جزییات جدید در مورد GTX 1080 نسخه‌ی Founders Edition

۶ بهمن ۱۳۹۵ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

در جریان مراسم رونمایی از کارت‌های گرافیک GeForce GTX 1080 و GTX 1070، شرکت انویدیا دو نسخه‌ی خاص هم از این دو کارت گرافیک با پسوند Founders Edition معرفی کرد که ۱۰۰ دلار گران‌تر از نسخه‌های معمولی بودند. ولی در مورد تفاوت‌شان با مدل‌های عادی، هیچ سخنی گفته نشد. به‌تازگی جزئیات جدیدی در مورد مدل‌های Founders Edition مشخص شده است.

درحالی‌که قرار است شرکت‌های تولیدکننده‌ی کارت‌های گرافیک از سیستم‌های خنک‌کننده‌ی انحصاری‌شان برای GTX 1080 استفاده کنند، مدل Founders Edition این کارت، کاملا توسط خود NVIDIA طراحی شده و از سیستم خنک‌کننده‌ی Vapor Chamber این شرکت استفاده می‌کند. در حقیقت تنها تفاوت نسخه‌ی Founders Edition با نسخه‌های معمولی این کارت‌ها، در سیستم خنک‌کننده‌شان خواهد بود. بنابراین هیچ تفاوتی در فرکانس هسته و حافظه یا قسمت‌های دیگر تراشه وجود ندارد.

Vapor_Chamber_01

خنک‌کننده‌ی Vapor Chamber، از یک سیستم دمنده (Blower) استفاده می‌کند. به این صورت که هوای کیس توسط فن به داخل کارت کشیده می‌شود و فلزات رسانای (Heatsink) موجود روی تراشه و برد را خنک می‌کند. این هوا پس از عبور از Heatsink به‌صورت هوای گرم از پشت کیس خارج می‌شود. به‌علاوه، یک تکه فلز هادی حرارت هم در قیمت پشت کارت (Backplate) تعبیه شده است. این مجموعه، دو درگاه PCI-e از مادربرد را اشغال می‌کند. مزیت اصلی سیستم خنک‌کننده‌ی Vapor Chamber علاوه بر کارایی بالای‌اش، در میزان فضای اشغالی و کمک به جریان هوای داخل کیس است. بنابراین، این نوع خنک‌کننده، برای کیس‌های کوچک (ITX) مناسب‌تر است.

منابع: AnandTech و Guru3D

کانال تلگرام دیجی کالا مگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه