شرکت اعلام کرده که به‌زودی رمزگذاری سراسری هم به این سیستم وارد می‌شود. این ویژگی طی هفته‌های آینده برای پیام‌های کاربرانی که از نسخه‌ی بتای اپلیکیشن «پیام‌ها» (Messages) استفاده می‌کنند آزمایش می‌شود و برنامه‌ی پشتیبانی گسترده‌تری برای سال آینده درنظر گرفته شده است. پس از فعال شدن رمزگذاری سراسری، نه گوگل و نه شرکت مخابراتی نمی‌توانند پیام‌های جابه‌جا شده را بخوانند.

برای دستیابی به این سامانه راه درازی طی شده است و اگرچه شرکت‌های مخابراتی آمریکایی گویا هنوز برنامه‌هایی برای سیستم RCS مبتنی بر مشخصات جهانی متقابل خود را دارند، اما اکنون هیچ یک از اینها اهمیت ندارد زیرا گوگل سرانجام برنامه‌های چندین ساله‌ی خود را برای رساندن پیام بهتر در اندروید فراهم کرده است و در بازارهایی که شرکت‌های مخابراتی ناموفق بوده‌اند، گپ‌زنی با پیام‌ها (Messages) می‌تواند این نقص را برطرف کند.

عکس کاور: اپلیکیشن «پیام‌ها» (Messages) گوگل که امکان استفاده از ویژگی RCS در آن فراهم است.

Credit: 9to5Google

منبع: Android Police

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۵ comment
 1. Avatar حسین

  این ویژگی نیازمند همکاری اپراتور های ایرانی نیست؟
  اگر که این سیستم بر بستر اینترنت باشه و مثل پیامک های عادی نباشه که به ضرر اپراتور هاست و اونها جلوی این اقدام رو خواهند گرفت !

  1. Avatar a

   این ویژگی اصلا به اپراتور های ایرانی ربط نداره که. الان مثلا واتساپ از اپراتور ها اجازه میگیره؟ درسته که اپراتور ها معمولا همکاری نمیکنن (خخخخ). ولی این یکی واقعا بی ربطه.

  2. Avatar رضا

   باسلام
   تا جایی که بنده اطلاع دارم این ویژگی نیازمند پشتیبانی توسط اپراتور هستش، این قابلیت مثل ای مسیج اپل (imessage) میمونه که بر بستر RCS قرار داره و در حال حاضر ای مسیج اپل توسط اپراتورهای ایران پشتیبانی میشه و امکان اینکه اپراتورهای ایران از RCS گوگل پشتیبانی کنن خیلی بالاست چون در حال حاضر از imessage اپل پشتیبانی میکنن میزان دریافت هزینه های این سرویس رو نمیدونم اما مطمئنا یه سرویسی قبل عرضه به راهکار کسب درامدش فکر شده و این ویژگی هم مستثنی نیست
   در هر صورت اگه از دوستان کسی اطلاعات کامل تری راجب این موضوع داره ارائه کنه.

   1. Avatar امیر

    این قابلیت دو حالت دارد. یکی با پشتیبانی اپراتورهای موبایل و دیگری بدون نیاز به پشتیبانی اپراتورها. در اصل RCS از چندین سال پیش قرار بود با پشتیبانی اپراتورهای موبایل جایگزین SMS شود اما وقتی گوگل دید منتظر اپراتورها ماندن توسعه آن را کند میکند، یک سرویس RCS مستقل از اپراتورها را بر روی اپلیکیشن مسیجز خودش راه اندازی کرد. در حالت پشتیبانی اپراتورها، مهم نیست برنامه پیامک گوشی مال چه شرکتی باشه؟ همینکه از پروتکل RCS پشتیبانی کند کافی است. اما در حالت بدون نیاز به اپراتور، باید هر دو طرف از اپلیکیشن مسیجز گوگل استفاده کنند.

 2. Avatar maede

  سلام وقت بخیر من توصیه میکنم برای ریکاوری اطلاعاتتون از نرم افزارهای ریکاوری استفاده نکنید این نرم افزارها بیشتر اطاعات را نابود میکند. اطلاعات هارد اکسترنال من پاک شده بود به مراکز تخصصی تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد مثل ایران هارد، ریکام ریکاوری دادم و اونا تونستند تمام اطاعات رو کامل و سالم بهم تحویل بدن و من واقعا راضی بودم ازشون.