خاک رس سبز؛ ناجی پوست یا یک افسانه‌ی قدیمی؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
خاک رس سبز، ناجی پوست یا یک افسانه‌ی قدیمی

«خاک رس سبز» یکی از انواع خاک رس است که به دلیل وجود اکسیدهای آهن و مواد تجزیه شدهای که از جلبک یا کلروفیلهای مختلف باقی ماندهاست، به خاک رس سبز مشهور است.

این خاک علاوه بر رنگ خاصی که دارد، حاوی مواد معدنی بسیار کمیاب است و همین موضوع آن را به یک محصول طبیعی خاص و با ارزش تبدیل کرده است. هرچه رس سبز تازهتر باشد، ارزش بیشتری دارد.

امروز در دیجی‌کالا مگ قصد داریم تا با این خاک و واقعیت‌های مربوط به آن آشنا شویم اما قبل از آن بهتر است به مواد معدنی داخل رس سبز نگاهی داشته باشیم. لیست زیر مواد معدنی کمیابی است که در خاک رس سبز وجود دارد؛

 • منتموریلونیت
 • دولومیت
 • منیزیم
 • پتاسیم
 • منگنز
 • فسفر
 • آلومینیوم
 • سیلیکون
 • فلز روی
 • کبالت
 • فلز مس
 • سلنیوم

آیا خاک رس سبز فقط در فرانسه یافت میشود؟

به دلیل وجود رسوبات زیادی از خاک رس که در سواحل جنوبی فرانسه دیده شده است، این خاک به خاک رس فرانسوی هم مشهور است. اما منبع آن فقط سواحل فرانسه نیست، بلکه در سایر مناطق اروپا و شمال غربی ایالات متحده هم وجود دارد و برای مصرفهای مختلف استخراج میشود.

از خاک رس سبز چه استفادههایی میشود؟

خاک رس سبز - استفاده‌ها

عدهی زیادی از افراد باور دارند خوردن خاک رس سبز برای بدن مفید است و با استفاده از آن بهعنوان ماسک، پوست سالمتری خواهند داشت. جالب است که تا به حال تحقیقات خاصی بر روی این خاک انجام نشده و بیشتر نظرات و عقاید بر اساس باورهای قدیمی مطرح میشود.

باورهای قدیمی میگویند که رس سبز بار الکتریکی منفی دارد و استفاده از آن به صورت موضعی، باعث جذب سموم بار مثبت در جریان خون یا روده میشود. بعضی از مزیتهای موضعی که برای رس سبز بیان میشود به شرح زیر است.

 • بیرون کشیدن ناخالصیها و آلودگیها از منافذ
 • لایهبرداری سلولهای مردهی پوست
 • تقویت و استحکام پوست
 • تحریک گردش خون
 • کمک به از بین بردن لکههای پوستی
 • تسکیندهندهی بریدگی و خراشهای پوستی، سوختگیهای جزئی، جای نیش حشرات و درد عضلانی
 • تأمین مواد معدنی لازم بدن
 • دفع سموم بدن

البته باید بدانید که هیچ کدام از موارد استفادهی داخلی (خوراکی) خاک رس سبز تأیید پزشکان را دریافت نکرده است و حتما باید قبل از استفاده از آن با یک پزشک مشورت کنید.

آیا تا به حال تحقیقات علمی بر روی خاک رس سبز انجام شده است؟

تا امروز چندین تحقیق بر روی رس سبز انجام شده اما تعداد آنها کافی نیست. در یک مطالعه که در سال ۲۰۰۸  منتشر شد بیان شده بود که خاک رس سبز میتواند از رشد باکتریها جلوگیری کند و همین موضوع در درمان زخمهاو بیماریهای پوستی مؤثر است.

همچنین این تحقیقات بر روی انواع دیگر خاک رس مثل کائولن و بنتونیت هم انجام شده است اما هنوز برای بیان این نکته که رس سبز دارای مزایای خاصی نسبت به بقیهی خاکها است، مدارک کافی در دست نیست.

آیا استفاده از خاک رس سبز خطرناک است و عوارض جانبی دارد؟

خاک رس سبز - عوارض جانبی

استفاده موضعی یا خوراکی از هر مادهای مقداری عوارض جانبی هم به همراه دارد و این درباره‌ی تمام مواد طبیعی و شیمیایی صدق میکند. بعضی افرادی که از رس سبز بهعنوان ماسک صورت استفاده کردهاند علائم آلرژیک،بثورات پوستی، خشکی و پوسته پوسته شدن را گزارش کردهاند.

افرادی که خاک رس سبز را به صورت خوراکی مصرف کردهاند با یبوست مواجه شدهاند. این خاک رطوبت را جذب میکند و ممکن است همین موضوع علت ایجاد یبوست باشد.

مهمترین نکته تداخل این خاک با داروها است که ممکن است خطرآفرین باشد. پس فراموش نکنید در صورت استفادهی موضعی تمام علائم را بررسی کنید و در صورت تمایل به استفادهی خوراکی حتما با پزشک مشورت کنید.

توصیههایی هم دربارهی نحوهی نگهداری رس سبز وجود دارد که میگویند آن را در ظرف فلزی نگهداری نکنید و برای جابه‌جایی آن هرگز از قاشق فلزی استفاده نکنید. گفته شده است که استفاده از وسایل فلزی و تماس آن با خاک، به مزایای خاک رس آسیب میرساند و آنها را کاهش میدهد؛ اما تا امروز هیچ دلیل علمی در این‌باره پیدا نشده است.

روش استفاده از خاک رس سبز بهعنوان ماسک صورت

خاک رس سبز - ماسک صورت

ابتدا پوست صورت خود را به آرامی تمیز و خشک کنید. سپس با استفاده از نوک انگشتها یا یک برس مخصوص ماسک صورت، یک لایهی نازک از خاک رس سبز را روی صورت خود قرار دهید. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید، اگر خاک روی صورتتان خشک شده بود و با دست زدن به آن احساس سفتی میکردید پوست خود را به آرامی بشویید.

برای خشک کردن صورت نباید حوله را روی پوست بکشید،بلکه لازم است قسمت نرم آن را روی پوست گذاشته و به آرامی بلند کنید.

اگر حوله را روی پوست بکشید ممکن است باعث تحریک آن شده و علائم آلرژیک در آن پدیدار شود.

خاک رس سبز باعث خشکی پوست میشود پس بهتر است در هفته بیشتر از یک بار از این ماسک استفاده نکنید. اگر پوست خشکی دارید بهتر است تعداد دفعات استفاده از این  ماسک صورت را به ماهی ۲ بار محدود کنید.

انتخاب بهترین محصول خاک رس سبز

زمانی که برای خرید محصولاتی با پایهی خاک رس سبز می‌‌گردید حتما به ترکیبات آن محصول توجه کنید. لازم است در کنار آن از مواد آبرسان مثل آلوئهورا استفاده شده باشد تا در زمان مصرف پوست شما بیش از حد خشک نشود.

اگر پوست چرب یا مستعد آکنه دارید دقت کنید که نباید از محصولاتی که در مواد اولیهشان کائولن یا بنتونیت استفاده شده است، مصرف کنید.

اگر به دنبال اسکراب صورت رس سبز میگردید محصولی را انتخاب کنید که طولانی مدت بر روی پوست باقی نمیماند. یک اسکراب ملایم تمام پوستها را تمیز میکند و به پوستهای حساس آسیب نمیرساند.

اگر پوست خشک و آسیبدیده دارید از اسکراب ملایم همراه با مواد مرطوب کننده و نرم کننده استفاده کنید.

اگر پوست شما چرب یا مختلط است از ماسکهای ترکیبی از خاکهای رس مختلف استفاده کنید. همچنین ماسکهای حاوی زغال فعال هم برای پاکسازی این نوع پوست بسیار مناسب است.

اگر پوست حساس، تحریک شده، درگیر بیماری یا مستعد آکنه دارید از ماسکهایی استفاده کنید که به غیر از خاک رس سبز حاوی گوگرد، اسید آزلاییک و چای سبز هستند. اگر روی پوستتان جوش یا زخم دارید مراقب باشید که ماسک روی آنها قرار نگیرد.

اگر روی پوست شما خطوط ظریفی ایجاد شده یا چروکهای ریز دارد بهتر است از ماسکهایی حاوی مواد ترمیم کننده و بازسازی کنندهی سلولهای پوست استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید که در این ماسکها علاوه بر خاک رس سبز از آلوئهورا هم استفاده شده باشد.

استفاده از ماسک خاک رس سبز به تنهایی برای پوست کافی است؟

خاک رس سبز - مراقبت از پوست

اگر فکر میکنید با استفاده از ماسک خاک رس سبز پوست شما از سایر نگهداریها بینیاز میشود سخت در اشتباهید. در کنار استفاده از این ماسک باید سایر مراقبتهای پوستی را هم رعایت کنید. روتین پوستی زیر یک مثال ساده و موثر برای نگهداری از پوست است.

 • پوست خود را با یک اسکراب، ماسک یا یک سرم پوستی مقوی تمیز کنید. این کار باعث میشود خشکی ایجاد شده در اثر استفاده از ماسک خاک رس سبز کمتر شود. اگر پوست خشکی دارید این کار را با دقت بیشتری انجام دهید.
 • پس از استفاده از سرم حتما پوست خود را با یک لایه مرطوب کننده یا روغن صورت بپوشانید.
 • در طول روز از ضدآفتاب با SPF +30 استفاده کنید تا از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کرده، احتمال ایجاد حساسیتهای پوستی را به حداقل برسانید.

ماسک خاک رس سبز کی تأثیر خود را نشان میدهد؟

بلافاصله پس از استفاده از ماسک رس سبز، منافذ پوستی شما تمیز شده و پوست صورت شما شفافتر از قبل دیده میشود. ممکن است پس از استفاده منافذ پوستی شما ملتهب و قرمز شده باشد، این موضوع موقتی است و در اثر افزایش جریان خون پیش آمده است.

اگر از ماسک خاک رس سبز به صورت مداوم استفاده کنید پس از مدتی بافت و منافذ پوست شما تغییر کرده، میزان چربی آن هم کاهش مییابد.

سخن آخر

اگر پوستی چرب یا مستعد آکنه دارید، خاک رس سبز با اثرات تمیزکنندگی و پاککنندگی برای داشتن پوستی بهتر به شما کمک میکند. البته فراموش نکنید که استفاده از آن ممکن است در شما ایجاد حساسیت کند؛ پس بهتر است ابتدا روی قسمت کوچکی از پوست گردن خود آن را امتحان کنید.

اگر با استفاده از رس سبز روی پوست خود التهاب یا علائم خاصی دیدید حتما با یک پزشک در این‌باره مشورت کنید. همچنین لازم است هر نوع استفادهی غیرپوستی از این خاک ابتدا با یک پزشک مطرح شود.

منبع: healthline

روتین پوستی


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما