۳ مدل بافت مو آسان و زیبا که باید بلد باشید (آموزش ویدیویی)

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
بافت مو

یکی از راه‌های آراستن و همچنین مراقبت از مو، بافتن آن‌هاست. بافت مو انواع بسیار گوناگونی دارد و بنا به سلیقه و فرهنگ می‌تواند متفاوت باشد. در این مطلب قصد داریم به بافت مو‌ و انواع آن بپردازیم.

بافت مو از دیرباز مورد پسند بسیاری از خانم‌ها و آقایان بوده و تا کنون هم توانسته محبوبیت خود را حفظ کند. امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و گسترش روزافزون هنر و جایگاه مهم آن در زندگی افراد مختلف، مدل‌ و تکنیک‌های بسیار جذاب و زیادی به بافت مو اضافه شده است به طوری که بافت مو به عنوان یک رشته‌‌ی کاملا مجزا آموزش داده می‌شود.

بافت مو اوایل در جوامع آفریقایی رواج داشته است و قدمت آن به هزارن سال پیش برمی‌گردد. اما کم کم در کشورهایی نظیر هندوستان، مصر و اکثرا در بیشتر کشور‌های آسیای شرقی نیز رواج پیدا کرد. امروزه بافت موی آفریقایی یک مدل موی محبوب و ترندی به شمار می‌آید. بافت مو در درجه‌ی اول به موها حالت زیبایی می‌دهد و یک آراستگی هنری محسوب می‌شود. در درجه دوم هم به سلامت موها کمک می‌کنند مخصوصا زمانی که موهایتان بلند باشد. علاوه بر مواردی که ذکر شده، بافت مو همیشه بهترین راه برای جمع و زیباتر کردن موها هم به حساب می‌آید.

چرا باید موها را ببافیم؟

مدل بافت مو

بافت مو و یادگیری انواع مدل‌های بافت مو یک مهارت و هنر است. همان‌طور که می‌دانید یادگیری مهارت جدید و تجربه‌ی کار با دست هم همیشه برای فعال نگه داشتن ذهن مفید است. بافتن مو فواید بسیار زیادی هم دارد به خصوص برای افرادی که موهای بلندی دارند.

 • بافتن مو به موهایتان کمک می‌کند که گره نخورند و نیاز به شانه زدن مکرر نداشته باشید. شانه زدن بیش از اندازه یا انجام این کار هنگام داشتن گره، ریزش موها را دو چندان می‌کند. پس با بافتن موهایتان تا حد زیادی از گره خوردگی و در نتیجه ریزش آن‌ها جلوگیری کنید.
 • بافتن مو در شب قبل از خوابیدن به نرمی و سالم ماندن ساقه‌ی موها کمک می‌کند. هنگامی که در شب سر خود را روی ملافه یا بالش می‌کشید، این ساییدن به مرور زمان ساقه‌ی موهایتان را خشک و شکننده می‌کند و باعث گره خوردگی آن‌ها می‌شود.
 • با بافتن موها می‌توانید موهای خود را موج‌دار کنید بدون آنکه نیاز به دستگاه‌های حرارتی داشته باشید چون ساقه‌ی موها در برابر حرارت آسیب‌های جبران‌ناپذیری می‌بیند.
 • پوست سر همانند تمامی نقاط بدن عرق می‌کند به خصوص وقتی که موهای بلندی داشته باشیم و هوا هم گرم باشد. وقتی موها با چربی سر در تماس باشند و به صورت و یا گردنتان بخورند، این اتفاق باعث ایجاد جوش در سطح پوست‌تان می‌شود. بنابراین بافتن موها سبب می‌شود که ساقه‌های مو برخورد کمتری به چربی سطح سر داشته باشند و در نتیجه صورت‌تان جوش نزند.

بافت پایه مو

بافت پایه مو

این بافت آسان‌ترین مدل برای بافت مو این است. در این بافت مو را به سه قسمت مساوی تقسیم کنیم و سپس آن‌ها را ببافیم. باید بگوییم که این پایه‌ی کار بافت است و بهتر است چگونگی آن را بدانید. تقریبا همه‌ی انواع بافت مو نیازمند داشتن دانش بافت پایه است که روند یادگیری شما را تسریع می‌کند.

ابتدا باید قسمتی از موها را که می‌خواهید ببافید به سه قسمت مساوی تقسیم کنید. سپس بخشی از مو که در قسمت چپ قرار دارد را روی قسمت میانه بیاورید. سپس قسمت راست را روی قسمت چپ  آورده و در نهایت بخش میانی را روی قسمت راست می‌گذاریم. به همین ترتیب به کارمان ادامه می‌دهیم و در نهایت موها به زیبایی تصویر بالا بافته می‌شوند.

شاید از لحاظ تئوری توضیح‌هایش سخت به نظر برسد ولی در عمل بسیار ساده و لذت‌بخش خواهد بود. بعد از اینکه یک بار طبق توضیح‌ها عمل کردید حسابی دست‌تان روان‌ خواهد شد و می‌توانید به سرعت موهایتان را ببافید. در این مطلب قصد داریم تکنیک و مدل‌های جذابی که ترند روز هستند را به طور مختصر و مفید به شما معرفی کنیم. این مدل‌های بافت مو عبارت‌اند از:

 • بافت موی هلندی
 • بافت مو با کاموا
 • بافت موی دخترانه

۱. بافت موی هلندی

بافت مو

بافت موی هلندی یکی از جذاب‌ترین و زیباترین مدل بافت مو برای دختران و خانم‌ها است. این مدل بافت مو آنقدر شیک و در عین حال بامزه است که می‌توان در همه نوع مراسم مثل تولد، عروسی، عقد و دیگر مراسم‌ها آن را به عنوان مدل مورد نظر انتخاب کرد. این بافت مو نیز انواع مختلفی دارد و شما می‌توانید موها را به دو قسمت تقسیم کنید و بافت را در دو طرف انجام دهید. همچنین می‌توانید همه‌ی موها را یک‌ جا و باهم ببافید. یکی از مزایای بافت مو به سبک هلندی این است که زمان کمی را از شما می‌گیرد.

برای بافت موی هلندی دوتایی مراحل زیر را با دقت مشاهده کنید و بخوانید.

۱. در مرحه‌ی اول موها را خوب شانه کنید تا تمام گره‌ها باز شده و مو یکدست و مرتب شود.

۲. همانند ویدیوی بالا بعد شانه کردن موها، به آرامی آن‌ها را از قسمت پیشانی تا گردن با یک شانه به دو قسمت مساوی تقسیم کنید. قسمتی را که در ابتدا می‌خواهید ببافید انتخاب کنید و قسمت دیگر را با گیره یا کش ببنید تا در کارتان مزاحمت ایجاد نکند. قسمتی از موها را همانند ویدیوی بالا دقیقا از قسمت بالای موها یعنی قسمتی که محل رویش مو است انتخاب و جدا کنید.

۴. در این مرحله دسته موهایی که انتخاب کردید را باید به سه قسمت مساوی تقسیم کنید تا بافت هلندی را آغاز کنیم.

۵. بعد از آن که موها را به قسمت مساوی تقسیم کردیم مرحله‌ی اصلی بافت مو فرا می‌رسد. ابتدا همانند ویدیوی بالا بافت موی پایه را همان‌طور که در ابتدا توضیح دادیم آغاز می‌کنیم. بخش چپ روی دو قسمت دیگر، بخش راست روی بخش چپ و در نهایت بخش وسط مو روی قسمت راست قرار می‌گیرند.

۶. در مرحله‌ی ششم، که مرحله‌ی جدید و مهمی است، اندکی بعد از بافت پایه مو، رشته‌ای از مو را آرام به قسمت چپ مو اضافه و آن‌ها را با یکدیگر ترکیب می‌کنیم. این مرحله یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین بخش بافت مو به سبک هلندی است. نکته‌ی مهم و حائز اهمیتی که وجود دارد این است که رشته مویی که قرار است آن را با سه بخش اصلی دیگر مو ترکیب کنید، باید باریک‌تر از رشته‌ موهای بخش اصلی باشد.

۷. سپس باید همین کار را برای دسته موی سمت راست نیز تکرار کنید. بدین صورت که می‌بایست رشته موی باریکی را از سمت راست به دسته موی سمت راست اضافه کنید و آن‌ها را با یکدیگر ترکیب کنید.

۸. بافت مو را به همین ترتیب ادامه دهید تا اینکه به گردن یعنی تا انتهای محل رویش مو برسید. سعی‌تان را کنید که بافت را با دقت فروانی انجام دهید و اصلا عجله نکنید تا بافت موی‌تان در نهایت تمیز و مرتب درآید.

۹. بعد از اینکه به انتهای محل رویش مو یعنی به پس سر رسیدید، بافت هلندی متوقف می‌شود و حال باید فقط موها را به سبک ساده یعنی بافت موی پایه ببافید و در آخر، انتهای موهای بافته شده را با کش ببنید. تمامی موارد گفته شده را به ترتیب روی قسمت دیگر مو انجام دهید.

۲. بافت مو با کاموا

بافت مو با کاموا

بافت مو با کاموا یکی دیگر از مدل‌های جدید و مدرن بافت مو است که محبوبیت بسیار زیادی به خصوص در میان کودکان و نوجوانان دارد. بافت مو با کاموا را می‌توان با هر مدل بافت آمیخت. بدین صورت که یکی از بخش‌های بافت‌تان به‌جای مو، کامواست. جذابیت این مدل این‌جاست که شما قادر خواهید بود هر رنگی که می‌خواهید برای کاموای خود انتخاب کنید و جلوه‌ی بسیار جذاب و متنوعی به موی‌تان ببخشید.

 1. برای بافتن موها با کاموا شما به کاموای رنگی و کش نیاز دارید. ابتدا قسمتی از موهایتان را که می‌خواهید ببافید را خوب شانه کنید.
 2. باقی‌مانده موهایتان را توسط یک کش خوب ببنید.
 3. قسمت مورد نظر از موهایتان که قصد دارید ببافید را به دو بخش مساوی تقسیم کنید.
 4. چند رشته کاموا با رنگ دلخواه‌تان انتخاب کنید و آن را با کش به دو قسمتی از موهایتان که انتخاب کردید ببندید.
 5. حال شما دو قسمت مساوی از مو و یک قسمت کاموا دارید.
 6. این سه بخش را تا انتهای‌ موهایتان ببافید.

علاوه بر این مدل، تکنیک دیگری هم برای بافت مو با کاموا وجود دارد. به این ترتیب که قسمت مورد نظر از مویتان را که می‌خواهید ببافید انتخاب کنید و آن‌ها را خیلی معمولی ببافید. اگر موهایتان خیلی نرم هستند و ممکن است بافت مو وا برود با یک کش چهل‌گیس موهای بافته‌ شده‌تان را ببندید. حال کامواهای رنگی و تزیینی خود را به اندازه‌ی طول موهایی که بافته شده‌اند ببرید.

سپس رشته‌های کاموا را از بالا و از میان موهایتان عبور دهید و کل‌ موها را همانند ویدیوی زیر با کاموا بپوشانید. اگر این کار را با کامواهای رنگی انجام دهید مدل موهایتان جذاب‌تر به نظر خواهد رسید.

خرید محبوب‌ترین کامواها از دیجی‌کالا

۳. بافت موی دخترانه

بافت موی دخترانه انواع بسیار زیادی دارد و به خصوص برای دختربچه‌ها حسابی جذاب و زیبا به نظر می‌رسد. شما به راحتی و با صرف زمان کمی می‌توانید در خانه موهای فرزند خود را ببافید و از روند کار لذت ببرید.

یکی از روش‌های مورد پسند و محبوب بافت موی دخترانه بافت مو با مروارید است. این روش بافت بسیار آسان بوده و در عین حال زیبایی فراوانی دارد. اگر می‌خواهید این تکنیک را بیاموزید، مراحل زیر را دنبال کنید.

۱. در ابتدا و قبل از شروع هر کاری قسمتی از موها را که می‌خواهید آن‌ها را ببافید انتخاب کرده و از بقیه موهایتان جدا کنید.

۲. بعد از انجام این کار یک نخ تقریبا ضخیم و یا یک نوار بی‌رنگ نیاز دارید که مرواریدهای مورد نظر را از داخل آن رد کنید. بعد از انجام این کار قسمتی از موها را که انتخاب کرده بودید محکم با نخ ببندید.

۳. بعد از انجام مرحله‌ی دوم یک دانه از مروارید‌های نخ شده را به سمت بالا سوق دهید و آن را به بالای دسته مویی که می‌خواهید آن‌ها را ببافید بیاورید.

۴. حال باید شروع به بافتن موها کنید.

۵. بعد از ۳ سانت بافت، یکی از مرواریدها را به سمت بالا سوق دهید تا آن‌ها در میان بافت‌تان قرار گیرند.

۶. این کار را تا جایی که می‌خواهید ادامه دهید و پس از اتمام کار ته موهای بافته شده را با کش مو ببندید.

نکاتی که هنگام بافت مو باید آن‌ها را رعایت کنید

 • حتما قبل از بافتن موها خوب آن‌ها را شانه کنید تا در نهایت ظاهر بهتری بگیرند.
 • دقت داشته باشید که موها حالت نرم داشته باشند و خشک و شکننده نباشند. برای حل این مشکل می‌توانید از اسپری نرم کننده‌ی مو استفاده کنید.
 • مورد سومی که باید به آن توجه داشته باشید این است که موها را زیاد از سطح سر نکشید چرا که ممکن است پوست سرتان درد بگیرد و مو‌ها ریزش پیدا کنند.

در آخر باید بگوییم که اگر می‌خواهید بافت مو برایتان به مراتب آسان‌تر باشد و در کم‌ترین زمان ممکن به نتیجه دلخواه خود برسید، می‌توانید از ابزار بافت کمک بگیرید تا از روند کار لذت بیشتری ببرید.

خرید مجموعه ابزار بافت مو از دیجی‌کالا


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما