رده‌بندی سری هیلو از بدترین تا بهترین؛ نوآوری لزوماً به نفع بازی نیست

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
halo games

اولین بازی هیلو در سال ۲۰۰۱ منتشر شد. این مجموعه یکی از تأثیرگذارترین بازی‌های تاریخ را داشته و با اینحال در میانه راه مشکلاتی نیز داشته است. سازنده اصلی این مجموعه شرکت بانجی بود. این شرکت بعد از ساختن ۵ عدد هیلو ساخت آن را به استودیو ۳۴۳ سپرد. نکته جالب اینجاست که استودیو ۳۴۳ توسط افراد خود بانجی ساخته شده است. حال چیزی تا عرضه هیلو اینفینیت (Halo: Infinite) باقی نمانده است. ما نیز تصمیم داریم تا ببینیم بهترین و بدترین هیلو کدامند.

سری بازی هیلو را می‌توان مهم‌ترین مجموعه مایکروسافت دانست. زمانی که ایکس‌باکس اولیه منتشر شد سخت افزار یکسانی با رقیب اصلی خود یعنی پلی‌استیشن ۲ داشت. تنها دلیلی که اثبات می‌کرد ایکس‌باکس ارزش خرید دارد هیلو ۱ بود که با نوآوری خود باعث شد ورود مایکروسافت به دنیای کنسول‌های بازی موفقیت آمیز باشد.

به این نکته توجه کنید که تمرکز ما روی بازی‌های اول شخص شوتر از این مجموعه است. پس در این لیست Spartan Assault و Spartan Strike حضور ندارند. همینطور اینکه وضعیت هیلو وارز (Halo Wars) برای ما مشخص نبود. حال با رتبه بندی بازی‌های هیلو با ما همراه باشید.

Halo 5: Guardians

هیلو ۵ لزوماً به شما حس یک بازی هیلو را نمی‌دهد. بعد از هیلو ۴، شرکت ۳۴۳ تلاش زیادی کرد تا تنوع زیادی در هیلو ایجاد کند که تا حدی منطقی بود. نتیجه این تنوع یک مخلوط از مکانیک‌های بازی‌های دیگر بود. مواردی که باعث شدند هیلو از اصالت خود فاصله بگیرد و اصلاً با دیگر موارد مجموعه قابل مقایسه نباشد. مبارزه گروهی، داستان عجیب به همراه تعداد زیادی اسپارتان دیگر و مأموریت‌های ضعیف باعث شدند تا هیلو ۵ یک بازی ضعیف باشد. مخصوصاً اینکه ۳۴۳ تصمیم گرفت تا اسپارتان‌های دیگر را نسبت به مسترچیف مهم‌تر جلوه دهد که به طور کلی تصمیم اشتباهی بود.

هیلو

ایکس‌باکس وان اصلاً شروع خوبی نداشت و یکی از عوامل آن نیز همین بازی هیلو ۵ بود که انتظارات را برآورده نکرد.

هیلو ۵ به طور کلی مسیر متفاوتی را در نظر گرفت و به سیاره‌های دیگر رفت. اینکه شما با انواع مختلف دشمنان در سیاره خودشان مبارزه کنید بسیار جالب بود اما برای نجات این بازی کافی نبود. به همین دلیل مشکلات این بازی بسیار بیشتر از نکات مثبت آن بودند و باعث شدند تا نتوان هیلو ۵ را یک بازی از این مجموعه به حساب آورد.

به نظر شما هیلو اینفینیت در کجای این لیست قرار می‌گیرد. آیا سومین ساخته استودیو ۳۴۳ در مجموعه هیلو می‌تواند به خوبی ساخته‌های بانجی باشد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

Halo 4

هیلو ۴ بهترین بازی ساخته شده از هیلو در دوره‌ی بدون بانجی است. هیلو ۴ جهت داستان این مجموعه را به طور کامل عوض کرده و به فوررانرها (Forerunner) فرصت دوباره می‌دهد. در این بازی فوررانرها دشمنان اصلی هستند. همین تمرکز روی این موجودات است که سطح هیلو ۴ را به شدت پایین می‌آورد. استودیو ۳۴۳ تعداد وسیله نقلیه به همراه مکانیک‌های جدید به این بازی اضافه کرده که باعث شده تعدادی از مراحل بسیار جالب شود. با اینحال باعث نشد که کیفیت لازم را بدست بیاورد. مشکل اصلی هیلو ۴ همین فوررانرها بودند که بسیار خشن بوده و راه مبارزه با آن‌ها اصلاً مشخص نبود. حتی اسلحه‌های آن‌ها نیز مشکلات زیادی داشت و به نظر می‌رسید ۳۴۳ بیش از حد روی آن زمان گذاشته است.

هیلو

هیلو ۴ اولین تجربه شرکت تازه‌کار ۳۴۳ در زمینه هیلو بود که به نوبه خود در این بازی خوب عمل کرده است.

استودیوی ۳۴۳ تازه تأسیس شده بود و اینکه یکی از مهم‌ترین مجموعه‌ها را به آن دادند کمی عجیب بود. با اینحال لزوماً موضوع بدی نبود. حتی در آن برخی از بهترین مأموریت‌های سری هیلو یعنی Reclaimer وجود داشت. ولی با اینحال این بازی کمی شلوغ است و نسبت به دیگر موارد سری هیلو کیفیت کمتری دارد.

Halo 3: ODST

هیلو ODST لزوماً یک تجربه لذت‌بخش به حساب نمی‌آید. در آن به جای اسپارتان‌ها داستان چند سرباز ODST دنبال می‌شود. کرکترهای موجود در هیلو ۳ چندان جالب نیستند و به نوعی به دل نمی‌نشینند. مأموریت‌های بازی اصلاً هیچان انگیز نیستند و مبارزات آن نیز چندان هیچان انگیز نیست. دلیل آن هم این است که شخصیت اصلی شما به جای یک سوپرسرباز بزرگ جثه، یک فرد معمولی است. با اینحال یک سبک کلاً متفاوتر در سری بازی هیلو است.

هیلو

این عنوان را می‌توان متفاوت‌ترین بازی در مجموعه هیلو دانست.

در کنار مشکلات این بازی، ODST یکی از جالب‌ترین بازی‌های هیلو است که حالتی نیمه جهان‌باز دارد. ODST سعی کرد تا چیز متفاوتی را امتحان کند اما در برخی از موارد موفق نشد.

Halo: Reach

هیلو ریچ (Halo Reach) جایی است که کیفیت هیلو‌ها شروع به کاهش می‌کند. بانجی این بازی را به عنوان یک داستان پیش‌زمینه برای مجموعه هیلو استفاده کرد. به همین بهانه این شرکت تعداد زیادی اسلحه وارد دنیای هیلو کرد. بسیاری از موارد اضافه شده کارآمد نبودند و خیلی زود فراموش شدند. البته وجود این ابزار متفاوت باعث شد تا این بازی به هیچ عنوان خسته کننده نباشد.  شما در محیط هیلو ریچ همواره چیزی جدید پیدا خواهید کرد. همین باعث می‌شود تا به گشتن محیط اطراف خود نیز بپردازید. با اینحال گیم‌پلی آن به اندازه سه‌گانه اصلی پیوسته نیست.

هیلو

هیلو ریچ توضیحاتی در مورد اتفاقات مجموعه اصلی ارائه می‌داد.

هیلو ریچ آخرین کار بانجی روی سری هیلو بود و کمی ناامید کننده بود. این بازی حسی را به کاربر القا می‌کند که انگار بانجی دیگر ایده جدیدی نداشته و می‌خواسته آن را به شرکت دیگر بسپارد. ولی با وجود این مشکلات هیلو ریچ همچنان یکی از موارد خوب در مجموعه هیلو بوده و جایگاه خوبی در میان موارد این لیست دارد.

Halo 3

هیلو ۳ نسبت به Combat Evolved بسیار مفرح‌تر است. این بازی اکثر عناصر موجود در Halo 2 را با خود داشته اما در مواردی نیز کمبود دارد.  اگر شما پیشرفت گرافیکی بین هیلو ۱ و ۲ را باهم مقایسه کنید، متوجه می‌شود که سازندگان در شماره ۳ محتاطانه عمل کرده‌اند. در هیلو ۳ تعداد مراحل تکراری و فراموش شدنی بسیار هستند و دشمنان ضعیف نیز تعداد زیادی دارند. با وجود اینکه داستان بازی توجیه خوبی برای تعداد دشمنان دارد اما به طور کلی به روند بازی لطمه می‌زند. یکی از نکات مثبت هیلو ۳ بخش چند نفره آن بود. این بخش هیلو ۳ یکی از بهترین قسمت‌های چند نفره در کل مجموعه است. نقطه قوت آن نیز وجود  نقشه‌هایی مثل The Pit بود که تا الان نیز یکی از بهترین نقشه‌های بازی‌های چند نفره است.

هیلو

هیلو ۳ به اندازه دو مورد قبلی خلاقانه نبود اما یک دنباله خوب برای داستان مسترچیف بود.

هیلو ۳ شاید بدون مشکل نباشد اما بخش چند نفره زیبا و بسیار گسترده آن، ایرادهایش را می‌پوشاند.

Halo: Combat Evolved

بازی Halo Combat Evolved اولین مورد از این مجموعه بود. یعنی داستان سری هیلو از آن شروع می‌شود. از لحاظ داستانی این بازی به شدت خوب بوده و تعدادی از جذاب‌ترین مراحل موجود در این مجموعه را دارد. یکی از مواردی که در این بازی وجود دارد Magnum Pistol است که برای بسیاری از افراد خاطره برانگیز است. شما در هیلو کامبت ایوالود می‌توانستید به صورت Local باهم بازی کنید. دوستان کنار هم جمع می‌شدند و با یک کنسول ساعت‌های زیادی درگیر می‌شدند. به نوعی می‌توان گفت شروع ایکس‌باکس لایو از همینجا بود. می‌توان گفت که بانجی از هیلو استفاده کرد تا اثبات کند کنسول‌ها نیز می‌توانند میزبان بازی‌های اول شخص شوتر باشند. چیزی که باعث شد روند کلی صنعت کنسول‌های بازی تغییر گسترده‌ای بکند.

هیلو

اولین بازی هیلو یک تغییر شدید در دنیای بازی‌های کنسولی ایجاد کرد.

بعد از هیلو بود که مجموعه‌های بزرگ به فکر ورود به دنیای کنسول‌ها گرفته و باعث شدند این دستگاه‌ها پیشرفت بسیار زیادی کنند. مانند هر بازی دیگری هیلو نیز مشکلات خود را داشت. برای مثال در بخش داستان قسمت سیل بسیار دشوار بود و مراحل تکراری نیز در آن بسیار بود. با اینحال هیلوی اول یک بازی به شدت بزرگ بوده و هر بازی اول شخص موجود در حال حاضر بدون آن وجود نداشت.

Halo 2

از نظر ما هیلو ۲ بهترین بازی از این مجموعه است. نه تنها این بازی مسترچیف را بسیار قدرتمند نشان می‌دهد بلکه یک نگاه کلی نیز به Covenant می‌اندازد. همین مورد باعث می‌شود تا داستان هیلو ۲ از هر نظر از بقیه موارد این لیست بهتر باشد. در هیلو ۲ Covenant به یک موجود زنده تبدیل خواهد شد که توانایی ایجاد یک گروه را دارد. به نوعی در این بازی به این شخصیت‌ها بیشتر از قبل توجه شد.

هیلو

بازی هیلو ۲ با عناصری که از هیلو ۱ داشت و عوامل جدیدی که اضافه کرد بهترین بازی این مجموعه تا به امروز است.

هیلو ۲ موارد زیادی از قبیل دزدی و دوئل را به بازی اضافه کرده است. با اینحال از اکشن و اصالت هیلو دور نشده است. اسلحه Battle Rifle نیز برای اولین بار در هیلو ۲ نمایش داده شد. نکته جالب اینجاست که این بازی جزو اولین مواردی است که در سیستم ایکس‌باکس لایو وجود داشت.

هیلو ۲ بهترین مثال برای این است که چگونه یک دنباله باید ساخته شود. هرچیزی از شماره قبلی هیلو بهتر و بزرگتر است، به همین دلیل این بازی به شدت ارزشمند است.

منبع: Polygon.com

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. علیرضا

    بد نبود ولی در مورد halo reach اشتباه کردید
    با یه نگاه کردن به نمره ایی که داره و یکبار بازی کردنش، میفهمید که میتونست جزو دوتا نسخه برتر سری هیلو باشه

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما