«جدایی نادر از سیمین» در بین ۱۰۱ فیلمنامه‌ی برتر قرن ۲۱ قرار گرفت

۱۹ آذر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
فیلم جدایی نادر از سیمین

انجمن نویسندگان آمریکا فهرست ۱۰۱ فیلم‌نامه‌ی برتر قرن بیست‌ویکم را منتشر کرده که فیلم‌نامه‌ی فیلم «جدایی نادر از سیمین» در رتبه‌ی شصت‌وششم این لیست قرار گرفته است.

طی یک دهه‌ی اخیر همواره از جدایی نادر از سیمین به‌عنوان یکی از بهترین فیلم‌های قرن بیست‌ویکم یاد شده است. فیلمی مهم و موفق که در هشتادوچهارمین دوره‌ی جوایز اسکار مجمسه‌ی طلایی بهترین فیلم خارجی‌زبان را از آن خود کرد. فرهادی به‌خاطر فیلم‌نامه‌ی جدایی نادر از سیمین نامزد دریافت اسکار بهترین فیلم‌نامه‌ی اورجینال شد و هرچند این جایزه را به دست نیاورد، اما ساختار منسجم و استوار فیلم‌نامه‌ی این فیلم با تحسین گسترده‌ی سینمادوستان و منتقدان در سراسر جهان مواجه شد. حالا انجمن نویسندگان آمریکا فهرست ۱۰۱ فیلم‌نامه‌ی برتر هزاره‌ی جدید را اعلام کرده است که اسم جدایی نادر از سیمین در جایگاه شصت‌وششم آن و جلوتر از فیلم‌های بزرگی مانند «شهر خدا»، «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» و «لالا لند» به چشم می‌خورد.

فیلم «برو بیرون» به کارگردانی و نویسندگی جوردن پیل در صدر این فهرست قرار گرفته و فیلم‌های «درخشش ابدی یک ذهن پاک»، «شبکه اجتماعی»، «انگل» و «جایی برای پیرمردها نیست» هم به ترتیب جایگاه‌های دوم تا پنجم را به خود اختصاص داده‌اند. در پایین می‌توانید فهرست ۱۰ فیلم‌نامه‌ی برتر قرن بیست‌ویکم از نظر انجمن نویسندگان آمریکا را مشاهده کنید.

  1. «برو بیرون» (Get Out)
  2.  «درخشش ابدی یک ذهن پاک» (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)
  3. «شبکه اجتماعی» (The Social Network)
  4. «انگل» (Parasite)
  5. «جایی برای پیرمردها نیست» (No Country for Old Men)
  6. «مهتاب» (Moonlight)
  7. «خون به پا خواهد شد» (There Will Be Blood)
  8. «حرامزاده‌های لعنتی» (Inglourious Basterds)
  9. «تقریبا مشهور» (Almost Famous)
  10. «ممنتو» (Memento)

در این فهرست چهار فیلم‌نامه از کریستوفر نولان وجود دارد و از حیث کمیت و تعداد فیلم‌نامه او موفق‌ترین نویسنده‌ی این رتبه‌بندی است. پس از او پل توماس اندرسن و کوئنتین تارانتینو با سه فیلم‌نامه قرار گرفته‌اند و چارلی کافمن نیز با دو فیلم‌نامه در میان ۱۰۱ فیلم‌نامه برتر قرن بیست‌ویکم از نظر انجمن نویسندگان آمریکا جایگاه چهارم بهترین فیلم‌نامه‌نویس را به خود اختصاص داده است.

منبع: Deadline

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه